Progressive rock s kraja 60-tih

Arnold_Layne

Ističe se
Poruka
2.363
Primećujem da nema nijedne teme o najboljem muzičkom pravcu
cool0027.gif

hmm elem djaci ovaj pravac datira iz kasnih 60-tih. uglavnom tačno se ne zna kad ali uvek sve kreće sa Bitlsima tako da se može reći da je Sgt. Pepper prvi (ili medju prvima) album takve vrste.
e sad, postoje evropske i američke grupe. Na evropske veći uticaj ima klasična muzika, dok na američke Blues i Country.

Neki od američkih i kanadskih: Jimi Hendrix Expirience, Rush, Kansas, Mountain, Love, Frank Zappa...

Neki od evropskih: Pink Floyd, kasni Bitlsi, Emerson Lake & Palmer, Gong, King Crimson, Hawkwind, Cream, Yes, Genesis...

e sad, ima više vrsta prog rocka, veoma je to opširan pojam...

abecedno:

Art Prog - Velvet Underground, Rush, Uriah Heep, Kansas.....kasnije Radiohead pa još kasnije The Mars Volta

Canterbury Prog - Gong, Caravan, Gilgamesh, National Health.....

Experimental/Post Prog - Godspeed You Black Emperor!, Sigur Ros, Mogwai...

Electronic Prog - Tangerine Dream (ja ja, sehr gut), Kraftwerk, Vangelis, Jean-Michel Jarre...

Indo Prog - Shakti, Magic Carpet...

Jazz Rock/Fusion - Colosseum, Area, Mahavishnu Orchestra...

Krautrock - Neu!, Can, Faust...

Late Prog - Queen, Peter Gabriel, Supertramp...

Prog Folk - Led Zeppelin, Jethro Tull, SpyroGyra, Blackmore's Night...

Proto-Prog - Deep Purple, Moody Blues, Procol Harum, The Nice

Psychedelic iliti Space Rock (moj omiljeni) - Pink Floyd, kasni Bitlsi, Syd Barrett, The Doors, Jimi Hendrix Expirience, Janis Joplin, Love, Hawkwind, Porcupine Tree, Iron Butterfly...

RIO/Avant Prog - Frank Zappa, The Residents, Absolute Zero

Symphonic Prog - Emerson Lake & Palmer, King Crimson, Yes, Genesis, Camel...

naravno, kasnije je iz toga izašao i Progressive Metal - Tool, Dream Theater, Opeth i ekipa...
dakle? koja vam je omiljena Progressive grupa? Izvodjač? Album?
Meni grupa Pink Floyd, a albuma ima mnogo recimo:

A Saucerful Of Secrets (Pink Floyd); Wish You Were Here (Pink Floyd)
Abbey Road (The Beatles)
WarChild (Jethro Tull); Aqualung (Jethro Tull)
Brain Salad Surgery (ELP)
In The Court Of The Crimson King (King Crimson)
Led Zeppelin I (Led Zeppelin)
Velvet Underground & Nico (Velvet Underground)
Flying Teapot (Gong)
Machine Head (Deep Purple)
...

;) peace
 
Ja sam se nashla u Psychodelic Rock-u :)
Dakle, omiljena grupa The Doors, izvodjach Janis Joplin, a albumi:
(bez ikakvog posebnog reda)

"The Doors", "Strange days" (The Doors)
"Abbey Road" (The Beatles)
@Arnold_Layne
pohvala za avatar ;)

"I Got Dem Ol’ Kozmic Blues Again Mama!", "Cheap Thrills" (Janis Joplin)
"Wish you were here", "The Wall" (Pink Floyd)
"Led Zeppelin I" (Led Zeppelin)
...
ovo mi je prvo palo na pamet...mozda se sjetim josh nechega...
 
Janis nikada i nikako i nigde ne moze biti psycodelic!!!
Ljudi, riba je bila iz Texasa, odrasla na coutryu, blue grass-u pa cak na cajun muzici, volela Elu Fitzgerald i Saru Vaughn, ko god da je slusao Janis ( kako treba i vise od jedne pesme ) nigde ne moze da nadje ni p od psiholedije!
 
AntunTun:
ne znam zahto...al nikad nisam favorizovao ove podela...mislim bounce core...to kad sam chuo utroba mi se prevrnula...shta svirate...sviramo muziq shta drugo...


Sa ovim se slažem u potpunosti. Ljudi preteruju sa tim podelama.

Moj omiljeni album Zeppelina je II, a od Beatlesa Rubber Soul i Revolver. Doduše, od njih nisam sve ni slušao. Jethro Tull mi se sviđa, ali sam preslušao samo jednu kompilaciju i ništa više. Što se tiče Pink Floyda, najbolji albumi su mi Saucer Full Of Secrets i The Wall. A ni njihove albume nisam sve preslušao detaljnije.
Eto tako...
Poz
 
Meseceva_kci:


Hvala ti puno sto si se trudila, ali uopste mi nisu potrebni...svoje misljenje uopste ne zasnivam na modernim net podelama i muzickim e-magazinima, nego na onome sto cujem i kolekciji Rolling Stone casopisa iz 70tih..... :wink:
Janis jeste dosla u Frisco u najvecoj expanziji psihodelije ( 1966 ) ali se nikad nije priklonila tom pokretu, cak su i Big Brother and the Holding Company - njen prateci band, bili cist blue grass country i blues band i to pre nego sto su poceli da sviraju sa njom. Uz takve uticaje i zvuk zapadne obale, ona je stvorila specifican pravac zenskog blues rocka sa skoro soul pevanjem i harmonijama ( to su njeni crnacki uticaji ) kao niko pre ili posle nje....To sto doslovno pise da je bila psycodelic queen jednostavno otpisi kao ne znanje i ne mogucnost klasifikacije a i kao pokusaj da se sve stavi u isti kos.....Kao sto bi Public Enemy rekli "Dont' believe the hype!" :wink: :D
 
Stvarno ne znam zasto se ova tema penzionisala, i zavrsila na poslednjoj strani... :D
Ja sam se nashla u Psychodelic Rock-u
Dakle, omiljena grupa The Doors, izvodjach Janis Joplin, a albumi:
(bez ikakvog posebnog reda)

"The Doors", "Strange days" (The Doors)
"Abbey Road" (The Beatles)
@Arnold_Layne
pohvala za avatar
"I Got Dem Ol’ Kozmic Blues Again Mama!", "Cheap Thrills" (Janis Joplin)
"Wish you were here", "The Wall" (Pink Floyd)
"Led Zeppelin I" (Led Zeppelin)
...
ovo mi je prvo palo na pamet...mozda se sjetim josh nechega
e ovako nekako bi izgledao i moj post... :D:D:D
 

Back
Top