Adam Smit - kao ekonomista i filozof -

Novcic_u_fontani

Aktivan član
Poruka
1.468
Šta mislite o Smitovoj teoriji "nevidljive ruke" ?

"Smit je jednostavno pokazao da pojedinci služe kolektivnom interesu upravo zato što se rukovode ličnim interesom".

Zatim, za razliku od A.Smita Dejvid Rikardo smatra da upotrebna vrednost jeste uslov vrednosti: "Prema tome, nije korisnost mera prometne vrednosti; mada je ona za nju neophodno bitna. Ako neka roba ne bi ni na koji način bila korisna - drugim rečima, ako ona ne bi ni na koji način mogla pridodeti zadovoljenju naših potreba - ona ne bi imala nikakvu prometnu vrednost, koliko god ona bila retka, odnosno kolika god količina rada bila potrebna da je pribavimo".
 
"Nevidljiva ruka trzista" je nesumnjivo jedna od najznacajnijih ekonomskih (i sire) teorija.
Zajedno sa francuskim "laissez faire" ucenjem doprinijela je transformaciji drustva u ekonomskom, ali i politickom smislu, sve do danasnjeg neoliberalizma.
Po ovom kriterijumu, drzave svijeta se dijele na one koje imaju veci i manji uticaj na ekonomiju.
Tako, npr, najveci uticaj drzave na ekonomiju ima Kuba, a najmanji Hong Kong.
Mozda se i tu moze izvuci zakljucak sta vise godi ekonomiji. :)

Medjutim, pitanje je da li je potpuni liberalizam stvarno najefikasniji sa stanovista citavog sistema.
Moje misljenje: dobro je da se pojedinci rukovode licnim interesom, jer je on najveca pokretacka sila kapitalizma, ali moguce je i da opsti interes bude ugrozen pojedinacnim, kao i da se intervencijom drzave u nekim stvarima postignu efikasniji rezultati nego bez intervencije.
Dakle, nevidljiva ruka trzista da, ali uz odgovornu drzavu, to je dobitna kombinacija.
 
Nevidljiva ruka trzista ipak mora biti kontrolisana od strane drzave...Trziste ima odredjene nedostatke tipa stvaranje monopola, briga o zagadjenju i sl tako da drzava negde mora da intervenise...Nakon velike ekonomske krize iz 30tih se javljaju Kenzijanci koji ukazuju da drzava ponekad mora da intervenise...
Definitivno slobodno trziste uz odgovornu drzavu su najbolje resenje za sada!
 
teresa:
Nevidljiva ruka trzista ipak mora biti kontrolisana od strane drzave...Trziste ima odredjene nedostatke tipa stvaranje monopola, briga o zagadjenju i sl tako da drzava negde mora da intervenise...Nakon velike ekonomske krize iz 30tih se javljaju Kenzijanci koji ukazuju da drzava ponekad mora da intervenise...
Definitivno slobodno trziste uz odgovornu drzavu su najbolje resenje za sada!

Vidi se da si student prve godine, kao i ja. Jesam li pogodio?
 
pa ovo je licno pitanje
ako verujete da su ljudi po prirodi dobri onda cete shvatiti da je najbolje da ih pustite na slobodu da rade kako hoce... jer koliko god da je drzava dobra i efikasna ona ne moze da kontrolise onako kako bi trebalo... a taj koncept oduzima inicijativu u preduzetnistvo od obicnog coveka

ako verujete da su ljudi losi, sebicni i da ce jureci za svojim interesima ostetiti druge onda je logicno da se zalazate za kontrolu i to sto jacu
a kontrola kako je istorija pokazala sasvim nedvosmisleno nikom nije donela dobro

ja sam liberal i verujem u ljude
 

Back
Top