Sta nije u redu sa ovim Djavolom!

vmarko

Zainteresovan član
Poruka
169
Poz!

Mozda mi nesto nije u redu,ali nikako nemogu dokuciti kako popraviti,moze li neko provjeriti,Pisano je u VB

I pitanje ako moze,da li se moze iz nekog programa izvuci cijeli source code,i kako???

Ne namjeravam povredjivati nicija autorska prava,u pitanju su neka exsperimentisanja sa moje strane.!
Hvala
 
Ma Ja sam loš u programiranju,ali nisam glup,znam koji je koji programski jezik,tako da nisam pogresio.Ipak trebaš biti prilično velik degenerik da ti to uspije,!!

Ali ok!

Slijedi pitanje!

Bloodshed Dev-C++

Microsoft Visual C# 2005 Express Edition

Microsoft Visual C++2005 Express Edition


Liberty BASIC v4.03

Microsoft Visual Basic 2005 Express Edition

Posjedujem te Programske jezke,i želim početi sa učenjem,pa me zanima koji bi bio naj bolji program da počnem,i da kupim knjigu(KOJU KNJIGU)znači od početka sistemom,u jednu ruku knjiga u drugu tastatura!Ali ne bih VB,radije više muke,ali da znam da sam na pravom putu,mislim na C++,ili C,ako sam promasio programske jezike molim vas ako nije problem da mi se ukaže na grešku!

I mislim da bi bilo u redu kad bi postojala neka Stiky tema koja bi upućivala početnike u programiranju,ali apsolutne početnike,sve kako,gdje naći programske jezike,jer je ovakva tema mnogo puta potegnuta,i vjerujem da je starim članovima više dosta pisati odnosno objašnjavati svakom liku koji bi da počne sa programiranjem,sve iz početka!!!!

Ili pričekajte koju godinu da malo dodjem sebi pa ću je ja napisati!)

Bilo je dosta dobrih tema na starom forumu,ali ako se ne varam on je ugašen,ILI SE VARAM???
 
vmarko:
Ma Ja sam loš u programiranju,ali nisam glup,znam koji je koji programski jezik,tako da nisam pogresio.Ipak trebaš biti prilično velik degenerik da ti to uspije,!!

Ali ok!

Slijedi pitanje!

Bloodshed Dev-C++

Microsoft Visual C# 2005 Express Edition

Microsoft Visual C++2005 Express Edition


Liberty BASIC v4.03

Microsoft Visual Basic 2005 Express Edition

Posjedujem te Programske jezke,i želim početi sa učenjem,pa me zanima koji bi bio naj bolji program da počnem,i da kupim knjigu(KOJU KNJIGU)znači od početka sistemom,u jednu ruku knjiga u drugu tastatura!Ali ne bih VB,radije više muke,ali da znam da sam na pravom putu,mislim na C++,ili C,ako sam promasio programske jezike molim vas ako nije problem da mi se ukaže na grešku!

I mislim da bi bilo u redu kad bi postojala neka Stiky tema koja bi upućivala početnike u programiranju,ali apsolutne početnike,sve kako,gdje naći programske jezike,jer je ovakva tema mnogo puta potegnuta,i vjerujem da je starim članovima više dosta pisati odnosno objašnjavati svakom liku koji bi da počne sa programiranjem,sve iz početka!!!!

Ili pričekajte koju godinu da malo dodjem sebi pa ću je ja napisati!)

Bilo je dosta dobrih tema na starom forumu,ali ako se ne varam on je ugašen,ILI SE VARAM???
E vidi to sto si nabrojao nisu programski jezici, vec kompajleri.
kompajler iliti prevodilac sluzi da prevede jezik razumljiv covjeku (onaj kod koji programer kuca) u kod razumljiv racunaru.
E ti lijepo pokrenes taj MSVS 2005 odaberes novu konsolnu aplikaciju i polako uci c++.
Za knjigu neznam sta bih ti preporucio ja sam pocinjao sa c++ za 21 dan, imas dosta toga na netu.
 
Sucur:
E vidi to sto si nabrojao nisu programski jezici, vec kompajleri.
kompajler iliti prevodilac sluzi da prevede jezik razumljiv covjeku (onaj kod koji programer kuca) u kod razumljiv racunaru.

Sucure brate, moram opet da se umesam u ono sto si napisao:
nema programskog jezika, bez kompajlera, makar pseudo-kompajlera!
Ali u svakom slucaju kompajler mora postojati!
Napises u nekom editoru programski kod - i sta ces sa njime? Upotrebices kompajler, naravno, ali kompajler pisan za TAJ programski jezik. Ne mozes VB kompajlerom da kompajlrias Fortran kod....
Dakle programski jezik je ustvari sam kompajler ali semanticki se nekako drugacije tretira, sintaksno mora biti u potpunom skladu sa komandama i funkcijama koje si napisao....

Pseudo kompajler, ili on-line kompajler bi mogao na primer biti prastari dBaseIII, kojim si pisao programe pa kad startujes program, on prvo napravi neko objektni kmod, koji izvrsava, nema dakle EXE. (ili COM)

Kompajler je, tacno si rekao onaj koji prevede komande razumljive coveku u kod razumljiv racunaru. Ali ne mozes nikako reci da "nesto nije programski jezik, vec kompajler". To su, uopsteno govoreci, dva ista pojma.
Porgramski jezik se sastoji od naredbi, funkcija itd, itd a kompajler ume BAS TAJ niz komandi i funkcija TOG programskog jezika, da sve to poveze i pretvori u kompjuteru razumljivu formu - objektni oblik. Tu tek naknadno stupa na scenu LINKER koji definitvno napravi izvrsni program, ili vec sta god.

Ne znam za programski jezik koji, ako treba da napravi izvrsni program, nije ustvari kompajler, koji tvoje naredbe i funkcije definitivno pretvara u kompjuteru razumljiv oblik, pa to linker prihvati i napravi izvrsni kod.
Dakle, programski jezik i kompajler jednostavno ne mozes radvojiti.

Druga stvar je linker, koji moze postojati za razne programske jezike/kompajlere. Blinker na primer za stare DOS programe, pa mnoge druge varijante.

Dakle, uopsteno, kompajler i programski jezik su maltene sinonimi.
Mala ispravka samo...
 
codemaker:
Sucure brate, moram opet da se umesam u ono sto si napisao:
nema programskog jezika, bez kompajlera, makar pseudo-kompajlera!
To niko ne spori, ali nemozes ti nabrajati kompajlere i govoriti ja imam ove programske jezike. Nista ne govorim osobi koja je to uradila, jer vidim da je pocetnik i to je sasvim normalno, ali treba odmah ukazati na razlike.
Jer sutra ce doci i govoriti kako on zna visual studio ili sta ti ja znam, kompajler je samo pomocna alatka, a jezik je sasvim nesto drugo.
 
Tvoja tvrdnja "kompajler je samo pomocna alatka, a jezik je sasvim nesto drugo." me cudi. Tehnicki i samo tehnicki gledano to je tacno (programski kod je skup komandi napisan u nekom fajlu a kompajler to zatim "istrklejise da napravi objektni modul)

Onda ja ne razumem razliku izmedju programskog jezika i kompajlera. Jeste da je programski jezik skup komandi, funkcija i pravila koje moras koristiti da napises neki program. Ali bez kompajlera, koji BAS TE komande i funkcije ume da preslozi (uz koreiscenje za njega specijalno napisanih biblioteka eventualno), tako da se dobije objektni modul za dalje linkovanje i pretvaranje u izvrsni program ili neku DLL ili sta god - nista ti nece znanje komandi i funkcija pomoci.
Kompajlerom A, ne mozes napraviti objektni kod od komadni koje ume da prepozna kompajler B. Ne mozes kompajlerom za C kompajlirati program pisanu u nekom drugom jeziku....

Ili se nesto nismo razumeli. Za mene su programski jezik i kompajler za TAJ programski jezik neodvojive celine pa ne umem da podelim na programski jezik i na kompajler. Bar je tako bilo celog mog programerskog zivota? Sta znaci to - jedno je programski jezik a jedno je kompajler? Jedan bez drugog ne postoje. Sta ce ti dobro napisdan kod, ako ne ma kompajlera da ga prevede? Ili, sta ce ti kompajler ako ne umes da napises kod da bi ga isti preveo?
Ne mozes napisati C kod a prevesti sa kompajlerom za Fortran?
U tom smislu sam govorio...

Ili smo mi to zasli u teoretisanje....
 
codemaker:
Tvoja tvrdnja "kompajler je samo pomocna alatka, a jezik je sasvim nesto drugo." me cudi. Tehnicki i samo tehnicki gledano to je tacno (programski kod je skup komandi napisan u nekom fajlu a kompajler to zatim "istrklejise da napravi objektni modul)

Onda ja ne razumem razliku izmedju programskog jezika i kompajlera. Jeste da je programski jezik skup komandi, funkcija i pravila koje moras koristiti da napises neki program. Ali bez kompajlera, koji BAS TE komande i funkcije ume da preslozi (uz koreiscenje za njega specijalno napisanih biblioteka eventualno), tako da se dobije objektni modul za dalje linkovanje i pretvaranje u izvrsni program ili neku DLL ili sta god - nista ti nece znanje komandi i funkcija pomoci.
Kompajlerom A, ne mozes napraviti objektni kod od komadni koje ume da prepozna kompajler B. Ne mozes kompajlerom za C kompajlirati program pisanu u nekom drugom jeziku....
.
Svakako da nemoze da funkcionise jedno bez drugog, ali komplajler i programski jezik nisu ista stvar, kao sto si i sam naveo u svom postu.
 
Yebiga, teoretisemo...
Ali kazi mi sustinsku razliku izmedju pojma programski jezik i kompajlera (sa njegovim pripadajucim bibliotekama eventualno)?
Kad god sam kupio neki program, pocev od Cobola za PC, preko Clipera pa sve do bilo cega drugog, uvek sam dobio neki EXE ili slicno (ID) ali bez tog EXE (kompajlera) nisam mogao nista, ma koji jezik koristio.

Kakva je sustinska razlika izmedju programskog jezika i kompajlera? Gramaticki nisu isto ali sustinski, programski jezik ne postoji bez kompajlera za njega. Kako onda da odvojim programski jezik od kompajlera?

Niko ne moze koristiti nijedasn programski jezik bez kompajlera. Dakle, bez kompajlera, programski jezik ne postoji.
 
codemaker:
Niko ne moze koristiti nijedasn programski jezik bez kompajlera.
Niko ne spori da nemoze da funkcionise jedno bez drugog, samo dakle kazem da kompajler i programski jezik nisu ista stvar, a mnogi grijese po tom pitanju, kao i osoba koja je evo ovdje nabrojala kompajlere kao progamske jezike i naravno da joj odmah treba ukazati na te razlike, da mu se koliko toliko izbistri slika, sta je to kompajler, a sta programski jezik.
 
Sucur:
Niko ne spori da nemoze da funkcionise jedno bez drugog, samo dakle kazem da kompajler i programski jezik nisu ista stvar, a mnogi grijese po tom pitanju, kao i osoba koja je evo ovdje nabrojala kompajlere kao progamske jezike i naravno da joj odmah treba ukazati na te razlike, da mu se koliko toliko izbistri slika, sta je to kompajler, a sta programski jezik.

Zbog toga puno hvala,nisam imao pojam za tu razliku,odnosno jesam ali mislio sam da je to sve u programskom jeziku,ubio sam se trazeci na netu Prog.jezik,i nista,samo to sam nasao!!!

Poceo sam od python,predlozili suu mi na drugim forumima da krenem od najprostih bez obzira,jel treba shvatiti na koji nacin radi sve to,pa da se pocne razmisljati kao programer,da bi se mogle pratiti ostale teze knjige!!!!
 
vmarko:
Zbog toga puno hvala,nisam imao pojam za tu razliku,odnosno jesam ali mislio sam da je to sve u programskom jeziku,ubio sam se trazeci na netu Prog.jezik,i nista,samo to sam nasao!!!

Poceo sam od python,predlozili suu mi na drugim forumima da krenem od najprostih bez obzira,jel treba shvatiti na koji nacin radi sve to,pa da se pocne razmisljati kao programer,da bi se mogle pratiti ostale teze knjige!!!!
Ma nema na cemu, a to je takodje tacno da je potrebno da se shvati kako sve to funkcionise, jer tada ces i sam moci da donosis mnoge zakljucke, pa sta mozes da odradis, sta nemozes itd itd
 

Back
Top