alergija na gluten.

moja rodjaka ima tu bolest isto 3 godine,zbog nje je dobila pocetak leukemije jer nije znala da je alergicna na gluten,tako da je ove 3 godine morala strogo da pazi na ishranu da joj se nebi pojavio recidiv.I njoj je mnogo tesko zbog ishrane,u prodavnici uvek cita sadrzaj namirnica,svega je zeljna,umesto hleba jede proju,a od cokolada ja mislim da sme samo Najlepse zelje,njoj najteze pada sto nemoze da jede hleb i testeninu.U sustini ne znam da ti kazem nista nazalost sto bi ti pomoglo,ali sam htela da ti kazem da ima jos ljudi koji imaj takav problem,i da se pazis,jer ona sad ima 25 godina,a ne znanje i ne paznja su je pre 3 godine doveli do zivotne opasnosti.
 
da li je tvoja prijateljica postepeno oboljevala ili su se problemi desili odjednom? ja sam za 2-i po meseca smršala 15 kg i jedva ostala živa. doktori dugo nisu mogli da daju dijagnozu sve dok mi nisu u bolnici uradili enteroskopiju . ta dva dana dok sam čekala rezultate biopsije su bili za mene nešto najgore . tada su otkrili trajno oštećenje tankog creva-sy malapsorptionen. receno mi je da ova bolest još nije dovoljno ispitana , tako da se i moja lista ishrane stalno menja(sve više i više hrane ne smem da jedem). ja na primer ne smem da jedem nikakvu čokoladu ni kakao,sladoled,torte,kolače,palačinke....prošla sam pravi pakao i uz dosta optimizma uspela ! reci prijateljici da redovno ide na rigorozne kontrole,analize krvi,ultrazvuk jer se sa ovom vrstom alergije nikad nezna šta se u međuvremenu promenilo . drago mi je što o ovom problemu mogu da pišem i da možda jedni drugima pomognemo.
 
ona je imala problema sa stomakom jos kao dete,stalno je imala problema sa crevima i jos kojekakve komplikacije,uvek je bila jako mrsava,a imala je izrazen stomak(kao deca iz etiopije).Kada je imala 21 godinu,otkrili su da ima pocetak leukemije,i tada su otkrili tu alergiju na gluten i rekli su da je to dovelo do leukemije.Otad je proslo skoro 3 godine,ona sad izgleda mnogo bolje,ugojila se i nema vise naduti stomak.Jedino ne znam kako dalje u zivotu sa tom bolescu,ona je se udala pre 3 meseca,i zeli da ostane trudna,ne znam da li je to O.K.zbog alergije,a i zbog lecene leukemije?
 
moji problemi su počeli iznenada pre 3 godine. do tada nisam imala nikakvih problema , jedino sam mučila muku sa anemijom(prilikom analiza na vma su jednom brzopleto posumnjali da imam početak leukemije , ali hvala bogu pogrešili su). inače i ja sam udata i rodila sam troje dece(drugi porođaj-blizanci),ali sam ih rodila pre nego što sam se razbolela. ja ipak smatram da tvoja rođaka mora da se konsultuje sa njenim doktorom i sa ginekologom ,ako želi da zatrudni.
 
prvi put cujem da alergija na gluten moze da dovede do leukemije...sta doktori ovde kazu?

to je urodjeni poremecaj, od toga se ne razboljeva odjednom...ne dobija se "od pre tri godine" nego se sa njom rodi...
meni rezim ishrane nije toliki problem...
cokolada ne sadrzi gluten...a palacinke se mogu praviti i od brasna koje nije psenicno...
ne razumem temu jer neke stvari ovde navedene nemaju veze sa alergijom na gluten jer to nije tako drasticna bolest niti izaziva leukemiju i slicno...
 
Verovatno je normalno da ako imas neku urodjenu bolest,a ti to saznas nakon 20god. da tada dodje do komplikacija bilo koje vrse.Zato zbog cega je iskljuceno da leukemija dodje kao posledica?Ja verujem da specijalista(u ovom slucaju hematolog) ne moze bas da lupa gluposti.Ja sam samo laborant,i nazalost ne mogu nista detaljnije da kazem u vezi onoga sto je lekar rekao,a ja nisam licno cula,ali u svakom slucaju nisam adekvatna da suzbijam rec lekara.Problem je jedino sto ima previse prepametnih ljudi,koji se samo iscudjavaju i gledaju kako ce kome nesto da zamere.Moj brat se lecio 2 godine od "hockina"medjutim pojavio se recidiv,posle 2 meseca,i onda su mu izmenjali 3 vrste terapija da na kraju njegov organizam nije mogao to da izdrzi,to se sve desavalo pre 6 meseci,a on je imao 21god.Mnogi ljudi u nasem okruzenju su govorili da su lekari krivi da su mu izazvali jos vise da bolest postane agresivna,ali ja ne mislim tako,kao ni moji roditelji.Lekari su ga sigurno lecili onako kako je trebalo,ali svaki organizam je drugaciji i nepredvidlji,tako da ni lekarima mnoge stvari nisu jaasne,kako i zbog cega se nesto desava i zasto neki organizam deluje ovako,a drugi onako.Izvinite sto sam malo pobrkala teme,ali me nervira kad se neko iscudjava i trazi odgovor na nesto sto ni zvanicna medicina nemoze da objasni :idea: :idea:
 
hvala, dr..

a iscudjavam se tome sto je pakao ne jesti palacinke, tortu, burek i samo cokoladu Najlepse zelje...izvinite, ali ovo je meni smesno...
sto se tice leukemije, sumnjam da je tu najveci problem sto osoba mora da jede proju umesto hleba...
i ako je bolest takva da se regulise drugim nacinom ishrane - to znaci da mozete jesti sve vrste mesa, povrce, mlecne proizvode (ja recimo ne mogu ni njih zbog netolerancije na laktozu), odredjene vrste zitarica, izbor je stvarno velik a da pritom ne morate da uzimate lekove, ja ne vidim gde je tu pakao od zivota...
naravno, ako se toga ne drzite i ako se ubedite da ste strasno bolesni, napravicete pakao ne samo sebi nego i okolini...a ja stvarno ne vidim razlog da se to radi ako se sa malo discipline organizam moze dovesti u red...
 
Meni je takodje smesno da neko zna tako malo o svojoj bolesti,i da uz to osporava nekog samo da bi nesto pisao.Nadam se da si procitala sto je dr. poslala,pa ces biti malo informisanija.Super je ako si takva(ili se pretvaras)ali vecini ljudi tesko pada kada su bolesni od najbanalnije bolesti,a kamoli od takve bolesti gde si ceo zivot na specijalnom rezimu ishrane i da znas da svaki pogresan zalogaj moze da dovede do poremecaja u tvom organizmu.Nije fer sto ponizavas tudje misljenje,zena koja je napisala da joj se nekad jedu palacinke je samo bila iskrena,kao i moja rodjaka kojoj se zgadila vise proja,ti ljudi zele da pricaju o svom problemu i ne zele da lazu same sebe kako im je super i kako im to tesko ne pada.Ja mislim da neciju iskrenost ne bi trebala da gledas sa visine i da mislis da si najpametnija,samo treba covek da je iskren i da prica iz srca,a ne da ima gard prema sagovornicima.I onda ce sve biti lakse.................. :?: :?: :?: :?: :?: :idea:
 
rdagi anakine, ja nisam napisala da mi je pakao od života što ne smem da jedem palačinke i čokoladu, već mesec dana u bolnici gde sam se bukvalno borila zajedno sa doktorima za život. imala sam tada samo 39 kg, nisam mogla ni da hodam , popustio mi je tada i sluh , nisam mogla da unesem u svoj organizam ni kašičicu vode ,a da ne povratim , a kamoli da nešto pojedem. počela sam da hodam posle nekog vremena u bolnici i 1 metar je tada za mene bio put koji se prelazi za 10 minuta teškom mukom. od prelepe i zgodne žene tada me je tužno bilo videti na šta sam ličila posle 2 meseca konstantnog povraćanja i dijareje i izgubljenih 15 kilograma(pre toga sam imala 54 kg). veruj mi da sam kilažu povratila vrlo teško i sada sam kao i pre bolnice . nije mi problem da jedem proju(pravim najbolju proju na svetu),pravim i palačinke od kukuruznog brašna,nisam ni pre bolesti nešto naročito volela čokoladu,tako da ja uopšte nisam neka paćenica koja ne može bez testa. pančevki , hvala što me je razumela i što shvata i zna da ima više tipova alergije na gluten. moja doktorka je pritom i moja drugarica i ona kaže da alergija na gluten još nije dovoljno ispitana. moj poznanik doktor takođe je od pre 3 godine alergičan na gluten , ali njegova lista ishrane se dosta razlikuje od moje,tako da tu nema pravila.važno je da smo svi sada zdravi i lepi .
 
celijakija je nedovoljno ispitana.meni si i doktori govorili da ce se to izgubiti u pubertetu,sve dok mi doktor koji je bio na specijaliz.u americi nije rekao da je to dozivotna dijagnoza i da se ostecene resice na tankom crevu ne obnavljaju.niko tacno ne zna da li je to nasledjeno ili stecene jer je zadnjih 2-3 god u porastu. nepridrzavanje dijete moze dovesti do bolesti kojima smo svi izlozeni(carcinomi,sterilitet...)ali su oni sa tom dijagnozom podlozniji.kod nas je najveci problem nedovoljno informacija koje dovode do zabluda.u hrvatskoj postoji drustvo za celijakiju,oni uvoze hranu...a kod nas ...uostalom stojim iza toga da se moje dete zdravije hrani od ostale dece,ne zavisi od lekova i nema razloga da to shvata tragicnim.najveci problem je sto se niko ne seti da ikod nas uvozi tu hranu
 
snevi:
celijakija je nedovoljno ispitana.meni si i doktori govorili da ce se to izgubiti u pubertetu,sve dok mi doktor koji je bio na specijaliz.u americi nije rekao da je to dozivotna dijagnoza i da se ostecene resice na tankom crevu ne obnavljaju.niko tacno ne zna da li je to nasledjeno ili stecene jer je zadnjih 2-3 god u porastu. nepridrzavanje dijete moze dovesti do bolesti kojima smo svi izlozeni(carcinomi,sterilitet...)ali su oni sa tom dijagnozom podlozniji.kod nas je najveci problem nedovoljno informacija koje dovode do zabluda.u hrvatskoj postoji drustvo za celijakiju,oni uvoze hranu...a kod nas ...uostalom stojim iza toga da se moje dete zdravije hrani od ostale dece,ne zavisi od lekova i nema razloga da to shvata tragicnim.najveci problem je sto se niko ne seti da ikod nas uvozi tu hranu
U potpunosti se slažem sa tobom da u našoj zemlji niko ne misli na decu i ljude koji su alergični na gluten.U prodavnicama zdrave hrane ima nekih keksova i paleta (koje su kao stiropor )makarona od pirinča.Na kutijama od keksova piše da su prilagođeni za nas, ali u sastavu imaju sojino brašno,kakao na šta sam ja takođe alergična .Kako se neko iz tih firmi ne konsultuje sa alergolozima , pa da prave nekoliko vrsta keksova za sve tipove ove alergije.Dok sam ležala u bolnici docent mi je za vreme velike vizite lepo rekao: " E, draga moja šta da ti radim , kada živiš u ovoj j...... zemlji! Bolje bi ti bilo da odeš lepo u Englesku , jer tamo imaš dosta hrane prilagođene za alergične na gluten.Tamo su ozbiljno shvatili porast procenta ljudi alergičnih na gluten pa su napravili specijalizovana postrojenja za pravljenje ove hrane.Nego,pakuj porodicu i idi da živiš u Englesku ,jer ovde toga neće biti još mnogo dugo,jer nikoga to ne zanima." I sada, pošto je moj život ovde ja bih trebala da nađem nekoga da mi šalje iz inostranstva ovu vrstu hrane, a takvih za sada nema.Kada idem u goste ili negde malo duže moram da nosim proju ili palačinke od kukuruznog brašna koje napravim kod kuće da se ne bih onesvestila od gladi , jer napolju za mene nema ništa .Puno pozdrava. :D
 
hello
moj suprug ima alergiju na gluten, nije to tako strašno mislim ako se pridržavaš režima ishrane, kada smo to otkrili, jedva da nije prije toga umro jer niko nije znao šta mu je, ali kada znaš da to imaš možeš da se nosiš sa tim, mi nabavljamo bezglutensko brašno iz Njemačke, jeste da je skupo ali ovdje možeš naći brašno od heljde koje je 100% bezglutensko i možeš praviti i palačinke, za čokoladu uzimaj crnu sa velikim postotkom kakaa, a znaš da je najgore brašno u suštini bijelo brašno. Ovdje čitam za leukemiju, to je prava glupost vezati je za alergiju na gluten
 
oštećene resice se obnavljaju, vjerujte, jer moj suprug ima alergiju na gluten već 10. god. i kada je išao na pregled( već nekoliko puta) jer to morate kontrolisati zbog kompletnih crijeva ( ponekad to zna preći u chronovu bolest, kao da nikada nije imao oštećenje resica, ali iz velikog straha on ne smije da se vrati na bezglutensku ishranu, ustvari ne smijemo da " eksperimentišemo" jer prije postavljanja dijagnoze umalo nije umro.
 
moj bratanac je kao mali bolovao od celijakije ( tako nesto), i osim problema s crevima, imao je probleme s plucima. Uz pridrzavanje dijetalnog nacina ishrane, davali smo mu po savetu lekara, kakao, skuvan na vodi, kao kafa. Jacali imunitet propolis kapima, i sl.tretiran je i Kristaloterapijom, i danas nosi svoj kristal uz sebe.
Interesantno je da sada ima 13 god. i normalno se hrani, uz redovno uzimanje kakaoa, bez mleka. Inace, na dosta proizvoda u zadnje vreme nasla sam obavestenje "ne sadrzi gluten" i kod nas.Sojino mleko npr. je jeftinje praviti sam, nego kupovati, zatim tofu i sl.
 
Cao svima, prvi put sam sa vama i evo me odma na temi koja me jako interesuje jer moje 17-to mesecno dete je alergicno na brasno.Treba da radi gastroenteoroloski test pa me interesuje kako se to radi?Uzasno nam je tesko da se nahranimo jer je beba alergicna i na mleko i jaja.Imali neko da sam mesi hleb i kako to radite jer svi moji pokusaji su bili bezuspesni.Molim vas treba mi sva moguca pomoc i informacije jer smo vec stvarno izmoreni od silnih alergija.
 
poz svima .i ja sam alergican na gluten, meni su tu bolest otkrili u vojsci na vma pomocu biopsije ali ja pijem lek koji sam nasao u nemackoj i zove se.................. i jedem sve normalno ne znam da li bi smeo da jedem i ako pijem taj lek ali mi ne izlazi dok ga pijem cim prestanem da ga pijem ona je tu!To nije nasledna bolest niti ima veze sa genetikom ja sam je dobio od 7god pa sam je imao do neke 11-te pa sam je nisam imao do 19 pa evo ponovo je imam, sad imam 26 tako da je imam vec 7 godinu i ne povlaci se!ALI TU JE LEK!!!
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top