Nasha politika...

ancika

Iskusan
Poruka
5.442
Na Kosovu i Metohiji osnovana je bugarska nacionalna zajednica koja je registrovana kod UNMIK-a, a njeni pripadnici su gradjani Sredaccke ZZupe i Gore na SSar planini. Opsstinski koordinator u Dragassu Zechir Zarupi izjavio je da su, pre dva meseca, gradjani Gore pocceli da podnose zahteve za dobijanje bugarskog drzavljanstva.

Prema Zarupijevim saznanjima, bugarski pasoss zatrazzilo je oko 200 Goranaca. Zarupi je istakao da je osnovni motiv Goranaca za ovaj postupak nesmetano kretanje po zemljama zapadne Evrope. On je rekao da ljudi koji su zainteresovani za dobijanje bugarskog drzzavljanstva uzimaju uverenje od Gradjanske inicijative Gore (partija goranske zajednice koja je zastupljena u Skupsstini Kosova) i s potvrdom da su Goranci odlaze u Sofiju gde podnose zahtev za izdavanje bugarskog pasossa. SSef bugraske kancelarije u Prisstini Nikolaj Kolev izjavio je danas KIM radiju u CCaglavici da je u visse navrata razgovarao s predstavnicima Gradjanske inicijative Gore, ali nikada o njihovom dobijanju bugarskog drzzavljanstva.

Pitanje bugarskog drzzavljanstva regulisano je zakonom, rekao je Kolev. Zarupi, pak, tvrdi da je visse puta skrenuo paznju predsedniku Gradjanske inicijative Gore Rustemu Ibissiju da che Goranci, dobijanjem bugarskog, izgubiti drzzavljanstvo Srbije i Crne Gore. On je rekao da Goranci nisu jedini koji potrazzuju bugarsko drzzavljanstvo. "Postoji veliki broj muslimana iz Sredaccke ZZupe koji su, takodje, podneli zahteve i, prema mojim saznanjima, oni su formirali tzv. Kulturno-prosvetno drusstvo islamiziranih Bugara na Kosovu", rekao je Zarupi. Kolev je KIM radiju izjavio da u poslednje vreme naglo raste autoritet Bugarske i zbog toga raste interesovanje za dobijanje bugarskog drzzavljanstva.

SSef bugarske kancelarije u Prisstini potvrdio je da je u Sredacckoj ZZupi formirano kulturno-prosvetno drusstvo "Bugari- Muhamedani". Kolev je dodao da Bugarska u tome nije uccestvovala i da njegova zemlja ima principijelan stav o pitanju Kosova i Metohije, a to je pronalazzenje trajnog ressenja izmedju Beograda i Prisstine koje che uticati na stabilnost ccitavog regiona. (izvor Tanjug)
 
Ови горанци су фрик ликови, код нас на КиМ,Зубин Поток држе иконе и то су ти СРБИ само такви, код шиптара шиптари само такви, а видиш сада постадоше и Бугари.
Ужас ПРОМИСКУИТЕТА
 
Бл:
Ови горанци су фрик ликови, код нас на КиМ,Зубин Поток држе иконе и то су ти СРБИ само такви, код шиптара шиптари само такви, а видиш сада постадоше и Бугари.
Ужас ПРОМИСКУИТЕТА

E, to ti se BL zove mimikrija......Jesi li kada posetio Goru???
Naime, mnogi Srbi su na Kosovu, prije islamizacije i albanizacije koja je dolazila po islamizaciji, zarad lakše trgovine oblačili albanska odijela i govorili albanski....
.To su zadržali i Goranci i nakon islamizacije i delimične albanizacije.....Kada su sa Srbima oni su Srbi, sa Albancima-Albanci, sa Bošnjacima-Bošnjaci.... :shock:
 
Колико ја знам Горанце - они су некада били заштићени јер су на граници... данас су у потпуном окружењу од шиптара који их малтретирају, немају посао... наша држава их уопште не може заштитити... према томе људи се сналазе да би преживели...то су мислим њихови разлози да траже бугарско држављанство...

... међутим проблем је по мом мишљењу друге природе... ОПЕТ СЕ ПОПАМИЛИ БУГАРИ ЗА ОВИМ ТЕРИТОРИЈАМА - ТО ЈЕ ТО ... јер они их наводе да траже држављанство да би данас-сутра и Бугари могли да се мешају у нашу јадну окупирану државу...
 
analiticar:
E, to ti se BL zove mimikrija......Jesi li kada posetio Goru???
Naime, mnogi Srbi su na Kosovu, prije islamizacije i albanizacije koja je dolazila po islamizaciji, zarad lakše trgovine oblačili albanska odijela i govorili albanski....
.To su zadržali i Goranci i nakon islamizacije i delimične albanizacije.....Kada su sa Srbima oni su Srbi, sa Albancima-Albanci, sa Bošnjacima-Bošnjaci.... :shock:

Јесам једном приликом, али их има неколико у мом селу на КиМ
 
Mi nemamo ni unutrasnju ni spoljasnju politiku, nemamo cak ni drzavu....zivimo u "koloniji" u kojoj "guvernera" postavljaju kako im odgovara, a "gusari" terorisu normalan narod. Bas kao pre 500 godina.
 
ХЕРЦ:
Mi nemamo ni unutrasnju ni spoljasnju politiku, nemamo cak ni drzavu....zivimo u "koloniji" u kojoj "guvernera" postavljaju kako im odgovara, a "gusari" terorisu normalan narod. Bas kao pre 500 godina.

Управо, а код нас у Западној Србији, још горе, стегнули као усташе 41
 
Бл:
Управо, а код нас у Западној Србији, још горе, стегнули као усташе 41
Upravo tako......Srbi traže mnogo, a neće dobiti ništa....Umjesto da kao kompenzaciju za Kosovo koje su de facto izgubili traže Republiku Srpsku, oni su zarad netaktičnosti izgubili sve......
Elem, da se vratim na Gorance....Goranci jesu narod slovenskoga porijekla, ali se njihov narodni govor uveliko razlikuje od govora naroda Prizrena, Sredačke i Sirinićke župe.....Ovo stoga jer su dugo vrijeme, po islamizaciji i albanizaciji Opolja (susjedne župe) živjeli u okruženju Albanaca, te su od njih i zbog njih i islamizovani, a djelomično i albanizovani (prezimena). albanizacija bi bila potpuna da Srpska vojska 1912 godina oslobođenjem spriječila i zaustavila ovaj proces, te su oni zadržali svest o svome slavenskom porijeklu....
Ja mislim da su Gorani mješavina Srba i Makedonaca (Bugara), tako da u potpunosti razumem njihov stav.....Od Srbije više nema pomoći, Makedonija je zauzeta vlastitim problemima, tu je Bugarska-budući član EU i ona je ta koja ih može štititi od napada albanskog terora....
 
analiticar:
Upravo tako......Srbi traže mnogo, a neće dobiti ništa....Umjesto da kao kompenzaciju za Kosovo koje su de facto izgubili traže Republiku Srpsku, oni su zarad netaktičnosti izgubili sve......
Elem, da se vratim na Gorance....Goranci jesu narod slovenskoga porijekla, ali se njihov narodni govor uveliko razlikuje od govora naroda Prizrena, Sredačke i Sirinićke župe.....Ovo stoga jer su dugo vrijeme, po islamizaciji i albanizaciji Opolja (susjedne župe) živjeli u okruženju Albanaca, te su od njih i zbog njih i islamizovani, a djelomično i albanizovani (prezimena). albanizacija bi bila potpuna da Srpska vojska 1912 godina oslobođenjem spriječila i zaustavila ovaj proces, te su oni zadržali svest o svome slavenskom porijeklu....
Ja mislim da su Gorani mješavina Srba i Makedonaca (Bugara), tako da u potpunosti razumem njihov stav.....Od Srbije više nema pomoći, Makedonija je zauzeta vlastitim problemima, tu je Bugarska-budući član EU i ona je ta koja ih može štititi od napada albanskog terora....
nisu makedonci bugari analiticharu.
a nisu ni srbi

oni su makedonci.
ja kad slusham makedonca, nisam siguran dal je makedonac il bugarin.
bugarin kad slusha makedonca, nije siguran dal je makedonac il srbin, veruj mi, znam.

a goranci...
oni i makedonci su ko srbi i boshnjaci.

a ovo rade jer im se isplati, kao i mnogi drugi shto rade slichne stvari.
ne vidim shta je loshe u tome shto neko izolaciju i 24h straha dnevno zeli da menja za pasosh evropske unije.
ko se ne slaze nek ide na kosovo u bilo srpsku bilo goransku enklavu pa nek tvrdi drugachije.
 
crow:
nisu makedonci bugari analiticharu.
a nisu ni srbi

oni su makedonci.
ja kad slusham makedonca, nisam siguran dal je makedonac il bugarin.
bugarin kad slusha makedonca, nije siguran dal je makedonac il srbin, veruj mi, znam.

a goranci...
oni i makedonci su ko srbi i boshnjaci.

a ovo rade jer im se isplati, kao i mnogi drugi shto rade slichne stvari.
ne vidim shta je loshe u tome shto neko izolaciju i 24h straha dnevno zeli da menja za pasosh evropske unije.
ko se ne slaze nek ide na kosovo u bilo srpsku bilo goransku enklavu pa nek tvrdi drugachije.

Potpuno si u pravu, Crow....Hteo sam reći da je makedonski mnogo sličniji bugarskom nego srpskom, što Bugari i zloupotrebljavaju pri svojatanju makedonske nacije....
Za enklave si 100% u pravu.... :-(
 
analiticar:
Potpuno si u pravu, Crow....Hteo sam reći da je makedonski mnogo sličniji bugarskom nego srpskom, što Bugari i zloupotrebljavaju pri svojatanju makedonske nacije....
Za enklave si 100% u pravu.... :-(

nama zvuchi slichnije bugarskom
bugarima je slichniji srpskom
a svojatamo ih i mi i oni :D
bruka

a kad sam bio u BG, svi, al svi su pitali dal smo iz srbije il makedonije, niko nije razlikovo ta 2 jezika
 
Citiram forumasha sa foruma www.dimitrovgrad.org.yu. Neke recenice su na shopskom, ali se uglavnom (skoro sve) razume od onoga sto je hteo da kaze. Kakvu ocenu dati ovakvoj odluci:

Uto Dec 06, 2005 16:32

Na sam dan Svetog Todora 19.III.2005., Dimitrovgrad(
pravo ime Caribrod) je posle 114 godina izgubio
gimnaziju .“Odlukom Školskog odbora uz pet glasova za
i četiri uzdržana“.....saopštavala je lokalna
televizija, možda poslednju iz niza samopotirućih
odluka, kojom Caribrod u zadnjih šezdesatak godina
poništava samog sebe.

Vest je data kao peta ili šesta,bez video zapisa sa
istom dužinom i težinom kao ona o tradicionalnoj
čaršijskoj kakvalakadi za Svetog Todora, intonirana
otprilike kao da je Todorica jednom godišnje, a
Caribrod svakog dana može izgubi po jednu gimnaziju.

Na srejću tgi se tova razminu,ali od denska odlukom Školskog odbora ili saveta( ma sta to zanacilo) Caribrod vise nema Gimnaziju,ali za tova ima Srednju mesovitu skolu(tova zaista ne znajem kvo moze da znaci).Ko je da je, Čestita ni Srednja mesana skola.Jos jedn mali korak za Nila Armstronga i čovečanstvo,ali veliki za Caribrod, javlja dobro obavešten izvor iz Čuj petl ,koji je želeo da ostane anoniman.

PS. Ozbiljan sam ali nesm mrtav. Istinitost informacije proveriti pri Ime Ruže,ili direktoratoga na Centar za kulturu(ma ko to bio). i naravno direktora Mešane škole.



Jedan od odgovora:

Zadnjih desetak godina (intenzivno, mada traje od mnogo ranije), tendencija je da se Caribrod svede na mesnu zajednicu i konacno prikljuci pirotskoj opstini. Gimnazija je unistena i to je "veliki uspeh", preostaje jos par ustanova tzv. gradskog tipa i naravno nacionalnoto samocuvstvie, koje je vec u prilicnoj meri ruinirano...

Drugi odgovor:
Da li to znaci da trebamo da pocnemo da se prilagodjavamo na moguci nestanak Bugara u ovim krajevima? Ili smo u tome vec odavno... finishiramo..

Da li je zemlja demokratska ili totalitarna, vidi se iz njenog odnosa prema manjinama. Nasa maticna zemlja Bugarska, sutra clanica EU, neverovatno tolerise svaki nekorektni potez Srbije na teritoriji gde zivi upravo Bugarski narod. Pocevsi od unistene ekonomije pa do obrazovanja.

Ako je zastita ljudskih prava primarna obaveza svake zemlje, voleo bih da mi neko jos jednom objasni zasto su se premijeri Bugarske i Srbije cvrsto saglasili da su zemlje u fenomenalnim odnosima?
 
ancika:
Citiram forumasha sa foruma www.dimitrovgrad.org.yu. Neke recenice su na shopskom, ali se uglavnom (skoro sve) razume od onoga sto je hteo da kaze. Kakvu ocenu dati ovakvoj odluci:

Uto Dec 06, 2005 16:32

Na sam dan Svetog Todora 19.III.2005., Dimitrovgrad(
pravo ime Caribrod) je posle 114 godina izgubio
gimnaziju .“Odlukom Školskog odbora uz pet glasova za
i četiri uzdržana“.....saopštavala je lokalna
televizija, možda poslednju iz niza samopotirućih
odluka, kojom Caribrod u zadnjih šezdesatak godina
poništava samog sebe.

Vest je data kao peta ili šesta,bez video zapisa sa
istom dužinom i težinom kao ona o tradicionalnoj
čaršijskoj kakvalakadi za Svetog Todora, intonirana
otprilike kao da je Todorica jednom godišnje, a
Caribrod svakog dana može izgubi po jednu gimnaziju.

Na srejću tgi se tova razminu,ali od denska odlukom Školskog odbora ili saveta( ma sta to zanacilo) Caribrod vise nema Gimnaziju,ali za tova ima Srednju mesovitu skolu(tova zaista ne znajem kvo moze da znaci).Ko je da je, Čestita ni Srednja mesana skola.Jos jedn mali korak za Nila Armstronga i čovečanstvo,ali veliki za Caribrod, javlja dobro obavešten izvor iz Čuj petl ,koji je želeo da ostane anoniman.

PS. Ozbiljan sam ali nesm mrtav. Istinitost informacije proveriti pri Ime Ruže,ili direktoratoga na Centar za kulturu(ma ko to bio). i naravno direktora Mešane škole.



Jedan od odgovora:

Zadnjih desetak godina (intenzivno, mada traje od mnogo ranije), tendencija je da se Caribrod svede na mesnu zajednicu i konacno prikljuci pirotskoj opstini. Gimnazija je unistena i to je "veliki uspeh", preostaje jos par ustanova tzv. gradskog tipa i naravno nacionalnoto samocuvstvie, koje je vec u prilicnoj meri ruinirano...

Drugi odgovor:
Da li to znaci da trebamo da pocnemo da se prilagodjavamo na moguci nestanak Bugara u ovim krajevima? Ili smo u tome vec odavno... finishiramo..

Da li je zemlja demokratska ili totalitarna, vidi se iz njenog odnosa prema manjinama. Nasa maticna zemlja Bugarska, sutra clanica EU, neverovatno tolerise svaki nekorektni potez Srbije na teritoriji gde zivi upravo Bugarski narod. Pocevsi od unistene ekonomije pa do obrazovanja.

Ako je zastita ljudskih prava primarna obaveza svake zemlje, voleo bih da mi neko jos jednom objasni zasto su se premijeri Bugarske i Srbije cvrsto saglasili da su zemlje u fenomenalnim odnosima?
i palanka je izgubila gimnaziju, dobila mešanu školu
i ja ne vidim šta je tu loše
a ta gimnazija je dala najviše doktora nauka u svetu (kad se uzme broj maturanata i broj doktora koji su tu maturirali) (čitaj ginisa ako ne veruješ)
al danas... danas su druga vremena
podržavam to restruktuiranje, jer u novim tendencijama obrazovanja gimnazije su nepotrebne

bugari da "nestanu" u srbiji neće ko što ni jedna druga manjina nije.
može samo da se pojavi neka nova... to je danas veoma isplativo u srbiji :(
 

Back
Top