Sta je pravilno? SVE VREME ILI SVO VREME?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
AKHENATON:
E bruke jedne, da vas Pirocanci uce pravopisu.

SVE VREME!!

Mislim da su pravilna oba oblika... No, zbog cega mislim da je pravilan i oblik "svo vreme". To mislim prvenstveno zbog toga sto je vreme imenica srednjeg roda kao i imenice smece, mleko itd. Tu dolazimo do zackoljice...da li je pravilno reci "sve mleko" i "sve smece" ili "svo mleko" i "svo smece"?

Pa pogledajte to sa ove strane...sta je pravilno? "Prosuo sam SVE mleko" ili "Prosuo sam SVO mleko"? Jos bolji primer... "izbacio sam SVE smece" ili "izbacio sam SVO smece"? Kako su reci mleko i smece istog roda kao i rec vreme, smatram da bi bilo ispravno zakljuciti da je oblik "svo vreme" tacan. Zar ne? Dobro, oblik "sve vreme" se odomacio u narodu i naravno, i on je pravilan, ali..."sve vreme" je iskvaren oblik od "svo vreme".

O ovoj temi sam razgovarao i sa studentkinjama srpskog jezika...od kojih sam dobio razlicite odgovore. Jedna je rekla da su oba oblika pravilna, a druga je bila iskljuciva da je samo oblik "sve vreme" pravilan. Kada sam je pitao zasto je to tako nije umela da odgovori.. Potom sam joj naveo primere sa recima smece i mleko i ona je ,valjda u zelji da zastiti svoje dostojanstvo, rekla da su oblici "prosuo sam SVE mleko" i "izbacio sam SVE smece", PRAVILNI!!! Ehej, pa gde je tu zdrava pamet? Da li ste culi nekoga kako izgovara ovakve nakaradne recenice??? Ja nisam!
 
Posto sam tvrdoglav i resio sam da ovo isteram do kraja kopao sam po knjigama na tavanu i nasao. Evo izvoda iz:

LJUBO MICUNOVIC, DZEPNI PRAVOPIS SRPSKOGA JEZIKA S PRAVOPISNIM RECNIKOM, ALTERA BEOGRAD, 2002 str. 265


tu jasno pise:

СВЕ (нпр. СВЕ СЕЛО), а НЕ СВО; СВЕ време, све то старање...

_________________

nadam se da ce da se nadje neki strucnjak za pravopis da ti objasni sto je to tako, ali jednostavno tako je.
 
Astrodita:
Od reči SAV, sveg (a) -ne svog, svem(u)-ne svom. Srednji rod SVE (ne SVO): sve vreme ,sve ono znanje, sve troje... sve što vam nije jasno u vezi srpskog jezika i pravopisa, naći ćete u "Rečniku jezičkih nedoumica", Ivana Klajna.

A zbog cega ne moze da se kaze svog(a)? Akcenat je prilicno jasan i nedvosmislen...

Uostalom, rec SVO postoji, postojala je pre 100 godina a onda su je nasi tzv. "jezikoznalci" ubili...
 
Wilkołak:
A zbog cega ne moze da se kaze svog(a)? Akcenat je prilicno jasan i nedvosmislen...

Uostalom, rec SVO postoji, postojala je pre 100 godina a onda su je nasi tzv. "jezikoznalci" ubili...

U redu je da zastupas neki stav - imas puno pravo, ali, bilo bi mnogo lepse da se prvo informises o onome sto govoris. To sta TEBI nesto zvuci nepravilno,uslovljeno je tvojim aspiracijama, krugom ljudi u kome se kreces, njihim, i , naravno, tvojim obrazovanjem.
No, da skratim, ne samo da nije tacno da ne moze da se kaze "svoga" , vec, izmedju ,ne primer, recenica :
Zakrpila je dzemper svog sina. i
Zakrpila je dzemper svoga sina.
postoji razlika (uistinu, vrlo tanana) u znacenju.
Dakle, ako je neko naucio da su reci "stolicica" , "kapica" , "bastica"...deminutivi, on ce, analogno, tvrditi da je "mamica" ili "majcica" deminutiv reci "majka" i , sablaznjavace se neznanjem onih koji tvrde da je "majka" deminutiv ("Kako moze biti?! Pa, ne zavrsava sa na -ica!"
Jezik je ziva kategorija.
Jezik je izuzetno ziva kategorija.
 
Wilkołak:
A zbog cega ne moze da se kaze svog(a)? Akcenat je prilicno jasan i nedvosmislen...

Uostalom, rec SVO postoji, postojala je pre 100 godina a onda su je nasi tzv. "jezikoznalci" ubili...
I sad bih ja, naravno, kao neko ko se aktivno bavi srpskim jezikom, volela da nam objasniš etimologiju oblika SVO i njegov razvoj kroz istoriju srpskog jezika (rekao si da "reč SVO postoji", samo nisi rekao u kojem jeziku, pa pretpostavljam da si mislio na srpski jezik pošto se ovde očigledno o njemu priča).
A bilo bi mi drago i da nam objasniš taj "jasan" i "nedvosmislen" akcenat i kakve on ima veze s oblikom SVOG(A) odnosno s njegovim značenjem.

Unapred zahvalna Ameba
 
Nestasna Ameba:
I sad bih ja, naravno, kao neko ko se aktivno bavi srpskim jezikom, volela da nam objasniš etimologiju oblika SVO i njegov razvoj kroz istoriju srpskog jezika (rekao si da "reč SVO postoji", samo nisi rekao u kojem jeziku, pa pretpostavljam da si mislio na srpski jezik pošto se ovde očigledno o njemu priča).
A bilo bi mi drago i da nam objasniš taj "jasan" i "nedvosmislen" akcenat i kakve on ima veze s oblikom SVOG(A) odnosno s njegovim značenjem.

Unapred zahvalna Ameba


E, DA!!! Vala, bas bih i ja to da cujem!
I Rukavodilica unapred zahvalna :)
 
Митар Пешикан, Јован Јерковић, Мато Пижурица; Правопис српскога језика; Матица српска, ЗУНС; 1997.
речник, страна 291. - све (нпр. све село), а не сво, т. 89б
тачка 89б - По обрасцу меке заменичке промене иде и све, свега итд. (а не "сво"), зато што је стари облик био все, а с је у овој речи некад било меко.
 
Ne postoji rec "SVO"? Onda je sledeci pesnik verovatno nepismen.


U poznu jesen - Vojislav Ilic

Cuj, kako jauce vetar kroz puste poljane nase,
I guste slojeve magle u vlazni valja do...
Sa krikom uzlece gavran i kruzi nad mojom glavom,
Mutno je nebo svo.

Frkce okiso konjic i zurno u selo grabi,
I vec pred sobom vidim ubog i stari dom:
Na pragu starica stoji i mokru zivinu vabi,
I s repom kosmatim svojim ogroman zeljov s njom-
A vetar sumorno zvizdi kroz crna i pusta polja,
I guste slojeve magle u vlazni valja do...
Sa krikom uzlece gavran i kruzi nad mojom glavom,
Mutno je nebo svo.


@Rukavodilica
Pre nego sto ospes paljbu po drugome, a u vezi njegovog znanja srpskog jezika, potrudi se da u svom govoru koristis sto vise domacih reci. Gadjanje recima stranog porekla za koje postoji zamena u srpskom jeziku ne cini te umnijom, naprotiv!

Ako Nestasna ameba ne razlikuje kako se naglasava "o", neka procita rec "svoog" i "svog"... Ako ni tada ne primecuje razliku...onda cu morati da crtam. Jos bolje, skocicu do Petrovaradina. Tu sam blizu, preko reke.

P.S. Hajde neka mi neko kaze da rec svo ne postoji pa da pocnemo pravu pricu!

P.P.S. Posto Nestasna ameba rece da svo ne postoji u srpskom, onda je sasvim ispravno pretpostaviti da Vojislav Ilic pise na liliputanskom jeziku....
 
Jesi cuo nekad za PESNICKU SLOBODU?

I jedan od mojih najomiljenijih pesnika Laza Kostic koristio je svoje kovanice koje nikad nisu usle u recnike srpskog jezika i niko nije mogao njemu da zabrani, kao sto se nikome ne moze zabraniti da pise kako hoce, ali to ne znaci da ce pisati ispravno, uslovno govoreci ispravno.

U umetnosti je sve dozvoljeno bez pardona, a knjizevnost je jedan vid umestnosti i jezik kojim se knjizevnici koriste samo je jedan od pet funkcionalnih stilova srpskoga jezika.

U svakom slucaju, treba razlikovati savremeni srpski jezik od standardnog srpskog jezika. Savremeni srpski jezik je siri pojam od standardnog srpskog jezika. U savremenom srpskom jeziku je dozvoljeno sve: i dijalektizmi i razni slengovi i sl., dok je standardni jezik strogo propisan, da ne kazem sankcionisan pa da me lincuju :lol:

Kad pitas sledeci put sta je ispravno, znaj da se tu automatski podrazumeva da si pitao sta je gramaticki ispravno i sta je po pravopisu ispravno.

Nadam se da se razumemo.

Inace, nisi mi objasnio kakvu to distinkciju u obliku SVOG(A) nosi akcenat.
 
Blondie2:
Sve vreme, jel OK?. Šalila sam se, baš da vidim šta ćeš da mi kažeš.
PS. Što spuštaš Piroćance?

Pirocanac sam i ponosim se time i ne spustam Pirocance, jer da to radim spustao bih i sebe, nego samo navodim cinjenice. Cinjenica je da ne koristimo padeze i da pirotski jezik ima specificnu ajd da kazem gramatiku i pravopis, pa nam je mozda malo teze da govorimo knjizevnim srpskim jezikom.

Uostalom evo ti jedna nekoliko smesnih pricica iz nase lokalne novine Slobode, mada cisto sumnjam da ces razumeti (dobro mozda samo po nesto).
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top