7.62 VS. 5.56

borisbg:
5.56 je mnogo i jeftiniji i laksi metak, ovo za masu i nije bas zanemarljivo, na kolicinu od 150 metaka, plus tezi i veci okviri.

Kalibar 5.56x45 je npr. od 7,62x39 bistveno precizniji. Njegova karakteristika leta je malo drugačija a i njegova kružna količina se više ohranja kroz let nego kod metka 7,62 što mu i daje veću preciznost.
Mana kalibra 5,56 je ta što prilikom nailazka čak i na manju prepreku može metak potpuno da promeni pravac leta, međutim što kot kalibra 7,62 nije baš tako. :!: Zato i u NATU razmišljaju o zameni puščanog kalibra. Mada je to veoma skup i dugotrajan proces.

Testiranja su inače pokazala da bi idealan kalibar za standardnu jurišnu pušku bio između 6 i 7, tačnije najbolji rezultat je bio postignut sa kalibrom 6,8mm.
 
pavlea:
Kalibar 5.56x45 je npr. od 7,62x39 bistveno precizniji. Njegova karakteristika leta je malo drugačija a i njegova kružna količina se više ohranja kroz let nego kod metka 7,62 što mu i daje veću preciznost.
Mana kalibra 5,56 je ta što prilikom nailazka čak i na manju prepreku može metak potpuno da promeni pravac leta, međutim što kot kalibra 7,62 nije baš tako. :!: Zato i u NATU razmišljaju o zameni puščanog kalibra. Mada je to veoma skup i dugotrajan proces.

Testiranja su inače pokazala da bi idealan kalibar za standardnu jurišnu pušku bio između 6 i 7, tačnije najbolji rezultat je bio postignut sa kalibrom 6,8mm.

cini mi se da kinezi koriste taj kalibar od 6.8 za njihov QBZ
 
O kom kalibru 7.62 mm je uopšte reč?

Moji omiljeni 7.62 mm su stari, provereni .30-06 (američki 7.62x63 mm) i 7.62 mm Mosin (ruski 7.62x53mmR). E, to su bili metkovi... 8-)

A ova danas, "varmint" municija za lov na kojote... :-? Pih!
 
Kinezi koriste metak 5,8x42 (znaci kalibar je 5,8mm)
Po karakteristikama je skoro indentican sa ss109 5,56 NATO municijom
za 5% veca masa (4,15g prema 3,95g) i ista brzina
Doduse za mitraljez istog kalibra QJY 88 prave nesto jacu (teze zrno) municiju koja cini mi se nesme da se koristiti u ostalom oruzju
 
Naravno neosporiva prednost 5.56 je
1.mala masa metka pa i celog BK
Dok
2.veca preciznost i polozenija putanja, pa nema potrebe za podesavanjem nisana sve do srednjih daljina.
3.i velika zaustavna moc zasnovana na velikom tumbanju zrna kroz telo
nekad i ne funkcionisu bas kako bi trebalo.

Tumbanje kroz telo se postize tako sto se zrnu da velika pocetna brzina, a mala rotacija pa je ono nestabilno i lako pocinje da se prevrce.

To je u telu pozeljno, ali ono to isto moze da radi i tokom leta,pa cim naidje na neku prepreku skrece sa putanje (cak i list ga skrece ali za neku minimalnu vrednost. Sto je deblja grancica skretanje je vece, imao sam cak i tablicu toga ali neznam gde mi je). Desavalo se da vojnika, iako je u njega ispaljeno nekoliko metaka, spasi zbun iza koga se sakrio.
Priznace te da se jedan veliki deo borbi odvija upravo u takvim uslovima pa verovatnoca ovakvih dogadjaja i nije tako mala (a bas tad mozda je "biti il' nebiti") tako da ovo pod 2. istovremeno je i prednost i mana.

I ovo pod 3. sa zaustavnom moci ponekad je problematicno. Nekad jednostavno ne dodje do tumbanja i tih katastofalnih sok efekata jer zrno prodje ravno, a posto je malo i rana je mala, a time i zaustavni efekat.
To se obicno desava kada se metak ispaljuje iz krace cevi (npr. M4 i slicnih skracenih verzije A. pusaka koje su sve vise u upotrebi)pa je pocetna brzina ispod 900m/s te vec posle nekoliko desetina metara padne ispod kriticne granice (to je nekih 800m/s do 850m/s) kada ono pocinje da se ponasa kao obicno zrno pa nema zahtevani efekat.

U pravu si kolega slovenac (nemoj da se ljutis se ako sam pogresio nacionalnost) testovi kazu da je idealan kalibar izmedju 6 i 7mm
Zato upravo Ameri i hoce da uvedu kalibar 6,8mm da bi otklonili nedostatke 5,56.
Zanimljivo da su pre 50 godina nadmeno odbili predlog Engleza za uvodjenjem metka .280 koji ima skoro indenticne karakteristike sada njihovom 6,8 jer mora uvek po njihovom, ali i moze im se dovoljno su bogati za to.
 
Interesantno je ovo teoretisanje o "idealnom" kalibru zrna. Vidim da se pominju neke fixne vrednosti. Nisam expert, ali jednostavno poznavanje mehanike ukazuje na to da kalibar (precnik zrna) nije jedini bitan element, tj. da razlike nedju kalibrima mogu da se izjednace razlicitim stepenima olucenja cevi, punjenjima i masama, sto bi rezultovalo u razlicitim izlaznim brzinama (kako axialnim, tako i obimnim) na ustima cevi, a samim tim i ostalim parametrima. Izgleda mi da je to fixiranje kalibra malo preterano...
 
Gledao sam neko američko testiranje municije - pucali su kroz staklo. Kada je pucano sa AK-47, na suprotnoj strani (zid) nađene su sitne rupice (od iskidane košuljice zrna) i fleke od olova. Kada je pucano sa 5.56, nije nađeno ništa! Zaključak - nijedan od ta dva metka nema zadovoljavajuću stabilnost projektila. (Osobu koja bi bila iza prozora najviše bi povredila staklena srča).

Jedan Rus mi je pričao njihove testove sa probojnošću (zezali su se tokom rata u Jermeniji) - pucali su u ašov na 100m; 7,62 metak iz AK-47 nije ga probio, ali 5,45 mm iz AK-74 jeste! (govorim o metalnom delu, naravno)

Imajući u vidu da sve veći broj pripadnika oružanih snaga nosi pancire, probojnost streljačke municije vraća se u prvi plan (uz zadržavanje što veće preciznosti, kakvu je imao 5.56 kalibar)
 
Amerikanci imaju para da izmisljaju toplu vodu.
Cujem da su Special Forces narucili preko 80.000 komada SCAR-L (5.56mm) i SCAR-H (7.62mm), koje proizvodi FN. Navodno, varijanta u kalibru 7.62x39 ce se koristiti iskljucivo za CQB, jer je bitnije da ti rafal prodje kroz ormar ili dvosed. Sem toga, i brzina paljbe je smanjena na 600m/m, bas radi kontrole tog rafala.
Na http://world.guns.ru/assault/as70-e.htm, pa gledajte.
 

Back
Top