Norveška

Da je samo izgovor ono što se razlikuje od oblasti do oblasti u Norveškoj :lol:

ali uopšte ne razumem šta je "razlika u konstrukciji", pa ako bi bio ljubazan da objasniš možemo dalje da pričamo :)
 
ZA SHISHKICU!DA LI SI ZAVRSILA DRUGI STEPEN U SAGI?KAKO SI ZADOVOLJNA SA SKOLOM?DA LI POMAZU U TRAZENJU POSLA?

Ne idem ja u Sagu isla sam posle bombardovanja kada su moji ziveli gore ne polazem nadu na sagu.I ne zanimaju me oni,sada sam u drugoj prici i prezadovoljna sam,mada ja po ceo dan samo ucim Norveski jer ovde nemam posao i slobodna sam non stop,to mi je prednost.
 
Jedva sam našao sajt na kome sam svojevremeno našao vrlo lep primer razlike koja se ispoljava i u govoru..

Bokmål
Bokmål er resultatet av den gradvise fornorskningen av det opprinnelig danske skriftspråket i Norge.

Nynorsk
Bokmål, som er resultatet av den gradvise fornorskinga av det opphavleg danske skriftspråket i Noreg.

Boldovane su razlike između dva dijalekta.

Ono što sam hteo da kažem - "razlikama u konstrukciji", odnosilo se na ove sitne razlike zbog kojih ćeš, ako govoriš onim drugim dijalektom, pored razlike u pisanju nekad imati i razliku u izgovoru. Bila ona primetna ili ne :) Ali, u pravu si, radi se o pisanim standardima.
 
Poslednja izmena:
(offtopic) Razlika u izgovoru bi bila da ISTO NAPISANU REČ izgovaraš na različite načine. Ovde se radi o različito napisanim rečima. To sam podrazumevala pod izgovorom.

A razlike u govoru postoje, koliko sam razumela, maltene od mesta do mesta. Ja idem ovog leta u Trondhajm i baš se tripujem kako će mi biti prva tri dana, s obzirom na to da učim "oslovski" norveški...
 
Moja mama je kao prehrambeni tehnicar radila gore u fabrici sladoleda Diplom is ali je vec bila u Norveskoj i igrom slucaja je dobila posao,preko jedne Norvezanke...Ali ja mislim da njima ta struka nije deficitarna kao medicinske sestre...
 
Pozdrav svima;

Kakve su sanse da neko dobije azil u Norveskoj na osnovu svog seksualnog opredeljenja?
Tj da neko ko je gey trazi zastitu jer ga u Srbiji proganjaju i imao je dosta neprijatnosti,dobio otkaz zbog tog svog opredeljenja.
Roditelji ga otpisali i nece da kontaktiraju kao i ostala rodbina koja ga zbog toga ne prihvata.
Osoba je dobila batina od policije tokom saslusanja i ima od bolnice potvrdu o pregledu kao i svedoke koji su bili s njim.
Takodje ako navede da hoce da se ozeni s istopolnim partnerom ,jer u Srbiji takav brak nije dozvoljen zakon i time se krse njegova ljudska prava.
Kao i zakon koji zabranjuje usvajanje dece.
Molim da mi date vase misljenje o sansama za dobijanje boravka u navedenoj zemlji ako se ovo sve uzme u obzir.

Pozdrav .......

ps molim da preskoce temu ko nije zainteresovan da odgovori...
 
A sve se to tom nekom izdesavalo ovde, ili je ponovo u pitanju provociranje?!
Ukoliko se sve to izdesavalo (u sta sumnjam) zovi B92, prodaj im pricu za dobijanje azila.
 
Nije provokacija sve je izmisljeno ali covek hoce da se predstavi ko gey i da tako dobije azil,na tu foru.Razumete?Samo pitam za misljenje jer je sad takva situacija u zemlji i povoljno je za tako nesto.
Ponavljam ne trazim svadje ovde i pljuvanje nego cisto misljenje na osnovu te price dali ima kakve sanse.
Pozdrav
 
Ovako. Zivim u BIH! imam dvojno drzavljanstvo. imam hrvatske papire,pa cak i zagrebacko prebivaliste. moze li mi sada netko objasniti,mogu li ja uci u tu norvesku bez tortura,da kazem da ulazim kao turist? radio sam i zivio jedno vrijeme u irskoj i govorim engleski jezik. razmisljam samo da se spakiram i odletim za oslo. mogu li ista naci sa poznavanjem engleskog jezika? mogu li uopce uci u zemlju?

molim vas,vi koji znate o norveskoj i koji se nalazite gore da mi date neke informacije o tome.

UNAPRIJED HVALA!
 
snjeska

Kao lekar mozes uci u NO ali tesko, treba ti dobra preporuka za to, da ne kazem "veza". Mozes da odes i radis kao bolnicarka za prvih par godina ako imas srednju medicinsku, pripravnicki, dobijes licencu i da ne nabrajam...
 
Znam da je u Srbiji sranje ali ni u Norveskoj nije kako vi zamisljate ja radim u Norveskoj sezonski i jedva cekam da se vratim Srbiji , u norveskoj je nikako za zivot , narod hladan , nema druzena , nema izlasci kao kod nas , nema da te komsija pozove na kafu da se ispricate , totalno drugacija zemlja od Srbije . Vreme je katastrofa trenutno je -5 stepeni i sneg jedno 30 cm pa vi vidite . Sto se tice naftnih platforma nemojte se zamarati stim da bi ste dosli do platforme treba vam silan novac za kurseve i obucavanje za rad , a da nepricam kako je tezak to posao , jako je tesko doci do tog posla.
Ako nemate nikog u Norveskoj da vam pomogne tipa rodjaci nemojte se muciti .
 
Znam da je u Srbiji sranje ali ni u Norveskoj nije kako vi zamisljate ja radim u Norveskoj sezonski i jedva cekam da se vratim Srbiji , u norveskoj je nikako za zivot , narod hladan , nema druzena , nema izlasci kao kod nas , nema da te komsija pozove na kafu da se ispricate , totalno drugacija zemlja od Srbije . Vreme je katastrofa trenutno je -5 stepeni i sneg jedno 30 cm pa vi vidite . Sto se tice naftnih platforma nemojte se zamarati stim da bi ste dosli do platforme treba vam silan novac za kurseve i obucavanje za rad , a da nepricam kako je tezak to posao , jako je tesko doci do tog posla.
Ako nemate nikog u Norveskoj da vam pomogne tipa rodjaci nemojte se muciti .

ma sve ja to znam,ali skontaj da ovdje na balkanu vlada samo korupcija i rodbinske veze i iskoristavanje za male pare pa ti vidi. sta mislis da li bi ja mogao sebi nesto naci tamo,jer dobro govorim engleski i imam iskustvo rada u SPAR prodavaonicama.
 
Ja zivim i Oslu ,preko 10god. i super mi je. Jedva cekam sneg pa da pocne sezona skijanja.Yeahhh. Imamo svoj stan ,svoj auto za vozikanje ,stalan posao ,plata svakog prvog na racunu ,dete u skoli ,zena stalan posao ,putujemo svaki treci vikend negde ,druzimo se sa svim narodima i narodnostima (nismo ograniceni samo na Srbe)(mada moram da se pozalim da su ovih par Srba koje znam neki smorovi,kao ovaj iznad samo kukaju nesto ,te zima te ovo te ono ,tebi kuci u Srbiju ,te nebi.....).
Svratimo do Srbije jednom u 2 godine i dosta bude.
Da li bih se vratio da zivim tu? NE!
 
Ja zivim i Oslu ,preko 10god. i super mi je. Jedva cekam sneg pa da pocne sezona skijanja.Yeahhh. Imamo svoj stan ,svoj auto za vozikanje ,stalan posao ,plata svakog prvog na racunu ,dete u skoli ,zena stalan posao ,putujemo svaki treci vikend negde ,druzimo se sa svim narodima i narodnostima (nismo ograniceni samo na Srbe)(mada moram da se pozalim da su ovih par Srba koje znam neki smorovi,kao ovaj iznad samo kukaju nesto ,te zima te ovo te ono ,tebi kuci u Srbiju ,te nebi.....).
Svratimo do Srbije jednom u 2 godine i dosta bude.
Da li bih se vratio da zivim tu? NE!

BRAVO ! Slažem se da ljudima ne treba davati lažnu nadu ali su lažni pesimizam i defetizam podjednako loše stvari.
 

Back
Top