Bruh

A sta radis u teretani?
Mozda ti deluje kao da mnogo zapitkujem ali sam jako dobro upoznata sta rade tvoji vrsnjaci u teretani, koliko mimo svake kontrole opterecuju svoje telo, sve u cilju napumpavanja misica dizu terete koji prevazilaze ono sto je normalno i dozvoljeno i onda eto ih kod doktora sa bruhom.
 
Ravna bendz klupa 110 kg 5 ponavljanja(grudi ukoliko si neupucen),stojeci dvorucni pregib z-sipkom 42 kg 12 ponavljanja(biceps),vratilo 25 ponavljanja u seriji,navodim najteze vjezbe koje radim.Da li znas neke slicne primjere i koliko je trajao njihov potpuni oporavak(posle kog vremena su poceli da treniraju)?Znam da zvucim opterecen treniranjem ali se raznim vrstama sporta bavim 8 god.Ne koristim bas nikakve preparate pa mi samim tim teze pada sto ce sav trud dobrim dijelom da mi propadne
 
dvorucni pregib ne opterecuje samo beceps !!!!! sva tezina koju dizes rukama u stojecem stavu prenosi se delimicno na trbuh jer svi hoce da dizu sto vece tezine koje inace normalno ne mogu da iznesu bicepsima nego angazujes i donji trbuh do polovine dizanja.
valjda si koristio pojas kad dizes tolike tezine ?!

nije obavezno da ti se kila pojavila bas od teretane ali je ona potpomogla u svakom slucaju.
 
Dva meseca ( ili 1,5 ) nakon operacije ne bi smeo da dizes nista teze od 5 kg.
Sto se odlaska u teretanu tice, najbolje je da konsultujes hirurga.
 
da li neko zna koja metoda je najbolja za operaciju kile? ja sam cuo ranije da metoda sa mrezicom nosi izvestan rizik javljanja kancera, verovatno zbog materijala od kog je napravljena mrezica. da li se danas koriste neki drugi maerijali u izradi mrezica? molim vas ako neko zna da mi odogvori sto pre. unapred sam zahvalan za bilo kakvu informaciju
 
Ne postoji " najbolja" metoda za operaciju kile...!!!
Jer to na osnovu mesta i tipa kile koju imash odredjuje hirurg.
Ranije su se radile tzv tenzione tehnike gde se taj otvor gde je izasla kila bukvalno preshije koncem.Sada postoje te bestenzione tehnike uspomoc mrezica gde nema ( po pravilu )shivenja.Mrezice se mogu stavljati kod svih uzrasta,pa cak i kod dece.
Sto se tice samih mrezica,one se prave od plasticnog ili biorazgradljivog materijala.MIslim da je plasticni materijal kod nas uglavnom u upotrebi,tj ne znam da li se u vecim centrima uopste koriste biorazgradljive mrezice.Posto je u pitanju plastika(znaci potpuno sinteticki materijal)nema alergije na mrezice pa tako ni odbacivanja iste(osim ako neko nije bas alergican na plastiku). Ja iskreno nisam cula da su mrezice kancerogene.
Ako svakodnevno jedes hamburgere,pijes koka kolu,pushish ili boravish gde se pushi...mislim da ne treba da brines preterano o kancerogenom dejstvu mrezice jer se danas ZA SVE moze reci da je kancerogeno.
 
boca_bg:
da li neko zna koja metoda je najbolja za operaciju kile? ja sam cuo ranije da metoda sa mrezicom nosi izvestan rizik javljanja kancera, verovatno zbog materijala od kog je napravljena mrezica. da li se danas koriste neki drugi maerijali u izradi mrezica? molim vas ako neko zna da mi odogvori sto pre. unapred sam zahvalan za bilo kakvu informaciju
Mrezica je hemijski i bioloski inertna -> organizam ne reaguje na nju, ne "vidi" je kao strano telo.
Mrezica se koristi da bi operacija bila uspesnija, jer je to beztenziona tehnika ( kao sto je i Amfibija napisala ), ali se ipak ivice mrezice usivaju za kilni otvor. Licno sam gledala vise takvih operacija.
Ne znam za podatak o njihovoj kancerogenosti,a mislim da su to gluposti.
 
shivenje mrezice ...
znaci kod nas nikad nije ni stavljena mrezica a da se nije usila(licno sam radila vishe takvih operacija).ALi !!! ( jedno ali srecu kvari) to je onda sasvim sigurno tenziona tehnika kad mu ti ushijes mishice i pojacas transverzalnu fasciju.. to je naravno kod direktnih kila mada ako je zid slab moze i kod indirektnih.A mrezicu stavljas odozgo radi preventive da se ne javi recidiv. I tako se mrezice preporucuju na prvom mestu kod recidivantnih kila (pricam o ingvinalnim i ingvino scrotalnim kilama) mada...sad iskreno stavljaju ih svuda..pa cak i na male kile.Znaci nema pravila.Zato sam rekla da to obicno hirurg odluci.

da bude jasnije ,ova mrezica :

se ne shije


dok ove :

se shiju.
 
Reci cu ti iz licnog iskustva.Kao prvo, kilu si najverovatnije zaradio u teretani(iako ti tako ne mislis).Ja sam imao obostrane ingvinalne kile i operisao sam ih i nakon toga sam mogao potpuno normalno da se bavim fizickom aktivnoscu,pa i u teretani(kao instruktor).Ja sam operisan polovinom jula a u oktobru sam bez problema isao na fakultet(DIF).To je bilo pre desetak godina,i dan danas nemam nikakvih problema.Mislim da ti je sada jasno da ces moci da se oporavis i nastavis da vezbas.Obrati paznju na postepeno jacanje tvoje trbusne muskulature, i smanji opterecenja sa kojima vezbas-"osim ako se ne spremas za olimpijske igre".Nadam se da sam ti bio jasan i zelim ti brz oporavak. :-D
 
Bruh se NE DOBIJA od naprezanja, po stoti put cu ponoviti: bruh predstavlja sadrzaj trbusne duplje prosao kroz defekt na trbusnom zidu u ingvinalnu (preponsku) regiju. Da bi doslo do ovoga mora postojati SLABOST trbusnog zida. Kod normalnog zdravog coveka koji bi izneo klavir na peti sprat nikako ne bi doslo do bruha, i da se bavio i da se nije bavio sportom, ukoliko nema slabost misica trbusnog zida kroz koji bi trbusni sadrzaj prosao u preponski deo. Kile kod male dece nisu iste po genezi, prognozi itd kao kile kod odraslih.
Ovo sam nasao na ovom forumu, na jednoj od tema vezanih za bruh (koja je zakljucana). Interesuje me da li neko zna kako nastaje slabost trbusnog zida? Da li je to tako od rodjenja ili vremenom moze da oslabi? I da li je to genetski? Odnosno, moj otac je tri puta operisao bruh, a ja sam ga dobio sa vec 20 godina (nisam imao nikakva posebna naprezanja, povremeno uradim sklekove i trbusnjake, ali nista preterano niti do otkaza).
 
Kod svakog coveka na trbusnom zidu postoje slabije tacke, tako smo gradjeni, takva nam je anatomija.Sigurno da postoje uslovi koji doprinose tome(prekomerna tezina pa naglo slabljenje npr) no najcesci razlog nastanka bruha je napor i vecina pacijenata ni za zivu glavu ne bi priznali da si podigli nesto tesko.
Mozda ti mislis da to nije nista preterano ali ocigledno se tvoje telo ne slaze sa tim.
 
Pa ne znam prethodnih godina sam odlazio u teretanu (zadnji put bio u junu prosle godine) i mnogo vise se naprezao i nisam imao problema. Zadnja 2-3 meseca sam poceo kuci da radim vezbe malo redovnije(5-6 puta sedmicno). Ali stvarno nisam smatrao da ako uradim 3-4 serije po 30-tak sklekova, a mogu znatno vise da ce to dovesti do bruha(slicno i sa trbusnjacima). Mada iskreno dok mi se to nije pojavilo pre 10-tak dana i nisam ni pomisljao na bruh.
S tezinom nemam problema tj odgovarajuca i standardna citav zivot.
 
Da li neko moze da mi kaze kakav je osecaj posle operacije bruha?Ja sam imala urodjenu preponsku kilu koju sam operisala pre godinu i po.Inace imam 26 godina.Nekoliko meseci mi je mesto reza bilo kao pod anestezijom tj."utrnulo" a onda je pocelo da popusta i od tada ja osecam da mi se tu nesto pomera.Drugacije je nego kada sam imala bruh ali ne znam da li je to normalno da osecam?
 
Operisan sam 21.2., dijagnoza je hernia inguinalis l.sin indirecta K 40.0, koliko otprilike mogu da ocekujem da dobijem bolovanje?
Pusten sam kuci, ali i dalje hodam kao robot, ne mogu da cucnem itd.?
 
Dete 3 godine operisano 1 marta,odmah posle operacije tj drugi dan ponaša se nornalno trčkara,igra, od mirovanja ni traga .Dali je normalno da ga rana ne boli da se oporavlja tako brzo tj šta ja da radim da ga smirim i kako.
 
Klinci su sjajni, oni sve lakse pregrme nego odrasli.
Super je sto oporavak tece tako lepo, probaj da gleda crtice, da mu citas nesto...
Ovo pitanje bolje da si postavila na domu i porodici.
 
operacija bruha, opsta anestezija, mrezica, muskarac, 51 godina

zanima me koliko je dana posle operacije normalno da se pojavi temperatura i sta bi mogao biti uzrocnik? operacija je izvrsena pre 4 dana (u sredu), u cetvrtak je dobio temperaturu, petak nije imao temperaturu, danas ponovo ima.

i koliko dana treba da drzi zavoj na nogama (u obliku carapa), jer ima problema sa venama.

hvala unapred!
 

Back
Top