Da li je u pitanju epilepsija?

Sasvim slucajno sam naletela na ovaj post i procitala pazljivo sve sto pise. Iznenadjena sam cinjenicom da je toliko nepoverenje prema lekarima prisutno ovde a da sami nudite dijagnoze, dijagnosticka sredstva i savete na osnovu nekoliko nedovoljno jasnih recenica koje opisuju tek delimicno tegobe koje decak ima.Niti je jasno sta gospodja podrazumeva pod tim da se " desna ruka i noga nadju u polozaju koji podseca na paralizu"...to je vrlo nejasno, znaci nevalidan podatak. Drugo ako je decak "jako iscrpljen" posle toga kako moze "normalno da se igra i ponasa", moze jedino da se igra i ponasa kao jako iscrpljen decak...kao sto vidite dobar lekar pazljivo mora uzeti anamnezu i mora tacno znati sta da pita, to je i pocetak dijagnosticko postupka, pa klinicki pregled, pa postavka radne dijagnoze i dijagnosticki program.
Zatim interpretacija nalaza kao sto je EEG, MRI i slicno zavisi od toga kako je tehnicki uradjen pregled, najpre, znaci od " alata", a zatim i od "zanata" odnosno od strucnosti i kompetetnosti osobe koja analizira EEG zapis ili MRI nalaz. Kada su deca u pitanju onda je jos vazno da se naglasi da se usled toga sto se EEG kod dece i EEG kod odraslih logicno razlikuju,kod nas se posebno edukuju lekari koji analiziraju EEG kod dece te danas ima specijalista decije neurologije pa subspecijalista neurofiziologa koji rade taj posao...kada je MRI u pitanju nasi radiolozi su edukovani za citanje MRI zapisa kod dece,( kao sto su nekada zbog nedostatka kadra morali isti lekari da budu edukovani i za analizu EEG zapisa kod dece i odraslih... ali savremena medicina ide napred i sve vise se zna pa je svakako pouzdanije ako neko radi bolje i detaljnije odredjenu oblast).
Inace MRI " ne zraci " kako je neko napisao, jedina briga je anestezija i eventualno ubrizgavanje kontrasta. Indikaciju za MRI endokranijuma postavlja lekar specijalista i verujte..malo je ili gotovo nimalo lekara koji ce " omanuti" i ne uraditi MRI ako je neophodno.
Medicina se studira 6 godina, specijalizira 4 godina, subspecijalizira 2 godine da bi se postavljala dijagnoza epilepsije, mislite li da za toliko godina ne nauci covek sta jeste a sta nije epilepsija? Sa retkim izuzecima, tesko. Ostaje samo da verujete onima kod kojih idete za savet i na pregled bar onoliko koliko ovde jedni drugima verujete, dosavsi ovde u najboljoj nameri da jedni drugima pomognete.
Meni je cudno da gospodja koja je zapocela post nije udostojila sve vas( nas) u znak zahvalnosti sto ste pokusali da joj pomognete ( nazalost neki su i odmogli) jednim postom o tome da li je decak dobro i da li je konacno nasla odgovor, kao sto je uradila gospodja koja je cekala MRI pregled za svog decka sa glavoboljom.
Znaci, lako je kritikovati druge...zar ne treba i mi da budemo posteni, odgovorni i pazljivi, onda cemo odgovore na mnoga pitanja naci tamo gde treba...a dijagnoze ostaviti da ih postavljaju doktori...probajte i uverite se, ima strucnih i odgovornih doktora. Svakako, razumem i ovakvu razmenu misljenja i sopstvenih iskustava ali to moze da bude jako opasno i needukativno ako postane presudno za formiranje vaseg stava i donosenje odluka.
Napred je neko izneo dobar stav: ako nisi zadovoljan, nisi siguran u misljenje jednog lekara, idi kod drugog, treceg... po misljenje...a onda odluci u cije ces ruke staviti svoje zdravlje a posebno zadravlje svoje dece u cije ime roditelj donosi odluku i onda tom jednom veruj i slusaj njegove savete i uvazavaj njegovo misljenje.
 
A da, zaboravih i koju o homeopatiji, zurim da pravim palacinke deci:))

Homeopatija je takodje, kao i svaki drugi posao, dobra ako je dobar homeopata radi.
Kod nas ih je malo, ali ih ima.U Velikoj Britaniji se 50% stanovnista leci homepatskim lekovima,
socijalno priznaje i placa takav nacin lecenja
cak i clanovi kraljevske porodice ako je to za vas validan parametar
( mene licno bas briga kako se lece kraljevi).
Inace imate na internetu gomilu toga o homeopatiji, nema potrebe da citiram ovde..
U homeopatiji se smatra da je bolest posledica fizickog, emocionalnog i mentalnog poremecaj,
poremecaj ravnoteze...pa se leci uzrok, uspostvalja ravnoteza..
I deca se lece. Postoji knjiga " Homeopatija za decu" napisala Henrijeta Vels.
 
Ergo: ne znam tacno na sta i na koga se odnosi gore napisano ali moram i ja da prokomentarisem - na ovoj temi izuzev osoba koje su dale svoja razmisljanja iz licnih iskustava svopje dece davali su odgovore i tri lekara specijalista. Naravno da ne postavljamo dijagnozu i da smo se ogradili od postavljanja iste upucujuci gospodju na lekara neurologa za decu te na adekvatne preglede i snimanja; svako dovoljno profesionalan je obavezan d ato ucini. No ovo je forum i nase je da damo validnu pretpostavku ukoliko se moze dati na postavljeno pitanje i opisanu klinicku sliku. U slucaju postavljaca teme, ta klinicka slika i godine deteta ukazivali su najvise na absense decijeg doba i to je jedino sto je receno, uz ogradu da se mora uraditi dijagnostika i stvar poveriti decijim neurolozima na posmatranje. Ne vidim nista ni cudno ni ne-valjano u tome. Dalje, moj post o tome da ne postoje posebni specijalisti koji se bave citanjem MRI EKGa I EEGa kod dece nije se odnosio na to da te nalaze ne citaju deciji (DECIJI!) lekari specijaliste za oblast (pedijatar kardiolog, ili deciji neurolog, te radiolog za MRI) vecf na neciji post pre toga da postoje posebno specijalizovani lekari SAMO za citanje dijagnostickih rezultata snimanja specijalista MRIa za decu na primer). To kod nas jednostavno ne postoji i na to se odnosila moja replika - specijalista neurolog i neurofiziolog za decu citace EEG, specijalista pedijatar EKG a radiolog koji snima MRI citace taj nalaz za dete.
Dalje, koliko ja znam, MRI se zasniva na magnetnom zracenju. NAravnop da aparat ne zraci u klasicnom smislu termina zracenje koje podrazumeva radiolosko zracenje. Ali zraci elektromagnetnim zracima (koliko ja malo znam o tome); da nije tako i da nema elektromagnetnog (jdenokratnog) polja snimanje se ne bi ni moglo raditi jer se na tome i bazira. A pacijenti sa pejsmakerom i drugim metalnim inplantima mogli bi se mirne duse snimati. Zao mi je ako ovo nije bilo jasno, onome ko je trazio odgovor ocigledno je bilo jasno.
Svakako d arazmena misljenja na forumu ne moze biti i ne sme biti presuda u donosenju konacne odluke i zato se svi mi koji vodimo forum zdravlje trudimo maksimalno da ljude uputimo na odgovarajuce zdravstvene sluzbe, ali i da im damo opste smernice o cemu bi moglo da se radi i da li su na pravom putu traganja te da im skratimo muke prolaska kroz brojne prodcedure dolaska u pravu ustanovu te kod adekvatnog lekara zaduzenog za njihovo stanje. Slazem se uvek da je dobor traziti drugo, pa i trece misljenje te doneti odluku onda, slazem se i da ovo nije ordinacija (sto puta sam to ponovila ovde na forumu) ali ako iskljucimo svaku razmenu misljenja i iskustava te postavljanje i validne pretpostavke na osnovu iznete slike sta bi moglo biti u pitanju io gde pacijent da s eobarti za pomoc, ond amozemo zatvoriti forum u potpunosti jer nema nikakvog efekta da postoji zar ne?
Pozdrav
 
WithdrawnWater:
Ergo: ne znam tacno na sta i na koga se odnosi gore napisano ali moram i ja da prokomentarisem - na ovoj temi izuzev osoba koje su dale svoja razmisljanja iz licnih iskustava svopje dece davali su odgovore i tri lekara specijalista. Naravno da ne postavljamo dijagnozu i da smo se ogradili od postavljanja iste upucujuci gospodju na lekara neurologa za decu te na adekvatne preglede i snimanja; svako dovoljno profesionalan je obavezan d ato ucini. No ovo je forum i nase je da damo validnu pretpostavku ukoliko se moze dati na postavljeno pitanje i opisanu klinicku sliku. U slucaju postavljaca teme, ta klinicka slika i godine deteta ukazivali su najvise na absense decijeg doba i to je jedino sto je receno, uz ogradu da se mora uraditi dijagnostika i stvar poveriti decijim neurolozima na posmatranje. Ne vidim nista ni cudno ni ne-valjano u tome. Dalje, moj post o tome da ne postoje posebni specijalisti koji se bave citanjem MRI EKGa I EEGa kod dece nije se odnosio na to da te nalaze ne citaju deciji (DECIJI!) lekari specijaliste za oblast (pedijatar kardiolog, ili deciji neurolog, te radiolog za MRI) vecf na neciji post pre toga da postoje posebno specijalizovani lekari SAMO za citanje dijagnostickih rezultata snimanja specijalista MRIa za decu na primer). To kod nas jednostavno ne postoji i na to se odnosila moja replika - specijalista neurolog i neurofiziolog za decu citace EEG, specijalista pedijatar EKG a radiolog koji snima MRI citace taj nalaz za dete.
Dalje, koliko ja znam, MRI se zasniva na magnetnom zracenju. NAravnop da aparat ne zraci u klasicnom smislu termina zracenje koje podrazumeva radiolosko zracenje. Ali zraci elektromagnetnim zracima (koliko ja malo znam o tome); da nije tako i da nema elektromagnetnog (jdenokratnog) polja snimanje se ne bi ni moglo raditi jer se na tome i bazira. A pacijenti sa pejsmakerom i drugim metalnim inplantima mogli bi se mirne duse snimati. Zao mi je ako ovo nije bilo jasno, onome ko je trazio odgovor ocigledno je bilo jasno.
Svakako d arazmena misljenja na forumu ne moze biti i ne sme biti presuda u donosenju konacne odluke i zato se svi mi koji vodimo forum zdravlje trudimo maksimalno da ljude uputimo na odgovarajuce zdravstvene sluzbe, ali i da im damo opste smernice o cemu bi moglo da se radi i da li su na pravom putu traganja te da im skratimo muke prolaska kroz brojne prodcedure dolaska u pravu ustanovu te kod adekvatnog lekara zaduzenog za njihovo stanje. Slazem se uvek da je dobor traziti drugo, pa i trece misljenje te doneti odluku onda, slazem se i da ovo nije ordinacija (sto puta sam to ponovila ovde na forumu) ali ako iskljucimo svaku razmenu misljenja i iskustava te postavljanje i validne pretpostavke na osnovu iznete slike sta bi moglo biti u pitanju io gde pacijent da s eobarti za pomoc, ond amozemo zatvoriti forum u potpunosti jer nema nikakvog efekta da postoji zar ne?
Pozdrav

Pozdrav, najsrdacniji. Ono gore se odnosilo na ljude koji nemaju poverenje u lekare, samim tim se lekari sa foruma izuzimaju, pozdravljam dobru nameru da se ljudima pomogne, moja je takodje dobra...ne bih da polemisem na ovu temu, bila sam jasna pa ko razume, razume.
 
Moje dete ima sest godina i bez posebnog povoda (procedura kod logopeda) radjen joj je EEG. Nalaz je pokazao epileptiformne promene koje je dijagnostikovao dr Ignjatovic koji se pominje u Vasim pismima. Ona nema nikakve napade, nije joj odredjena nikakva terapija ali koliko sam shvatila postoji predispozicija da se oni dese. Zakazana joj je kontrola za tri meseca, navodno taj nalaz moze da se ne ponovi i da do napada nikada ne dodje, ali naravno mi strahujemo i ne znamo kako da postupimo. Ukoliko neko ima slican problem volela bih da mi se javi. Naglasili su mi da ima puno ovakvih slucajeva. Bliznakinja je u pitanju i imala sam problema na porodjaju tako da su deca dobila niske ocene po rodjenju, ali su svi problemi vrlo brzo sanirani.
 
Nemate razloga da strahujete i da razmisljate kako da postupite receno vam je kako: vodite dete na redovne kontrole, sa godinama i verovatnoca mogucnosti ispoljavanja 'predispozicije' ce se smanjivati. Ovo nije redak slucaj kod dece koja su imala tezak porodjaj, kao sto Vam je i receno, i da niste slkucajno radili EEG nikada ne biste ni znali da postoji epileptiformna aktivnost . Prema tome opustite se i nemojte presirati dete svojom brigom - od toga detetu moze samo gore da bude, i da navuce strahove bez potrebe. Jedino o cemu valja voditi racuna to je da redovno i dovoljno spava kao i da ne buide na jakom suncu (preko leta, kapu na glavu, pokvasena kosa, skloniti je sa sunca izmedju 10 i 16h, ali to bi valjda sve radili i da nema ovog nalaza, zar ne?!).
 
Hvala Vam na korektnom odgovoru sa kojim se u potpunosti slazem, jedino je tesko potisnuti brigu kada je jedna ovakva bolest u pitanju. Iskreno, zalim sto je uopste radjen EEG sobzirom na to da nista ne mogu da predupredim, vec da strahujem i brinem se celog zivota. Analiziram je sa svih strana, da li je zagledana, odsutna ili ne i vec sam izgubila zdravu logiku u tome.Ono sto ste mi naveli o spavanju i suncanici vec znam,ali o tome i tako vodim racuna. Puno hvala jos jednom.
 
Obzirom da se radi o veoma malom detetu (bebi) moguce je da ce dete morati da se sedira nekim anksiolitikom i tako uspava u cilju mirovanja koje je apsolutno neophodno tokom snimanja MR. Nemojte se uplasiti niti uzbuditi, to je normalna i neophodna procedura (ako uopste bude morala da se uradi). Cisto VAm skrecem paznju da znate. Inace, amo snimanje je bezbolno, kratkotrajno, aparat u Kamenici je dobar, nemate razloga za bilo kakav strah ili brigu, u roku od 5-10 minuta bice sve gotovo. Nazovite zavoid u kamenici i zakazite snimanje a sve dalje smernice dobicete od njih. POzdrav
 
IMAM DEVOJCICU OD 10.GOD. KOJOJ JE PRE 2 MESECA DIJAGNOSTIKOVAN DECIJI APSANS TJ.PETTIT MAL.DETE SE ZAGLEDA I FIKSIRA POGLED NA GORE SVE TO TRAJE 5SEC.EEG JE POKAZAO DA SA LEVE STRANE POSTOJI TA SMETNJA.ALI JE MAGNETNA KOJA JE RADJENA U NISU POKAZALA NESPECIFICNU SUSPEKTNU LEZIJU SA DESNE STRANE S TIM STO SE NA SNIMKU VIDI TO NESTO ALI NA CD-U JE SNIMAK DRUGOG DETETA PA ONDA MOG I TU SE NISTA NE VIDI.INACE MI SMO IZ BORA I KOD NAS NE POSTOJI DECIJI NEUROLOG TAKO DA SAM JA ZATRAZILA UPUT ZA BG KLINIKA ZA DECU I OMLADINU .DA LI MI NEKO MOZE RECI AKO IMA ISKUSTAV SA MAGNETOM U NISU DA LI JE POUZDAN ILI OPET ZAVISI OD TOGA KO GA CITA POSTO NAS DR.OVDE NISTA NIJE VIDEO NA SNIMKU!UNAPRED ZAHVALNI ZATECENI RODITELJI!DEVOJCICA PIJE EFIT I OD TADA JOJ SE NIJE DESIO NI JEDAN*NAPAD*
 
IMAM DEVOJCICU OD 10.GOD. KOJOJ JE PRE 2 MESECA DIJAGNOSTIKOVAN DECIJI APSANS TJ.PETTIT MAL.DETE SE ZAGLEDA I FIKSIRA POGLED NA GORE SVE TO TRAJE 5SEC.EEG JE POKAZAO DA SA LEVE STRANE POSTOJI TA SMETNJA.ALI JE MAGNETNA KOJA JE RADJENA U NISU POKAZALA NESPECIFICNU SUSPEKTNU LEZIJU SA DESNE STRANE S TIM STO SE NA SNIMKU VIDI TO NESTO ALI NA CD-U JE SNIMAK DRUGOG DETETA PA ONDA MOG I TU SE NISTA NE VIDI.INACE MI SMO IZ BORA I KOD NAS NE POSTOJI DECIJI NEUROLOG TAKO DA SAM JA ZATRAZILA UPUT ZA BG KLINIKA ZA DECU I OMLADINU .DA LI MI NEKO MOZE RECI AKO IMA ISKUSTAV SA MAGNETOM U NISU DA LI JE POUZDAN ILI OPET ZAVISI OD TOGA KO GA CITA POSTO NAS DR.OVDE NISTA NIJE VIDEO NA SNIMKU!UNAPRED ZAHVALNI ZATECENI RODITELJI!DEVOJCICA PIJE EFIT I OD TADA JOJ SE NIJE DESIO NI JEDAN*NAPAD*

Prvo, molim Vas da spustite velika slova, ona su protiv pravila foruma a uz to i tesko ih je citati. Drugo, po opisu klinicke slike, Vase dete zaista verovatno ima pettit mal, odnosno decije apsense. Ostatak VAseg posta vezano za EEG i magnet ne razumem - sta se gde vidi i sta se gde ne vidi? EEG pokazuje promenu na desnoj strani (i vrlo je pouzdan ako tako kaze) a vi pricate o magnetnoj rezonanci i promeni na levoj strani koja se vidi ali se ne vidi? Nista ne razumem. To nije ni bitno, dete se leci po klinickoj slici, uzima lek od koga mu je dobro i nema razloga da ga opet izlazete ogrmnoj kolicini zracenja sto magnet jeste, nakon tako kratkog vremena. Odvedite dete na konsultaciju u Beograd kod neurologa na neurolosku kliniku z adecu i omladinu gde ste i dobili uput i zaboravite na magnet ukoliko Vam neurolog iz Beograda to izricito ne bude trazio da ponovite.
 
Nismo se razumeli!Devojcica ima kako je pokazao EEG ucestalu sporu aktivnost levo temporalno,i na osnovu toga joj je prepisan Eftil!Ja znam da je to deciji apsans ali me buni magnet koji je pokazao sledece Solitarna nespecificna lezija u talamusu desno.Takodje su nam ovde doktori rekli da magnet ne zraci apsolutno nimalo!Ne znam sta sve moze da znaci ta lezija da li je to od udarca nekog ili je rodjena sa tim?Hvala Vam na odgovoru!!!!!!
 
Moj bratanac ima zakazanu Magnetnu ezonancu u Sremskoj kamenici. Ima 10meseci i ne ponasa se shodno svom uzrastu. naime, poceo je da sedi sa osam ipo meseci, ne puzi, u dubak samo stoji, i nekako cini mi se da nas ne prepoznaje, mislim da cak i majku neprepoznaje. Dobro vidi, sluh mu je izgleda oslabljen, cuje visoke tonove, a nize nek cuje , nekad ne. Radjen mu je EEg koji nije 100posto u redu, nego 90. Neurolog je rekao da mu mozak non stop radi, da neodmara. Na EEg neka crta koja treba da bude ravna, kod njega je krivudava. Mozete li iz ovog mog opisa da mi malo vise objasnite sta to znaci. Interesuje me i da li postoji neka posebna priprema za magnet i koliko otprilije snimanje traje.
 
da li neko jos moze da mi kaze da li je probao lecenje epilepsije u evropi (kod dece)

molim roditelje sa slicnim problemom (decije epilepsije) da se jave

Da li neko ima iskustva sa ketogenom dijetom? prepisali su je mojoj devojcici pa me zanimaju vasa iskustva
 
Poslednja izmena od moderatora:
moje dete,8 god, ima nocne more,zakazano kod neuripedijatra,čekamo.
svasta sam i svuda po netu tražila.
nisam došla do bližih podata,iako ima lepih članaka,
radim u domu zdravlja,psiholog je tražio da pre nego dođemo na psihološko testiranje uradim pregled neuropedijatra,
imate li kakve informacije
hvala
 
moje dete,8 god, ima nocne more,zakazano kod neuripedijatra,čekamo.
svasta sam i svuda po netu tražila.
nisam došla do bližih podata,iako ima lepih članaka,
radim u domu zdravlja,psiholog je tražio da pre nego dođemo na psihološko testiranje uradim pregled neuropedijatra,
imate li kakve informacije
hvala
Како мислите има ноћне море? У сред спавања почне да вришти и плаче? Да ли се смири кад Вас угледа ? Да ли се ујутру сећа да је имало ноћне море?
 
Da li su epi napadi povezani sa psihičkim stanjem,tj. da li psihička napetost može da izazove epi napad?
Molim vas,hitno mi je.

Може. Стрес може да изазове шта год пожелите.

С друге стране није установљена обавезна повезаност стреса са епилептичким нападом.
 

Back
Top