Vojna akademija?

Ljudi spremate li se, sta se desava, nema vas na forumu.. Ja da kazem da se spremam, uveliko sam zagazio u matematiku imam dobru profesorku vjezbam po FON-ovoj zbirci i gledamo one testove neke slicnosti trazimo oblast po oblast... Javljajte nema jos mnogo do prijemnog samo pola godine, to ce da proleti za cas. :D
 
4 sam razred gimnazije prirodno matematickog smijera.Sve 3 godine bio sam dobar djak sa prosijekom oko 3.30 vjerovatno cu i 4 tako nesto.Mogu li da se upisem na VA ako nisam sve cetiri godine vrlo dobar ili odlican djak .Uvijek mi je zelja bila da upisem VA ali matematka mi nikada nije dobro isla nisam je nikada ni vjezbao.Fizicki sam solidno spreman jos malo vijezbe to ce biti u redu,a matu cu da izvjezbam dobro.Visok sam 187 cm a tezak 83kg. Pa ako neko moze da mi odgovori da li sa ovakvim prosijekom imam sanse da se upisem bio bih mu vrlo zahvalan.
 
4 sam razred gimnazije prirodno matematickog smijera.Sve 3 godine bio sam dobar djak sa prosijekom oko 3.30 vjerovatno cu i 4 tako nesto.Mogu li da se upisem na VA ako nisam sve cetiri godine vrlo dobar ili odlican djak .Uvijek mi je zelja bila da upisem VA ali matematka mi nikada nije dobro isla nisam je nikada ni vjezbao.Fizicki sam solidno spreman jos malo vijezbe to ce biti u redu,a matu cu da izvjezbam dobro.Visok sam 187 cm a tezak 83kg. Pa ako neko moze da mi odgovori da li sa ovakvim prosijekom imam sanse da se upisem bio bih mu vrlo zahvalan.

Ne gledaju više prosek u školi, ranije jesu, ali je to ukinuto.. :)
Samo se potrudi da izvežbaš dobro matematiku, nosi više bodova od fizičkog :)
 
Jelena97 nije istina da se ne racuna prosjek iz skole. Uzimaju se svjedocanstva 1. 2. 3. i 4. razreda sa polugodista to oni uglavom racunaju nekako i imas maksimum 40 bodova koje, kaze se donosis iz srednje. Matematika nosi 45 bodova maksimum tj. 15 zadataka. I 15 iz fizickog kao maksimum. To je to. Samo ne znam oce li smanjivati broj primljenih kandidata ove godine, nesto sam nacuo da oce.? Ako neko zna nekih novosti neka javlja..
 
Heej,prvi put sam ovde.:D
Pošto želim da upišem VA,posetila sam ovu temu.Vidim da su mnogi ovde pisali mnogo čega o VA.
Ono što sam htela je da neko napiše bilo kakva pitanja sa psiho testova u vezi VA,ako zna,ili čak ako neko ko je bio na njima vidi ovo,neka napiše.Mnogo bi mi značilo.:)
Još nešto,ako imate neke linkove tih psiho-testova,IQ testova i drugih,napišite. :D
 
Jelena97 nije istina da se ne racuna prosjek iz skole. Uzimaju se svjedocanstva 1. 2. 3. i 4. razreda sa polugodista to oni uglavom racunaju nekako i imas maksimum 40 bodova koje, kaze se donosis iz srednje. Matematika nosi 45 bodova maksimum tj. 15 zadataka. I 15 iz fizickog kao maksimum. To je to. Samo ne znam oce li smanjivati broj primljenih kandidata ove godine, nesto sam nacuo da oce.? Ako neko zna nekih novosti neka javlja..

Ja nisam ni rekla da ne gledaju prosek za bodove u tom smislu. Dečko je pitao da li moze da se upise na VA ako nije bio odlican ili vrlo dobar, i ja sam rekla da moze.
Pa naravno da gledaju prosek iz skole, to je logicno. Ono za sta sam rekla da je ukinuto je to da je ranije postojao uslov da moras biti vrlo dobar.
 
Pozdrav, novi sam na forumu i tacnije registrovao sam se samo zbog ove teme...

Zanima me posto sam 96-to godiste i hteo bih vojnu akademiju da upisem, u srednjoj sam sve bio odlican 4,5, 4,6, 4,7 i fizicka spremnost mij je negde na solidnom nivou 178cm/78kg
Ovako prvo me zanima je li toliko tesko da se upise i jel tacno da ako neko odustane treba da vrati dug drzavi i kako to ide moze li nekako da se napusti akademija?
Zanima me koliko se ove godine primaju posto koliko sam ja mogao da razumem primaju se samo 50 clanova ?
Zanima me ako je neko ovo zavrsio da mi kaze koliko je tesko i obuke i fizicka nastava tamo posto gledao sam poligon i cini mi se da nije tesko i uz to ono volim tako nesto...
Hteo bih da upisem vojnu posto volim takav nacin zivota itd itd...
Zanima me samo posto sam gledao po yt-u klipove o vojsci mislim nacinu zivota na vojnoj akademiji i nema niceg sem serije vojna akademija i zanima me je li ista slicno kao na seriji bar ?
Zanima me i to kolike su sanse za upadanje tamo ?
Ako nisam poceo da spremam matematiku a veoma sam dobar u tome hocu li stici za 2 meseca da spremim to ?
Zanima me i to koliko je tesko ziveti u internatu na vojnoj akademiji i da li postoji dovoljno vremena za ucenje ?
Nikad u zivotu nisam imao nikakvu naviku da ucim mislim ono nije mi nikad bilo potrebno da sednem i bubam napamet uvek sam u skoli sve razumevao i pamtio i na osnovu toga procitam nesto pola sata, sat i to je ekstra cista desetka...

Hvala unapred svima koji mogu da mi pomognu da li da se odlucim za ovu skolu :D
 
Tesko je upisati, ko odustane vraca ministarstvu odbrane novac koji je do tada potrosen za njegovo skolovanje. Primaju samo 35 momaka. Fizicka nastava je teska kao u svakoj vojsci. Vojnu akademiju ne mora ni pokusati da upise onaj ko to ne voli. Nije bas slicno to je ipak serija. Male su sanse za upis jer se zadnjih godina prijavljuje po vise od 1000 kandidata. Matematika zavisi od tebe koliko znas i ako ne znas dovoljno dobro za koliko mozes da je spremis. Pa ako nijesi vezan za porodicu i ako ti tesko padaju odsustva od kuce onda bi ti bilo tesko u internatu. A vrijeme opet zavisi od tebe koliko brzo ucis i kako ti je vrijeme isplanirano, to jest svaki minut mora da ti bude isplaniran. Na prvoj godini ih odustane skoro pola.. To je to.
 
Znaci odustane skoro pola, i koliko se placa na primer ako neko odustane posle prvog meseca ili pred kraj prve godine ?
I zanima me jel tesko ziveti i raditi u vojsci posto ja to bas volim i nije mi nista tesko da uradim i planiram da ako ne upadnem na vojnu da zavrsim neki faks ovako i onda upisem posle kurs za rezervne oficire pa ako moze neko da mi kaze razliku kada neko zavrsi vojnu akademiju i kurs za rezervne oficire posto sam cuo da je to isto na akademiji i da se posle 6 meseci dobija isto cin potporucnika ? I cuo sam da je jedina razlika to sto posle akademije imas stalan posao a posle kursa ne ali mozes da se prijavis i radis isto u vojsci kao potporucnik, e sad koliko u tome ima istine ako neko moze da pomogne da znam sta da radim, posto ako ne upadnem na akademiju mogu li sledece godine opet da pokusam da upisem akademiju ? Hvala napred :D
 
Evo sa VEI iz prve ruke :)
Obratite pažnju na matematiku, sve se svodi na nju. Čuo sam priču da će ostati fiskan broj - 50 iz civilstva po konkursu za kadete + 160 (mozda i vise civilnih studenata). Ali opet, šta god da upisujete, obratite paznju na matematiku, Zašto? Ko upisuje VEI, VMI ili PVO imaće matematiku 3 semestra - 3 časa vjezbe i 3 teorija. Ona igra ulogu i u fizici i u elektrotehnici/mehanici ili čemu već zavisi od smera. Znači kod inženjerskih smjerova sve se vrti oko nje. Diferencijali, integrali, vektori i trigonometrija su majka za stručne predmete, a u prvom semestru ćete imati iz mate skupove, relacije, binomnu formulu, matrice i determinante, kompleksne brojeve i ostale stvari koje ste imali u srednjoj školi, ali na jednom višem nivou.
Medjutim, pored toga, većina mojih kolega se žali na sociologiju koja mora da se prati redovno inače imate veliki problem. Prolaznost studenata (ne kadeta) na VEi je bila prošle godine svega 3 od 20, upravo zbog neozbiljnosti, a osnovni problemi su mata, elektrotehnika 1 i sociologija. Ako ne date matematiku 1 i elektrotehniku 1 u drugom semestru već imate problem jer se gradivo nastavlja.

Što se tiče odustajanja koje je neko pomenuo gore - može se odustati, ali pod uslovom da se vrati godina (koju računaju preko 300k, tako mi reče neko, nemojte mi vjerovati na riječ, ali to je poprilično realna cijena s obzirom na to šta sve kadeti dobijaju).
Priča za vazduhoplovstvo koju sam ja iskusio - provjerite srce, bilirubin i oči. Srce perfektno zdravo (znači RBBB, sporstko srce i ostali bezopasni simptomi ne prolaze), bilirubin ispod 23, a vid +/- 0.25. Kažem to jer važi praavilo prve želje. Ako stavite VV kao prvu, a npr VEI kao drugu i ako niste bili u prvoj polovini liste, teško da ćete dobiti smjer koji ste željeli kao drugi. Zato se provjerite da znate na čemu ste.

Fizičko je zanimljivo, daje se na kraju godine (isto kao i engleski jezik koji se od ove godine sluša sve 4 godine i pri završetku se dobija STANAG cert.). Imate 3 časa nedeljno, a po rasporedu u prvoj godini: kondiciju, pešadijske prepreke (za kadete), borenje i plivanje.
Može se polagati ja mislim 2-3 puta, a imaš i varijantu da upišeš kao civilni student, slušaš i daš ispite pa polažeš opet, ali uz to da možeš da kad položiš prijemni pisati molbu da ti se priznaju ispiti, tako da imaš samo vojne obuke i osposobljavanje završiti.
Eto toliko od mene za sada, ako imate nešto da pitate - izvolite :)
 
Poslednja izmena:
STANAG cert.? Sta je to?
Zanima me kako izgleda jedan kadetski dan i kad najvise kadeti odustaju i zbog cega? Sta ako se padne godina?
Zanima me i to koliko je tebi na primer tesko i da li bi meni bilo tesko posto dobro znam matematiku ili mislim da je znam?
Zanima me i to koliko slobodnog vremena imate i je li ista imalo slicno kao u seriji vojna akademija i je li bolje ili gore nego u seriji ...
Zanima me i da li moze neko da upise ako nema dodir sa plivanjem posto sam cuo da tamo postoji obuka za one koji ne znaju da plivaju na pocetku?
I zanima me da li tamo upadaju sve sportisti ili ne?
Hvala unapred...
 
To kako izgleda kadetski dan ti ne mogu reci a da primis zdravo za gotovo, jer sam ja za sada student. Ali evo posto slusam sa kadetima predavanja mogu ti reci neke osnovne stvari. Ustajanje, smotra, dorucak, postrojavanje, predavanja, rucak, slobodno vrijeme/ucenje/predavanja(zavisi od rasporeda i smjera), vecera. To je grubo opisan jedan dan.
Najveci problem je to sto je gradivo i obimno (za jedan cas predjes bukvalno po 10-15 strana, a posto su obicno to kompleksi od 2-3 casa predje se dosta vise) a vremena je malo.
O stanagu mozes izguglati na netu.
Ljudi odustaju jer ocekuju seriju tamo, a malo je drugacija slika. Ko ima neka realna gledista o vojsci i ko uci redovno ne ni trebalo da ima problem. :D nego nemojte vi mene slusati, prvi kolokv. mi je sutra tako da cemo vidjeti koliko ova prica pije vodu hahahha
Kada se dodje na VA, drugi cas plivanja je razvrstavanje na plivace/polupl/neplivace. Svi osim plivaca (onih koji se mogu odrzavati i preplivati duzinu) imaju obuku mjesec dana. Sto se tice kondicije, grupe su solidno spremne, tako da je i to bitan faktor, ali se na tome radi tamo dosta. :-)
 
Nije bitno da li ces ispraviti ili saviti koljena, ali ne smijes cimati. Ruke skroz opruzene i kada se podignes tako da ti brada bude iznad sipke i vratis u opruzen polozaj to je jedan zgib. Cimanje ne daju, dosta ljudi je tako radilo 15 a priznali su im 2-3 :D
 

Back
Top