HIGIJENA 3.DEO

suocavanje..sa sobom, sa bolom, sa istinom...

druzenje..sa decom, sa prijateljima

priroda...utapanje sebe u prirodu, ispiranje mozga rekama, odmaranje ociju na liscu:wink:

knjige...
 
Ovo sam skoro dobila, svidelo mi se:

Jedan profesor je držao predavanje svojim studentima. Doneo je teglu za džem i napunio je lopticama za golf do vrha. Kada je pitao svoje studente da li je tegla puna, odgovorili su da jeste. Onda je sipao sitne kamencice, koji su ušli u prazan prostor oko loptica za golf. Ponovo je postavio pitanje da li je tegla puna i studenti su odgovorili da jeste. Kada je sipao šaku peska preko svega toga, pesak je popunio sitne praznine, a studenti su ponovo odgovorili da je tegla puna. Onda je profesor sipao kafu, koja je sve to natopila. Definitivno, tegla je sada bila puna. Onda je profesor rekao:

Ova tegla je vaš život. Loptice za golf su sve najvažnije stvari u vašem životu, kao što su porodica, ljubav, prijatelji. Mali kamencici su posao, auto, kuca, a pesak je sve ostalo, kao što je cišcenje kuce, popravka veš mašine, popravka auta... Ako prvo stavite pesak ili kamencice, nece biti mesta za loptice za golf. Onda nikada necete imati mesta u svom životu za one stvari koje su vam najvažnije. Ako se velike i važne stvari uklone iz vašeg života, onda vam ostaju one male, ali ne suštinski važne. Zato, budite veoma kriticni u svom životu. Kucu uvek možete pocistiti. Vodite racuna o prioritetima, jer sve ostalo je kao pesak.



A onda je jedan student zapitao šta je sa kafom.

Profesor je odgovorio:



Ti si veoma pametan momak i poenta mog predavanja je upravo u kafi. Bez obzira koliko ti se život cinio prepun od svega onoga što ga cini, uvek postoji još malo prostora da se setiš svojih prijatelja i popiješ šolju kafe sa njima.
 
Предивна прича!
Ја ... па ... некад се извичем кад сам ментално под набојем, али ... помаже шетња, разговор са вољеним особама, пријатељима (веровали или не, мени су помогли одговори појединих форумаша), вежбање, читање књига, повремена добровољна изолација од свега, слушање музике (а некад се "испразним" и уз играње игрица), спавање, ....
 
pored gomile pročitanih knjiga, i poznanstava sa izuzetnim ljudima..
ja ne mogu da kažem da me je neka knjiga uzdigla.
oprostite za neke sam prosta,
mene su ipak prodrmale neke životne situacije.
i stalno se događaju razne, i stalno imam
proof da čovek nikada nije naučio
finte u životu
 
Deca.............lek za mentalnu prenapregnutost...........tako su divni,iskreni,obožavam da razgovaram sa njima; iako su mali s njima pričam kao sa velikima
Muzika...........lagana,sa stihovima koji su puni ljubavi i nežnosti................
Šetnja uz reku.........................
 
Meni su potrebni uvek novi i novi mentalni izazovi. Da li ce mi ga postaviti neka druga osoba ili neka knjiga, film ili nesto cetvrto nebitno je. Bitno je da se menjam i da se sve u meni krece. Jedino tako ostaje cist, kretanjem.
Izbegavam lose ljude, kao i dosadne. Isto je i za knjige i film. :-D
Plus moc samoprociscavanja na svakodnevnoj bazi mi je jaca strana, sav upijeni otpad leti napolje. Tu je potrebno da budes sam sa sobom.
A jedino me sex i priroda smiruju, sto je Sindi vec pomenula. Onda meditiram i levitiram. :razz:
 
hajde da budem citljiva.
mentalna higijena podrazumeva i fizicku.po mom misljenju.
sklona sam da nalazim spone i gde ih drugi ne vide.razmisljam o svemu, o svakoj sitnici,o tome kako moze da utice na mene ili okolinu.duboko sagledavam stvari, ali jako mi je bitan momenat.ne volim da se vracam u proslost kada jednom zavrsim sa njom, ali dok ne zavrsim prolazim kroz pakao samooptuzivanja i vojnickog kaznjavanja.to me ojacava.da sam musko bila bih u legiji stranaca.ovako kao vrhunac boljenja ***** mi je ideja o vozenju drumske krstarice kroz divljinu.
citam knjige.ne gledam tv,ne citam novine.druzim se samo sa odabranima.jedino mesto gde srecem razne ljude je forum.to nije lose zbog odrzavanja verbalne kondicije.mada nije po mom ukusu, uglavnom je trecerazredna i petparacka.
imam momente potpune izolacije.uzivam da budem sama.
deca su duhovni precistaci.vera, postojanje necega smislenog.zahvalna sam bogu sto sam majka.
grozim se cinjenice da je katastrofa postala umetnost.
skladan odnos sa odabranim bicem.sve manje mi se svidja rec ljubav, pocela je da mi bode usi,jer je omalovazena i istrosena od silnog besmislenog kotrljanja medju zubima.
razmisljanje,razloznost,prihvatanje,dubina,postojanje mnostva grubih sita za krupne misli i finih za sitne ili prefinjene.
otisla sam daleko.
knjiga? heseov demijan i egziperijev mali princ su mi pomogli da omeksam.kao i moj sin.sada umem da zagrlim, pomazim i poljubim,nekada nisam.
markesovih sto godina samoce mi je pomoglo da prodjem kroz trudnocu i skoro bezbolni porodjaj.
bulgakovljev majstor i margarita da otplivam dalje
dostojevski, gogolj, tolstoj, marina cvetajeva,malo puskin u srednjoj skoli da spoznam slovensku dusu.
frojd i ostali, zavrzlame seksualnog znamenja.
milorad pavic koji me proganja suvise opsesivno da bih ga odbila.
boris vijan da se otisnem u mentalne delove normama osporavane.prosla sam iza vrata iza kojih nije bas preporucljivo da se ide.
ali evo me gde obozavam sebe!
 
xpajamacax:
pored gomile pročitanih knjiga, i poznanstava sa izuzetnim ljudima..
ja ne mogu da kažem da me je neka knjiga uzdigla.
oprostite za neke sam prosta,
mene su ipak prodrmale neke životne situacije.
i stalno se događaju razne, i stalno imam
proof da čovek nikada nije naučio
finte u životu

Hrabrost je sa 18 uraditi ono........................baš jeste.................
 
xpajamacax:
pored gomile pročitanih knjiga, i poznanstava sa izuzetnim ljudima..
ja ne mogu da kažem da me je neka knjiga uzdigla.
oprostite za neke sam prosta,
mene su ipak prodrmale neke životne situacije.
i stalno se događaju razne, i stalno imam
proof da čovek nikada nije naučio
finte u životu

sa ovim se slazem. Razne knjige volim, ali - none of 'em rocked my world
 
xpajamacax:
pored gomile pročitanih knjiga, i poznanstava sa izuzetnim ljudima..
ja ne mogu da kažem da me je neka knjiga uzdigla.
oprostite za neke sam prosta,
mene su ipak prodrmale neke životne situacije.
i stalno se događaju razne, i stalno imam
proof da čovek nikada nije naučio
finte u životu


prostakuso:wink:
naravno da nas zivotne situacije drmaju....
ipak, desilo mi se mnogo puta da tek kad procitam nesto, prepoznam to kao svoje..ili sagledam neku istinu koja se u medjuvremenu iskristalisala, ali nije bila dobila formu..ili, pocnem da razmisljam o nekom uglu koji do tad nisam videla...a da ne pricamo o emocijama..desavalo mi se da neka knjiga bude kljuc koji pokrene neke skrivene emocije, izbaci ih na povrsinu...
knjige nas ne formiraju, naravno da ne..ali nas poliraju, do visokog sjaja...ama, volim knjige, pa to ti je:wink:
ps.u cemu bi bila car kad bi naucili sve finte?nekad me je uzasavala cinjenica da ne mozemo ni da pretpostavimo sta nas sve ceka...a sad me raduje...sve je u nekim ciklusima, jbg
 
Volim filozofske knjige,jer moram da ih provaljujem,sta je rekao o prirodi,coveku,odnosu prema zivotu.... onda ne razmisljam o problemima.

Slobodno vreme provodim sa inteligentnim ljudima i obozavam pozoriste.


To je moja mentalna higijena!
 

Back
Top