DESET knjiga koje moramo pročitati

"Idiot" od Dostojevskog
"Gospodar Prstenova" od Tolkina
"Ilijada" od Homera
"Odiseja" (zamena za Ilijadu) od Homera
"Zločin i kazna" od Dostojevskog
"Rat i mir" od Tolstoja
"Ana Karenjina" od Tolstoja
"Tako zamišljam nebo" od Antića
"Autobiografija" od Nušića
"Koreni" od Ćosića
"Seobe" od Crnjanskog
 
Ivo Andric - Na Drini Cuprija
Tomas Man - Carobni Breg
Franc Kafka - Pripovetke
Herman Hese - Stepski Vuk
Fjodor Dostojevski - Zlocin i kazna
Fjodor Dostojevski - Bele noci
Zan d Ormeson - Prica o Jevrejinu lutalici
Mihail Bulgakov - Psece Srce
Herman Hese - Srecan je onaj koji ume da voli
David Albahari - Mamac
 
1. Библија,
2. де Сент-Егзипери- Мали принц,
3. Достојевски- Злочин и казна,
4. Макијавели- Владалац,
5. Шекспир- Хамлет,
6. Балзак- Чича Горио,
7. Толстој- Ана Карењина,
8. Ћосић- Време смрти,
9. Буковски- Песме последње земаљске ноћи,
10. Павић- Хазарски речник.
 
Miroslav-BL:
1. Библија,
2. де Сент-Егзипери- Мали принц,
3. Достојевски- Злочин и казна,
4. Макијавели- Владалац,
5. Шекспир- Хамлет,
6. Балзак- Чича Горио,
7. Толстој- Ана Карењина,
8. Ћосић- Време смрти,
9. Буковски- Песме последње земаљске ноћи,
10. Павић- Хазарски речник.
Taj Hazarski recnik nikad mi nece biti jasan,probao sam jednom da ga citam i nista mi nije jasno.Cemu tolka popularnost?:confused:
 
Хм, свак има свој разлог. Мени се свиђа атмосфера, језик и могућност препознавања нас као народа у Хазарима. Људи којима је књижевност струка помињу и јединствену структуру романа, утицај српског барока и сл. Али о овој књизи имаш посебну тему на Крстарици. Доста опширну.
 
Ava G.:
Deset,nemoguce! Ili si citalac ili intelektualna lenstina...Brojka je glupa,mada mozes da se bavis jednim delom godinama...Evo,ja sam zakasnila sa Markesom,pa tek sad citam Sto godina samoce,dodala bih na spisak...

Slazem se u potpunosti sa tobom.Nemoguce je izdvojiti deset knjiga kojih bi trebalo procitati.
Svakako da bi trebalo procitati dosta knjiga od ruskih pisaca Dostojevskog,Tolstoja,Gogolja i grugih jer su oni pre svega definisali sta je ustvari roman i kako se pise roman.
Ko ne procita nesto od njih a cita nebuloze kao sto su Gospodar prstenova i Hobit taj stvarno plitak.
 
Paulo Koeljo - Djavo i gospodjica Prim
Lav Nikolajevic Tolstoj - Ana Karenjina
Majkl Kaningem - Sati
Dzoan K. Rouling - Hari Poter i Kamen Mudrosti
Havijer Marijas - Sutra u boju misli na mene
Alber Kami - Stranac
Oskar Vajld - Slika Dorijana Greja
Sol Belou - Zrtva
Virdzinije Vulf - Gospodja Dalovej
Harper Li - Ubiti pticu rugalicu
 
Mali Princ
Elizabet Hejč - Inicijacija
Dučić - Blago cara Radovana
Koeljo - Alhemičar
Koeljo - Zahir
Og Mandino -Najveći trgovac na svetu
Og Mandino - Najveće čudo na svetu
Sve od Andrića
Zbirka najlepših ljubavnih pisama
Den Braun - Da Vinčijev kod
Filip Pulman - Severna svetlost, Čudotvorni nož i Ćilibarski durbin
....

Ovaj spisak je prvo što mi je palo na pamet, a sigurna sam da sam nešto izostavila. Od svakog žanra po nešto, pa ko voli nek izvoli. :)
 
Rujevit:
Svakako da bi trebalo procitati dosta knjiga od ruskih pisaca Dostojevskog,Tolstoja,Gogolja i grugih jer su oni pre svega definisali sta je ustvari roman i kako se pise roman.
Ko ne procita nesto od njih a cita nebuloze kao sto su Gospodar prstenova i Hobit taj stvarno plitak.

Slazem sa tobom kada su u pitanju ruski pisci ali, NAZALOST, vecina ne bi procitala cak ni "Anu Karenjinu", "Rat i mir", "Tihi Don"....da to nisu dela koja su svrstana u obaveznu skolsku lektiru.

"Gospodar prstenova" i "Hobit" mogu da ti se ne dopadaju ali ne smatram da su ljudi koji citaju Tolkina plitki. To je njihov izbor a on nije pisac koga treba nipodastavati, jer ne bi bilo toliko ljubitelja njegovih dela da je to sto je pisao toliko lose. Mozemo da kritikujemo samo ono sto smo procitali a ne na osnovu kritika drugih ljudi koji su to ucinili umesto nas.

Smatram da je i u knjizevnosti potrebna sirina u izboru dela za citanje i da je dobro procitati i ono za sta smo culi da je lose.
 
Svakako da bi trebalo procitati dosta knjiga od ruskih pisaca Dostojevskog,Tolstoja,Gogolja i grugih jer su oni pre svega definisali sta je ustvari roman i kako se pise roman.
Ko ne procita nesto od njih a cita nebuloze kao sto su Gospodar prstenova i Hobit taj stvarno plitak.[/QUOTE] kao veliki fanatik ruske poezije i proze koja sa sobom nosi jedan duh,drugaciji od svih ostalih potpuno se slazem sa tobom.dodala bih jos i cehova kao velikog majstora drame.
 
Mislim da svi nesporazumi diskutanata proizilaze iz besmislenosti same teme. Bilo kakav arbitraran broj kada su knjige u pitanju dovodi do apsurda.
Ali dobro, hajde da prihvatimo "pravila igre". Pitanje je šta čovjek očekuje od knjiga i književnosti. Ako želi samo da se zabavi i malo pobjegne od stvarnosti, zašto da ne čita Gospodara prstenova i slične knjige. U tim knjigama možda ne leže velike istine, nisu pisane revolucionarno novim stilom niti su izvršile kapitalan uticaj na književnost, ali piscu niko ne može osporiti moć imaginacije. Nedostatak maštovitosti, nesposobnost da se smisli priča, jedna je od stvari koje me u književnosti i filmu najviše nerviraju. Zato me mnogo više nervira recimo Koeljo, koji puno nevještije manipuliše opštim mjestima i jeftinim istinama nego Tolkin koji ima sposobnost da kreira nove svijetove.
 
slazem se> KUELJO je razblazeni Hese, a ovaj je razblazeni Gete (mislim da Fausta)
inace se slazem sa quentinom> pitanje je samo ko sta trazi od knjizevnosti.

i jos nesto> ako je BROJ citalaca/gledalaca valisno merilo za prosudjivanje kvaliteta neke knjige ili filam onda treba imati u vidu da americka ***** industrija ima veci profit od Holivuda.
mislite o tome.
 
mislim da ljudi koji se predstavljaju za pametne ne vole Koelja zbog jednostavnosti njegovih poruka, koje svako razume bez obzira na "obrazovanost".U Alhemicaru sam Koeljo kaze da je nekada sva mudrost sveta mogla biti ispisana na jednom kamenu,a posle su se ljudi pravili pametni i komplikovali stvari.tako se danas najvise cene umetnicka dela koja su nerazumljiva,koja ne daju odgovore, po principu: sto je neko umetnicko delo nerazumljivije, to je umetnik pametniji. Sto se tice same teme, mozda je bolje shvatiti kao: 10 KNJIGA KOJIMA SE IZNOVA VRACATE.
 
@Dragojlo:
Nije mi namjera da se pravim pametan, ali sam si mi pomogao da dokažem svoju tvrdnju.
Reci iskreno zar si to što kaže Koeljo ("da je nekada sva mudrost sveta mogla biti ispisana na jednom kamenu,a posle su se ljudi pravili pametni i komplikovali stvari") tada čuo ili pomislio prvi put u životu? Pa to je jedno tipično opšte mjesto. Tako nešto je svako stariji od 14 godina i sam nekad pomislio. Ne mogu vjerovati da to nekome predstavlja neko otkriće.
 

Back
Top