Žene pisci

Mislim da su razlozi sasvim banalni. Nivo obrazovanja i pismenosti žena je kroz istoriju je bio značajno ispod nivoa muškaraca. I danas je tako, mada u manjoj mjeri. Ne smatram da muškarci imaju bilo kakvu predispoziciju da bolje pišu, radi se samo o tome da su pisali više, pa je više toga bilo dobro.
Mene samo nerviraju priče o "ženskom pismu". Postoje ženske teme, a ne ženski način pisanja.
 
Postoji zenski nacin pisanja i on je los...Zapravo taj "stil" je potekao od mnogih pateticno-bednih pesnokinja koje su oskrnavile poeziju za sva vremena.Proci ce jos dosta vremene dok se zene ostvare izvestan uspeh ali samo kada se odvoje od pateticnosti i tema sexa,pljuvanja muskaraca i ostalih gluposti(cemu ja tezim)
 
Kad se o tome prica uvek moras da pazis da ne budes pogresno shvacen.(ovde mislim na sebe da ne pomislite da sam neki sovinista i sl.,u potpunosti sam za ravnopravnost polova,kvalitet je jedini merodavan parametar...bla,bla,bla...-sa svim tim se slazem.)Svako generalizovanje je blago receno netacno ali ako vec razgovaramo u tim kategorijama mislim da je stvar pre svega u volji.Generalno vojla za pisanjem cini mi se kvantitativno zastupljenijom kod muskaraca, pa ih zato ima vise pisaca.
Ovo,naravno nista ne govori o kvalitetu,a volju shvatam kao istrajnost u zelji da zavrsis roman koja mi se generalno cini vise karakternom crtom muske prirode.A kroz istoriju je zena bilo manje i zbog drustvenih okolnosti koje su u startu favorizovale muske pisce.
 
slazem se da su kroz istoriju zene bile u poprilicno teskim uslovima za ovakvu vrstu umetnickog izrazavanja ili bilo kakvog drugog...suocimo se da su nekada u veneciji najobrazovanije zene bile kurtizane!
 
Једноставно, жене кроз историју нису могле да добију своје место у уметности због познатих друштвених ограничења. И не само у уметности.
У новије време, када су се издавачи коначно осмелили да изађу у сусрет појединим женским ауторима, критика баш није била наклоњена, а да не причам о историчарима књижевности који су их готово скроз занемарили.
Мушкарци још увек имају повољније услове за овакву врсту афирмације, по мом мишљењу, али верујем да ће се то изменити.
 
Jedine zene koje su ranije (recimo do 20. veka) imale bilo kakva prava su bile kurtizane, koliko god to odvrano zvucalo. Jedino su one mogle u odredjenoj meri da biraju i da se obrazuju. Ostale su se molile, podizale decu i radile oko kuce.
Inace, mislim da zena moze da pise podjednako dobro kao i muskarac.
 
Cayca:
Zhena treba da sedi kod kuce i radja decu. Mushkarci su ti koji se opismenjuju. A pitanje je i koliko je zhena pisalo pod mushkim pseudonimom.

:roll:
AUUUUUUUUUUUUUU
Sta bi ovo?
Mislila sam da su emancipacijom zena i muskarci malo napredovali od kamenog doba ka ovamo.Gresim,gresim...
Zena moze i da radja decu i da pise sto muskarcima izgleda nije svojstveno.Ne zbog radjanja vec ne mogu stici na dva mesta odjednom.
A sto se teme tice mislim da je i ovo gore navedeno najbolje opisano u Zenskom rodoslovu Ljiljane Habjanovic Djurovic ona mi nekako izgleda kao zena sa ovih prostora koja ce postici mnogo pisanjem.A pre nje Desanka Maksimovic,Isidora Sekulic...
 
angely:
:roll:
AUUUUUUUUUUUUUU
Sta bi ovo?
Mislila sam da su emancipacijom zena i muskarci malo napredovali od kamenog doba ka ovamo.Gresim,gresim...
Zena moze i da radja decu i da pise sto muskarcima izgleda nije svojstveno.Ne zbog radjanja vec ne mogu stici na dva mesta odjednom.
A sto se teme tice mislim da je i ovo gore navedeno najbolje opisano u Zenskom rodoslovu Ljiljane Habjanovic Djurovic ona mi nekako izgleda kao zena sa ovih prostora koja ce postici mnogo pisanjem.A pre nje Desanka Maksimovic,Isidora Sekulic...
Postovala je forumasica,a post je ironicnog karaktera.
 
ok vidim da je ovo poprimilo drugu dimenziju....po meni svako ima svoju ulogu...zene trebaju da ostanu zene kakve su oduvek bile jer ne mogu da postanu ravnopravne sa muskarcima a da ipak ocekuju romanticne gestove i sl.sada mozete da me razapnete zbog mog misljenja.
 
ofelija:
ok vidim da je ovo poprimilo drugu dimenziju....po meni svako ima svoju ulogu...zene trebaju da ostanu zene kakve su oduvek bile jer ne mogu da postanu ravnopravne sa muskarcima a da ipak ocekuju romanticne gestove i sl.sada mozete da me razapnete zbog mog misljenja.
:confused: Zenski sovinista? :lol:
Ma ja sam za ravnopravnost,i ako to podrazumeva da su zene vise ravnopravne u smislu tih gestova itd...problem je sto neke bre postadose mnogo agresivne...ali to nije tema.
 
Nego da se vratimo na temu.Postoje stvari koje bi zene mogle mnogo autenticnije da opisu nego muskarci-primer je bas "Necista krv" o kojoj i ima tema;psiholosko stanje Sofke,pogotovo sve vezano za sexualnost tu mi izgleda netacno,nekako iz muske perspektive,onako kako muskarac misli da jeste.
 
]Eto prijatelju vise nisi jedini ;) A sto se zena pisaca tice,Ofelijo- koliko god mi se svidja kako razmisljas,nisi bas u pravu- Anais mi je medju tri najbolja pisca(namerno ne koristim ono ruzno spisateljica,pisac je ime za profesiju),Perl Bak je napisala gomilu gluposti ali i predivni "Zenski paviljon" pred kraj zivota,Ivana Brlic Mazuranic koja je bukvalno iz zaborava otela slovensku mitologiju,Meri Seli koja je sa "Frankenstajnom" zapocela citav novi period u knjizevnosti...Normalno ima ih i gomila ocajnih(pisao sam ti o tome u najlosija knjiga) ali takodje i medju pripadnicima mog mi pola nije mali broj onih koji su blago receno promasili profesiju.[/SIZE][/
 
Kaa:
Eto prijatelju vise nisi jedini ;) A sto se zena pisaca tice,Ofelijo- koliko god mi se svidja kako razmisljas,nisi bas u pravu- Anais mi je medju tri najbolja pisca(namerno ne koristim ono ruzno spisateljica,pisac je ime za profesiju),Perl Bak je napisala gomilu gluposti ali i predivni "Zenski paviljon" pred kraj zivota,Ivana Brlic Mazuranic koja je bukvalno iz zaborava otela slovensku mitologiju,Meri Seli koja je sa "Frankenstajnom" zapocela citav novi period u knjizevnosti...Normalno ima ih i gomila ocajnih(pisao sam ti o tome u najlosija knjiga) ali takodje i medju pripadnicima mog mi pola nije mali broj onih koji su blago receno promasili profesiju.[/SIZE]


SVAKA CAST!!! :D
 
Kaa:
]Eto prijatelju vise nisi jedini ;) A sto se zena pisaca tice,Ofelijo- koliko god mi se svidja kako razmisljas,nisi bas u pravu- Anais mi je medju tri najbolja pisca(namerno ne koristim ono ruzno spisateljica,pisac je ime za profesiju),Perl Bak je napisala gomilu gluposti ali i predivni "Zenski paviljon" pred kraj zivota,Ivana Brlic Mazuranic koja je bukvalno iz zaborava otela slovensku mitologiju,Meri Seli koja je sa "Frankenstajnom" zapocela citav novi period u knjizevnosti...Normalno ima ih i gomila ocajnih(pisao sam ti o tome u najlosija knjiga) ali takodje i medju pripadnicima mog mi pola nije mali broj onih koji su blago receno promasili profesiju.[/SIZE][/
apsolutno,to je istina...ja nisam rekla da zene nisu pisale dobre knjige....naravno da ih ima
 

Back
Top