čokoladna cista

maša

Zainteresovan član
Poruka
300
pre mesec dana budi me jak bol u levom jajniku.Ne paničim jer tog dana treba da dobijem menstruaciju koja je uvek u dan tačna(ali nikad bolna).Ustajem i krećem smelo da kuvam kafu, u tom trenutku počinje nesvestica, uzimam šećer i vodu, dobijam nagon na proliv,ponovo nesvestica izbija me vreo znoj ležem u krevet merim temperaturu, 38.6 pijem brufen nakon dva sata 39.2 bolovi se šire na ceo stomak sve do želuca, pijem ponovo brufen posle sat vremena 39.6. Nekako uspevam da se preznojim i spustim temperaturu odlazim kod hirurga koji misli da je u pitanju slepo crevo (leukociti 21)ali ja ne pristajem na operaciju.On me šalje kod ginekologa ovaj me pregleda samo ginekološki i sve je ok. Odlazim kući naredni dan temperatura 39.3 bolovi malo popuštaju treći dan bolovi skoro prošli ali temp. ostaje.I tako 5 dana ja ne odlazim kod lekara jer mislim da je slepo crevo.peti dan odlazim lekaru opšte prakse on uključeje gentamicin i baktrim narednog dana laboratorija (leukociti 19, sedimentacija 66).Primim 15 injekcia i leukociti padnu na 7, sedimentacija 63.Ispijem kutiju palitrexa jer imam jedan gnojavi čep u grlu,sed.57.Sve vreme osećam bol imedju materice i jajnika, često mokrim ali i pijem puno tečnosti menstruacija je nema 15 dana,dobijem, prodje i ja krenem redom od ginekologa da nadjem šta je.Kod ginekologa stres jer nalazi cistu veličine 7x5,8 i kaže mi da je sve bilo zbog nje da se navodno upalila ili tako nešto nisam ga ni čula jer mi je rekao da moram što pre da je vadim. Rekao je da se radi o čokoladnoj cisti pa vas molim za mišljenje da li je ona mogla da naparavi sve ovo i koliko je ona opasna.Inače imam 30 godina i oko pet godina steriliteta.Radiće mi laparoskopiju oko 20.01.06.Užasno se plašim.................
 
Nemas cega da se plasis, opusti se: laparoskopija je operacija bez otvaranja (hiruskog) abdomena, radi se nekad i u lokalnoj anesteziji, sa 2-4 mala reza na prednjem trbusnom zidu gde se uvlaci laparoskopski aparat i pod okom kamere iz abdomena izvadi...u tvom slucaju cista. Posle toga nemas prakticno neke bitne bolove (kao kad se sece abdomen pa usiva rana), i sve je relativno brzo gotovo. Stvarno nemas nikakav razlog za paniku. A sto se pitanja tice, jeste, cista te velicine mogla je da izazove tegobe koje si ti imala.....Cudno je da je ginekolog nije napipao prilikom pregleda i da nije jos tad radio UZ ali sad - nije ni vazno. Izvadices je i to ce biti to. Rutinska stvar, samo se opusti. Stvarno nemas razloga za strah.
 
Masho,upravo se to desilo..dobila si menstruaciju ali u jajniku.COkoladna cista je vrsta endometrioze a to je kad se tkivo materice nadje negde van uterusa..onda i ono reaguje na hormone pa ima i isti ciklus kao i endometrijum uterusa.Kad se to krvarenje desi u jajniku dobija se cista koja je zbog boje krvi, koja je tamna i potseca na cokoladu, nazvana cokoladna cista.
Ali nije mi jasno kako si mogla da odbijes intervenciju !!!!! sa tim simptomima i slabim antibioticima i temperaturom !!!!! Da li znas da pucanje slepog creva moze da se zavrsi smrcu????A to bi ti se verovano desilo da je bilo u pitanju slepe crevo a ne cista( ne mislim na ishod nego na pucanje)U svakom slucaju,kod otvaranja abdomena se kod zena uvek vrsi rucna esploracija male karlice tako da bi ti sigurno nasli tu cistu.
DIferencijalno dijagnosticki je tesko razlikovati upalu slepog creva i torkviranu cistu a to je bilo kod tebe.

Naravno,na prvom pregledu ginekolog nije morao da napipa cistu jer je te dimenzije mogla da dostigne tek nakon torkvacije,sto je i normalno zbog obustavljanja limfne drenaze iz tkiva.


pozdrav i pamet u glavu sledeci put kad imas bolove u trbuhu
 
Hvala na brzim odgovorima i na ohrabrenju.Nisam vam rekla i to da sam kada sam završila terapiju gentamicina i dalje imala blago povišenu temperaturu pa su mi promenili terapiju, primila sam 10 longacefa i pila orvažil tablete.temp.više nemam,sutra ili prekosutra treba da dobijem pa još jedna kontrola, kako mi je lekar rekao može se desiti da pukne a ako ne pukne čim prodje menstruacija na operaciju.Što se tiče hirurga znala sam da nije slepo crevo jer me je više bolela leva strana baš jajnik pa sam pre sumnjala na vanmateričnu nego na slepo crevo a znam koliko je opasno kad pukne,pre tri meseca mom drugaru je puklo, dobio je sepsu jedva su ga izvukli,operacija je trajala 3,5 sata i još uvek mu nije rana zarasla ali on je imao skroz drugačije simptome. Naravno,ja sam i rekla lekaru da ću se vratiti ako se bolovi nastave ili pojačaju, a pobegla sam zato što mi je on rekao da citiram:"MISLIM da je slepo crevo ali nisam siguran ajde ostani da propratimo stanje i da te ja otvorim da vidimo šta je!!!!! Da li biste vi ostali? Da je i otvorio pitam se da li bi video cistu obzirom da je cista na levom jajniku? Hvala na dobronamernim savetim, znam da ste u pravu što se bola u stomaku tiče.Što se tiče laparoskopije ne bojim se operacije nego anestezije. Da li je to normalno?
 
ja bih ostala

hirurzi tako kazu bahato ali opservacija nekad traje i par dana sa svim mogucim ispitivanjema.Tada bi ti verovatno uradili i EHO i videli bi cistu.BOl kod upale slepog creva moze da lici na sve i svasta...zato hirurg nije bio siguran.Pogresno se misli da je dijagnoza apendicitisa najlaksa..naprotiv ona tako moze da zavara coveka pa da se posle cese do kraja zivota.

Eksploracija znaci kada se u toku operacije gurne ruka u malu karlicu i opipaju se jajnici i uterus tako da bi i tada otkrili cistu.

Sto se tice anestazije ja nisam merodavna da ti kazem da li treba da se plasis jer sam hiljadu puta gledala uvodjenje i izvodjenje iz iste tako da je to za mene rutina i ja se ne bih plasila.
 
maša:
Što se tiče hirurga znala sam da nije slepo crevo jer me je više bolela leva strana baš jajnik pa sam pre sumnjala na vanmateričnu nego na slepo crevo a znam koliko je opasno kad pukne,pre tri meseca mom drugaru je puklo, dobio je sepsu jedva su ga izvukli,operacija je trajala 3,5 sata i još uvek mu nije rana zarasla ali on je imao skroz drugačije simptome. Naravno,ja sam i rekla lekaru da ću se vratiti ako se bolovi nastave ili pojačaju, a pobegla sam zato što mi je on rekao da citiram:"MISLIM da je slepo crevo ali nisam siguran ajde ostani da propratimo stanje i da te ja otvorim da vidimo šta je!!!!! Da li biste vi ostali? Da je i otvorio pitam se da li bi video cistu obzirom da je cista na levom jajniku? Hvala na dobronamernim savetim, znam da ste u pravu što se bola u stomaku tiče.Što se tiče laparoskopije ne bojim se operacije nego anestezije. Da li je to normalno?
Maso, takve stvari nisu uopste bezazlene, trebala si da poslusas hirurga i ostanes na opservaciji.
Nemas razloga za strah sto se same operacije tice, bez brige.
Pozdrav
 
hvala vam na odgovorima i na na kritikama, znam da ste u pravu, ali ja sam zaista jedna velika kukavica, pa ja ne smem da popijem lek ako sam sama u kući (da mi se slučajno ne javi neko neželjeno dejstvo),čak sam jedva pristala da mi stave bronilu u venu da kroz nju primam longacef, a da ste samo videli moju reakciju kada mi je ruka posle četiri dana otekla pa su morali da je izvade, to je tek bio stres, a moram na operaciju..............zamislite tek taj stres. Hvala vam u svakom slučaju, znam da bih i ja kritikovala svakog ko postupi ovako neodgovorno kao ja.
 
Maso, samo hrabro!
Misli na bebu koju toliko zelis. Sto pre zavrsis sa operacijom i terapijom, bices punoooooo bolje.
Nemoj da se plasis. Anesteziju neces ni osetiti. I kad je dobijes, za koji sekund vec spavas. A posle se budis u krevetu. I posle 6 dana kuci. :)
 
hvala,hvala, zaista jedva čekam bebicu i znam da ovo moram baš zbog toga. Koliko sam ja obaveštena nema ležanja u bolnici danas mi rade operaciju i sutra idem kući, tako mi je moj ginekolog rekao da je to tretman od jednog dana.Što se anestezije tiče ja je se bojim jer kažu da se 1 od 1 000 000 ne probudi pa valjda nisam ja ta što reče jedan moj drugar veća mi je šansa da dobijem sedmicu na lotou nego da se ne probudim iz anestezije.
 
Dragi moji, evo mene preživela sam.Anesteziju koje sam se toliko bojala podnela sam tako dobro, probudila sam se na operacionom stolu, porazgovarala sa anesteziologom o cigaretama koje pušim, sama prešla sa operacionog stola na bolnička kolica na putu do sobe zvala sam i majku i muža da se javim da je gotovo, sama obukla spavaćicu, sama legla u krevet, celog dana nisam spavala, nije mi uopšte bilo muka čak sam osećala i glad, posle par sati ustala i otišla do wc-a da povučem neki dim, nikakav bol što se rane tiče, samo me je malo bolelo grlo. U bolnicu sam primljena dan pred operaciju, tog dana je odradjeno 5 operacija i bilo je zaista strašno gledati one jadne žene kako povraćaju i kukaju, malo je falilo da se potpišem i da odem kući. Inače operacija je radjena u subotu 04.02. i nije bila čokoladna cista, čak i ne znam o kakvoj se cisti radi jer sam svog lekara videla samo u prolazu žurio je u salu i rekao je da je cela bila u gnoju, da ne brinem jer je sve lepo očišćeno i to je to. Nadam se da će mi na prvoj kontroli objasniti detaljno o čemu se radi. Ja se zaista osećam odlično čak sam juče dobila i menstruaciju, ništa me ne boli čak i najnormalnije sedim, stolicu sam tek danas imala (bilo je sinoć malo grčeva), od terapije pijem Cefaleksin i to je to.Puno vas pozdravljam i recite mi molim vas da li smem jesti voće, jer ženama koje su operisane klasično zabranjeno je voće, ne znam da li to važi i za laparoskopiju a zaboravila sam da pitam. Ćao
 
e sad Maso, a i ostali..jos samo da ste napisali koliko traje postoperativni tok nakon laparoskopije, mislim na vremenski period nakon koga je moguce recimo raditi kardio treninge, trcanje i ostalo i kako izgleda oziljak, koliki je?
 
vivijen, odakle ovo izvuče, star tema sto godina,hahahah. Ja imala u medjuvremenu još jednu laparoskopiju i mogu ti reći da nije ništa strašno. Ožiljci su zaista mali, jedva primetni, jedan je na pupku i dva sa strane dole nisko. Ne vide se od gaćica, tako da ne brini. Veličine je oko jednog santima, ne više. Prvih nedelju dana budeš skroz mirna, odmaraš, nakon još nedelju dana ideš u normalan život i nakon tačno 14 dana kao da ništa nije bilo. E sad, kada krenuti sa treningom, pa zavisi šta su ti radili. Meni su na drugoj laparoskopiji koja je bila u novembru mesecu podvezali oba jajovoda tako da mesec dana nisam smela raditi nikakve vežbe jer je bilo moguće da se končići "skinu" i resorbuju. Već u drugoj polovini januara (a mogla sam i pre) sam krenula na vežbe. Želim ti svu sreću i ne boj se nije ništa strašno. Pozdrav
 
Uh..hvala ti na odgovoru.mislila sam da sam sama u problemu....naime lekari su konstatovali cokoladnu cistu iza materice, velicine 87x89mm, preporceno mi je da se odstrani laparaskopijom.Pre toga nisam pila nikakve lekove,znam da imam cistu vec par godina ali su mi rekli da postoji varijanta da sama pukne.Prosto mi je neverovatno da je operativni zahvat jedino resenje, a problem mora da se resi sto hitnije, jer imam opstipaciju i neverovatnu otecenost donjeg dela stomaka.Nije da se plasim operacije, nego se profesionalno bavim fitnesom, i nekako mi je neverovatno da cu nakon mesec dana moci ponovo da radim.Da li znas postoji li neka mogucnost punktacije ciste bez operativnog zahvata?
 
Slušaj, ja mislim da je zdravlje na prvom mestu!!! Ako su sigurni još i da je čokoladna cista, onda definitivno moraš na operaciju. Ona ne može da se otkloni ni na koji drugi način sem operativno. Mislim da je i prilično velika, tako da ne igraj se sa svojim životom. Ciste umeju da naprave jako velika S**** u telu, tako da moj savet je pod hitno na vadjenje. Laparoskopija je laka operacija, nemoj da paničiš. Fitnesu ćeš uvek moći da se vratiš. Četiri nedelje prodju čas, videćeš. Srećno
 
Nije mi bas najjasnije kako cista te velicine moze da se opreise laparoskopski a miom ne.
Laparoskopija je mnogo komfornija za pacijentkinju ali...Moja saznanja su da nesto sto je manje velicine moze da se odstrani tim putem.
 
Sa 19 god. su mi otkriveni policisticni jajnici , dali cu mi diane35 koje sam pila narednih 5 god. sa prekidima po mesec dana (prekidi su bili posle 3 ili 6 meseci konzumiranja kontraceptivnih tableta) u tim pauzama sam radila analize hormona na sedmi,cetrnesti i dvadesetprvi dan men.ciklusa. Da bi posle dugogodisnjeg lecenja doktor preporucio da pauziram sa tabletama i cim sam prestala da ih uzimam opet su se poremetili ciklusi (kasnjenje ciklusa po 2,3,4 meseca) Opet odlazim kod lekara i daje mi Cikloproginovu koju sam jedva podnela,ali sam je ispila do kraja. Opet mi je preporucena pauza. A u medjuvremenu sam radila sve moguce analize i ultra zvuke... U medju vremenu sam imala 2003 god. jake bolove u predelu desnog jajnika i kocenje desne noge,na hitnoj posle pregleda su mi rekli da imam bakteriju u mokraci. Kasnije 2005 god. Dobijem isti napad i operisu mi slepo crevo (krvna slika je bila dobra,leukociti su mirovali) Da bi juna ove godine opet krenuo izostanak ciklusa,poceo je da mi raste stomak,nagon ka povracanju je bio sve cesci i cesci,kao i koprivnjaca koja se pojavljivala svaki drugi dan,lekar opste prakse je rekao da mi koprivnjaca izlazi na nervnoj bazi i da prestanem da se nerviram. Avgusta meseca odlazim kod mog ginekologa jer su bolovi bili sve jaci i jaci i krenulo je kocenje obe noge ,na ultra zvuku doktorka vidi cistu (vodenu) na desnom jajniku velicine 10x9 cm. i predlaze operaciju laparoskopski. Posto zivim u Jagodini salje me za BG. na Klinicki Centar tamo me operisu i odrade ,laicki receno, produvavanje kanala i odstrane mi deo desnog jajnika,doktor mi je rekao da je desni jajovod skroz zapusen,ali da je levi prohodan. Krajem avgusta operisem cistu . Bolovi su prestali ali samo na 20-ak dana vec 15-og septembra su bolovi opet krenuli,odlazim na redovnu kontrolu kod doktora koji me je operisao i nalazi mi cistu,sada na levom jajniku velicine 4x4 cm. zacudjen zato sto se tako brzo povratile ciste. Rekao mi je da idem u Jagodini kod izabranog lekara da mi izazove pucanje ciste lekovima,jer drugacije ne moze da pukne,medjutim kako je doktorka bila na odmoru htela sam da je sacekam kad se vrati da mi prepise terapiju,medjutim par dana posle kontrole meni je preko noci pukla cista i poceli su neopisivo jaki bolovi,zavrsavam na hitnoj gde me upucuju kod ginekologa ,cista je pukla ali sam imala dosta slobodne tecnosti,rekla sam doktorki da hocu da zatrudnim ali da je to bezuspesno. Nakon 6 dana lezanja u bolnici otpusta me i preporucuje snimanje hipofize jer mi je prolaktin bio 1500,hipofiza je bila dobra,ponovili su mi (na dva sata u 8h,10h i 12h treceg dana ciklusa ) prolaktin i bio je doba. Ne daju mi nikakvu terapiju. Treceg oktobra dobijam ciklus i posle toga krajem oktobra krenu opet nagoni ka povracanju i bolovi u stomaku,doktorka mi daje progesteron jer nije sigurna da li je ili ne trudnoca,od primanja progesterona prolazi 17 dana,ja ne dobijam,odlazim kod doktorke i ona mi nalazi sada vec cokoladnu cistu na levom jajniku 4x4 cm. u ponedeljak trebam da odem kod nje da pokusa da mi izazove ciklus i pucanje te ciste,ako ne pukne moguca je ponovna operacija... Mozda sam vas ovom pricom smorila,ali ja sada imam 26 god. to je vec 7 god. konstantnog lecenja i umesto da bude bolje,meni je sve gore i gore ,psihicki vise ne mogu da podnesem sve te analize,a o bolovima da ne pricam jer kako godine prolaze meni su bolovi sve jaci i jaci...Sada imam pitanje za Vas! Da li postoji neka druga terapija osim kontraceptiva i cikloproginove,a da pomogne meni,jer sto sam starija problemi su sve veci i veci. Unapred hvala na detaljnom odgovoru...
 

Back
Top