vestacka inteligencija

!van

Zainteresovan član
Poruka
204
ovo je mozda trebalo da stoji u "naucna fantastika" mada....

da li je moguce da ikada bude napravljena takva AI koja ce moci da parira covekovoj...

mnogo se radi na tom polju, ali cini se da su rezultati daleko od zamisljenog...

ali opet sta ako uspemo (ljudi) u tome....
poz
 
aa više mi se svidja ova tema-vic ,,, a veštačka inteligencija bi bilo filosofiranje kao kada bi sada svi muškarci razmatrali fenomen frenča --- nokti --ženski nokti ,,, valjda treba imati jaku zaledjinu za mišljenje koje vredi ,,,
 
!van:
da li je moguce da ikada bude...
Pogrešno pitanje, ako pretpostavimo dovoljno vremena - sve je moguće. Mogao si pitati bilo šta.... (Što će reći da postoji teorijska šansa, veća od nule.)

Ako dovoljno dugo čekamo, rešenje može biti i deus ex machina.

If you know what I mean.
 
Sve je moguće, mada iskreno ne vidim poentu u tome.

Ovo me je podsetilo na jedno pitanje koje kruži već dosta dugo među ljudima, a ima veze sa ovim; a to je: Da li će mašine jednog dana zagospodariti nad nama? Kada se pogleda na mašine, izgleda da one su jače, brže, izdržljivije i šta sve ne; ali tu i dalje postoji nešto na šta svako zaboravlja. Naime mašina može biti naprednija od čoveka u bilo kom kontekstu ali će čovek uvek biti napredniji jer je čovek taj koji je napravio mašinu.

Tako da, mašina nikada neće nadmašiti čoveka uopšte, po mojoj proceni.
 
Neko je gledao „Terminator“-a, skoro... :?
Sizif je pretpostavio neograničenost kapaciteta ljudske inteligencije...
A neki naučnici već rekoše da koristimo „svega“ 12% kapaciteta... To, naravno, znači da (po njima) postoji 100%... Možda ćemo jednog dana stići do 100%, ali i to je granica.

Ako napravimo kompjuter sa svojom voljom on će, nužno, biti „savršeniji od čoveka“, jer je smešno i pokušati uporediti naš mozak sa procesorom. I to današnjim!
Čovek jeste napravio mašinu, ali će mašina lako naučiti praviti mašinu. Čovek pravi i čoveka. I tako mu malo fali da bude u stanju da ga napravi na neki „svoj način“...

Svakako bi to bio rizičan poduhvat... Mašinu bismo napravili po ugledu na sebe. Životinje ne karakteriše tolika moć, niti težnja moći, kao čoveka. Destruktivnost i sklonost porocima. Zato životinje nisu i ne mogu biti pretnja. Dovoljno je pretpostaviti do koje će mere proizvodnja biti zavisna od kompjutera, u vremenu kada budemo u stanju da napravimo V. I., a „tek“ 2000 smo videli paranoju zbog „milenijumske bube“, ili kako se to već zove... Onda sledi pretpostavka o razlozima za razvoj tehnologije koji – suštinski, uvek leže u porastu broja stanovnika... Ili, kraće rečeno - ima da pocrkamo od gladi!

I sad, da malo dam mašti na volju (jer u okviru filozofije, ovu temu je moguće obraditi samo kao ličnu viziju), šta bi nagnalo mašine na eventualnu pobunu? U svakom slučaju bi bile tu da rade, dakle – robovi. Pravljene po ugledu na nas, ne bi želele položaj roba, već gospodara (ili, posredno, slobodnog bića, preko njega do gospodara). A šta robove tera na pobunu? Ne, dakle, inteligencija, već – ono što ih čini živim bićem – emocije.

Mislim da je nauka bliže veštačkoj inteligenciji nego što se, generalno, pretpostavlja.
Ali to drugo pitanje je i pitanje iz čuvenog filma „Terminator“, koje je, možda jedina, greška, a postavlja ga mašina: „Zašto, vi ljudi, plačete?“
Da bi imale želju za slobodom (pa nadalje), mašine moraju umeti plakati.
Može, onda, postojati i nastavak teme – da li će čovek biti u stanju, i imati ludosti, da napravi mašinu sa emocijama, po ugledu na ljudske? I kolika bi to bila opasnost?
 
da samo mozda se tim istim masinama za nekoliko stotina godina razvije nekakva drugacija "emocija"...mozda to nece biti tuga vec nesto drugo za sta ce se covek pitati a zasto vi "placete"

verujem da ce se problem pojaviti legalizacijom kloniranja ljudi ..zbog toga sto ako se to desi njih nece karakterisati kao ljudska bica vec kao neke tamo "klonove " i moguce da ce biti dozvoljeno mesanje kompjutera i ljudi u smislu poboljsanja ....

znaci imace mozak coveka koji ce biti nadogradjen necim.ko zna cime kao i samo telo...
a ostace mu sve osobine coveka...
mozda zvuci kao fantastika...ali zar nije i dvojezgreni procesor samo koliko pre 10ak godina bio puka naucna fantazija...

e sta ce onda biti kada se dva takva bica otrgnu kontroli i pocnu da se udruzuju sa jos dva :)))

a nesumljivo ce biti superiorniji u svakom pogledu...i psihicki i fizicki...

kenj.m ? a ?
dobro necu vise... za sada :)))
ae poz
 
Sizif:
Pogrešno pitanje, ako pretpostavimo dovoljno vremena - sve je moguće. Mogao si pitati bilo šta.... (Što će reći da postoji teorijska šansa, veća od nule.)

Ako dovoljno dugo čekamo, rešenje može biti i deus ex machina.

If you know what I mean.
Pa da,ako princeza poljubi zabu koja se istog trena pretvori u princa - to je bajka,ali ako dovoljno dugo cekamo da se ta ista zaba pretvori takodje u princa, e to je vec domen nauke. :roll: Cekanje je cudo :lol:

Salu na stranu,citiracu jednog fizicara: "Od sezdesetih godina,kada su se pojavili kompjuteri,pocela je da se razvija nauka koja se bavi vestackom inteligencijom i mnogi su na njoj sticali zvanja profesora i doktora nauka.Medjutim,za nekoliko godina "isparila" je citava jedna disciplina,jer su naucnici shvatili da vestacka inteligencija ne postoji.Veoma malo ljudi zna da inteligencija nije sposobnost za resavanje problema,nego sposobnost da se izbegnu problemi,odnosno da se predvide,kako bi se izbegli.To kompjuter ne mozete nauciti."
 
mislim da i covek izbegava te probleme samo mnostvom informacija koje poseduje i velikom brzinom obradjuje + iskustvo koje je takodje brdo informacija...

tako da ako uzmemo u obzir sve to mozda i nije bas tako nemoguce da jedan "kompjuter " ne uspe da zaobidje problem ...

u pocetku ce ti problemi verovatno biti i jesu smesni za ljude...
ali mislim da je pocelo...polako ali progresivno...
 
!van:
mislim da i covek izbegava te probleme samo mnostvom informacija koje poseduje i velikom brzinom obradjuje + iskustvo koje je takodje brdo informacija...

tako da ako uzmemo u obzir sve to mozda i nije bas tako nemoguce da jedan "kompjuter " ne uspe da zaobidje problem ...

u pocetku ce ti problemi verovatno biti i jesu smesni za ljude...
ali mislim da je pocelo...polako ali progresivno...
Da,ali ljudi imaju i intuiciju,predosecaj,nazovi kako hoces.Mislim da iskustvo nije samo gomila informacija,ima tu nesto vise.Iskustvo je neka vrsta ucenja na greskama (ili uspesima),a ucenje je za jednu masinu(tj.racunar),misaona imenica.Mislim da ce zivo uvek trijumfovati nad nezivim koje cak nema ni svest o sopstvenom postojanju.Itd.,itd...
 
James 007:
Sve je moguće, mada iskreno ne vidim poentu u tome.

Ovo me je podsetilo na jedno pitanje koje kruži već dosta dugo među ljudima, a ima veze sa ovim; a to je: Da li će mašine jednog dana zagospodariti nad nama? Kada se pogleda na mašine, izgleda da one su jače, brže, izdržljivije i šta sve ne; ali tu i dalje postoji nešto na šta svako zaboravlja. Naime mašina može biti naprednija od čoveka u bilo kom kontekstu ali će čovek uvek biti napredniji jer je čovek taj koji je napravio mašinu.

Tako da, mašina nikada neće nadmašiti čoveka uopšte, po mojoj proceni.

po onome sto sam cula... ja sam pomislila da hoce...uvodjenjem interneta 2...e sad mrzi me da kuckam sta je to...u svakom slucaju...nesto sto je zamene vec otislo u extrem moderne tehnologije...
 
!van:
ovo je mozda trebalo da stoji u "naucna fantastika" mada....

da li je moguce da ikada bude napravljena takva AI koja ce moci da parira covekovoj...

mnogo se radi na tom polju, ali cini se da su rezultati daleko od zamisljenog...

ali opet sta ako uspemo (ljudi) u tome....
poz

Hmm...reci cu ti. Onda pametne masine nece provoditi svoje vreme postujuci odgovore na svakakve teme, i krstarica ce propasti.
 
AntunTun:
teshko da parira...jer zapravo nismo ni sigurni chemu bi to parirao...

Ti... neverujes da smo mi mnogo pametni i mudri?
Zar nisi svestan da smo mi centar svega i da sve zavisi od nas?
Zar nisi upoznat sa cinjenicom da cemo da zivimo vecno?
Ti nemas veru u misticna prorocanstva o nasim sudbinama?
Hm.. zbog toga ti moze slediti lomaca ili ako budes imao srece izgnanstvo...
 
!van:
blis, ajde malo objasni ...

internet 2 je slican internetu jedan samo dosta unapredjen...ZBOG toga sto su masinama dali pravo da donose odluke i izvrsavaju odredjene zadatke bez ljudskog odobrenja...vec ga pustili u promet...
...primena koja se trenutno razvija je u automobilskoj industriji (rent a car)...gde ce se naravno za malo bogatiju gospodu iznajmljivati auto koji sam upravlja...znaci firma mu ukucava pocetnu i krajnju destinaciju...a putnik nemoze da upravlja vozilom...cela prica je dosta nestabilna ali je trenutno u fazi unapredjivanja...
...jos jedan zanimljiv podatak....znate da je u cini mi se Iraku (ako neko zna neka me ispravi) umesto ljudske vojske dovedena prva vojska robota koja ce zamenjivati ljude...
...naravno ovakve stvari tesko dodju do nase zemlje jer smo preokupirani dovoljno sopstvenim problemima pa ne znamo koliko svet napreduje...
...naravno verovatno ce ovakve stvari doci kod nas za otprilike 100 godina...
 
alex_cool:
Tolin zove Bliss...Tolkin zove Bliss.... ponestalo mu je ideja za duzinu brada patuljackih zena...Tolkin zove Bliss...

..imate internet...posluzite se istim...ne izmisljam pricam ono sto jeste stvarnost!

...apropo te price o izmisljanju setih se fascinantne cinjenice koju sam procitala u jednoj knjizi o Tesli....covek je 100 godina pre nego sto se pojavio prvi primerak imao projekat voza koji ce ici brzinom 300 km/h na specijalnim sinama....nije nepoznato da su ga tada proglasavali ludakom...
..i sto je najstrasnije ja sam samo prenela informaciju i vec sam stvaljena u sf price....surfujte malo...please...pre nego sto napisete ovakav post...
...zivimo u zaostaloj zemlji...i mnoge stvari koje se trenutno desavaju u svetu nama su potpuno nezamislive...razumem ja to... i meni su...ali to sto se nama servira je samo zastarela stvarnost...
 
Razvoj Interneta, tekao je velikom brzinom i sa sobom doneo stvari o kojima se nekad moglo samo sanjati. Trenutna razmena informacija, poput teksta, zvuka a kasnije i žive slike, postala je sastavni deo naše svakodnevice.
Problem transfera velike količine podataka za što kraće vreme, zaukupljao je pažnju velikog broja svetskih stručnjaka, nakon čega se stvorila ideja o pokretanju nove, a pre svega, brže, bolje i sigurnije računarske mreže.

Internet lokacija www.internet2.edu, pokušaće da vam dočara deo mogućnosti koje će pružiti novi mrežni svet.
Uvodna strana svojim kratkim vestima i informacijama upoznaće vas sa osnovnim pojmovima o projektu Internet dva i linkovima uputiti ka njegovom daljnjem proučavanju.
Link Applications vodi ka stranici o softveru koji predstavlja srce ovog projekta a sem kvalitetnog pristupa podacima omogućuje i saradnju među ljudima na način ne ostvariv primenom današnjeg Interneta. Kako sami kažu razlika između sadašnjeg i budućeg sistema je poput razlike AM radija i televizije visoke rezolucije.
Stranica Middleware ponudiće vam samo nekoliko primera prednosti novog Interneta, poput identifikacije, autentikacije, autorizacije, i u poslednje vreme sve traženije, zaštite. Kod klasičnog Interneta, sve ove parametre moraju da obezbede svaka Internet stanica ponaosob, pa postoje česti slučajevi nekompatibilnosti prouzrokovane različitim standardima.

Na stranici Advanced Networks nalazi se ponuda od nekoliko linkova koji vode ka učesnicima u projektu koji formiraju nove i kontrolišu stare sisteme ugrađene u Internet dva.

Ozbiljnost ovog projekta potvrđuju redovna priznanja i konstantno uvećanje broja saradnika, pa je tako je od 18 aprila 2000 godine, član tima postala najveća svetska astronomska observatorija koja svoje usluge pruža svim korisnicima Internet2 mreže.
Stranica Middleware ponudiće vam samo nekoliko primera prednosti novog Interneta, poput identifikacije, autentikacije, autorizacije, i u poslednje vreme sve traženije, zaštite. Kod klasičnog Interneta, sve ove parametre moraju da obezbede svaka Internet stanica ponaosob, pa postoje česti slučajevi nekompatibilnosti prouzrokovane različitim standardima.

Na stranici Advanced Networks nalazi se ponuda od nekoliko linkova koji vode ka učesnicima u projektu koji formiraju nove i kontrolišu stare sisteme ugrađene u Internet dva.

Ozbiljnost ovog projekta potvrđuju redovna priznanja i konstantno uvećanje broja saradnika, pa je tako je od 18 aprila 2000 godine, član tima postala najveća svetska astronomska observatorija koja svoje usluge pruža svim korisnicima Internet2 mreže.
 
internet 2 nije napravljen samo da bi se unapredio i ubrzao internet 1...ovaj tekst je dosta povrsan..."prednost" interneta 2 je u tome sto je prvenstveno napravljen da sam moze upravljati i donositi odluke...to je verovatno jos uvek u nerazvijenom obliku...ali mene plasi sama pomisao na tako nesto...kada sam prvi put cula za tako nesto...pomislila sam da su sf filmovi ipak ostvarljivi...uzas...idem da vidim da li ma jos nesto da se iskopa...malo konkretnije...
 

Back
Top