Mali princ

Astrodita:
Za sada imaš čistu jedinicu i pride žuti karton!
Da li je to jedinica iz matematike? Ako jeste onda u redu, ionako nisam se mnogo proslavljao kada sam polagao testove iz tog predmeta. Ironija je to što su mi govorili da sam sjajan iz hemije i fizike.

Dobro, ali i dalje se ne slažem sa postupkom "Malog princa" da se žrtvuje za ljubav. Ima mnogo stvari za koje vredi prekinuti život, ali ljubav nije jedna od tih stvari.
 
Li'l' Bitch:
Ne razumem samo shto je ta knjiga lektira za 5.razred osnovne.To uopshte nije knjiga za decu.Tipicna filozofska knjiga
ni ja to nisam kapirala...inace lik koji je radio prevod se nest nalupetao na pocetku knjige kako je mali princ jedna lepa bajka i nista vise...... :evil:
 
''Vjerujem da je za svoje bjekstvo iskoristio jednu seobu divljih ptica''
i
''Znash... moja ruza... ja sam za nju odgovoran! A ona je tako slaba! Tako je bezazlena.
Ona ima samo chetiri bijedna trna da je shtite od svijeta...''

I snovi umiru.
 
Da... ali ruza u onom dijelu knjige, kada je Mali Princ tu. Da je chuva...
I ja bih to voljela.
Ali svijet je surov, i zato sam ja, a, mozda, i ti, ruza iz onog drugog dijela - sama i izlozena vjetrovima.
Mada... on joj se vraca na kraju.
Heh. Svejedno, zivot ubija.
 
galeb je sjajna knjiga koja me donkle potseca na malog princa svojom dubokoumnom jednostavnoscu.sto se tice malog princa ubedjivo je najdivniji deo dialog sa lisicom(znate....vredi...zbog boje zita...) i kada mali princ kaze "ja sam kod kuce imao ruzu...ona je uvek govorila prva".................................
 
Ispricao sam vam ove pojedinosti o asteroidu i poverio sam vam njegov broj, samo zbog odraslih osoba. Odrasle osobe vole brojeve. Kad im pricate o nekom novom prijatelju, nikad vas nece zapitati o onom sto je bitno.Nikad vam nece reci "Kakva je boja njegova glasa?","Koje su mu najomiljenije igre?","Da li skuplja leptire?", nego vas pitaju "Koliko mu je godina?",:Koliko ima brace?", "Koliko je tezak?", "Koliko zaradjuje njegov otac?",tek tada smatraju da ga poznaju.Ako kazete odraslim osobama "Video sam jednu lepu kucu od crvenih opeka sa geranijumom u prozorima i golubovima na krovu...." one nisu u stanju da zamisle tu kucu.Treba im reci "Video sam kucu od 100 000 franaka".Tada ce uzviknuti:"Kako je lepa!"

Isto tako, kad biste im rekli: "Dokaz da je mali princ postojao je taj sto je bio divan, sto se smejao i sto je zeleo da ima ovcu. Kad neko hoce da ima ovcu to je dokaz da postoji," one bi slegle ramenima i smatrale vas detetom.Ali ako im kazete:"Zvezda sa koje je on dosao jeste asteroid B 612" ubedicete ih i nece vam dalje dosadjivati pitanjima.Takve su one.Ne treba njima zamerati.Deca treba da budu veoma popustljiva prema odraslim osobama.
 
- Ako ovca jede siblje, znaci li to da jede isto tako i cvece?

-Ovca jede sve na sta naidje.

-Cak i cvece sa trnjem?

-Da, cak i cvece sa trnjem.

-Cemu onda sluzi trnje?

Nisam znao.Bio sam tad vrlo zauzet pokusavajuci da odvrnem neki jako zavrnut klin na mom motoru.Bio sam veoma zabrinut jer mi je kvar poceo da izgleda sasvim ozbiljan, pijaca voda koja je nestajala ulivala mi je strah od najgoreg.

-Cemu sluzi trnje?

Mali princ nije nikad odustajao od pitanja koje je jednom postavio.Klin me je ljutio, te sam mu odgovorio prvo sto mi je palo na pamet:

-Trnje ne sluzi nicem, to je cista pakost od strane cveca!

-Ah!

Ali posle kratkog cutanja dobaci mi gotovo ozlojedjeno:

-Ne verujem ti! Cvece je slabo.Ono je bezazleno.Ono se obezbedjuje kako zna.Veruje da je strasno sa svojim trnjem...

Nisam nista odgovorio. Tog trenutka mislio sam: "Ako se ovaj klin bude i dalje opirao izbicu ga jednim udarcem cekica" Mali princ me ponovo prekide u razmisljanju:

-A da li ti mislis da cvece...

-Ne! Ne! Nista ja ne mislim! Odgovorio sam prvo sto mi je palo na pamet! Ja sam zauzet ozbiljnim stvarima!

Pogleda me prenerazeno.

-Ozbiljnim stvarima!

Video me je, sa cekicem u ruci i prstima crnim od kolomaza, nagnutog nad predmet koji mu je izgledao vrlo ruzan.

-Govoris kao odrasle osobe!

Malo sam se zastideo.Ali, on nemilosrdno nastavi:

-Ti sve brkas....sve si smesao!

Bio je zaista veoma ljut.Zatresao je glavom a njegova zlatna kosa leprsala je na vetru.:

-Poznajem planetu na kojoj zivi jedan crveni debeljko.Nikad nije pomirisao cvet.Nikad nije pogledao zvezdu.Nikad nije nikoga voleo.Nikad nista drugo nije radio, samo je racunao...I po ceo dan ponavlja kao i ti: "Ja sam ozbiljan covek! Ja sam ozbiljan covek!" i pri tom se sav nadima od ponosa.Ali to nije covek, to je pecurka.

-Sta?

-Pecurka!

Mali princ je sada bio bled od besa.

-Milionima godina cvece stvara trnje.Milionima godina ovce ipak jedu cvece.Zar nije ozbiljno ako pokusamo da shvatimo zasto se cvece toliko trudi da stvori trnje koje nicemu ne sluzi.Zar nije vazan rat izmedju ovaca i cveca? Zar to nije ozbiljnije i vaznije od racuna nekog crvenog debeljka? I ako ja poznajem jedan jedinstveni cvet, koga nema nigde sem na mojoj planeti, i koji jedna mala ovca moze da unisti u jednom malom trenu, prosto tako, jednog jutra, cak i ne shvatajuci sta cini, zar to nije vazno!

On pocrvene, zatim nastavi:

-Ako neko voli jedan cvet koji postoji samo na jednoj medju milionima zvezda, to je dovoljno da bude srecan kada ih posmatra.On kaze sebi:"Moj cvet je negde tamo...."Ali ako ovca pojede cvet, to je za njega kao da su se odjednom sve zvezde ugasile.I zar to nije vazno!

Nije mogao vise nista da kaze.Iznenada je zajecao.Noc se spustila.Bacio sam alat.Nije mi vise bilo stalo do mog cekica, do klina, do zedji i smrti.Na jednoj zvezdi, na jednoj planeti, na mojoj, na Zemllji, postojao je jedan mali princ koga je trebalo utesiti.Uzeo sam ga u narucje.Ljuskao sam ga.Govorio sam mu:"Cvet koji volis nije u opasnosti...Nacrtacu tvojoj ovci brnjicu...Nacrtacu tvome cvetu oklop...Ja..."Nisam vise znao sta da kazem.Osecao sam se veoma nespretan.Nisam znao kako da mu pridjem, kako da mu se priblizim. Tajanstvena je zemlja suza.
 
prochitao Hajduke(zaboravio),,
Orlovi Rano Lete(zbog Chkalje)......
Bludni sin,Charls bykovski....hahah-samo za ocheve....AHHAHaa
Talisman(imao knjigu godinu dana,nisam prochitao)---od Stivena Kinga.....
.......
Kada donese sestra onda,.....trenutno chitam Sveto pismo
 

Back
Top