Second hand radnje

Ja sam godinama imala averziju prema prodavnicama polovne odeće,dok jednom nisam iz radoznalosti ušla u jednu takvu. A sada Jedva čekam utorak i petak da dobiju robu pa da pronadjem nešto novo i firmirano što mi se dopada.
 
Neko je postavio pitanje higijenske i zdravstvene ispravnosti polovnih stvari. Slažem se da nisu odmah za nošenje, ali kao tekstilcu, još više mi se gade nove stvari. U mom pogonu se radila pozamanterija i predivne bele čipke koje su se kupovale za posteljinu, dečija odelca i veš. A pravili smo ih ovako: izvadimo predivo iz magacina, presložimo konuse pa miševe rasteramo a pocrkale pacove i njihova gnezda izbacimo, posle prešpulamo da se priveže to što su glodari i moljci izgrizli, zapišali i buđ uništila, pa mašine urade čipku. Posle se to vuče kroz štirak (kroz isti, dok se sav ne utroši, a sva štroka prolazi kroz njega) i pegla se i pakuje kao prelep nov proizvod.
Pravili smo i ekskluzivne, vrlo poznate i skupe tepihe, a kada se setim magacina vune povraća mi se. U životu nisam videla takve gadosti pa radije ne bih opsivala.
Toliko o higijeni novih stvari; ove polovne je bar neko već oprao.:-(


He he, bravo , slazem se...
Ili neki rodjak vam pokloni odecu, i posle par meseci premine...Kakva je razlika da je rodja prvo umro , a vi dobili odecu posle?
Dalje, vecina stvari su iz inostranstva, zato su i ocuvane i ciste u prilicnoj meri.
Na kraju, nije isto stvarno da li uzimate rukavice ili cipele, kao ni gace ili jaknu...;):lol:
 
Moram se pohvaliti da sam danas kupila prvi put stvar u second hand radnji. Do sada sam ponekad ulazila u njih ali mi se nista nije dopalo. Sad sam bas zadovoljna kupila sam super majicu sa dugim rukavima narandzastu tom tailor za 700 din
 
Sada cu reci nesto zbog cega bi vlasnici tih radnja pozeleli da me zakolju..:grin: postoji nesto sto se zove Zemunski buvljak. Tamo dolaze cigani nedeljom ujutro i prodaju polovne stvari za necete verovati 10-50 dinara..Ovi sto drze te s.h. radnje vecito zalihe tamo uzmu, samo malo ociste, okace na civiluk, i dignu cenu 10 puta vise nego za koju su uzeli, dok je ovamo sve razbacano po podu, mora da se kopa itd:p..
Ja na tom buvljaku svake nedelje pazarim, najlepse stvari sam tamo kupila, KOZNE cizme npr sam kupila za 100 din i stvarno su super.. Cigani jednostavno nisu svesni sta prodaju tamo, bitno im je samo da im se da neki dinar..
 
Sada cu reci nesto zbog cega bi vlasnici tih radnja pozeleli da me zakolju..:grin: postoji nesto sto se zove Zemunski buvljak. Tamo dolaze cigani nedeljom ujutro i prodaju polovne stvari za necete verovati 10-50 dinara..Ovi sto drze te s.h. radnje vecito zalihe tamo uzmu, samo malo ociste, okace na civiluk, i dignu cenu 10 puta vise nego za koju su uzeli, dok je ovamo sve razbacano po podu, mora da se kopa itd:p..
Ja na tom buvljaku svake nedelje pazarim, najlepse stvari sam tamo kupila, KOZNE cizme npr sam kupila za 100 din i stvarno su super.. Cigani jednostavno nisu svesni sta prodaju tamo, bitno im je samo da im se da neki dinar..
Apsolutno razumem zasto se plasis da ce vlasnici SH radnji pozeleti da te zakolju.
I treba da se plasis, jer to sto si napisala nema veze sa mozgom i na znam odakle ti informacija da vlasnici bazaju po zemunskom buvljaku i kupuju stvari sa kartona u prasini, kad ti je vise nas ovde napisalo da se polovna odeca uvozi iz inostranstva.

I bas je smesno to sto tvrdis da Cigani nisu svesni vrednosti onoga sto prodaju. Dokaz da su dobri trgovci je taj sto ti i dalje zivis u ubedjenju da si ih nadmudrila.
To sto ti je tamo ponudjeno, ne samo odeca, vec i sve ostalo, u 98% slucajeva nije placeno ni dinar, tako da im je sve sto dobiju cista zarada.
Veruj mi da je upravo pomenuti procenat odece izvadjen iz kontejnera i iznesen na buvljak.
 
Apsolutno razumem zasto se plasis da ce vlasnici SH radnji pozeleti da te zakolju.
I treba da se plasis, jer to sto si napisala nema veze sa mozgom i na znam odakle ti informacija da vlasnici bazaju po zemunskom buvljaku i kupuju stvari sa kartona u prasini, kad ti je vise nas ovde napisalo da se polovna odeca uvozi iz inostranstva.

I bas je smesno to sto tvrdis da Cigani nisu svesni vrednosti onoga sto prodaju. Dokaz da su dobri trgovci je taj sto ti i dalje zivis u ubedjenju da si ih nadmudrila.
To sto ti je tamo ponudjeno, ne samo odeca, vec i sve ostalo, u 98% slucajeva nije placeno ni dinar, tako da im je sve sto dobiju cista zarada.
Veruj mi da je upravo pomenuti procenat odece izvadjen iz kontejnera i iznesen na buvljak.

Tacno.
 
Pa naravno, kada kupujem tamo svake nedelje vidim da dolaze i uzimaju zalihe pa posle sire pricu da je iz inostranstva- to je dokaz da TEBE zapravo trgovci nadmudruju.. Vlasnica Shmizle je vidjena kako tamo uzima zalihe ..Evo cist primer- u toj radnji kaubojke polovne kostaju 50e a ja sam za 100 din uzela mnogo bolje ovamo..Kozni mantil koji je devojka malocas pomenula moze na budzi da kosta 500din maximum ( ako se ne cenjkas)..
I naravno da znam da nisu to platili ni dinar- uglavnom dobijaju iz kuca bogatih kada idu da traze milostinju, ali o5 cu pre kupiti tamo za 100 puta jeftinije nego od nekog preprodavca obicnog koji je malo obrisao prasinu i poljubice me u guzicu na izlazu..
Da kazem jos nesto u vezi toga sto si rekla da se roba uvozi iz inostranstva.. Znam gomilu ljudi koji su isli u te radnje da za male pare prodaju svoje stare nosene stvari..Npr, jednom sam ja kupila koznu jasu na buvljaku za 100 din, odnela u s.h. prodala za 1500 da bi je na kraju oni preprodavali za 5..I onda sam kasnije lepo kupovala kod cigana skupocene stvari za jeftine pare i direktno ih preprodavala preko halo oglasa i moram reci da sam dobro zaradila...mozda bas na vama..
 
Poslednja izmena:
Ne mozes polaziti od sebe. To sto ti radis je ok...ali to ne rade svi , niti sve second hand radnje robu nabavljaju sa buvljaka. Medjutim, cak i da je to tacno....sve je to second hand roba..sve jedno, sa pijace ili iz radnje. Kada je donesemo kuci, ona prodje kroz centrifugu..i to je to. Zaista nemam predrasuda kada su ovakve stvari u pitanju.
Ti, prvo optuzujes radnje...da kupuju sa buvljaka..a kasnije kazes da si i sama to radila i preprodavala garderobu.
Treba imati iste kriterijume za sebe i za druge ;)
Pozzzzzzzzz
 
"Budza" je buvljak? Nikad to nisam cula... Ne znam, ja sam u SH kupila max mara haljinu, crnu lanenu ( :p ), sasvim novu, sa sve onim papiricem... to je, verovatno, kradeno? ili to znaci "iz inostranstva"? Nebitno, nikad je nisam obukla, ali mogu da se hvalim sta sam ulovila...
 
Mozda ne sve (vecina da) , ali jedno je sigurno- ti mozes da odes tamo i prodas im svoju polovnu stvar - koju si TI mogao uzeti sa buvljaka :D..
Pa sto ne bih ja to uradila, nisam ni rekla da je lose to sto rade po s.h. radnjama, moraju i oni ljudi da zarade, ja sam to samo ponekad prodavala, kada mi je bas trebala kinta za nesto (npr za sve ove strane koncerte sam odatle nabavila pare), nije bas da se bavim time, i uvek sam bila u fazonu da kazem ljudima za to mesto (a ne da pricam kako sam sve kupila u inostranstvu), kao sto sam htela i sada vas da uputim i da vam pomognem a mnogi su ovde zbog toga poceli da me ujedaju.. Moje namere su zaista bile najbolje..
 
Mozda ne sve (vecina da) , ali jedno je sigurno- ti mozes da odes tamo i prodas im svoju polovnu stvar - koju si TI mogao uzeti sa buvljaka :D..
Pa sto ne bih ja to uradila, nisam ni rekla da je lose to sto rade po s.h. radnjama, moraju i oni ljudi da zarade, ja sam to samo ponekad prodavala, kada mi je bas trebala kinta za nesto (npr za sve ove strane koncerte sam odatle nabavila pare), nije bas da se bavim time, i uvek sam bila u fazonu da kazem ljudima za to mesto (a ne da pricam kako sam sve kupila u inostranstvu), kao sto sam htela i sada vas da uputim i da vam pomognem a mnogi su ovde zbog toga poceli da me ujedaju.. Moje namere su zaista bile najbolje..

Ja ti verujem. I svaka ti cast. Cenim ljude koji umeju da se snadju, a ne samo da sede u cosku i kukaju.. Prema tome :super:
I verujem da si ovo rekla iz najbolje namere.
Rekoh samo ono, zbog toga sto stvarno znam jako puno second hand radnji, koje zaista nabavljaju robu iz inostranstva, i ona dolazi u tzv kontejnerima ( zargonski receno )... tako je i kupuju....tj. placaju....npr kontejner robe 50e..lupam....
Ta garderoba je inace data u dobrotvorne svrhe...negde napolju...i tako to, nekim kanalima doputuje i ovde. Neke od tih stvari su skroz nove, sa sve etiketom, bas kao sto rece Muvalo...jer verovatno neko da novu, nenosenu stvar...koju je mozda dobio , pa mu ili nije bila dobra...ili mu se nije dopadala.
;)
 
Pa i ja sam iskreno ramisljala o tome, ali *** cigani su to- m sto bi im tesko palo na pamet ( i ja se nisam odmah toga setila a ni znala da se to radi a kamoli oni),m sto retko kad i umeju da procene sami sta je original i sta je skupo, bitno im je samo da imaju da se prehrane i to je to, nemaju vecih ambicija- dobro zarade i ovako..
Sto se tice tih potpuno novih markiranih stvari, nadju se i ovamo, sad dal kradu ili i to dobiju po tim bogataskim kucama- ko ce ga znati..
Djuro, znam i ja da oni dobijaju i te iz inostranstva, ali uzimaju i ovako `naknadno`, znas- od svakog po malo..
 
znam koliko su ljudi gramzivi da zarade, pa se ne usudjujem da sumnjam ni u shta...verujem da nabavljaju i iz inostranstva samo zato shto je ovde standard nedovoljan pa da se te prodavnice snadbevaju''iz domacih izvora''...bilo je tu stvarno robe da se chovek smjije kako se neko usudi da okachi na to cenu...a videlo se i po bojama i kroju da je doneshena od nekud...iz ''Tanzanije'' ili Tunguzije kako god...ko zna u kom ''kontekstu'', pa zavrshila posle u prodavnici...
 
verovatno je ovo ranije napisano - ali ne mari da ja ponovo...

Dakle, kod nas su tzv. staretinarnice (ko je citao literaturu 19. veka zna) povezivane sa krajnjim siromastvom i bedom ( tuberkulozom, romanticarima i boemima :)... ).
E, sve dok morao da se odevas tamo jer si siroma' i mastao o nekoj novoj stvarcici , gledao si da kupis nesto trajnije, solidnije (bez rupa od moljaca, npr...). To na donjem Dorcolu... Posle su dosli Unrini paketi i pomoc americkog Crvenog Krsta ( tu sam se naslusala prica - a toga ima i u literturi- kako su samo deca mogla da udju i izaberu nesto, i da su, iako dobro instrirana od roditelja, uvek uzimali nesto pogresno.)i prletarijat vise nije hteo da se odeva tamo , a i burzoazije je odavno promenila bolje komade odece na pijaci, za mast i ostalo...

A posle su dosli suskavci, plisirane suknje, "guzvane" cizme, farmerke "frulice"... sve statusni simboli...
U medjuvremenu su se citali intervijui iz sveta sa poznatima koji su govorili da se odevaju u takvim sopovima (eto, secam se Erika Kleptona, npr:) ). Tamo je to cool, a kod nas... fuj! Danas je drugacije. Prvo su neki koji su putovali donosili razne vesele i originalne krpice iz takvih radnji u inostranstvu. Posle su te inostrane krpice (je l 'se neko seca izraza "perje" :) ) dosle kod nas.

Sve dok "druga ruka" asocira na siromastvo a ne na mogucnost da se bude krativan, veseo , eto cak i praktican :) - ljudi se snebivaju da udju unutra... Mogu da razumem coveka koji nema za skup(lj)e stvari a nece da kupuje "polovne". Vise voli sopstvene stare stvari i stedi za nesto novo. Njemu je , da tako kazem, neminovnost da bude odeven u stare stvari, i praznik mu je nova. Ali, ako covek ima IZBOR svakako ce se lakse odluciti za zaviri u neku "druguruku".

Nikada nisam menjala stvari sa drugaricama (ne samo sto sam bila najvisa :) ) nego, nekako, maman je tu bila rigorozna. Tako mi se uvrezilo da je odeca nesto veoma licno. Sada znam da gace jesu, a ostalo ne mora biti... :)
 
Mozda ne sve (vecina da) , ali jedno je sigurno- ti mozes da odes tamo i prodas im svoju polovnu stvar - koju si TI mogao uzeti sa buvljaka :D..
Pa sto ne bih ja to uradila, nisam ni rekla da je lose to sto rade po s.h. radnjama, moraju i oni ljudi da zarade, ja sam to samo ponekad prodavala, kada mi je bas trebala kinta za nesto (npr za sve ove strane koncerte sam odatle nabavila pare), nije bas da se bavim time, i uvek sam bila u fazonu da kazem ljudima za to mesto (a ne da pricam kako sam sve kupila u inostranstvu), kao sto sam htela i sada vas da uputim i da vam pomognem a mnogi su ovde zbog toga poceli da me ujedaju.. Moje namere su zaista bile najbolje..

ja znam ljude koji su nudili svoju polovnu- skoro pa novu odecu sh radnjama, i ni jedna nije htela da primi jer sve rade po ps-u i sva roba im stize iz inostranstva...
 

Back
Top