ptanje za decjeg psihologa?

schljokica

Zainteresovan član
Poruka
157
Ako ima neki decji psiholog, jako bih volela da cujem misljenja ?
Dakle, sta misli.......
....o tome, da decak od 27 meseci ne zivi sa ocem od svog rodjenja, da rec tata izgovara muskarcu, bilo kom koga je sopstveno dete tako nazvalo...Konkretno : kako i kada detetu je neophodno poceti objasnjavati sta je to zapravo i ko je otac (koji se ne pojavljuje, ne ineresuje za dete) ....na koji nacin?
Inace na slici na kojoj prepoznaje sebe kad je bio beba, a drzi ga tata, za tog tatu sad kaze : cika....???? UF
 
Nema decijeg psihologa kolko znam, ali evo mozda ja da kazem par reci iz srodne struke: situacija jeste malo komplikovana i nezgodna za objasniti tako malom detetu. To sto druge cike zove tata jer ih njihova deca zovu tata, manje vise je imitiranje ponasanja: z a njega rec tata nema bas smisleno znacenje u iskustvenom smislu i on ocigledno ne zna da je tata neko ko je licna svojima, tako da kazem. Pokusajte da mu skrecete paznju da je muskarac koji ga drzi na slici NJEGOV TATA, i da je njegov tata daleko, kad za Misinog )na prim) tatu kaze 'tata' kazite mu 'To je Misin tata, tvoj tata je daleko, tvoj tata je Zoran (kako se vec otac deteta zove), znas na onoj slici kad si bio beba tata Zoran te drzi?' Kad za tatu na slici kaze cika, ispravite ga da je to tata. Dakle, dete prvo mora da usvoji iskustvo da je tata nesto licno (da je njegov deda VAs tata, cika na slici njegov tata, a Misin tata - Misin tata ili cika!). Objasnjenje gde je tata i zasto ga nema u njegovom zivotu doci ce tek kasnije, sa godinama u kojima ce dete biti sposobno za rezonovanje i pojasnjenja da tata ne zivi sa vama, da je daleko, ili nije daleko, da ima drugu porodicu, ili slicno, dakle istina prilagodjena uzrastu i stepenu razumevanja deteta. Nejasno je da li otac vaseg sina uopste ikad vidja, da li imate ikakav kontakt, da li se uopste interesuje za dete ili ste napravili trajan razlaz pri cemu otac ne zeli ni da vidi ni da zna za dete? U prvom slucaju ako otac uopste vidja decaka ne propustite da mu kazete kada se vide da je to njegov tata. Ako ga uopste ne vidja drzite se slika i toga da je tata daleko, da je daleko na poslu ili vec nesto slicno, do uzrasta kada cete voditi ozbiljnije razgovore i objasnjavati da je tata otisao, da zivi negde drugde ili vec - to ce se iskristalisati vremenom. No ovo sto se sad desava nije odraz patnje Vaseg decaka, jer on jednostavno nema iskustvo oca niti saznanje sta zapravo znaci rec otac. Sva je verovatnoca da kada bi neko za neku drugu nepoznatu stvar koj8u nikad nije iskustveno doziveo upotrebljavao neku rec kojom je definise da bi vas sin izgovarao tu rec u pokusaju da definise iskustvo te stvari. Tako je i sa oslovljavanjem tudjih oceva. Pozdrav
 
Hvala puno na odgovoru.
Decak nije moj, ali ga jako volim, kao i njegovu majku.
Inace , upravo je u najavi resavanje pitanja alimentacjije, ali to sobom povlaci i druga pitanja, hoce li se MOZDA otac u buducnosti interesovato za dete, ucestvovati i u kom obliku biti prisutan u detetovom zivotu.Stvari su jako komplikovane, kao i uvek u takvim situacijama i ishodi i postupci oca vrlo nepouzdani. Dakle , dete pocinje da upotrebljava rec o kojoj nista ne zna, a nije je jednostavno objasniti , naravno ne sad, ali ovo je svakako uvod u "formiranje pojma otac"- kao i formiranje drugih pojmova, samo sto je ovo vrlo delikatno.
Njteze je , zapravo, znati kako postupiti, jer niko se ne moze osloniti na oca , koji mozda pozeli da ga vidi sad, pa nestane ponovo na ko zna koji vremenski periods.....
PS. Mogu li znati sta je zapravo Vasa oblast u medicini, jer ja radim i u svakodnevnom sam kontaktu sa decom kroz vaspitno-obrazovni rad.
Hvala jos jednom
 
Zamolila bih WDW ili nekog adrugog ko ima slicna iskustva da mi pomogne. Imam sina od 15 meseci i cini se da je zamenio ko mu je majka.

Zivim sa muzem i sinom u stanu sa muzevim roditeljima i sestrom. Sestra mu je profesionalni vaspitac i jako dobro ume sa decom, sto se za mene bar u pocetku nije moglo reci. Uvek mu je bila interesantnija, a kako ga nisam dojila (da ne objasnjavam zasto), pitam se kako zna ko mu je majka. Pocela sam da radim i on je sad po ceo dan sa babom, dedeom i tetkom, tj. muzevom sestrom.

Kad dodjem kuci, pokusavam da ga zainteresujem, da se igram sa njim i to traje pola sata i on ode do njenih vrata i place, hoce da udje kod nje. I kad konacno udje, ne izlazi. Ja ne mogu da ga nahranim, a od nje bi jeo i slamu.

Tese me ljudi da ce sve to doci na svoje, sta god to znacilo, ali ja se pitam moram li da preduzmem neke krupne korake kako bi dete vise vezala za sebe. Ko ce mu biti autoritet jednog dana, ja i ili tetka?

Izvinjavam se na duzini, trenutno sam ocajna.
 

Back
Top