Dobre strane diktature

_guru_

Primećen član
Poruka
674
Diktaturu vecina ovde spominje kao losu stvar. E sad. Nije. Moze da bude. Stvar je u tome sto diktatura najbolje oslikava sposobnosti diktatora. Ako je apsolutni diktator lud, glup, pametan itd. takva ce biti i njegova diktatura. Neron i Kaligula su bili ludi, a time i njihova vlast. Staljin je bio paranoican, a Hitler je bio u nekom svom tripu. Ima ih jos naravno. Ipak samo 3 pozitivna primera koja znam iz skorasnje proslosti uz naravno poneku zamerku (goli otok), a to su Tito, Kastro i Haile Selasije. Nisu najsjajniji primeri, ali izdvajaju se.
I Kina se ove decenije pokazala vrlo dobro iako je tamo na snazi oligarhija u obliku diktature vladaju partije. Naravno postoje mnogo bolji primeri u nekim drugim vremenima. 100-tinak rimskih careva, raznih kraljeva pa i predsednika. Mislim Ruzvelt, covek koji je izvukao USA iz najvece krize u istoriji je imao diktatorska ovlascenja i bavio se socijalnom politikom vise nego bilo koji komunista ili socijalista u svom New deal programu. Tako i za vreme vanrednih situacija u svakoj drzavi u svetu kontrola dolazi u ruke jedne jedine osobe ili male grupe ljudi. Zasto? Zato sto je upravo ta diktatura koju svi toliko pljuju najefikasniji oblik vladavine. Nema retard ministara ili senatora, kongresmena da ti unistavaju dobre planove i postavljaju prepreke. Nema politickih igara kada je jedan neprikosnoveni sef na celu.
Ispada da je jedina svrha demokratije, bilo kog oblika, zastita od loseg diktatora. Tu ne odlucuje jedna glava ili 2 vec mnogo njih, a iako su 2 glave bolje od jedne za resavanje problema isto tako mogu da budu i problematicne. Svako ima svoj plan i svoju ideju i na kraju mi dobijamo kompromise kompromisa, neke dobre, neke lose i to traje mnogo duze nego sto bi diktator uradio. Zato je dobro da samo jedna glava odlucuje, a ostali neka pricaju sta hoce, pa ako se cuje nesto dobro onda moze dobro i da ispadne.
Da uprostim. Kada dobar slikar slika, delo ce ispasti bolje ako mu 250 ljudi ne docrtava razne gluposti. Sa druge strane u slucaju da je slikar retard bolje je da mu tih 250 ljudi docrtava razne gluposti pa da delo lici na nesto. Ipak kada bi uporedili ta 2 dela ono prvo bi bilo daleko bolje.
Znaci ljudi ja se sutra kandidujem :lol: i glavna parola ce da mi bude diktatura rules i ocekujem da svi glasate za mene(ej mora neko da uprazni bogijevo mesto).
 
Диктатура дефинитивно не може да буде добра ствар с' обзиром на превелики утицај на индивидуалност али неке добре ствари постоје.
 
Diktatura je svakako zlo, e sad, paradoks je sto je kod nas jedino diktatura stvarala dobre rezultate u svim segmentima zivota, a dolaskom "slobode" sve otislo u 3 lepe

To je zato sto smo u svemu naopaki.

Doduse, i nije bila prava diktatura.
 
Диктатура дефинитивно не може да буде добра ствар с' обзиром на превелики утицај на индивидуалност али неке добре ствари постоје.

нетачно! ја да сам диктатор за годину дана свима би текло мед и млеко. (мисим, овима који не би били стрељани у акцији "сикира" :lol: )
 
Diktatura nije neophodna za sve narode sveta, ali za neke, ovako raspustene poput nas - je sjajno resenje. Mnogo smo se raspustili.

Da se rok ogranici na 10 godina, i da onda mora da dodje neko drugi.
Ministri bi onda mogli da se biraju cisto iz reda strucnjaka.
Mogli bi da zadrzimo i skupstinu, ali sa manjim brojem poslanika i da se oni strogo drze dnevnog reda. Ko napravi dovoljno prekrsaja - bice trajno zamenjen. I oni bi mogli da se biraju na 10 godina, ali da mogu opet, sa ogranicenjem na ukupnih 30 godina.

Znao bi se red, svako bi radio svoj posao, a ne bi bilo toliko javnog nereda kao danas. Naravno, ne zabraniti javna okupljanja, ali strogo spreciti haos koji ide uz njih.
 
Глупости.
Диктатура је увек систем владавине.Дал једног ил њих 10 небитно.
Друга је прича у тзв.напретку.Где се диктатура увија у фолију од чоколаде и везује машница.
Да широке народне масе гутају с осмехом.У томе је сам напредак.
У онима којима стремимо узмеш гајбу испнеш се на њу у парку и цео дан лајеш о председнику.
Овде те ома ребну због вређања иституције.Овај несретник је срећан,ти си љут.И обојица мислите да сте у праву.У стварности лајете на звезде.У ствари то је сад слобода говора,само зависи како је где тумаче.
А другови на власти остају исти.Ко и диктатор друг стари који је апсијо.Све остаје исто,пропаганда ради своје.Увијено с осмехом или брутално силом,систем остаје,мењају се играчи.
А ко оће нек верује у демокрацију,то је његово граџанско право.
Право где ниси сигуран ни да одаш улицом,ал ебига живиш у слободи.Тако су ти бар рекли.
 

Back
Top