Maskirne uniforme

cinoeye

Početnik
Poruka
12
Da li posedujete informacije kakve sve maskirne sare na uniformma koristi(la) nasa vojska i policija.
Kada je prvi put usvojena maskirna uniforma JNA(yellow, brown brach; green and blue tiger...) ili kasnije SMOG, woodland,urban, zimska, KARST?...
Trenutno saradjujem sa gospodinom koj je vlasnik http://www.kamouflage.net/ i trebaju nam te informacije.
Takodje sam cuo da imamo i pustinjsku varijantu. Da li znate o cemu se radi?
 
Meni nikad nece biti jasno ko i na koji nacin odredjuje saru i boju na uniformama. Ove nase kad vidim na slikama ili teveu nikako se ne uklapaju u okolinu sa ovom nasom bojom i sarom. Imam gajbi nekoliko delova uniformi i svi su razlicitih boja ( nijansi ) To se toliko razlikuje da neko ko nije upucen bi mislio da se radi o nekoliko raznih vojski.
Sa druge strane nato uniforme deluju savrseno uklopljene u okolinu.
 
Ništa ne fali našim uniformama da ne misliš, pogotovo ovim novim kad budu dobijene. Slovenci su kupili od Nemaca većinoma sve od uniformi do šlemova, pa nije ništa naročito samo zbog toga što je iz NATO zemlje...A kakve li samo imaju imaju Francuzi...:-? Meni se ove naše nove uniforme, koje su u opitovanju veoma dopadaju, dobar im je dizajn a verujem i kvalitet, bar po onome kakve informacije sam dobio od pouzdanih ljudi...
Mada opet se neko našao, pa je rekao tu na forumu, da smo trebali izmisliliti šare digital itd.itd., nigde nije napisan standard da moraju biti šare na uniformama digital, pa jih čak ni nove članice NATO-a nemaju. Ali to je ono, neko ima kompleks samo zato što je srpski proizvod, pa misli ako je yugo sranje od automobila onda je sve što je iz Srbije sranje:D A da su te uniforme uvožene iz recimo Engleske, Francuske, Nemačke, odmah bi bilo OPA KAKVE UNIFORME IMAMO... :D
 
Dobra je ova nova M-03.Nadam se da ce kvalitet biti ujednaceniji nego kod M-93.
Sto se tice sare, ona je resenje inzinjerijske uprave, a za razvoj uniforme je zaduzena bivsa intendantska uprava.
Posebno mi se svidjaju nova resenja, sada naprimer dzemper moze da se nosi kao gornji deo odece.Tu je i nov kroj bluze i vetrovke, pa onda rolka (koja se nosi ispod bluze).I naravno umesto beretke predlog je kacket.
Sad sta ce od toga biti usvojeno, videcemo.
 
Krajem 2002 je podeljena mala kolicina opitne uniforme pod nazivom MDU-02 (Maskirni Dezen Uniforme 2002), za bVPPTD/72.specbr, PTOd "Kobre" i vVP/63.padbr.
Sare su iste kao i na M-03, ali je koloritet vukao na zuckasto, tj. boje su kao na woodlandu, sa dodatkom 5. nijanse, neka zelenkasta. Mnogo bolje se uklapa u okolinu (sa vegetacijom).
Kroj je mnogo bolji nego M-03, bolje su reseni delovi uniforme, npr.dzemper, pododelo, vetrovka. Takodje postoji esmarh u nogavicama, dupli kargo dzepovi, bluza se nosi bez opasaca, ventilacioni otvori izmedju nogu i ispod pazuha i sl. Po zavrsenom opitovanju trebalo je samo da se ubace dzepovi na rukavima, kosi dzepovi na grudima, i dopunski komplet bluza i pantalone od rip-stop-a (100% pamuk).
Sem toga, prvi put su ubacene trake sa prezimenom i jedinicom, oznaka cina i oznaka jedinice, ali u subdued varijanti, zeleno-crno.
M-03 je po meni promasena, vuce recidive iz proslih vremena (vetrovka je duza da ne bude hladno a pri tome ima drikere sa metalom na spoljnoj strani, kacket je uzasan, a kolorit je vracen na drecavo zeleno).
Uskoro saljem slike MDU-02.
 
Vidjao sam tu uniformu.Da trake sa prezimenom i nazivom jedinice se nose sa strane, a cin na sredi ni grudi.Ali to je bio veoma mali kontigent (samo za specijalne jedinice).
M-03 nije konacno resenje, i sta ce biti od svega toga videcemo na kraju opitovanja.Nadam se da ce to biti uskoro i da nece biti problema sa finansijama.
I naravno da ce se usvojiti najbolje i najkvalitetnije resenje.
Recimi samo ko je proizvodio MDU-02.Pozdrav.
 
whitenicky:

Brate danas moze i CRVENI ... neki likovi su ovde preterali .... ali stvarno preterali , nisam ja klinac da se igram ovde rata sa njima ... bili u vojsci 1godinu ili 9 meseci i prave se pametni ... takvih mi je preko glave, ja sam od 94 u vojsci i stvarno nemam nameru da se prepucavam sa klincima ovde ... !!!! ;-)


Sve je to uredu, samo bez vredjanja molim.
Poz
 
Ej whitenicky, izvini što skrećem malo sa teme ali ipak moram da te pitam: reci mi kakve sisteme veza vi specijalci koristite? Čuo sam da se je na specijalne jedinice uvek malo više davalo, čak i kad nije bilo toliko financijskih sredstava...Tako da mislim da vi imate malo savremenije sisteme. Ako nije tajna možeš li reći bar ko je proizvođač? ;-)
 
Jedno pitanje za sve vas ovde upucene. Kako to da su velike kolicine uniformi na opitovanje zavrsile u kancelarijama, tako da se sada tamo vrsi opitovanje umesto na Pasuljanskim livadama, Peskovima, Petlovom bojistu itd. itd.
 
Ovo se sve vise pretvara u cirkus...fotografije osoba koje drze puske sa tromblonskim minama na nacin da svima pokazuju da ili nikada u zivotu nisu ispalili tako nesto ni na metu, a kamoli na cilj ili misle da je to halebarda, manekena sa turbo-folk style pantyhose-om preko face koji drzi pusku za okvir...uz sve to pominjanje imena...bolje da ne pricam dalje...uzas.
 
pavlea:
Ej whitenicky, izvini što skrećem malo sa teme ali ipak moram da te pitam: reci mi kakve sisteme veza vi specijalci koristite? Čuo sam da se je na specijalne jedinice uvek malo više davalo, čak i kad nije bilo toliko financijskih sredstava...Tako da mislim da vi imate malo savremenije sisteme. Ako nije tajna možeš li reći bar ko je proizvođač? ;-)
Kakvo je materijalno stanje vojske : DOVIKIVANJE !!! :lol:
 
whitenicky:
Nadam se da ces biti sa ovim zadovoljan :
c9e5f124.jpg

Opa bato, koliko sam prepoznao sa slike pa ovu su (Izraelske) TADIRAN-ove stanice. I to sve zadnje generacije stanica!!!! :shock: :shock: :shock: Znao sam ja da se je na specijalce uvek davalo. Kad li će ostali dobiti takvu opremu? :evil:

Samo još za informaciju: Na levoj strani vidimo stanicu VRC-980, zatim joj sledi stanica VRC-950, onda možemo videti ispred levog otvorenog kovčka prenosnu stanicu PRC-930 i u desnom kovčku na punjaču je mala prenosna stanica PRC-710.

TADIRAN-ove stanice su najbolje na svetu, čak je TADIRAN i vodeća svetska firma na području borbene telekomunikacione opreme i uređaja, koja oprema čak i tzv. allmighty američku vojsku...
 
Ajmo mala kritika za profesionalce.
Ovaj sajt je dusu dao za prikupljanje tajnih vojnih podataka.
Pri tom ne mislim na naoruzanje, opremu, radio stanice i sl.Ja licno, iz 3 teme na ovom podforumu, uspeo sam da prikupim podatke o pojedinom personalu u jedinicama posebne namene, pojedinim jedinicama rasformiranim ili formiranim i njihovim lokacijama, o delu planova za opremanje, o materijalnom statusu profesionalnih pripadnika, moralnom stanju i sl, koja VojnoEvidencijalnaSpecijalnost predstavlja sta/a postoji razlog zbog koga se iskazuju brojevima/,o ucescu pojedinih ljudi u pojedinim akcijama/vrlo konkretno, iako se veliki napori ulazu od strane haskog tribunala, siptarske obavestajne sluzbe i ponekoh usamljenog osvetnika da se pronadju pojedinci koji su nekad i negde ucestvovali/, o nacinu obucavanja jedinica i sl.Za ovakve podatke se 2 meseca radi na stranoj teritoriji.
Postavljam pitanja-na kom nivou se nalazi bezbednosna kultura pripadnika vojske i zasto pojedinci provociraju odredjene clanove na odgovor.
Cenim da se ovde izletelo nekoliko puta, pa ako cemo bas kruto, ima tu mesta i za krivicnu.
Mozda ce neko misliti da je sve to pic....in dim, ali onaj koji sabere sve na gomilu, pa ukrsti sa podacima iz drugih izvora, dobija sliku sa vrlo malo praznina.
Ovo je dobronamerna kritika.Ne prozivam, pozivam na savest.
 
boki25:
Ajmo mala kritika za profesionalce.
Ovaj sajt je dusu dao za prikupljanje tajnih vojnih podataka.
Pri tom ne mislim na naoruzanje, opremu, radio stanice i sl.Ja licno, iz 3 teme na ovom podforumu, uspeo sam da prikupim podatke o pojedinom personalu u jedinicama posebne namene, pojedinim jedinicama rasformiranim ili formiranim i njihovim lokacijama, o delu planova za opremanje, o materijalnom statusu profesionalnih pripadnika, moralnom stanju i sl, koja VojnoEvidencijalnaSpecijalnost predstavlja sta/a postoji razlog zbog koga se iskazuju brojevima/,o ucescu pojedinih ljudi u pojedinim akcijama/vrlo konkretno, iako se veliki napori ulazu od strane haskog tribunala, siptarske obavestajne sluzbe i ponekoh usamljenog osvetnika da se pronadju pojedinci koji su nekad i negde ucestvovali/, o nacinu obucavanja jedinica i sl.Za ovakve podatke se 2 meseca radi na stranoj teritoriji.
Postavljam pitanja-na kom nivou se nalazi bezbednosna kultura pripadnika vojske i zasto pojedinci provociraju odredjene clanove na odgovor.
Cenim da se ovde izletelo nekoliko puta, pa ako cemo bas kruto, ima tu mesta i za krivicnu.
Mozda ce neko misliti da je sve to pic....in dim, ali onaj koji sabere sve na gomilu, pa ukrsti sa podacima iz drugih izvora, dobija sliku sa vrlo malo praznina.
Ovo je dobronamerna kritika.Ne prozivam, pozivam na savest.

Sta je danas, u stvari, vojna tajna?
 
vojna tajna nije broj tenkova, aviona i artiljerijskih orudja.Na otvorenost u tom delusmo se obavezali, kao drzava i dejtonom.Ali tajna jeste to ko je kada i gde ucestvovao u borbenim dejstvima /nadam se da nemoram da crtam zasto/, koja jedinica je rasformirana/formirana, kog je sastava, strucnog i personalnog, ko gde sluzbuje i sl.
A sto se formalizma tice, zakon je jasan-ako nesto/koliko god u danasnjim uslovima paradoksalno bilo/ nosi naziv `vojna tajna` i stepenuje se sa `interno`, `poverljivo`, `strogo poverljivo` ili `drzavna tajna` i iznad toga stoji `vojna tajna` , onda svako odstupanje od propisanog ponasanja sa takvim podacima povlaci zakonom propisane sankcije.
`Ajde da ne elaboriram u detalje.Onaj ko je to propisao, bez obzira sto je to bilo 60-tih ili ranije, imao je nesto na umu.Ko se baviproblematikom, jasno mu je.
Uzmi samo primer Emira Sisica koji je nastradao zato sto je izvrsio naredjeni zadatak, iako je to bilo po svim medjunarodnim propisima.Zasto je on licno dosao pod udar `zakona`?zato sto je neki lik, misleci da `nema veze, sve se danas zna!`isto istrtljao njegovo ime nekome.
A sto se tice `profesionalca` whitea, da te podsetim da sam stigao da procitam tvoj post kao odgovr na moj post sa kritikom u kome se odusevljavas sto je `neko najzad pogodio pravu stvar`, naravno pre nego sto si ga obrisao.
A cenim da si profesionalac-PVL, i malo mi mlako i neobrazovano deluju tvoji komentari.
 
Знаш, то је кривица администратора (или модератора) који су требали да назначе које податке не треба износити на форуму Авијација и Војска, а не ових људи који можда из незнања и наведу неку информацију коју не би требало.

Не може се очекивати од свих да знају шта је војна тајна, па према томе, не могу исти да се позивају на савест. Добро је што сада неки могу да стекну увид о томе. Најбитније је не износити податке о именима и психолошким карактеристикама војника. Колико знам, до сада нико није износио податке те врсте...али ето, да се спречи унапред.
 
iv-a:
Знаш, то је кривица администратора (или модератора) који су требали да назначе које податке не треба износити на форуму Авијација и Војска, а не ових људи који можда из незнања и наведу неку информацију коју не би требало.

Не може се очекивати од свих да знају шта је војна тајна, па према томе, не могу исти да се позивају на савест. Добро је што сада неки могу да стекну увид о томе. Најбитније је не износити податке о именима и психолошким карактеристикама војника. Колико знам, до сада нико није износио податке те врсте...али ето, да се спречи унапред.

Dobra si Iv. TO bi znacillo da verovatno samo ministar odbrane ovde moze biti moderator, ako predpostavimo da samo on zna sve vojne tajne ove zemlje:)
Konstatacija da ljudi nesvesno iznose podatke koji su vojna tajna je neozbiljno, jer ako je neko u posedu 'vojne tajne' onda ZNA da je vojna tajna, a ako neko lupa gluposti koje lice na vojnu tajnu onda, onda taj samo baljezga.
Uzgred receno, u vojsci je mnogo toga vojna tajna, kao npr. broj gaca koje duzi jedan vojnik, prema tome.... COOL DOWN.
Pozdrav
 

Back
Top