alergija na gluten.

Da pocnem receptom za hlebice.
Kupite silikonske modlice za proju ili mede, zeke... (silikonske) na pijaci. Solja jogurta, 1 belanac, kasika masti (ravna), pola praska za pecivo (Dr. Oetker), pola kasicice soli, brasna da ne bude tvrdo testo. Da odstoji dok se ne zagreje rerna. Peci na 200 stepeni, 25-30 minuta.
Drago mi je da ima puno pozitivnih komentara na nas problem. Slazem se da nije mnogo strasno biti gluten free. Moja cerka ima 3 godine, na dijeti smo od 11 meseci. nije joj radjena biopsija pa sam joj uvela gluten da bi smo i to uradili. Iz Nisa smo ali bi biopsiju radila u BG. Treba mi neki kontakt ili bar ustanova za koju znate da se to dobro radi.
Unapred hvala!
 
PA KAKO STE DIJAGNOSTIKOVALI CELIJAKIJU AKO NISU RADILI GASTROSKOPIJU?NA OSNOVU CEGA STE DOSLI DO TE DIJAGNOZE?A U BEOGRADU IMA JAKO DOBRIH DOKTORA.TIRSOVA KLINIKA ILI INSTITUT ZA MAJKU I DETE,GDE GOD ODETE URADICE SE DOBRO GASTROSKOPIJA.STO SE DOKTORA TICE TAKODJE SU SVI DOBRI.:)
 
Cim smo uveli gluten dobila je sve knjiske simptome celijakije. Imam sjajnog pedijatra, odmah je posumnjala i predlozila mi da do trece godine budemo na dijeti a onda uradimo gastroskopiju. Kad je krenula sa dijetom svi simptomi su nestali za 6 nedelja, a onda su poceli da joj rastu zubici i kosa... Vremenom smo se svi lepo snasli. Hvala na savetu, malo sam nervozna zbog te intervencije, ali dobro, resicemo i to pa cemo znati na cemu smo!
 
Dijeta kod celijakije je dozivotna!!!!! Ako dete ne drzi dijetu a ima celijakiju mogu se javiti mnogi drugi,atipicni oblici celijakije kao sto su secerna bolest,anemija,ekcemi po licu,telu,neuroloski,kardioloski problemi i mnogi drugi.Tipicni znaci su prolivi,obilne blede stolice,bolovi u stomacicu,povracanje,ali kao sto sam napisala da dete ne mora uopste da ima tipicne znake-proliv,vec atipicne,gore navedene.Ako je dijagnostikovana celijakija detetu,mozete na recept podici u apoteci 5 kg.bezglutenskog brasna.
 
"Da,imam drzavu Srbiju gde svi mogu da deklarisu robu kako hoce a ne kao sto se to radi u svim zemjama po posebnim pravilima"

Jesi li ti cula za HACCP standard (ako nisi, ne zameram ti jer retko ko to ima u Srbiji) E pa Senza je pravljena po tim standardima kvaliteta, takodje jesi li cula za analizu slucajno uzorkovanog proizvoda, e pa takav ugovor sa Farmaceutskim fakultetom ima Senza, a jesi li cula za to da mozes zajedno sa menadzerom kvaliteta da uzorkujes proizvod i o njihovom trosku i odneses na analizu? A jesi li cula da analize koje su tek tako odnesene na "svoju ruku" gde se ne zna je li pravilno uzorkovano ili da li je otvarana pre analize mozes da okacis macku o rep!!
Pravo na uzorkovanje proizvoda i nosenje na analizu sem proizvodjaca ili nekog sa ovlascenjem proizvodjaca imaju samo drzavne institucije, poljopricredna i sanitarna inspekcija, i samo te analize su verodostojne.Udruzenje da ima verodostojne analaze, okacilo bi ih na svoj sajt dok su jos bile vruce!!

Pozdrav Svima,
jel se to pominje pekara iz Sr.Mitrovice, čiji je vlasnik,kada mu je dokumentovano,da su mu proizvodi neispravni izjavio " Pa,šta vi hoćete,da zbog toga bacim sto hiljada kesica , znate li vi koliko to košta " ili jo tto neka drugi... da ne pišem dalje
 
Pozdrav svima.Na svu srecu ,ne zalazim cesto na teme zdravlja(ili bolesti).
Ono sto me interesuje je ,posto imam u porodici dete obolelo od celijakije ,gde se moze pproveriti ta informacija vezana za dobijanje brasna na recept.Naime zivimo u okolini Sombora i obicno nas svi gledaju sa cudjenjem kada pitamo za brasno na recept.Pitali smo i u apotekama,prodavnicama zdrave hrane...
Svi kazu da se to odnosi samo na Beograd!?
Da li neko ima tacnu informaciju ili kome se obratiti za proveru ove informacije?
Hvala unapred!
 
Pozdrav svima.Na svu srecu ,ne zalazim cesto na teme zdravlja(ili bolesti).
Ono sto me interesuje je ,posto imam u porodici dete obolelo od celijakije ,gde se moze pproveriti ta informacija vezana za dobijanje brasna na recept.Naime zivimo u okolini Sombora i obicno nas svi gledaju sa cudjenjem kada pitamo za brasno na recept.Pitali smo i u apotekama,prodavnicama zdrave hrane...
Svi kazu da se to odnosi samo na Beograd!?
Da li neko ima tacnu informaciju ili kome se obratiti za proveru ove informacije?
Hvala unapred!

Recept mozete dobiti od pedijatra Vaseg deteta i podizete ga u drzavnoj apoteci.Recepti vaze za celu teritoriju Srbije.Najbolje da se javite udruzenju za celijakiju Srbije pa ce te dobiti jos mnogo drugih informacija vezanih za ishranu deteta.Srdacan pozdrav!!!
 

Back
Top