Sta je pravilno? SVE VREME ILI SVO VREME?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja kazem vazduhoplov! Stvar je u tome sto mi imamo itekako mnogo reci ali se svega 1000 vrti u svakodnevnom govoru! Smatram da svako treba bar malo da obogati svoj recnik. Ja volim da kazem vazduhoplov jer mi se svidja kako ta rec zvuci....

Sto se tice tisuce, znam da je to kako hrvatska tako i nasa rec.... U sustini sveslovenska rec.... Volim nekad da kazem tisuca i onda me napadnu da sam Hrvat...heheheh

Nisam rekao da je dobro sve sto rade Hrvati, ali za neke reci treba naci nazive na srpskom....
 
Lammbada:
DAJ, BRE, MOOOOLIM te, mislila sam da zezas sa pitanjem!!!!!!!!
SVEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE VREME!!!!!!!, NARAVNO!!!!!!


Ne zezam sa pitanjem, vec je izbila rasprava na jednom drugom podforumu, pa da ne bi zakljucali temu premestili smo se ovde.

I mislim da vise nema smisla raspravljati. Utvrdili smom da je pravilno SVE VREME, sto ne znaci da se sutra nece priznati i SVO VREME, jezik je promenljiva kategorija......
 
Kazanova:
Ma je li? A niko nije razmatrao ono sto sam ja predlozio a to je CELO vreme?

Kako se moze reci: SVE vreme sedim za kompjuterom? Valjda je pravilnije: CELO vreme sedim za kompjuterom.

Ne znam kako i ko je sta utvrdio, rasprava tek treba da se razvija u pravilnom smeru.

2 Kazanova:

Moram priznati da je tvoje rešenje gluplje i od sveg i od svog vremena. Evo i objašnjenja (neću ti reći da je to tako samo zato što je tako, jer bi to bilo kretenski). Kao što se i u engleskom razlikuju brojive i nebrojive imenice, tako je i u srpskom. Tako recimo, brojive imenice (obično u jednini) mogu imati ispred sebe reč „ceo” i katkad SAV. Kaže se CEO KOMPJUTER, CEO AVION, CELA GRUPA (jer se može reći dve grupe, tri grupe) itd. Ubacite u rečenice, i videćete da sve ima smisla. Međutim, nebrojive imenice ne mogu imati ispred sebe pridev ceo. Pošto su vreme, brašno, šećer itd. nebrojive imenice, onda se uz njih koristi pridevska zamenica sav (nikako ceo!). The end. Dakle, sve vreme (nikako celo vreme!!!).
 
AKHENATON:
Ne zezam sa pitanjem, vec je izbila rasprava na jednom drugom podforumu, pa da ne bi zakljucali temu premestili smo se ovde.

I mislim da vise nema smisla raspravljati. Utvrdili smom da je pravilno SVE VREME, sto ne znaci da se sutra nece priznati i SVO VREME, jezik je promenljiva kategorija......

Ima smisla rapravljati, i molim te, nemoj da pokusavas (vec po drugi put) da zaustavljas raspravu koja je na vrhuncu !!! :D
 
Wilkołak:
1. Misljenja sam da "malo dete" i "stara baba" nisu pleonazmi !

2. Pa hrvatski jezikoznalci se iz petnih zila upinju da srede svoj jezik a nasi im (ne)svesno u tome pomazu! Ne vidim razlog zbog koga bi Hrvati imali ekskluzivno pravo da menjaju glagol trebati...

Sta preduzeti? Treba nam jak jezicki autoritet i ozbiljan rad! Muka mi je od kojekakvih akademika koji ne ulaze medju narod i ne slusaju narod! Ali, kao i sve ostalo....i jezik ce nam propasti....(kao i drzava). Sve su to posledice koje nastupe kada se losi djaci i STREBERI pitaju.... I jedni i drugi nemaju pojma, samo sto ovi potonji imaju bolje ocene.... SRAMOTA!!!
2 Wilkołak

Nemoj sada strebere da okrivljujes, za to su krivi glupi ljudi, ali bas GLUPI. Onima kojima nemaju mozga. Takve ljude, kvazi-strucnjake u sustini stalno srecemo, ali oni ne znaju da priznaju da nisu u pravu, i 100% su sigurni u svoje znanje, toga se treba plasiti, a nazalost, 80% i vise Srba se mesa u poslove u koje se ne bi trebalo mesati, ali eto, samo zato sto smo hvalisavci i puni sebe, na kraju cemo propasti. Za reformu su potrebni samo strucnjaci, obrazovani, koji bi mozda mogli da slede i model nekog drugoj jezika (nismo mi najpametniji kako previse ljudi misli!). Zasto mi jedini u Evropi i svetu imamo ovakav skolski sistem. Zaboga, da li mi najbolje sve znamo? O tome vam pricam. A streberi, za razliku od losih djaka bar nesto rade, pa im je malko oprosteno... :D
 
Ma je li? A niko nije razmatrao ono sto sam ja predlozio a to je CELO vreme?

Kako se moze reci: SVE vreme sedim za kompjuterom? Valjda je pravilnije: CELO vreme sedim za kompjuterom.

Ne znam kako i ko je sta utvrdio, rasprava tek treba da se razvija u pravilnom smeru.

Vrlo žučna rasprava (konačno jedan vickasti podforum!)... Jel'te, moliću fino, a da skratimo muke te kažemo ČITAVO vreme (da vidimo ko će sad prvi oči da mi vadi!)! Naravno, svesni ste da je i to u širokoj upotrebi...
 
Hahahaa koliko prepirki da li je sve ili svo vreme x)
Sad ću ja sve da vas zeznem i da vam kažem da je tačno i jedno i drugo :) Ozbiljno, mislim da je tačno i svo i sve vreme, sve dok nije celo vreme. Baš sam jednom to raspravljala sa nekim ljudima među kojima su bili i nastavnici srpskog koji su se složili da je i sve i svo vreme tačno. A ako grešim, pa nije i jedno i drugo, onda je sve vreme.
Ma, bitno da ne kažete CELO i niko vam neće uzeti za zlo ;)
 
pošto su sa tri strane rasprave o tome da li se kaže sve ili svo vreme, valjda ljudi shvatili odgovor na to pitanje, evo vam druga zanimacija - da li se piše samnom ili sa mnom? :lol:
(kao što se sa tobom piše odvojeno, tako se piše i sa mnom)
Nego, mislim da bi se trebala postaviti tema o pravilnom pisanju rečce ne, pošto je tužno kako većina to ne zna i uvek rečcu ne piše zajedno :/
 
pošto su sa tri strane rasprave o tome da li se kaže sve ili svo vreme, valjda ljudi shvatili odgovor na to pitanje, evo vam druga zanimacija - da li se piše samnom ili sa mnom? :lol:
(kao što se sa tobom piše odvojeno, tako se piše i sa mnom)
Nego, mislim da bi se trebala postaviti tema o pravilnom pisanju rečce ne, pošto je tužno kako većina to ne zna i uvek rečcu ne piše zajedno :/

hvala bogu da neko zna da se ´´sa mnom´´pise odvojeno! :D
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top