Da li vas inspirise arhitektura?

svakako...pocevsi od seoskih kuca hercegovine i crnogorskog primorja pa na dalje...na putovanjima osim pejzaza...upijam i sve sto je ljudska ruka izgradila a sto je dobro i kvalitetno...odusevljava me t.zv. organska arhitektura, srasla i primjerena pejzazu...volim i orginalna moderna rjesenja ako ne strce iz okruzenja kao strasilo...inspirisu me lijepe gradjevine tako sto podsticu moju zelju za gradjenjem a na mojim radovima uvijek ima fragmenata mostova, kuca... i t d...
 
albiart:
izgleda da ovdje ne svracaju ljubitelji arhitekture...ne tako cesto... predlazem da ostavljate fotografije svih objekata koji vi se svidjaju...od starih kuca do modernih ostvarenja...naravno ako mozete da priustite sebi luksuz da ih imate cime snimiti...

ja sam za.

znaci da postavljamo fotke koje smo mi snimili.
a sta ako neko voli nesto a nije bio u prilici da to vidi uzivo?
 
pa da krenemo...
daniel libeskind - jewish museum - berlin - fotografija 2004.

n2jp7n.jpg
 
ja se nisam razocarala, al postavku nisam ni gledala. samo sam isla i slikala objekat. dobra mu je fora to sto je hteo da postigne da se osecamo lose u nekim momentima...
nije moj omiljeni stil u arhitekturi, ali ga definitivno treba posetiti...

hoce li jos neko da postavlja nesto ili ce jos jedna tema o arhitekturi da propadne...?
 
Naravno da treba generalizovati jer je pojava jako chesta.

Calatrava je izmislio prichu da se pokrije - objekat je arhitektonska asocijacija torza u pokretu. Malo sutra. Neka dignu ruku oni koji su pomislili na to u trenutku kad su ugledali ovu fotografiju. U pitanju je skyscraper koji je arhitekta uvrnuo. Zashto? Zato shto moze. Zato shto u njegovom birou radi na desetine drugih arhitekata, gradjevinskih inzenjera i inzenjera svih ostalih struka, koji su u stanju da od Calatravine skice na salveti naprave kompletan projekat i, na kraju, objekat sam.
I ja sam rekao "wow" kad sam video ovu zgradu, ali je to upuceno dometima gradjevinske i informatichke tehnologije, ne kreativnoj viziji arhitekte. Ovaj neboder deluje nestabilno, i, iza pomenute fasciniranosti, izaziva neprijatnost u posmatrachu.

Takodje, ono shto nikad necete videti na fotografijama u chasopisima i knjigama jesu ustupci napravljeni na polju funkcionalnosti objekta i njegovog sklada sa postojecim arhitektonskim i urbanim miljeom. Ustupci se prave da bi sujeta autora bila zadovoljena, kao i zelja investitora za zgradom koja ce biti napadnija i "glasnija".

Josh neki primeri:
Peter Eisenman - Max Reinhardt Haus (srecom, i dalje samo neizvedeni projekat)
epmh01.jpg


Norman Foster - "Pickled Cucumber"
lond14.jpg
 
vidim da si itekako izrevoltiran ovakvom arhitekturom. da se razumemo ni ja je ne volim, ali ovde i dalje govoris o ekscesima u prostoru, a ne generalno o novim tendencijama.

ajde stavi nesto od savremene arhitekture sto ti se svidja. nadam se da postoji tako nesto s obzirom na to da delujes kao neko ko se veoma razume u tematiku.

evo jedan po meni sjajan objekat, kad smo vec krenuli "u visinu":

la grande arche - paris

n5279g.jpg
 
idim da si itekako izrevoltiran ovakvom arhitekturom. da se razumemo ni ja je ne volim, ali ovde i dalje govoris o ekscesima u prostoru, a ne generalno o novim tendencijama.
Ovo ne razumem. Nove tendencije jestu u ekscesima u prostoru. Previshe para i skoro neogranichene inzenjerske mogucnosti chesto dovode do toga da se jednostavno gubi mera. Nisam izrevoltiran, samo me "svrbi" nekritichka fasciniranost camp arhitekturom.

Ali evo i pozitivnih primera.


Eric Owen Moss
moss_ibox.jpg


Renzo Piano
Tjibaou3.jpg


Christian de Portzamparc
99m45.34.jpg
 
LePiaf:
Nego, kad prichamo o revoltiranosti:

ne znam koliko ce nam jos vremena trebati da se izborimo sa ovakvim "mutacijama" i sta ce posle toga ostati...to je samo ogledalo naseg drustva. al, ne bih htela da se ova tema pretvori u politicku raspravu ko je kriv i zasto...

strasno je i to sto se najmodernija arhitektura kod nas, u svetu radila pre 15 godina i pitanje je koliko ce jos trebati vremena da prodje da se u tehnoloskom smislu priblizimo svetu.
 
odlichno... odma' na pochetku, LePiaf, svaka chast za Pjana u Kaledoniji i stav uopshte.
danas je svakako vreme kad zamazujemo ochi svakakvim kalatravama pred izbrljanom stvarnoshcju, posebno mi ovde. chak i arhitektura postaje estradizovana, i u svetu i kod nas, arhitekti se nazivaju "zvezdama" kao shto je uzelo maha u dizajnu, a muzici i filmu poodavno.
hocju recji, gubi se instinkt, osecjaj za choveka. i danas ljudi kao da vishe nishta ne mogu da naprave, osim da prave haos trudecji se da naprave eksces u prostoru, kako je to primecjeno pre mene. nije ni chudo, i Tschumi govori o tome da danas diskurs u arhitekturi na urbanom nivou mozhe napraviti samo shok. i u takvim uslovima meni se chini opravdanim ideja recimo jednog "trchecjeg torza". ali kad pogledam sliku i vidim oblakoderchinu koja stoji sama sa sobom, bez dijaloga sa kontekstom, kao spomenik arhitektinom hiru, onda to ne umem opravdati. takve zgrade, kao shto reche Kamilo Zite, "zauvek ostaju torte na posluzhavniku"...
tako da, mene lichno u danashnjoj arhitekturi zanimaju teme urbanizma, a i odrzhivog razvoja.

a arhitektura u nas je tek posebna pricha. to je tek neshto shto proizvodi bes. icji bulevarom oslobodjenja u novom sadu, gledati sve one zgradurine pravljene sa ogromnom pretencioznoshcju i obrnuto proporcionalnom kolichinom znanja o arhitekturi i gradu uopshte, a onda zacji samo u neko dvorishte i videti razrovarena dvorishta i oronule kucjerke u kojima, shto je najgore, zhive ljudi. " velika chista, poslovna zgrada...novac u rukama"... a prljavo djubre chak i u samom gradu.

i da, moderna arhitektura je lepa kao shto je lep novi model audija, mercedesa, ili neke druge mashine. i nishta vishe. meni je lepa arhitektura Aalta, recimo.
 

Back
Top