Mali princ

divna knjizica...problem je sto je ljudi cesto omalozavaju,prosto mi se prevrne zeludac kada cujem da je to knjiga za decu,bajka itd.To je zapravo knjiga koja sadrzi vise filozofskih misli nego mnoge druge knjige pune "teskih reci"
 
Mene Koeljova knjiga Alhemichar podseca na Malog princa.Povrshno gledano nemaju slichnosti,ali ustvari obe prichaju istu prichu na drugachiji nachin....Obe knige govore o unikatnim vrednostima u zivotu i teshkom putu do njih.I u jednoj i u drugoj knjizi preplicu se slozena filozofska pitanja,a i radnja je smeshtena delom na podruchju pustinje shto daje prichi sasvim novi izgled i povecava mashtu chitaocu.........
 
Evo slichice....
 

Prilozi

  • images[1].jpg
    images[1].jpg
    2,5 KB · Pregleda: 326
Višnja:
Mene Koeljova knjiga Alhemichar podseca na Malog princa.Povrshno gledano nemaju slichnosti,ali ustvari obe prichaju istu prichu na drugachiji nachin....Obe knige govore o unikatnim vrednostima u zivotu i teshkom putu do njih.I u jednoj i u drugoj knjizi preplicu se slozena filozofska pitanja,a i radnja je smeshtena delom na podruchju pustinje shto daje prichi sasvim novi izgled i povecava mashtu chitaocu.........


Slozicu se s tobom oko slicnosti izmedju Alhemicara i Malog princa. Veoma lepo primeceno:)
 
Knjigu "Mali princ" treba barem pet puta u zivotu procitati i uvek ces je drugacije shvatiti...Odlicna knjiga,knjiga za sva vremena,onaj ko je ne procita taj nema pojma....sta je u stvari
 
Mali princ poseban je jos u jednoj stvari...na koju god str bacite pogled uvidecete nesto sto ce vam otvoriti oci i na neki nacin objasniti deo zivota...Pohvalila bh takodje to sto je egziperi prostim jezikom rekao mnogo vise od nekih "velikih filozofa"
 
Ima knjiga koje odrastaju zajedno s` tobom, ovo je jedna od njih.Vracam joj se periodicno i svaki put pronalazim nova znacenja u njoj,tj. sto mi je iskustvo vece to vise i razumem sta je Egziperi(ne znam kako se pravilno pise) hteo da opise, sacuva.Ti znas da je on bio ratni pilot i da su mu dani verovatno bili ispunjeni cistim uzasom i cinjenicom da mu je svaki dan mozda poslednji, iz te perspektive neznost
i toplina Malog princa jos vise dobija na znacenju.I tako je Antoan jednog dana `43 uzleteo u izvidjacku misiju i nikad se nije vratio, nisu nikad nasli ni njega ni avion- ja cenim da je nasao svog malog prijatelja i odlucio da se ne vrati u ovu "dolinu suza"
 
Kaa:
Ima knjiga koje odrastaju zajedno s` tobom, ovo je jedna od njih.Vracam joj se periodicno i svaki put pronalazim nova znacenja u njoj,tj. sto mi je iskustvo vece to vise i razumem sta je Egziperi(ne znam kako se pravilno pise) hteo da opise, sacuva.Ti znas da je on bio ratni pilot i da su mu dani verovatno bili ispunjeni cistim uzasom i cinjenicom da mu je svaki dan mozda poslednji, iz te perspektive neznost
i toplina Malog princa jos vise dobija na znacenju.I tako je Antoan jednog dana `43 uzleteo u izvidjacku misiju i nikad se nije vratio, nisu nikad nasli ni njega ni avion- ja cenim da je nasao svog malog prijatelja i odlucio da se ne vrati u ovu "dolinu suza"
i ja sam cula pricu da je egziperi jednoga dana uzleteo i da je leteo sve dok mu nije ponestalo goriva...tada je njgov avion pao...mozda zbog toga sto mu niko nije javio da je njegov prijatelj u nekom od nas. :( p.s po meni je najdivniji deo knjige sama posveta...Leonu vertu kad je bio mali decak...
 
"Deco,oprostite mi sto samo ovu knjigu posvetio odrasloj osobi.Imam jedno ozbiljno opravdanje:ta odrasla osoba je najbolji prijatelj kojeg imam na svetu.Imam i drugo opravdanje:ta odrasla osoba u stanju je da razume sve,cak i knjige za decu.A imam i trece:ta odrasla osoba zivi u Parizu,gde se smrzava i gladuje.Zbilja je treba utesiti.Ako sva ta opravdanja nisu dovoljna,rado cu posvetiti ovu knjigu detetu koje je nekada bila ta odrasla osoba.SVE ODRASLE OSOBE SU U POCETKU BILE DECA(Ali se malo njih toga seca.)Ispravljam,dakle,svoju posvetu:L.V.,kad je bio malisan"
Nisam procitala bolju posvetu
 
Mala knjižica od 100-tinak strana ,ali koja dušu pleni! Ko nije pročitao,ostao je uskraćen za onu lepotu i mudrost koju nam daruje Mali Princ! Pročitajte ponovo, obavezno, makar vam to bio i deseti put! Svako novo čitanje vam otkriva nove puteve....probudite to dete u sebi!

''Idući pravo, ne stiže se baš daleko!''...reče mali Princ i ode da gaji i neguje svoju Ružu....nastavite! :-D...
 
"Mali princ" je lepa knjiga. Prosto stvoreno da pokrene decu da se raduju i da uživaju u životu. Jedino što mi se nikada nije svidelo u ovoj knjizi (zbog čega se i ne slažem) jeste to da je "Mali princ" umro za ljubav. Ja se ne slažem sa tim uopšte.
Ali ipak knjiga produbljuje čovekovu misao i mudrost. Kao i kod deteta.

Iako mislim da prava knjiga koja produbljuje misao svakog bića zasigurno "Idiot" jer to je prava slika našeg sveta.

Astrodita:
probudite to dete u sebi!
Ne hvala.

To "dete" me je pratilo kroz pola mog školovanja dok ga se nisam rešio. Onda sam shvatio da treba čovek da koristi maštu ne samo za zabavu, već i za rad; kako bi stvarao sve više hrane, mašina, teorija, knjiga, slika,...
 
:shock: Hajde, ponovo! Pročitaj šta si napisao, pa se javi! Za sada imaš čistu jedinicu i pride žuti karton! Kakvog ''Idiota'' pominješ na temi ''Mali princ?'' :roll: Babe i žabe? :-D
 

Back
Top