Platon?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Platonove ideje su, najkrace receno, hipostazirani pojmovi. Naravno, potrebno je da znas iz logike sta su to pojmovi. Mogu jedino da dodam da je do ideje o pojmovima Platon dosao slusajuci Sokrata i njegove teznje ka definisanju. Ako poznajes Sokrata znaces kako izgleda pojam i kako se do njega u antici dolazilo... kojim metodama i sl.

Ideje su jedine istine, sve ostalo je privid. No, postoje dva nivoa privida, kao i put do ideja koji vodi preko izvesnih "matematickih stvari".
Ako imas pri ruci Platonovo delo "Drzava", okreni kraj seste knjige, videces po cuvenoj Platonovoj pecini kako izgleda njegov gnoseoloski nauk, otud i ideje u ontolosko-gnoseoloskom smislu.
Ima i drugih dijaloga koje treba procitati da bi se doslo do nazora o tome sta su Platonove ideje, a od tih ti preporucujem i dijalog "Parmenid" (o najvisoj ideji - ideji Dobra).

Ne znam dokle si stigla u razumevanju anticke filozofije, koliko znas o Platonu uopste, tako da ne mogu da ti goovorim o njegovoj teoriji ideja, s obzirom na to da bi tu pricu trebalo pricati nekoliko sati, te da opet, neizbezno, mora biti teskoca.

ps. Vazno je u teoriji ideja napomenuti da je Platonova glavna zamisao bila upravo da su stvari ovog sveta, ono sto se daje osetima, u stvari podrazavanje (imitiranje, grcki - μιμεσισ [mimesis]) vecnih istina, tj. ideja, kao najcistijih i najinteligibilnijih bica stvarnosti, jedino stvarno postojece bivstvo.
 
Klap klap Niche. Dopada mi se kako si ovo objasnio, ali mozda je trebalo da upotrebish jednostavniju terminologiju od filozofske, jer devojka ochigledno ne studira filozofiju, pa bi trebalo da joj se pojednostavi. A mozda i ne, uostalom, sama ce se javiti ukoliko joj neshto ne bude jasno.
 
Hvala na pomoci. Istina, ne studiram filozofiju,ali razumela sam sve termine i pojmove. Razmisljala sam o studiranju filozofije i jos uvek pomalo razmisljam, pa... videcemo. U svakom slucaju, "Drzavu" sam vec uzela, sad znam sta da trazim i gde. Hvala again.
 
mari@,cinjenica da si razumela terminologiju koju je nietzsche koristio mi govori da nisi potpuni laik kada je u pitanju phileosophia...da bih ti pomogao da bolje razumes plato-ove (posto je nietzsche-ov odgovor vise enciklopedijski) ideje navescu ti jedan primer...
jesi li ikad jela raphaelo kuglice?kolacici su stvarno lepi (i ukusom i izgledom),ali na osnovu cega mi prepoznajemo raphaelo kuglice?okrugle su,bele,imaju badem u sredini...sada zamisli jednu! u tvojoj glavi su sve kvalitativne i kvantitativne karakteristike jednog takvog kolaca - u tvojim mislima taj kolac je savrsen,u tvojim mislima taj kolac je uvek isti i nepromenljiv,taj kolac u tvojim mislima jeste jedna od plato-ovih ideja. sve raphaelo kuglice na ovom svetu su samo blede kopije ideje raphaelo kuglica u nasim mislima,posto su u materijalnom svetu (svet privida,MAIA u indijskoj filozofiji) ti kolaci uvek nesavrseni (samim tim sto ne postoje dva apsolutno identicna kolaca)......za drugi primer mozes uzeti krug.u materijalnom svetu savrsen krug ne postoji,zato sto je sastavljen od tacaka...ali u nasim mislima krug je uvek savrsen.....mozda jeste malo glup primer sa kolacicima (sta cu kad ih volim) , ali nadam se da ti je sada bar za nijansu jasnije sta je plato podrazumevao pod idejama.......ps-ne upisuj filozofiju!
 
0miroslavns:
mari@,cinjenica da si razumela terminologiju koju je nietzsche koristio mi govori da nisi potpuni laik kada je u pitanju phileosophia...da bih ti pomogao da bolje razumes plato-ove (posto je nietzsche-ov odgovor vise enciklopedijski) ideje navescu ti jedan primer...
jesi li ikad jela raphaelo kuglice?kolacici su stvarno lepi (i ukusom i izgledom),ali na osnovu cega mi prepoznajemo raphaelo kuglice?okrugle su,bele,imaju badem u sredini...sada zamisli jednu! u tvojoj glavi su sve kvalitativne i kvantitativne karakteristike jednog takvog kolaca - u tvojim mislima taj kolac je savrsen,u tvojim mislima taj kolac je uvek isti i nepromenljiv,taj kolac u tvojim mislima jeste jedna od plato-ovih ideja. sve raphaelo kuglice na ovom svetu su samo blede kopije ideje raphaelo kuglica u nasim mislima,posto su u materijalnom svetu (svet privida,MAIA u indijskoj filozofiji) ti kolaci uvek nesavrseni (samim tim sto ne postoje dva apsolutno identicna kolaca)......za drugi primer mozes uzeti krug.u materijalnom svetu savrsen krug ne postoji,zato sto je sastavljen od tacaka...ali u nasim mislima krug je uvek savrsen.....mozda jeste malo glup primer sa kolacicima (sta cu kad ih volim) , ali nadam se da ti je sada bar za nijansu jasnije sta je plato podrazumevao pod idejama.......ps-ne upisuj filozofiju!
javi mi se na e-mail ako zelis,zeleo bih da ti preporucim par knjiga...
 
Odgovori mi: zasto nije dobro studirati filozofiju?

Ne kazem da se ne slazem s tobom, jer znam da ima ljudi koji mogu da se bave filozofijom, a jos bolje znam da filozofija zasluzuje da joj se ljudi posvete, vise nego bilo cemu drugom; medjutim, postoji nesto drugo, sto govori u prilog tome da je bolje studirati (uciti) kako se jede cokolada, pre nego studirati filozofiju.

No, hajde, odgovori, zasto je bolje ne upisati filozofiju, te izabrati nesto drugo, ovako uopsteno govoreci.

ps. Primer ti je dobar. Zameram sebi sto nisam na primeru objasnio jer je mnogo jednostavnije i pristupacnije. Reci mi, sta studiras? Pretpostavljam da je sociologija u pitanju.
 
Pa, evo danas sam procitala jednu knjigu o Platonu, njegovim idejama, tom famoznom svetu ideja i svidja mi se njegova zamisao, ali svi znamo koje mane taj isti svet ima. U svakom slucaju, hvala na informacijama, i na objasnjenju. Sto se tice PS-a verujem da cu studirati pravo, ali nikad se ne zna. Imam jos par meseci da se odlucim :)
Pozdrav od Mari
 
I, da, kao sto Aristotel rece: sve nauke su potrebnije od filozofije, ali nijedna nije bolja! U svakom slucaju, nije lose studirati filozofiju, zapravo sve to ima svojih dobrih i losih strana, zar ne? I, slazem se sa Niceom da je primer dobar, moze se reci originalan i jednostavan u isto vreme.
 
MariMari, lepo je kad se neko zanima za filozofiju a meni lično je mnogo žao što je nisam studirao zakonski za diplomu, inače studiram je života radi.
Šta ono htedoh reći... da ..ako želiš da studiraš prava ipak bi trebala malo da budeš upućenija u filozofiju pa bi te posavetovao da uzmeš za početak sledeća dela:
Istorija Grčke filozofije do SOKRATA
Istorija Grčke filozofije od SOKRATA nadalje
pisac Lucano De Kresenco.
Kada budeš pročitala oba dela sama ćeš kasnije uzimati neka dela po svom nahođenju jer nisu svi filozofi isto filozofirali. Lepo je što si pročitala neku knjigu o Platonu al mi se čini da si počela da praviš kolač od sredine.
Pozdrav Aci alias nice a i ostalima naravno! :)
 
Ne vidim nijedan razlog protiv studiranja filozofije, bas nijedan. U stvari, ako je neko ogranicen, i, naravno, toga svestan, onda naravno da ne treba da se upusta u tako nesto. Svaki drugi razlog protiv je apsurdan.
 
Ana_lepotica:
Ne vidim nijedan razlog protiv studiranja filozofije, bas nijedan. U stvari, ako je neko ogranicen, i, naravno, toga svestan, onda naravno da ne treba da se upusta u tako nesto. Svaki drugi razlog protiv je apsurdan.

Oprosti, kome se obraćaš?
 
Nietzsche:
Odgovori mi: zasto nije dobro studirati filozofiju?

Ne kazem da se ne slazem s tobom, jer znam da ima ljudi koji mogu da se bave filozofijom, a jos bolje znam da filozofija zasluzuje da joj se ljudi posvete, vise nego bilo cemu drugom; medjutim, postoji nesto drugo, sto govori u prilog tome da je bolje studirati (uciti) kako se jede cokolada, pre nego studirati filozofiju.

No, hajde, odgovori, zasto je bolje ne upisati filozofiju, te izabrati nesto drugo, ovako uopsteno govoreci.

ps. Primer ti je dobar. Zameram sebi sto nisam na primeru objasnio jer je mnogo jednostavnije i pristupacnije. Reci mi, sta studiras? Pretpostavljam da je sociologija u pitanju.
filozofija je ta koja nas uci da razvijamo nas intelekt u pravom smeru...izmedju ostalog,uci nas prakticnosti (govori nam koje su odluke ispravnije)...koliko je prakticno zavrsiti filozofiju na fax-u? sta raditi posle toga? cinjenica je da zavrsavanjem filozofskog fax-a postajes akademski gradjanin,bivas pametniji od proseka,razvijas svoj intelekt,saznaje stvari koje bi svaka osoba trebalo da zna...sa druge strane,cinjenica je i da ti se ne ukazuje neka siroka perspektiva,svetla buducnost ili pregrst alternativa...pored toga,sve sto saznas na tom fax-u mozes saznati i samostalno (ako te interesuje), a da za to vreme zavrsavas neki produktivniji fax (najbolje nauku koja te najvise privlaci)...sve ovo ne vazi jedino ako si kinik.student sam na VPS (beleive it or not:)
 
Nije mi poznat taj VPS.

Ne znam kako to mislis da studiras neku drugu nauku a da filozofiju odradis samostalno. Istina je da 95% onoga sto naucim u filozofiji jesam uradio sam, bez profesora, ali pokusaj ti da ucis filozofiju bez strucnog usmerenja, na to koje knjige citati, kojim redom, stoga kako razvijati filozofsku misao... sve to ne moze da odradi jedan laik pa imao on i iq 200, a informisanost iz drugih oblasti visu od prosecnog. Onih 5% profesora je ipak znacajnih, neizostavnih i polaznih 5%.

Isto kao sto si ti rekao, mogao sam i ja: da kazem kako bih mogao da studiram i zavrsavam filozofiju, a da uzgred samostalno radim matematiku, jer knjiga je knjiga, predavao mi iz nje doktor matematike ili ja citao i ucio iz iste. Vec je receno, potrebno je za svaku nauku imati dovoljno inteligencije i volje, ne vidim ijedan razlog da se filozofija smatra inferiornijom naukom od drugih, te dati mogucnost svakome da je razume, onako kako je razume neko ko ju je studirao i zavrsio.

"sa druge strane,cinjenica je i da ti se ne ukazuje neka siroka perspektiva,svetla buducnost ili pregrst alternativa..."

O kakvoj perspektivi govoris? i kako ti zamisljas tu svetlu buducnost? Ako mislis o tome kako ces zaradjivati, kako skupljati novac u zivotu, onda stvarno ne treba da razmisljas o filozofiji. Filozofija, svakako, ima i takvih mogucnosti, ali u jednom drugacijem usmerenju. Ti imas, izgleda, hipotezu ili predrasudu da je svetla buducnost tamo gde mozes zgrtati novac. To je sasvim druga prica. Moras znati, ipak, da juriti za novcem ne znaci i lepo ziveti, biti srecan.

Filozof (diplomirani, ili doktor filozofije) nije nesrecan jer nema novca, vec iz istog razloga zbog kog ne treba studirati filozofiju:
Filozofija otkriva istine, a istine su uglavnom tuzne (otkriva stvarnost). (Ukratko, mada postoje konkretni argumenti u vezi sa "tuznim istinama".)

Naravno, ukoliko postoji neki drugi izvor srece (neka posebno ukrasena i uverljiva iluzija), narocito posredan kroz studije filozofije, tada ovaj gore pomenuti stav ne mora ili ne moze biti tacan.
 
Nietzsche:
Nije mi poznat taj VPS.

Ne znam kako to mislis da studiras neku drugu nauku a da filozofiju odradis samostalno. Istina je da 95% onoga sto naucim u filozofiji jesam uradio sam, bez profesora, ali pokusaj ti da ucis filozofiju bez strucnog usmerenja, na to koje knjige citati, kojim redom, stoga kako razvijati filozofsku misao... sve to ne moze da odradi jedan laik pa imao on i iq 200, a informisanost iz drugih oblasti visu od prosecnog. Onih 5% profesora je ipak znacajnih, neizostavnih i polaznih 5%.

Isto kao sto si ti rekao, mogao sam i ja: da kazem kako bih mogao da studiram i zavrsavam filozofiju, a da uzgred samostalno radim matematiku, jer knjiga je knjiga, predavao mi iz nje doktor matematike ili ja citao i ucio iz iste. Vec je receno, potrebno je za svaku nauku imati dovoljno inteligencije i volje, ne vidim ijedan razlog da se filozofija smatra inferiornijom naukom od drugih, te dati mogucnost svakome da je razume, onako kako je razume neko ko ju je studirao i zavrsio.

"sa druge strane,cinjenica je i da ti se ne ukazuje neka siroka perspektiva,svetla buducnost ili pregrst alternativa..."

O kakvoj perspektivi govoris? i kako ti zamisljas tu svetlu buducnost? Ako mislis o tome kako ces zaradjivati, kako skupljati novac u zivotu, onda stvarno ne treba da razmisljas o filozofiji. Filozofija, svakako, ima i takvih mogucnosti, ali u jednom drugacijem usmerenju. Ti imas, izgleda, hipotezu ili predrasudu da je svetla buducnost tamo gde mozes zgrtati novac. To je sasvim druga prica. Moras znati, ipak, da juriti za novcem ne znaci i lepo ziveti, biti srecan.

Filozof (diplomirani, ili doktor filozofije) nije nesrecan jer nema novca, vec iz istog razloga zbog kog ne treba studirati filozofiju:
Filozofija otkriva istine, a istine su uglavnom tuzne (otkriva stvarnost). (Ukratko, mada postoje konkretni argumenti u vezi sa "tuznim istinama".)

Naravno, ukoliko postoji neki drugi izvor srece (neka posebno ukrasena i uverljiva iluzija), narocito posredan kroz studije filozofije, tada ovaj gore pomenuti stav ne mora ili ne moze biti tacan.
VPS je visa poslovna skola , prosli put si mi postavio pitanje "zasto nije dobro studirati filozofiju?"-ja nisam ni rekao da NIJE DOBRO studirati fil. , samo sam devojci dao sugestiju...,sledece-FILOZOFIJA NIJE NAUKA!!!sledece- strucno usmerenje se nemora sticati samo i iskljucivo na fax-u(tvojih neizostavnih 5 procenata se ne nalaze samo u prostorijama fil.fax-a) ni platon nije studirao filozofiju...ono za laika si u pravu,ali i gresis:) - laik koji procita bar 10 knjiga o filozofiji vise nije laik,zar ne? next- ne bi mogao da kazes ono u vezi matematike zato sto je pogresno uporedjivati je sa filozofijom na nacin na koji si ti to uradio....next-nisam bas toliki materijalista pa da zivot vrednujem na osnovu kolicine novca,ali nemozes poreci ovo - za vecinu je bolje da ima vise novca nego manje novca...mislim da si me po tom pitanju nepravedno osudio...next- filozof jeste "diplomirani,ili doktor filozofije",ali ne i samo "diplomirani,ili doktor filozofije"...molim te nemoj mi reci da smatras da je filozof samo onaj ko zavrsi fil. fax...ps- mozda sam bio malo ostriji ali stvarno ne volim kada mi reci neko izokrene i stvara pomalo ishitrene zakljucke(e sad sam opet ostar:)...sustina je samo to da sam rekao devojci da ne upisuje filozofiju,ali pri tom se nisam preterano trudio da argumentujem takav stav...ne bih voleo da ovde stvaram neku negativnu atmosferu,vise volim rasprave bez napadanja drugih...cao..... :!: :D :D :D :D :D :D
 
Nemoj se ljutiti, nisam hteo da te povredim. Interesantan si mi bio jer si odjednom dosao na "drustvene nauke" i poceo da postavljas neke teme, a ja sam bas zeleo odmah da proverim kakav si um.

A sada cu morati da odgovorim na tvoje nextanje:

"FILOZOFIJA NIJE NAUKA!!!"

Jesi li cuo za Edmunda Huserla? E, taj bi te mogao strogo nauciti filozofiji.


"sledece- strucno usmerenje se nemora sticati samo i iskljucivo na fax-u"

Za ovo si 100% u pravu; jer, znas kako, razmisljao sam i resio da pocnem da drzim privatne casove filozofije. Pa ako si zainteresovan... :D


"ni platon nije studirao filozofiju..."

Tu mora da postoji nesto... sto ne vidim... uh, hajde glavo, razmisljaj! :twisted: Ili ce mi koleginica sa bgd-skog pomoci. Hajde, razmisljajmo zajedno cime se Platon u zivotu bavio.


"laik koji procita bar 10 knjiga o filozofiji vise nije laik,zar ne?"

Ovde ne mogu da pecnem. Jednostavno, moracu prvo od tebe da dobijem odgovor na pitanje koliko si knjiga procitao. Ne mogu da verujem koliko sam zao. :roll:


"sustina je samo to da sam rekao devojci da ne upisuje filozofiju,ali pri tom se nisam preterano trudio da argumentujem takav stav...ne bih voleo da ovde stvaram neku negativnu atmosferu,vise volim rasprave bez napadanja drugih...cao....."

Filozofski je argumentovati svoje izjave, stavove. Ali ne znam kako se to argumentovanjem moze stvoriti negativna atmosfera. Ja mislim da je obratno, ali ti ces me sad verovatno pobiti. :( Naravno uz reklamu i gusti sok... ah, a zvezdice?

Ne ljuti se decace, ne znam gde si video da te vredjam. Samo sam te pitao, hteo sam da cujem argument za to zasto ne valja studirati filozofiju. Pomislio sam da imas neko filozofskije objasnjenje. Ali ti koristis prejake reci, strah me je da ti se obracam a da ne dobijem zvezdice i sokove u glavu. :shock:
 
Uh, kakva atmosfera. Napeto, napeto... :) Moje misljenje jeste da svako treba da zavrsi ono sto zaista voli, nesto sto ga cini srecnim i zadovoljnim, nesto sto ga interesuje i donekle ispunjava... Necemo valjda da budemo materijalisti... Mislim, cinjenica je da je novac bitan, ali bas toliko??? Sve je to individualno, svako ima svoj nacin razmisljanja i shvatanja ovoga ili onoga, ili... Nadam se da razlike u misljenjima nece dovesti do svadje, jer bi to znacilo da nismo mnogo odmakli od ovdasnjeg prosecnog Srbina. Nemam nista protiv studiranja filozofije, po meni je to OK ukoliko neko zaista to zeli i ukoliko ima mogucnosti za isto (mislim na umne sposobnosti). Posao uvek moze da se nadje, ako neko zeli da radi. Smatram da imamo predrasude po tom pitanju. Jer, cinjenica je da kada kazes da studiras filozofiju odmah te pitaju kako mislis od toga da zivis. Recimo, ja kada kazem da cu na Pravni svi zaneme, a zatim slede pitanja, tj. saveti tipa znas li da je to cisto bubacenje, pravnika ima koliko hoces i bla... Ali, treba se "ograditi" i ne dozvoliti da ti neko poljulja stavove zbog svog manje-vise iskompleksiranog zovota ili ... ma, ne znam ni sama. Cudno je to. U svemu ovome, treba ostati dosledan sebi, pa sad svako doslednost dozivljava na sebi svojstven nacin, i koliko god to nama izgledalo glupo treba postovati tudje misljenje. Na kraju, sta reci?!
Epilog: Filozofija jeste nauka! (to i laik poput mene zna :))
Pozdrav od Mari :wink:

P.S. Posto 90% necu studirati filozofiju, zainteresovana sam za te casove koje je Nice spominjao (ako su free :-))
 
Uh, kakva atmosfera. Napeto, napeto... :) Moje misljenje jeste da svako treba da zavrsi ono sto zaista voli, nesto sto ga cini srecnim i zadovoljnim, nesto sto ga interesuje i donekle ispunjava... Necemo valjda da budemo materijalisti... Mislim, cinjenica je da je novac bitan, ali bas toliko??? Sve je to individualno, svako ima svoj nacin razmisljanja i shvatanja ovoga ili onoga, ili... Nadam se da razlike u misljenjima nece dovesti do svadje, jer bi to znacilo da nismo mnogo odmakli od ovdasnjeg prosecnog Srbina. Nemam nista protiv studiranja filozofije, po meni je to OK ukoliko neko zaista to zeli i ukoliko ima mogucnosti za isto (mislim na umne sposobnosti). Posao uvek moze da se nadje, ako neko zeli da radi. Smatram da imamo predrasude po tom pitanju. Jer, cinjenica je da kada kazes da studiras filozofiju odmah te pitaju kako mislis od toga da zivis. Recimo, ja kada kazem da cu na Pravni svi zaneme, a zatim slede pitanja, tj. saveti tipa znas li da je to cisto bubacenje, pravnika ima koliko hoces i bla... Ali, treba se "ograditi" i ne dozvoliti da ti neko poljulja stavove zbog svog manje-vise iskompleksiranog zovota ili ... ma, ne znam ni sama. Cudno je to. U svemu ovome, treba ostati dosledan sebi, pa sad svako doslednost dozivljava na sebi svojstven nacin, i koliko god to nama izgledalo glupo treba postovati tudje misljenje. Na kraju, sta reci?!
Epilog: Filozofija jeste nauka! (to i laik poput mene zna :))
Pozdrav od Mari :wink:

P.S. Posto 90% necu studirati filozofiju, zainteresovana sam za te casove koje je Nice spominjao (ako su free :-))
 
Mislim da je bitno poznavati ovu tematiku jer je filozofija majka svih drugih nauka, i da nema nje ne bi postojale ostale nauke, jer su sve iz nje nastale. Osim toga, filozofija nas uci pravilnom misljenju i razumevanju sustine stvari. Da nesto jeste ili nije, da sve moze da bude tako a i nemora. Uci nas da je istinito samoono sto je relativno. Za poznavanje filozofije bitno je razlikovati pojam bica od pojma bitka, jer biti jeste nebiti nije.

:wink: :lol:
 
aco,molim te procitaj prvu recenicu iz smeskinog odgovora,pa ce ti biti jasno zasto sam velikim slovima napomenuo da filozofija nije nauka...moje licno misljenje je da filozofiju degradira onaj ko je smatra samo naukom...kada sam napomenuo da ni platon nije studirao filozofiju pod studiranjem sam podrazumevao zavrsavanje fil. fakulteta,posto ti tako jako insistiras na tome...verujem da ti je sokratovska ironija dosta dobro poznata posto je ne stedis u svojim izjavama:)...sto se tice casova,zainteresovan sam , posto bez sumnje o filozofiji znas mnogo vise od mene....sada se moram vratiti na pocetak,i ponoviti-ja ne mislim da ne valja studirati filozofiju!u pitanju je nesporazum izmedju nas dvojice posto si me ,izgleda, pogresno razumeo kada sam rekao mariji da ne studira filozofiju....o razlozima iznosenja te sugestije cu drugi put:)sada moram da bezim...jos nesto ,takodje nigde nisam rekao da sam uvredjen (neznam otkud ti to)....moram i jos nesto reci-mislim da su ti zakljuchci malo veci od argumenata i da si se pomalo oslanjao na predrasude pri zauzimanju stava(nemam nameru da vredjam)....cao :D
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top