Oftamologija

Glava i cns, ruka, noga, torax, abdomen, mala karlica...mislim da nisam nista zaboravila, 3 toma ruskih atlasa koje sam ja bogu hvala nasledila, pa posle gajton...sustina je da se nase knjige ne mogu pozajmljivati, ne isplate se fotokopirati jer ti trebaju, od dana kad pocnes da studiras pa dok zivis.
A sto se tice novih izdanja, gledam sad neke nove udzbenike, ono sto su meni bile cake na ispitu da nas obore sad lepo sve pise u najnoijim izdanjima, plus terapije koje su najnovije...
 
Ma nisu litmanke tako skupe, ali sve to po strani sto je skolovanje na medicini skupo (moze i ne mora da bude, ja sam nabaviola pola stvari polovnih). Cena je druagcija i mnogo veca jer se placa u satima i satima vremena nad knjigama. Ali evo ovako cu ti reci, medo:

ako odes tim putem (u ovoj zemlji) i stignes do kraja (doplome), tek onda ces biti na pocetku. Ucices svaki dan do kraja zivota ili neces nikada biti dobar lekar, u zivotu neces raditi nista uzbudljivije i nista teze i zahtevnije od toga; nikada neces imati para, nikada dovoljno slobodnog vremena za zezanje. Zauvek ces se necega odricati (ne samo materijalno) i bice vremena kada neces biti nizasta kriva a osecaces se krivo - sto nekome nisi uspela da pomognes, sto nekoga nisi uspela da izvuces, sto neciji zivot nisi uspola da spasis....I ako budes dobra u tome - zaista dobra! - nikada neces da prestati da se pitas "Da li sam ucinila sve sto sam mogla, da li sam dovoljno dobra - dovoljno dobra da neciji zivot zavisi od mene?". I onda, ako si stvarno, ali stvarno dobra - nikada neces moci sebi da odgovoris na to pitanje, jer prosto - uvek ces smatrati da moze jos bolje....Cudna je stvar drzati Zivot na dlanu, u svojoj ruci. Cudna je stvar kad necija sudbina zavisi od tebe i toga da li si doneo odluku i izbor; ili si napravio gresku, olako shvatajuci sve ovo. Cudna je stvar imati toliku moc; ali i uzasna, ogromna odgovornost, za koju nisu svi spremni, i kojoj nisu svi dorasli. To je taj put. Ko se ne plasi, ne treba njime da polazi. Ako si spremna da njime koracas i da se upustis u tu avanturu, ja ti od srca zelim srecu. Da sam sad na pocetku, i da ponovo biram - bez obzira na sve birala bih isto; ne mogu da zamislim da radim bilo sta drugo u zivotu i ne mogu da zamislim nista uzbudljivije od ovoga sto radim. A da je pakleno tesko - to ce ti svaki lekar danas i ovde reci.
 
indigo:
pazi, iz pozicije privatnika ti trebaju velike pare; no, i za redovne studije ti treba zadosta novaca - ako se dobro secam, jedne litmanke (slusalice) su bile tada-nekada oko 600 DM, udzbenici su vrlo skupi, a gotovo sve je neophodno kupiti, jer ih iscitavas uvek iznova jos godinama i godinama, i nadalje kupujes nove.

Upravo tako, za jedan predmet: udzbenik 3000din, pored njega potrebna su ti jos 3-4 "manja" od po 400-500 din, nekoliko skripti od po 200-300din pa praktikum 400-500 din, pa jos eventualno i neki atlas od 5000-8000din.... a koliko je predmeta na medicini? Pa mantil, pantalone, klompe....i to u bar dva prmerka, jer ne mozes ici kod beba i leseva u istom....

Medicinu zaista treba voliti, jer su potrebne velike zrtve i odricanja, oni koji je nisu volela dovoljno odustali su jos na prvom semestru....
 
Ja necu nositi veliki broj poena iz srednje.Trenutno sam jako vrd.i ako mi se posreci da do kraja predjem odlicna.Mada sam tek sad pocela ozbiljno da ucim ovo skolsko gradivo.Ali biologiju bih trebala da rasturim na prijemnom.Samo taj predmet ucimo.Imamo nekog zeznutog profesora.Ni hemija ne bi trebala da bude preteran problem.Tamo su zadaci?Pa, ne pise mi se ruzicasto sta god da zavrsim.po pitanju posla.Moj brat je konkurisao na medicinu ,bio prvi ispod crte.Sad je apsolvent biohemije i blagog pojma nema gde ce da radi.A bio je super je student.Mada sam upravo videla jednu devojku na listi koja je bila skoro vukovac a prijemni je prosecno uradila.
Planiram ja da ucim.To nije problem.Mene interesuje mogu li ja normalno da se bavim oftamologijom a da me niko ne vuce za nos u medjuvremenu?Ali izgleda da ne:sad:
 
Mozes normalno da se bavis oftalmologijom, samo sto ne mozes da zavrsis oftalmologiju jer se specijalizacije vise ne daju, rece ti dr: dakle, moras negde u neku ustanovu privatnu ili drzavnu pa da onda cekas da im treba specijalizacija iz oftalmologije i da te posalju - to moze da traje i 10 godina. Pod uslovom da uopste uspes da se zaposlis.....
 
Vragolasta Amfibija:
e indigo...sta mislis o ljudima koji za sebe kazu da su "skromni".
da li ti je skromnost pozitivna ili negativna osobina?
da ti dam smernicu da se ne rasplines :mrgreen: : ja mislim da su oni koji se izjasnjavaju kao skromni totalni promasaj prirode.neko ko se zadovoljava onim sta ima...katastrofa.

aj sad ti?

ne znam sta da ti kazem, plazmodijume.... em nisam skroman covek, i imam ogroman ego i redovno ga 'ranim, em sam od onih ludaka koji su uvereni da snagom volje mogu bilo sta, em me drugi ljudi ne zanimaju posebno, a pogotovo SKROMNI :). luda zena, sta ces :).
 
Medo jeli ti citas sta mi pisemo...do te tvoje oftalmologije, mogucnosti uopste da se priblizis oftalmologiji deli te minimum 10 godina redovnog skolovanja i rada pa tek onda specijalizacije...i niko ti ne garantuje da ces ikada dobiti oftalmologiju.
Dosla su vremena kad se specijalizacija ne bira.
 
dr:
Medo jeli ti citas sta mi pisemo...do te tvoje oftalmologije, mogucnosti uopste da se priblizis oftalmologiji deli te minimum 10 godina redovnog skolovanja i rada pa tek onda specijalizacije...i niko ti ne garantuje da ces ikada dobiti oftalmologiju.
Dosla su vremena kad se specijalizacija ne bira.

nemoj, brate, obeshrabrivati dete; ko zna sta ce biti za 10 godina. mozda ce moci da plati sebi specijalizaciju, a svakako ce oftalmologija uvek biti jeftinija od kardiohirurgije.... halo, bing.....:)
 
dr..posto je uvek volim kad pricam sa vama onako neprofesionalno jer me profesionalno mnogo opterecuje van posla...jel mogu ja da postujem ovde jednu svoju sliku sa svog radnog mesta koja ce ostati tu samo do je vidite i brishem je posle toga?
 
Mene interesuje mogu li ja normalno da se bavim oftamologijom
Sve je to lepo, ali ako tebe privlaci samo oftamologija, a ne medicina kao medicina, to je vec problem....
Da li ces moci da ucis hiljadu i nesto strana anatomije, fiziologije, biohemije, pa ne znam ni ja koliko hiljada strana intrerne, pa hirurgije.... i sve to (u najboljem slucaju) 6 godina, pa zatim da staziras i da se mislis da li ces dobiti zeljenu specijalizaciju (kad ih i ako ih puste), pa tek onda da specijaliziras 4 ili 5 god(nisam sigurna koliko traje) ono sto volis????
 
Vragolasta Amfibija:
jel ima neka medicinska sestra da nam je skuva :mrgreen:

ima pedijatrijska sestra :).

izvoli:


 

Prilozi

  • coffee.jpg
    coffee.jpg
    12,3 KB · Pregleda: 3
Vragolasta Amfibija:
dr..posto je uvek volim kad pricam sa vama onako neprofesionalno jer me profesionalno mnogo opterecuje van posla...jel mogu ja da postujem ovde jednu svoju sliku sa svog radnog mesta koja ce ostati tu samo do je vidite i brishem je posle toga?

nema vise :)
 
Slucajno znam plan naseg ministarstva za narednih par godina, indigo gadno nam se pise.
Ne moze toliko ljudi otici u penziju koliko nas ima i koliko njih tek stize.Kod nas specijalisti cine 85% a opsta praksa 15% kadra, u svetu na jednog specijalistu ide 3-4 doktora opste(porodicne medicine).
Da nije bilo volonterskih specijalizacija gde su svi specijalizirali sta su hteli sada ne bi bila takva situacija, nama je u svakoj specjalsitickoj bransi po par stotina doktora visak, pa gde ce ti ljudi da rade, na zalost ne mogu svi otvoriti privatno, a i da mogu nas narod nema pare ni za osonovnu zdravstvenu zastitu kamoli za lecenje kod privatnika.
Narode mozda zvucim pesimisticno ali nisam pesimista po prirodi, medjutim kad vidim sta se desava i kako nam se sprema morala sam malo da se spustim na zemlju.
Da ti ne spominjem od moje generacije koliko je jos ljudi nezaposleno ...volontiranje bi zakonom zabranila, najbolje je sto ti veza i za to treba.
 
Jes' vala, evo ja sam ti ziv primer: ja sam sve 4 godine na psihjatriji odvolontirala (citaj: crncila za dzab dzabe, i jos ja NJIMA to platila!). Ovaj koncept niko zivi na Zapadu ne razume kad pokusam da ga objasnim, i svi me belo gledaju - jednostavno ne primaju tu vrstu informacije kao mogucnost; kao da im pricam da su na primer na Trgu sleteli vanzemaljci u coskastom letecem tanjiru. I to bi lakse progutali nego da im pricas da si 4 godine crncio kao roblje, i ne samo sto si crncio i niko ti nista za to nije platio ,nego si jos ti njima platio da bi im - crncio! E pa to stvarno nigde nema. Volontiranje i jeste zakonom zabranjeno dr, nema vise volontiranja. Nema vise ni specijalizacija, samo po potrebi ustanova. fajront. Ne mogu da verujem da sam uspela u Slobinim godinama da odvolontiram specijalizaciju i prezivim uz to (radeci sa strane) i jos ostanem (zlobnici ce se na ovo nasmejati) normalna....Strasna zemlja.
 
dr:
Slucajno znam plan naseg ministarstva za narednih par godina, indigo gadno nam se pise.
Ne moze toliko ljudi otici u penziju koliko nas ima i koliko njih tek stize.Kod nas specijalisti cine 85% a opsta praksa 15% kadra, u svetu na jednog specijalistu ide 3-4 doktora opste(porodicne medicine).
Da nije bilo volonterskih specijalizacija gde su svi specijalizirali sta su hteli sada ne bi bila takva situacija, nama je u svakoj specjalsitickoj bransi po par stotina doktora visak, pa gde ce ti ljudi da rade, na zalost ne mogu svi otvoriti privatno, a i da mogu nas narod nema pare ni za osonovnu zdravstvenu zastitu kamoli za lecenje kod privatnika.
Narode mozda zvucim pesimisticno ali nisam pesimista po prirodi, medjutim kad vidim sta se desava i kako nam se sprema morala sam malo da se spustim na zemlju.
Da ti ne spominjem od moje generacije koliko je jos ljudi nezaposleno ...volontiranje bi zakonom zabranila, najbolje je sto ti veza i za to treba.

ja se malko nasalila, dr, ne zameri, uverena sam da znas dobro sta govoris. mislim da smo svi mi imali neku "vodilju", usijane glave :), i da bez toga ne bi ni dosli gde jesmo.
volonterska specijalizacija, bar one koje sam ja gledala ovim ocima, su zlo jedno.... dogadjalo se da se covek (posle 15 godina studiranja) bez dana polivalentnog staza obre na hirurgiji kao oralni hirurg, u "uzrastu" od 41 godine, a da ne zna osnove hemostaze (clan JUL-a, u ono doba....). politika nas je, kao profesiju, odlicno "udesila", i uverena sam da ima jos i-haj da kaskamo dok malko sve ne dodje na "kako treba".
 

Back
Top