?

Nemanja 90

Zainteresovan član
Poruka
232
Jel neko izmislio "masinu"(mehanicku) koja radi, bez nekog stalnog izvora energije kao one kuglice sto se klate, pa udaraju jedna u drugu i tako se krecu, ili ona ptica sto se naginje i uspravlja, ali da ta "masina" radi stalno i bez prestanka?
 
Pa, kad decko jos nije radio termodinamiku naravno da ne zna!
To o cemu ti pricas bio bi perpetum mobile, a tako nesto ne postoji, a objasnjenja mozes naci u knjizi za fiziku za drugu godinu!
Pa ako imas te kuglice ili tu pticicu zaklati ih i vidi da li ce posle malo duzeg vremena jos da "osciluju"!
Uzgred, da li neko zna gde mogu da se nadju te kuglice? Jako bih vole da ih kupim, ali ih ne vidjam po prodavnicama!!!!
 
DkJm:
Pa, kad decko jos nije radio termodinamiku naravno da ne zna!
To o cemu ti pricas bio bi perpetum mobile, a tako nesto ne postoji, a objasnjenja mozes naci u knjizi za fiziku za drugu godinu!
Pa ako imas te kuglice ili tu pticicu zaklati ih i vidi da li ce posle malo duzeg vremena jos da "osciluju"!
Uzgred, da li neko zna gde mogu da se nadju te kuglice? Jako bih vole da ih kupim, ali ih ne vidjam po prodavnicama!!!!
Znam da bi stale, zato sam rekao: ..., ali da radi bez prestanka.

I ja sam hteo to da kupim, ali ne znam gde ima.
Pitacu profesora fizike da mi to malo objasni.
 
Znate li zasto pitam. Razmisljao sam o tome iako znam da je nemoguce(napraviti tako nesto). Palo mi je na pamet nekoliko ideja, ali su sve imale neki problem. Kako koji problem resim, nastane novi, itd. Ali mislim da sam skontao neki sistem da mogu to da radim, iako ce mi biti zesce nelogicno ako uspe.

To mu je ono kao besplatna energija. Razmisljam o tome vec jedno mesec dana i skicirao sam nesto sto bi "trebalo" da radi. Ali kad bolje razmislim, mi samo koristimo energiju iz prirode: Svetlost, toplota, kretanje vode i vazduha... A i ovo bi koristilo energiju iz prirode. Radilo bi pomocu gravitacije.

Po kom sistemu rade nuklearne elektrane?
 
posto?

nuklearke rade tako sto se cepaju atomi, pa se onda oslobadja toplota, koja greje vodu, koja isparava i preko turbina pokrece generatore struje. tako nesto otprilike
 
Peruzzi:
posto?

nuklearke rade tako sto se cepaju atomi, pa se onda oslobadja toplota, koja greje vodu, koja isparava i preko turbina pokrece generatore struje. tako nesto otprilike
Zar ti ne treba vise energije da razbijes jezgro, nego sto dobijes razbijanjem?
 
Nemanja 90:
Zar ti ne treba vise energije da razbijes jezgro, nego sto dobijes razbijanjem?
Ne treba,ali pri nuklearnoj reakciji se ne pojavljuje energija niotkuda,samo se OSLOBADJA energija koja već postoji vezana u atomskom jezgru...
 
srebro:
Ne treba,ali pri nuklearnoj reakciji se ne pojavljuje energija niotkuda,samo se OSLOBADJA energija koja već postoji vezana u atomskom jezgru...

Znam , ali ti ipak treba vise da razbijes atom, nego sto se oslobodi razbijanjem(mislim).
 
Nemanja 90:
Znam , ali ti ipak treba vise da razbijes atom, nego sto se oslobodi razbijanjem(mislim).

Znas kako, uzmes lepo atom jedan koji oces, oni tezi su bolji reci cu ti kasnije zasto, onda fino uzmes cekic i ekser u ruke i krcas atome. Kod sakrcas uzmes super lepak (ne preporucujem ti rumunski, bilo koji drugi moze) i zalepis atom i tako ispocetka dok shvatis da je to nemoguce :)

Koristan rad nikad ne moze biti veci od 100% ili 1, mada ima samo nekoliko slucajeva ali nisu perpetuum mobile :)

Kod E=mc^2 fazon je drugi nije bas ni u potpunosti sa masom, jeste glavno da su masa i energija ekvivalentne, pisao sam ovu formulu na vf 100 puta pa me mrzi ponovo.

E zasto teze atome da uzimas? Lakse ih je krckati i vise osciliraju pa su ti pogodniji za fisiju :shock: ali nemoj nikome da pricas
 
pinosavac:
Naravno da ne moze postojati ali tokom razvoja fizike i tehnike konstruisani su uredjaji koji su naizgled perpetuum mobile.


Kako da ne postoji? U svemiru niko ne zna koliko perpetuma postoji, a ne da neko zna da ne postoji.

Vujadin
 
Scientist92:
Kako moze biti veca korisna energija od ulozene?

Мислиш рећи да ни Бог не може направити толико велики камен да га ни он не може подигнути! А по чему је онда Свемогући? Ја сматрам да перпетума има небројено, али их наш мкозак не може још замислити.

Вујадин
 
Nemojte da gubite vreme konstruisanjem masine koja bi radila a da prethodno ne obezbedite energiju. Dakle, perpetuum mobile I vrste definitivno ne postoji.
Nuklearna energija nastaje cepanjem teskih jezgara npr. uran 235. Jezgro se cepa kada u njega spolja udje neutron. Tacno je da je za generisanje neutrona potrebna veca energija nego sto se dobije cepanjem jezgra ali sam proces cepanja obezbedjuje 2 do 3 nova neutrona koja dalje vrse cepanje susednih jezgara. Ovaj proces se zove lancana reakcija. Lancana reakcija bez kontrole broja neutrona je BUM- dakle atomska bomba, a ako se kontrolise broj neutrona koji mogu da ucestvuju u reakciji cepanja, onda je to mirnodopska primena nuklearne energije u elektranama, podmornicama....
 
Perpetuum mobile ne postoji ali samo u svetu nama poznatom, gde materija koči vreme i prostor i time ograničava samu sebe. Svet bez materije koji mi ne pojimamo poznaje druge zakone, nama nedokučive, jer smo i sami ograničeni istom materijom. Nauka je otkrila bljesak u vakuumu stvoren ni iz čega, ali još nije uspela da ga definiše niti da da objašnjenje za ovu pojavu.
 
vujadin:
Мислиш рећи да ни Бог не може направити толико велики камен да га ни он не може подигнути! А по чему је онда Свемогући? Ја сматрам да перпетума има небројено, али их наш мкозак не може још замислити.

Вујадин

sto znaci da se kosi sa osnovnim zakonima fizike...
u nekom drugom univerzumu - mozda, ali u ovom u kom mi sad zivimo ne...
inace, bzvz ti je poredjenje sa kamenom...
da bi neko PODIGAO nesto, mora se nalaziti na nekoj planeti, dakle u uticaju nekog gravitacionog polja, a tu je jako bitno da li se bog nalazi na zemlji, na jupiteru ili na mesecu...a kazu da je bog na nebesima, a koliko mi je poznatu na nebesima nema gravitacije, tako da je prica o DIZANJU necega bezveze...
ali, recimo i da je bog u nultoj gravitaciji, i da napravi tu kamencinu...
pa, i ja bih mogao da ga pomerim....kako? lepo, gurao bih ga narednih 100000 godina, i pomerio bih ga - koliko god moj impuls mali, on opet ima neku vrednost, znaci nije nula, a cim ima vrednost, znaci da delujem tom silom u nekom pravcu....
 
Obersturmfuehrer:
sto znaci da se kosi sa osnovnim zakonima fizike...
u nekom drugom univerzumu - mozda, ali u ovom u kom mi sad zivimo ne...
.
Ovo je sasvim ispravan rezon. Ograditi se od nečega što ne poznajemo.
Fizika je d o k a z a l a da perpetuum mobile u svetu materije, vremena i prostora je ne moguć. I oko toga ne treba da se diskutuje.
 

Back
Top