EMPATIJA

frozen1982.

Iskusan
Banovan
Poruka
6.316
Da li ste nekad osetili tudji bol kao svoj,najcece kad je osoba bliska,cak i veci?
Je li to patoloska odlika ili normalno stanje u odr.trenutcima?
Moze li se to racionalno objasniti?
 
Mislim da može i to kao moral....etika i ostala "duhovna nadgradnja".

Pitanje ti je dobro i dodaću jednu važnu stvar.

Kada prodjete pored invalida i hendikepiranog da li se na vašem licu vidi sažaljenje?

Da li oni od vas (kada traže) traže sažaljenje ili pomoć (onakvog tipa , kao što traži i devojka i žena , recimo da otvorite snažno zatvorenu teglu)?




-------------------------------
Ja lično imam stav proistekao iz strogog mućkanja pro i kontra u daljem razvoju , kao i stvarne poruke religije. Odatle i onaj da ne postoji pravda, a svaki osećaj i očekivanje je ustvari laganje sebe i zavaravanje , nekad i radi opravdanja za nečinjenje ničega.Nisam svoj stav u vezi pitanja još izneo , neka se tema razvije.....
 
mozda si, patak, u pravu...da empatija ne postoji jer zapravo stavis sebe u situaciju nekog kome je tesko pa je taj bol koji osecas sazaljevanje sebe u istoj situaciji...

jesam osetila ali ne umem da odgovorim na temu...
 
hm, pa ne slazem se bas..zar nije empatija sposobnost da NEUTRALNO sagledas tudja osecjanja?zapravo, retko kad kad iznosimo svoje probleme, ili kad nam je samo tesko, trazimo od osobe sa kojom razgovaramo konkretnu pomoc..trazimo samo da nas RAZUME...da vidi nas bol, da nas ne osudjuje...da bude tu, jer samo prisustvo prijatelskog ljudskog bica cini svaki problem manjim...

ako posmatramo empatiju kao stavljanje sebe u tudju kozu, pa kao sad mi osecamo isto...onda imamo dvoje koje boli..a ne jedno koje boli, i drugo koje blazi...namerno izbegavam izraz tesi, ili sazaljeva jer smatram da sazaljenje uvredljivim..nikad ne sazaljevam ljude koje cenim...

empatija je cini mi se sposobnost da vidimo drugog coveka i da ga razumemo...cak i onda kad su njegovi postupci u suprotnosti sa onim sto bi mozda mi uradili..i koren empatije je u istinskom postovanju drugog coveka, njegove celokupne licnosti....i sagledavanje njegovih emocija bez preterane reakcije, sa razumevanjem i pruzajuci podrsku...

sad tek uvidjam da nikad nisam bas razmisljala o tome:roll:
 
pa da...to se i ja pitam...sta se tacno oseca kod empatije?
recimo, invalidi...ja osetim njihovu nemoc i jako se rastuzim..ali to je nemoc iz moje vizure...mozda oni sebi nisu nemocni na nacin na koji ja to osecam...zapravo, potpuno sam sigurna u to..
i onda ispada da se ne stavljam u njihovu kozu nego da sebe stavljam u njihovu poziciju, a to su razne stvari...koza u smislu da osetim sta da osoba oseca a pozicija - ja u toj situaciji...
 
Hm, ne to mi se u bukvalnom smislu, nije desilo. Saosećajnost, da, svakako. Ali ti, valjda, misliš na ono – osećam njegov bol? Osećam - ne pretpostavljam.
Mada, ljudi su skloni da svašta umišljaju.
 
Moram nešto da kažem.....

Po meni mora se razdvojiti termin empatije i saosećanja.....
Empatija po meni dodje kao refleksna radnja , koja proizvodi osećanje u subjektu , nastala iz iskustva , koja daje zaključak (nesvesno jer je refleksna) na osnovu mimike, stava, pokreta, boje glasa, tj, na osnovu verbalne i neverbalne komunikacije.....(čitanje emotivnosti objekta)

Saosećanje je svesna radnja, tj stavljanje u poziciju osobe, i duhovna emulacija ,simulacija osećanja .Ovakav postupak možda sledi iz podsvesno gurnute "ne čini drugome što ne bi voleo da čine tebi".(Reakcija na stanje objekta).Očigledno da ovde ima više ličnog stava.

I na kraju treći termin , je ono što se često naziva empatija , a ja bih probao to da nazovem "telepatska empatija" , tj. empatija koja se prenosi rezonancom , tj komunikacijom naše kosmičke svesti sa "Mrežom".
Za ovo treće , nemam primer, nisam to osetio ili predosetio , pošto se ljudi takvih osećaja uplaše jer obično donose loše vesti.....

----------------------------------------------
Ovde sam samo pokušao da raščlanim i definišem , ali i dalje lutam bez konkretnog odgovora na temu......znači radimo i dalje.....
 
Emocionalna inteligencija ne znači razuzdavanje emocija – puštanje da sve budu očigledne i da usmeravaju naše ponašanje. Umesto toga, znači kontrolu emocija tako da se one pojavljuju prikladno i efikasno, te tako omoguće ljudima da zajedno radeći bez problema napreduju ka zajedničkom cilju.

surf.gif
Emocionalna inteligencija je sposobnost prepoznavanja sopstvenih osećanja i osećanja drugih ljudi, motivisanja sebe i dobrog upravljanja emocijama u sebi i svojim odnosima



U praksi se vrlo često susrećemo sa slučajevima da pojedinci sa izuzetnim kognitivnim sposobnostima ne uspevaju da se u potpunosti ostvare u društvu i postignu odgovarajuće rezultate. To je najčešće rezultat nedostatka emocionalne inteligencije, odnosno, neposedovanja nekih od ličnih ili društvenih kompetencija. Srećom, ove kompetencije se mogu u toku života razvijati i unapređivati. Osnovne lične i društvene kompetencije koje čine emocionalnu inteligenciju su:

  • Samosvest: svest o tome šta osećamo u datom trenutku i u skladu sa time, sposobnost da upravljamo svojim odlukama; realno procenjivanje sopstvenih sposobnosti i posedovanje utemeljenog osećaja samopouzdanja.
  • Samokontrola: sposobnost da se nosimo sa svojim emocijama tako da nam one olakšavaju život umesto da nas uvode u probleme i neugodnosti; biti savestan i odgađati zadovoljstvo kako bi se ostvario cilj; dobro se oporavljati od emotivnih problema.
  • Motivacija: znati pokrenuti svoje sposobnosti kako bismo se stimulisali i usmeravali prema svojim ciljevima, kako bismo preuzimali inicijativu i težili prema poboljšanjima te istrajali kada se suočimo sa neuspesima i razočaranjima.
  • Empatija: osećati šta drugi ljudi osećaju, biti sposoban prihvatati njihovo stanovište, te negovati i usklađivati lične odnose sa različitim ljudima.
  • Društvene veštine: dobro se nositi sa svojim emocijama u odnosima i pravilno tumačiti društvene situacije i interpersonalne mreže; stupati u interakcije sa ljudima; služiti se tim veštinama da bismo uveravali i predvodili, pregovarali i rešavali sukobe te unapredili saradnju i timski rad.
ucinilo mi se simpaticno-na jednom mestu definisano nekoliko povezanih pojmova...:)
 
Eh, nisam načisto sa ovim pojmom. Lično sam jak i dobar prijemnik tuđih stanja i osećanja, i to sam do sada nazivala empatijom. To za posledicu ima da volim samoću.

Saosećanje kao neka vrsta razumom vođene empatije? Hmm... Interesantno.
 
mislim da suvise sirite temu, klasifikujete nesto u prici u kojoj je to nepotrebno, cak suvisno/ako sam dobro skontao sta je frozen hteo da pita/
osetio sam nesto u tom smislu/ako si mislio na tu "transcedentalnu empatiju", mada je naziv nebitan, bitno je razumevanje, koje se aritmetickom progresijom smanjuje sa sirenjem teme i pokusajima klasifikacije/i nadam se da mi se to vise nikada nece desiti
pazi, za takvo iskustvo je neophodna ljubav, neizmerna, potpuno prozimanje dveju dusa,jednostavno neprekidni kontakt izmedju njih
pitanje je sta smatras "normalnim".ja smatram da tako nesto ne postoji, kao univerzalija, tako da moras da ga definises
posto empatiju/u gorepomenutom smislu/ smatram duhovnim dozivljajem mislim da je apsolutno nemoguce racionalno je objasniti
 
e_sad:
mislim da suvise sirite temu, klasifikujete nesto u prici u kojoj je to nepotrebno, cak suvisno/ako sam dobro skontao sta je frozen hteo da pita/
osetio sam nesto u tom smislu/ako si mislio na tu "transcedentalnu empatiju", mada je naziv nebitan, bitno je razumevanje, koje se aritmetickom progresijom smanjuje sa sirenjem teme i pokusajima klasifikacije/i nadam se da mi se to vise nikada nece desiti
pazi, za takvo iskustvo je neophodna ljubav, neizmerna, potpuno prozimanje dveju dusa,jednostavno neprekidni kontakt izmedju njih
pitanje je sta smatras "normalnim".ja smatram da tako nesto ne postoji, kao univerzalija, tako da moras da ga definises
posto empatiju/u gorepomenutom smislu/ smatram duhovnim dozivljajem mislim da je apsolutno nemoguce racionalno je objasniti

...izvini ne zelim da te uvredim ali mislim da si se sad malo prosro...
...empatija jeste saosecanje sa drugim ljudkim bicem...nema nikave veze naziv transcedentalni sa pojmom empatije...vec sa meditacijom...
...banalnim jezikom prevedeno- covek koji je empatican ima problem da tudje probleme...brige patnje i slicno prozivljava kao svoje...i postoji mnogo ljudi koji su empaticni u vecoj ili manjoj meri...i to nije nista natprirodno...
...ja valjda empatiju smatram tako extremno iako nije koliko je ovaj moj primer koji je naveden...ali se ona iskljucivo odnosi na uzivljavanje u tudje emocije...
...sto barem iz mog iskustva i ne predstavlja neku osobinu koja ce te odvesti daleko...
...obicno ljudi koji su se malo teze probijali kroz zivot postanu malo vise empaticni nego oni kojima je sve bilo po loju...i to je to...
 
empatija nije jednosmerna ulica... to je sposobnost prepoznavanja i razumevanja emocija drugih i sebe... takodje je i sposobnost, ili vestina plasiranja emocija drugima... mnogi ce ovo povezati sa energijom, jer emocija po mnogima to i jeste...
ljudi koji se stavljaju u poziciju drugih, imaju potrebu da ih razumeju...
 
Znači dodjosmo do toga da je empatija prepoznavanje tudjih osećanja, i da nema veze sa našim stavom sa tim.

Saosećanje je ono što ima veze sa tim.

Meditacija, transcedentalna, ili telepatska empatija je opet treća stvar....
--------------
Plasiranje emocija drugima po meni nema veze sa empatijom , već sa zloupotrebom empatije i zove se gluma, i dodatno harizma.
 
Artinve:
empatija nije jednosmerna ulica... to je sposobnost prepoznavanja i razumevanja emocija drugih i sebe... takodje je i sposobnost, ili vestina plasiranja emocija drugima... mnogi ce ovo povezati sa energijom, jer emocija po mnogima to i jeste...
ljudi koji se stavljaju u poziciju drugih, imaju potrebu da ih razumeju...

..mislim da je svako u stanju da prepozna tudju emociju i da naravno istuiskulira...
...empatija (barem u mom sistemu) je kad prepoznas i dozivis tudju emocju kao svoju...nije u pitanju gluma...takodje ne dobijas ni trunku energije na istoj...vec je samo gubis....u vecini slucajeva...
...takodje ne moras imati ni potrebu da nekoga razumes nazalost...jednostavno ne pitas se....opet nazalost...
...ako uopste iko razume sta ja hocu da kazem...
 
Zar je ovo na filozofiji...?

Kad prepoznaš i doživiš tudju emociju kao svoju......

Pa to je toliko paušalno da to nema smisla komentarisati....

Ja nisam razumeo šta si htela da kažeš , a još manje to što si rekla....Ili još gore , ako sam razumeo , onda ovom postu nije mesto ovde....Ne zbog nivoa razumevanja već i zbog nivoa komunikacije....Genijalac koji uh,aaass,keke, rumba bumba, sssss, huh,hah ostaje bezvredan drugima na ovom mediju. Znači kao i u svemu , MEDIJUM JE BITAN DA SE I ISPOLJI OSOBA I RAZUME NEKA INFORMACIJA OD OSOBE....

Ovaj tvoj post za mene ne bi imao nikakvu vrednost (manje od listića papira,jer ne da si ga nabaljezgala nego ti ne mogu dočarati) da nije pokazao koliko je značajan medijum.

Šta je medijum kod empatije?

Naša čula. Predistorija. Naše psihičko stanje.Predznanje.

Bez zalaženja u to da li postoji namera komunikacije empatijom ili ne, i bez obzira da li je iskrena empatija ili gluma, onaj koji šalje empatiju to čini nekim sredstvima inače primalac empatije ne bi mogao biti svestan samog pošiljaoca .

U trećem slučaju je medijum stvarno "medijum".

A šta sve spada u medijum u prvom slučaju , u slučaju empatije.....?

P.S. Čitajući opet Bliss ov post , užasnuh se koliko je ispraznih reči upotrebila, koje ja shvatam možda kao samo uvod u nešto na filozofiji , kad ono mućak....pa opet od toga ispade vrhunski post na pravom mestu....
 
@ tuzni patak

Nemoj biti sakupljac nagrada.Ne skladisti utvrdjene seme.Ne budi ono sto nisi.Ne robuj znanju, naizgled gospodareci njime.U sebi realizuj Beskonacno do najviseg moguceg stepena i putuj kroz oblasti koje nisu oznacene ni na jednoj geografskoj karti.Primeni do kraja ono sto ti je od Prirode dato, ne opterecujuci se svojim subjektivnim gledistima.Jednom recju, delaj bez napora.
Um savrsenog coveka je kao ogledalo.Ogledalo ne juri za stvarima da bi uhvatilo njihov odraz.Kad ih odrazava ne cuva to za sebe.Tako ga nista ne moze ozlediti.Tako ga nista ne moze pokvariti.
 
frozen1982.:
Da li ste nekad osetili tudji bol kao svoj,najcece kad je osoba bliska,cak i veci?
Je li to patoloska odlika ili normalno stanje u odr.trenutcima?
Moze li se to racionalno objasniti?

ako empatija znaci "osecati ono sto drugi oseca", fizicki ili duhovno, meni se to dogadja svaki dan. kao mladja, imala sam samo manje jasno definisan osecaj sta je konkretnije, a danas mogu da kazem sa autoritetom "vidovitog" vrlo precizno ponekad sta je onom drugom, makar bio i sasvim nepoznat, samo nekad ne mogu dobro da verbalizujem o cemu se radi.

poznajem jos zadosta ovakvih kao ja, da se i ja zapanjim "vidovitoscu" :).
mislim da je ovo nesto sto se ne moze nauciti vremenom, ali se moze vrlo lepo "iskultivisati" tokom godina/decenija. takodje, mislim da racionalno slabo ima veze sa empatijom - kod mene/nas, konkretno, nastupa samo "trenutak posle", kada "vidim" sta je coveku - pa odlucujem sta cu da radim i koliko cu (i da li) da se "unosim". tacnije, mislim da racionalno samo "smeta" "osecavanju sta drugi oseca".

takodje, nisam sklona da mislim da je "citanje drugih" nesto natprirodno, bar ne u uobicajenim razmerama - mislim da je u pitanju ono sto je rekao tuzni patak - samo malko izrazeniji talenat za citanje tudje mimike, pokreta, boje glasa, stava i slicnog.
upoznala sam, tokom zivota, bar troje ljudi koji mogu "natprirodno" da citaju tudje emocije/fizicko stanje, no - sto se tice bas tih konkretnih osoba, mislim da one em imaju specifican dar, em su posebno skolovani u tom pravcu (dzunina akademija i slicno).

kako bliss rece, uverena sam da svako ko moze (i vezbom) da navede sebe da iskljuci racionalno, moze da "iscita" drugog vrlo dobro; no, uverena sam da je za to potrebno i dobro unutrasnje "centriranje", umetnost posmatranja drugih ljudi iz "ravnoteznog stanja", sto je vecini ljudi vrlo tesko postici....podrazumeva "uklanjanja" slojeva i slojeva nasih socijalnih i svih drugih "oklopa" i jos kojecega, bar za kratko, i jos koje-sta.....
 
Bliss:
@ tuzni patak



Nemoj biti sakupljac nagrada.Ne skladisti utvrdjene seme.Ne budi ono sto nisi.Ne robuj znanju, naizgled gospodareci njime.U sebi realizuj Beskonacno do najviseg moguceg stepena i putuj kroz oblasti koje nisu oznacene ni na jednoj geografskoj karti.Primeni do kraja ono sto ti je od Prirode dato, ne opterecujuci se svojim subjektivnim gledistima.Jednom recju, delaj bez napora.

Um savrsenog coveka je kao ogledalo.Ogledalo ne juri za stvarima da bi uhvatilo njihov odraz.Kad ih odrazava ne cuva to za sebe.Tako ga nista ne moze ozlediti.Tako ga nista ne moze pokvariti.


Zašto kad poznanicima i prijateljima kažete : "Izblamirao si se" ili "Baš si uprskao" ili čak na ulici , to niko ne shvati tragično . A ovde na krstarici , na forumu , to je kao da se tupim nožem klalo....

Ova poruka sa ogledalom , je naravno upućena meni, mada sa ponavljanjem "uzvišenih misli" "u maglama olimpa" liče više na ponovno radjanje feniksa iz prethodnog posta Bliss-ovke.
Ni prethodnu , a ni ovu ne mogu da razumem, i zato stvarno molim da mi se banalizuje do krajnjih granica.I pod hitno menjam način ishrane , jer sudeći po Bliss postovima baš sam zaglupeo i za svaku vrstu prenesenog značenja . Podseti me na scenu iz "Munje" gde ženska objašnjava "lociranje sebe u kordinatnom početku kosmosa". E vala isto tako sam te "razumeo".
 
Tuzni_patak:
Zašto kad poznanicima i prijateljima kažete : "Izblamirao si se" ili "Baš si uprskao" ili čak na ulici , to niko ne shvati tragično . A ovde na krstarici , na forumu , to je kao da se tupim nožem klalo....

Ova poruka sa ogledalom , je naravno upućena meni, mada sa ponavljanjem "uzvišenih misli" "u maglama olimpa" liče više na ponovno radjanje feniksa iz prethodnog posta Bliss-ovke.
Ni prethodnu , a ni ovu ne mogu da razumem, i zato stvarno molim da mi se banalizuje do krajnjih granica.I pod hitno menjam način ishrane , jer sudeći po Bliss postovima baš sam zaglupeo i za svaku vrstu prenesenog značenja . Podseti me na scenu iz "Munje" gde ženska objašnjava "lociranje sebe u kordinatnom početku kosmosa". E vala isto tako sam te "razumeo".

pa ja kad krenem prosto da objasnjavam...ispada da banalizujem temu....pa reko ajde da ne rusim ugled ovog foruma :) ...ipak mu je naziv filozofija..
..ono sto mislim napisala sam ti u skladu podforuma...ne razumem sta je tu nejasno?
 
frozen1982.:
Da li ste nekad osetili tudji bol kao svoj,najcece kad je osoba bliska,cak i veci?
Je li to patoloska odlika ili normalno stanje u odr.trenutcima?
Moze li se to racionalno objasniti?

Nerviraju me racionalna objasnjenja. Sacuvajte to za programiranje video rekordera
ja osecam kada nekoga boli.
 
Evo bliss je postala "mudrac" , stari ljudi obično ne izgovore ovo r.

A stvarno ozbiljno pitanje, da li je stav prema sebi (ili prema drugom) da si glup ili pametan , osećanje?
Trenutno!
Stav da vas neko nervira je osećanje - nervoza.Odluka po jednom pitanju može dati stav da je neko glup, a po drugom da nije. Ljude možete po jednom pitanju ceniti , voleti, a po drugom ne.....

P.S. Za Bliss.....ja mislim da tebi fali redovan svakodnevni tretman....
 

Back
Top