Astronomija?!

Maria86

Početnik
Poruka
16
Zna li neko postoji li kod nas neki fax na kome se moze naci neki smer vezan za astronomiju? Zaludjena sam proucavanjem planeta i samog svemira i volela bih da upisem nesto vezano za to.
 
Astronomiju imas na PMF i u Beogradu i u Novom sadu. Ja sam 3. godina Astronomije u Novom Sadu. Fakultet je prilicno nov na nasim prostorima, postoje samo 2 generacije ispred mene. Ali, jos uvek niko nije zavrsio taj fakultet. Radi se po bolonjskoj dekleraciji. Ocene imas opisne za nase i za strane fakultete. Dobijas znaci ocene od 5 do 10 za nase fakultete a za strane dobijas takodje ali u obliku A B C D F FX. Fakultet kao fakultet je tezak osim ako jako obozavas fiziku i imas sklonosti ka istraizvanjima i ako si ekstremno radoznala. Jako lako mozes da naguras dobar prosek. Posle 3 godine stices pravo na izradu diplomskog nakon cega dobijas diplomu fizicara, nakon 4 godine studije dobijas diplomu diplomiranog astronoma. Izgleda primamljivo, nije mnogo tesko ako imas predznjae iz matematike i fizike. Dosta toga se polaze preko testova neke predmete mozes polozis preko testova nemoras cak ni izlaziti na usmeni deo ispita. No, na tim testovima nemozes se nadati necemu visokom. Jer u glavnom tu su 8 najvece ocene. Naravno ima izuzetaka. Mnogo vise postizes usmenim ispitom. U sklopu skoro svakog predmeta imas seminarske radove, koji su obavezni. Znaci na faxu imas oko 10 ispita godisnje. Svi su jednosemestralni. Mozes da diplomski uzmes iz svakog strucnog predmeta.

Sve u svemu, fakultet je jako jako zaminmljiv, jako dosta filozofije se koristi, i moj savet ti je, ako ces da studiras nesto sto je uvek zanimljivo i uvek obecava i hrani radoznalost upisi astrnomiju. Ali opet imaj na umu da sa tim fakultetom u nasoj zemlji neces se najesti hleba. Ali ovde imas veliku mogucnsot napredovanja i stipendija u inostranstvu tako da to nije problem. Jos jedan savet, jako ti je bitno da budes dobra sa profesorima. Ni na jednom fakultetu nisu toliko sujetni kao na PMF. Cak i ako si 100% sigurna u svoje misljenje a ono se kontrira njihovom zadrzi ga za sebe. Ja to nisam radio pa sad i sa prosekom preko 9 ne mogu nista cak ni stipendiju da dobije.

pozdrav
 
Koliko sam shvatio, proximo je objasnjavao za Novi Sad. Jer, mnogo je drugacije u Bg-u. Na MF(vise nije PMF, samo-Matematicki fakultet).

Imas dva smera: astronomiju i astrofiziku. Astronomija, hm, pa, imas vise matematike, astrofizika- vise fizike. Programe imas na njihovom sajtu, samo treba da prosvrljas. Astronomija ti se bavi vise posmatranjem, ako hoces kosmologiju, teoriju iz fizike i sl. upisi astrofiziku. Polaze se samo matematika za upis, tek posle biras smer.

Ne studira se po Bolonjskoj deklaraciji, i dalje je po starom. Godina za godinu... Ispit za ispitom...

Inace, ti si '86, da li ti to nameravas da ove godine upises drugi faks, ili si samo krenula malo kasnije u skolu? Mislim, ja sam '87, pa upisujem sad faks.
 
Cao ponovo.

U novom sadu je Astronomija sa astrofizikom. Zanimljivo je da ovde ima dosta momaka iz BG. Oni tvrde da je ovde plan i program bolji. Nemojte me dryati za rec jer ja nisam studirao u Bg. Studiram u novom sadu i uci se i astronomija i astrofizika i to je zvanicni naziv smera. Matematika i fizika su naravno kljucne ali nije to toliko tesko ako se zainteresujete.
 
На Математичком факултету у Београду постоје два посебна смера: Астрономија и Астрофизика. Астрономи су више окренути математици, у прве две године имају готово исте испите као и остали математички смерови, плус општа астрономија и још нешто чини ми се. Астрофизичари скоро да немају везе са математичарима, осим пар заједничких испита. У прве две године предавања су им углавном на физичком факултету, а касније, кад их отпадне довољно, малтене се све претвори у менторски рад са професорима на катедри за астрономију и атрофизику. Што опет има својих предности јер је много лакше радити у таквој опуштенијој атмосфери, а и сваки од професора има довољно времена да се посвети индивидуалном раду са студентима.
 
a koliko je u bg-u tesko na astronomiji? mislim ja sam u srednjoj bila drustveni sa prilicno slabom profesoricom tako da ono imam neki prirodni talenat za matis ali ne preterano iskoristen...

i jos nesto gde u sustini bi mogla posle da se zaposlim?
 

Back
Top