Oftamologija

hanchi

Aktivan član
Poruka
1.057
Cao svima.Nadam se da ovde ima nekog ko studira ili je zavrsio medicinu.Interesuje me koliko bodova je orijentaciono potrebno da bi se upisao taj faks?Da li ste vi birali ili su vam ponudili sta cete da specijalizirate?Kako sve to uopste funkcionise?
Dal' neko zna koliko daleko se otislo u istrazivanju poremecaja vida?Jel' moguce operisati se tako da se dioptrija znatno smanji ili cak vrati u normalu ili je sve trajno? :shock: Imam problema sa vidom od....ma dosta je vremena proslo.Nije mi problem estetika.Nosim sociva ili cak naocare.Mislim sad se svakave mogu naci a i da ne stoje lose.Ali nervira me to sto sam zavisna od njih. :roll: Ako je dioptrija velika u adolescentskom periodu hoce li rasti i tokom srednjih god(kad vid normalno slabi).Ima li neko bar neki odgovor?
 
Kompetentna sam da ti odgovorim na prvo pitanje..... ja sam druga godina medicine i kad sam se upisivala primali su 450 studenata(svi su bili na budzetu)... ne secam se tacno, ali mislim da je oko 75-76 poena bio minimum, toliko je, cini mi se, imao onaj poslednji na listi.... Medjutim, prosle godine je pored 450 studenata koji se finansiraju iz budzeta, primljen i odredjen broj samofinansirajucih, pa je minimalan broj poena bio jos manji! Samo da naglasim da je godisnja skolarina za samofinansirajuce 100 000din.
Iz razgovora sa starijim kolega mogu da primetim da je dosta njih dobilo zeljenu specijalizaciju, ali na ovo i ostala pitanja ce ti najbolje odgovoriti neko od lekara!
Pozdrav! :)
 
Posle 6 godina redovnih studija(tu ne biras nista, to su redovne studije, medicina nema smerova), ceka te godina obaveznog pripravnickog staza, nakon toga te ceka povlacenje veza, vezica ,cekanja na birou, molbi, odbijanja ..da bi se zaposlila u struci(opsta medicina) ili u farmaceutskoj industriji ili u prosveti ..
Specijalizacije se nece odobravati narednih par godina ni za nas koji smo odavno zavrsili, ideju da biras sta ces da specijaliziras ako ikada i uspes da dodjes do specijalizacije zaboravi, kad dobijes specijalizaciju srecan si sto uopste imas sansu da se edukujes dalje.
Bar takvo stanje stvari je u vecim gradovim, govorim za Beograd.
Tako da, ukoliko nisi zaludjena za medicinu(koliko sam ja bila) i imas neke druge varijante sta bi mogla da studiras izaberi to drugo.
Ne kazem da se kajem sto sam zavrsila medicinu, volim to, ali da biram ponovo bez obzira na ljubav dobro bih promislila, ova drzava ti ne nudi mogucnost normalnog zivota sa ovim fakultetom, da ne spominjem neku profesionalnu satisfakciju...
Sto se tice operativnog resavanja problema dioptrije ,naravno to se radi, konsultuj svog oftalmologa, postoji i par tema na forumu koje se odnose na taj problem(pretrazivac), mora se sacekati zavrsetak adolescencije.
 
Ti si se bas razocarala.sad: Znam kakvo je stanje u drzavi po tom(a i ostalim)pitanjima.Nisam zaludjenik ali bih volela da se bavim oftamologijom.A to mi je jedina sansa.Cula sam da neki sve zavrse tek u 35-40.Ne raspolazem(ili moji) bas nekim vezama.Ustvari raspolazem ,ali na drustvenim faksovima..Ali to mi nece bas pomoci.
Znam da se moze operisati tako da se vid pobiljsa ali nisam cula da je neko (po)vratio normalnu dioptriju.
 
ja mogu samo da ti kazem kako izgleda traziti specijalizaciju iz privatne prakse - koliko znam, ta mogucnost za dobijanje (nekih) specijalizacija jos postoji.

posle zavrsenog fakulteta i (tada je bilo) najmanje 5 godina staza, podnosis molbu ministarstvu da ti odobri specijalizaciju u ciljanoj oblasti (navodis u molbi za sta si zainteresovan).
ministarstvo ti (boze zdravlja) izdaje saglasnost (tako i pise), i sa tom saglasnoscu imas pravo da konkurises na bilo kom univerzitetu u zemlji.

konkursi za specijalizacije su bili dvaput godisnje (prolece i jesen), te ako u konkursu postoji predvidjeno mesto, mozda i dobijes :). ako ne, cekas kada uopste bude na konursu raspisivanih mesta za konkretnu specijalizaciju, najcesce su primali 2-3 kandidata.
drugim recima, bilo koji univerzitet u zemlji moze da raspise konkurs, ali da u tom roku jednostavno daju 2 mesta za opstu hirurgiju, jedno za pedijatriju, tri za socijalnu medicinu, te ti (sa odobrenjem za - recimo - oftalmologiju) cekas jos nekoliko meseci sledeci rok, pa mozda i sledeci....

nadalje, upisujes se i placas skolsku godinu (sada najmanje oko 3.500 eur godisnje, za moju struku), i radis dve i tri smene prema rasporedu. koliko se secam, specijalizacije su trajale 3-6 godina (najduze su kardiohirurgija, neurohirurgija, maksilo-facijalna i slicno), ima i nastave, i na kraju se polaze specijalisticki ispit (koji se takodje placa, sada mislim da je oko 1.200 eur).

"u pradavna vremena", kad sam ja diplomirala, bila je popularna opcija - volontiranje.
to znaci da razgovaras sa nacelnikom tog odeljenja/klinike da te primi da radis, ali - besplatno. time postoji mogucnost da dobijes posao, a samim tim, nekada, i specijalizaciju na tom radnom mestu.
naravno, moze se dogoditi da neko negde radi za dzabe i godinama, i da ne bude primljen, zavisi od toga koliko je prestizna institucija i specijalizacija; jedan kolega iz moje generacije, vrlo sposoban covek, je volontirao godinu i po dana na kardiohirurgiji, i nije bilo teorije da dobije mesto, iako mu je (tada) otac bio ministar zdravlja.
moja zaova je volontirala dve godine na klinici, i jos 6 radila na odredjeno, dok nije dobila stalno radno mesto i zeljenu specijalizaciju (ginekologija), usput dobila i dvoje dece i odbranila magistarski rad.... i to u neka mnogo srecnija vremena.

ovo ti je samo radi ilustracije - drugim recima, ako krenes u ovom pravcu, trebace ti ZAISTA mnogo vremena, nerava, volje i novaca. i mnogo srece.
 
Odjednom mi je veoma drago što nisam upisala medicinu. Ispadne da čovek pola svog radnog veka potroši na školovanje. :( Ako sam dobro razumela, kad se dobije specijalizacija čovek ide na posao i specijalizaciju uporedo?
 
meda_bica:
Thanks.
To 75-76 je od 100,valjda?Ili 80?Znaci nije neophodno biti skroz odlican u srednjoj.
Valjda ce se naci nako kvalifikovan da mi odgovori i na ovo drugo:neutral:
Da, od 100, ali prijemni nije lagan, uglavnom ljudi imaju 38-40 poena iz srednje...

Odjednom mi je veoma drago što nisam upisala medicinu. Ispadne da čovek pola svog radnog veka potroši na školovanje.
Medicina to zahteva i tu nema nista lose! Onaj ko gleda samo da sto pre pocne da radi i da sto manje vremena provede nad knjigom, ne treba da upisuje medicinu ;)
 
neupucena:
Odjednom mi je veoma drago što nisam upisala medicinu. Ispadne da čovek pola svog radnog veka potroši na školovanje. :( Ako sam dobro razumela, kad se dobije specijalizacija čovek ide na posao i specijalizaciju uporedo?

u nacelu ne; ja, kao specijalizant iz privatne prakse sam morala raditi uporedo - jednu smenu "za hleb", a drugu "za slavu", ali to najcesce nije slucaj.
no, specijalizantu se itekako moze desiti da radi dve smene, i 24/12, recimo - zavisi koja je specijalizacija i gde je trenutno rasporedjen.

dakle, cak i da ne mora da radi drugu smenu "za hleb", moze da u sklopu specijalizacije (koja nije hirurske grane!) ima, recimo, prijemno hirursko u rasporedu, sto samim tim znaci radno vreme tamosnjih lekara, i dezurstvo i sve sto spada.
 
meda_bica:
Ti si se bas razocarala.sad: Znam kakvo je stanje u drzavi po tom(a i ostalim)pitanjima.Nisam zaludjenik ali bih volela da se bavim oftamologijom.A to mi je jedina sansa.Cula sam da neki sve zavrse tek u 35-40.Ne raspolazem(ili moji) bas nekim vezama.Ustvari raspolazem ,ali na drustvenim faksovima..Ali to mi nece bas pomoci.
Znam da se moze operisati tako da se vid pobiljsa ali nisam cula da je neko (po)vratio normalnu dioptriju.
Ne samo ja, generacije i generacije studenata koje su izasle sa medicine, kad prodje prvi sok i dubioza onda se vec naviknes pa guras dalje, nego pokusavam da ti malo priblizim medicinu, to nije samo obuci beli mantil i okaciti slusalice...mnoooooooogo nerava ti treba, strpljenja,odricanja...
Za informacije o operaciji ti treba oftalmolog, neko ko je specijalizrao oftalmologiju..to sto tebe interesuje se ne uci na opstim studijama medicine.
 
Tasha_BG:
Medicina to zahteva i tu nema nista lose! Onaj ko gleda samo da sto pre pocne da radi i da sto manje vremena provede nad knjigom, ne treba da upisuje medicinu ;)

tako nekako. kad sam se ja upisivala, ljudi koji su "racunali" godine i novac nisu ni pokusavali. i - mozda i ne treba :). ne secam se nijednog kolege/koleginice koji nije bio sasvim spreman na skolovanje do kraja zivota, a to nam je i bilo receno odmah na upisu. sve sami streberi :).

BTW, draga tasho, od srca sve najbolje :).
 
meda_bica:
Vremena i volje valjda imam.Nerve polako gubim:lol:A te pare...ma nema sanse.Govorimo o hiljadama i hiljadama e.Thanks za informacije...
Zar niko ne zna ono za operacije?

pazi, iz pozicije privatnika ti trebaju velike pare; no, i za redovne studije ti treba zadosta novaca - ako se dobro secam, jedne litmanke (slusalice) su bile tada-nekada oko 600 DM, udzbenici su vrlo skupi, a gotovo sve je neophodno kupiti, jer ih iscitavas uvek iznova jos godinama i godinama, i nadalje kupujes nove.
 
Da, mi smo poznati po ekstremno skupim udzbenicima, za svaki ispit mora da bude taze novo izdanje, prosto dodje kao nemoguce da koristis knjige od pre dve, tri generacije...sto i nije lose, jer uvek se otkriva nesto novo, menjaju se smernice u lecenju...samo da nije tako skupo.
 
indigo:
nije tacno. specijalista mog ranga i staza u domu zdravlja ima oko 22-23.000 din platu, sto je oko 260 EUR :mrgreen:
nije tacno.posle ovog ogromnog povecanja od 2,5% ja imam (valjda :roll: ) 25.500.
sto je mnogo mnogo je :mrgreen:...ali !!!banka mi daje mogucnost extra dodatnog podizanja u visini plate !!!
e..to je vec nesto zbog cega medicina ipak treba da se upishe :mrgreen:
 
Vragolasta Amfibija:
nije tacno.posle ovog ogromnog povecanja od 2,5% ja imam (valjda :roll: ) 25.500.
sto je mnogo mnogo je :mrgreen:...ali !!!banka mi daje mogucnost extra dodatnog podizanja u visini plate !!!
e..to je vec nesto zbog cega medicina ipak treba da se upishe :mrgreen:

yeeeeah, onda mozes da se izbahatis pa da ides na kopaonik jedno.... nekoliko sati, onako glamurozno kako inace zivimo mi doktori :).
 
dr:
Da, mi smo poznati po ekstremno skupim udzbenicima, za svaki ispit mora da bude taze novo izdanje, prosto dodje kao nemoguce da koristis knjige od pre dve, tri generacije...sto i nije lose, jer uvek se otkriva nesto novo, menjaju se smernice u lecenju...samo da nije tako skupo.

ma, ne mora biti ni to: dovoljna ti je anatomija - bese li sedam knjiga po "nekoliko" dinara, a atlas posebno (ja imam neki pradavni, u tri toma, cak i za njega su mi nedavno davali 200 eur). o specijalistickim udzbenicima da ne govorimo......
 
e indigo...sta mislis o ljudima koji za sebe kazu da su "skromni".
da li ti je skromnost pozitivna ili negativna osobina?
da ti dam smernicu da se ne rasplines :mrgreen: : ja mislim da su oni koji se izjasnjavaju kao skromni totalni promasaj prirode.neko ko se zadovoljava onim sta ima...katastrofa.

aj sad ti?
 

Back
Top