Šekspir

Pa jeste,al to treba citati u originalu,prevodi su uglavnom katastrofa...davno bese."Romeo i julija".,"Henri V".Ja mislim,a u ovome me niko ne shvata i podrzava,da je "Romeo i Julija" u stvari neka vrsta prve romanticne komedije al su ljudi izveli pogresan zakljucak.Kad sam citao ja sam se cepao-meni to bila komedija,najozbiljnije ne pokusavam da budem sarkastican ili cinik.
 
Sad sam zalutala ovde, i ne mogu da verujem! O Šekspiru 5.postova??? "Glupavi" Ameri o jednoj njegovoj misli raspravljaju mesecima a mi čak pet postova u dva dana? Dovoljno smo rekli o sebi sve.
Poz
 
Ovo nadjoh na jednom sajtu
Ofelija

Ofelija je lik potpuno podredjen zahtjevim zapleta,a osobine koje Sekspir uspjeva da joj i pored toga podari nisu narocito reljefne.Mlada,njezna i nevina, Ofelija u svom neiskustvu ne moze da razume Hamleta, a zbog svoje pokornosti ocu mora Hamletu da uskrati i emocionalnu podrsku koju bi bila kadra da mu pruzi i koju on kao da nemo trazi kada dolazi uzbudjen i neuredno obucen u njenu odaju. Ona je zrtva okolnosti, prinudjena da odbije covjeka koga iskreno voli i da laze kako bi zastitila oca. U kasnijem razvoju dogadjaja ona je izlozzena sve snaznijim pritiscima,koji na kraju slamaju njenu krhku licnost. Tako u prvom djelu drame njeno prisustvo naglasava izolovanost glavnog junaka,a u drugom djelu njeno ludilo i smrt unose snazne pateticne i poeticne tonove u polifono sazvucje tragedije

:lol:
 
To beer or not to beer :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Salim se, ima negde sto mi se svidja ali negde je potpuno nerazumno buncao i balavio (Romeo i Julija) koju je napisao kao crno-humornu komediju da se izvodi u njegovom pozoristu ali kad je video da se zene ubise od plakanja prebacio se i rekao da je to tragedija...
 
Glob majstor.
Kažu da su u njegovo vreme pozorišta bila mesta za navijanje. Naravno i njegovo Glob pozorište imalo je svojih navijača. I kažu još da nije bilo čudo ako se u raspravama o kvalitetu pozorišnih dela kao argument u to doba potezala i motka, a bilo je i razbijenih glava.
 
angely:
Ovo nadjoh na jednom sajtu
Ofelija

Ofelija je lik potpuno podredjen zahtjevim zapleta,a osobine koje Sekspir uspjeva da joj i pored toga podari nisu narocito reljefne.Mlada,njezna i nevina, Ofelija u svom neiskustvu ne moze da razume Hamleta, a zbog svoje pokornosti ocu mora Hamletu da uskrati i emocionalnu podrsku koju bi bila kadra da mu pruzi i koju on kao da nemo trazi kada dolazi uzbudjen i neuredno obucen u njenu odaju. Ona je zrtva okolnosti, prinudjena da odbije covjeka koga iskreno voli i da laze kako bi zastitila oca. U kasnijem razvoju dogadjaja ona je izlozzena sve snaznijim pritiscima,koji na kraju slamaju njenu krhku licnost. Tako u prvom djelu drame njeno prisustvo naglasava izolovanost glavnog junaka,a u drugom djelu njeno ludilo i smrt unose snazne pateticne i poeticne tonove u polifono sazvucje tragedije

:lol:
:lol: :( :lol: :( :lol: :( :lol:
 
Pokušaću i ja dam neki skromni doprinos ovoj temi. Neću ga hvaliti, ništa mu neće značiti moje pohvale.Ali ću navesti moj primer, odnosno kako je na mene uticao taj čovek.Pročitala sam, izmedju ostalih, jednu njegovu misao koja je posebno delovala na mene a verovatno je svima vama dobro poznata: KO RANE NE ZNA, RUGA SE OŽILJKU. Kad god imam problem sa nekom osobom, neku teškoću da je razumem ili da razumem neki njen postupak, ja se setim ovoga i pokušam da pronadjem tu "ranu".Pomogao mi je ovim da lakše i bolje upoznam i shvatim ljude,i njihove sudbine.
Eto, toliko od mene. Pozdrav svima.
 
Moram priznati da nikad nisam ni pokušala da ga čitam u originalu.Po nekom mom slobodnom prevodu to bi bilo to.Inače sa tvojim primedbama u vezi našeg školstva i čitanja Šekspira se apsolutno slažem.Šta znači tresnuti klincima Hamleta za lektiru? Oni ga uglavnom ne pročitaju celog i po meni to je više šteta nego korist. Mislim, za decu.Pozdrav.
 
Crtica iz zivota ako dozvoljavate-Ne dozvolite sebi ali nikako nemojte dozvoliti sebi da vas neko nagovori da gledate Sekspirove komade u Buhi!!!
To se zove klasicno skrnavljenje savrsenstva!pozdrav svima
 
moje misljenje hmmmm...hamlet se ponasa kao retardirano dete od 5 godina,gertruda kao *****,polonije kao narodni poslanik a ofelija kao pomahnitala tinejdzerka...a uz sve to...boze mili,uz sve to u pozadini se cuje pesma zdravka colica-glavo luda......pokusavam da potisnem secanje na tu pretstavu :)
 
Ma, nije valjda? He,he, onda su ovi moji kompletni idiJoti. E, zbog toga ja stalno gundjam.Sada je vrlo u "trendu" ići u pozorište, na Sajam knjiga...i ostale kulturne manifestacije posećuju ljudi koji nemaju gram mozga u glavi i veze nemaju ni sa književnosti ni sa kulturom. I onda je normalno da takva muzika prati Hamleta- i da je ta predstava dobra!!! i da je Anu Karenjinu napisao Lav Dostojevski!
Predpostavljam da se glava luda odnosila na to retardirano dete, kako je onda režiser uopšte objasnio lik Hamleta? Kao budalu?Pozdrav.
 
"Romeo i Julija" mi nije neshto. Nekako je predvidvljiva. Ma ne znam. Ne svidja mi se.
"Kralj Lir" je vec neshto drugo. Oooodlichno djelo. Sad sam pochela da chitam "Otelo", za sad mi je ok.
 
ej Bi2 pa ti ne bi poverovala koliko je ta pretstava katastrofalna.Hamlet NIJE pretstavljen....nikako.....izasla sam iz pozorista kao da su me tukli 2 dana...a ja jos hocu da upisem dramaturgiju :) mletacki trgovac je popravio utisak,lepa pretstava,to slobodno pogledaj ali hamleta nikako!!!!poz
 
To zbog čega je "Hamlet" u JDP-u tako loš nema veze, draga moja, sa dramaturgijom! Nego sa lovom, iskompleksiranim likovima i velikim biznisom.Pogledaj samo novi broj "Tabloida" i sve će ti biti jasno. Ma, i tu smo uprskali. A ti samo napred, draga moja. Samo napred na dramaturgiju! (Predpostavljam na FDU-U?) Pozdrav
 
ima to veze sa dramaturgijom jel vidis...od mene se ocekuje da pisem idiotske drame za idiote(nesto vrujem da bi i dadaizam prosao danas kod publike).svi su toliko vazni,svi su podrzavaju "modernu umetnost" u svakom smislu,ma kakva ona bila.a ja necu da dozvolim da me vreme dekadencije povuce sa sobom i da time ubijem jedino sto imam u sebi....iskrenost pisca :D sa ovim stavom...tesko cu ja na fdu :D ali probacu....nikada se ne zna :D
 

Back
Top