Pričaj samnom kao sa čovekom!

Buntovnik_Bez_Razloga

Veoma poznat
Poruka
11.647
Zauzimate li odredjene stavove prema ljudima, samom razgovoru sa njima, kada znate ko su oni? Šta su oni?
Da pojasnim šta želim da kažem:
Ako kažem da sam prodavac, zahtevaćete da nešto prodam. Ako kažem da sam lopov, očekivaćete da ću nešto ukrasti. Ako kažem da sam ljubavnik/ ljubavnica očekivaćete da vas zavodim. Ako kažem da sam lažov, očekivaćete da stalno lažem. Ako kažem da sam u nekoj sekti, imaćete odredjeni gard, braneći sami sebe od sektaša...(primera ima jako mnogo)

Dakle, pričate li sa čovekom?!
Ili pričate sa tom osobom potpuno drugačije kada znate ko je i šta je, tj. kako vam se ona predstavila.
 
Bitna mi je sama priča.
Presudano je kakav je neko sagovornik, u tom smislu nebitna je nečija profesija ili orjentacija, čak mi je i vrlo zanimljivo i bitno da čujem drugačiji diskurs. Naravno, kreteni se eliminišu sami, nema veze sa profesijom i afinitetima.
Ništa ne očekujem od ljudi u prvom kontaktu i zato ne zauzimam stav unapred, on se sam definiše tokom razgovora.
 
Ma....prosto neverovatno da se u ovome slazem sa neverovatnim.....
da.....zar to sto je neko npr. advokat....(pravnik)...ili doktor ....znaci da zna sta je osnovna kultura npr????pa....taj moze da bude najveci probisvet i promiskuitet......ne vredi mu....ako to ne nosi iz kuce....ni jedan fakultet nece od necoveka napraviti coveka....
I naravno.....to sto je neko npr.trgovac...ne znaci da ne moze da bude najfinije i najkulturnije stvorenje...sa mnogo -sirim vidicima-...
znaci-NE -bitnije mi je kakav je ko kao covek......
 
ja sam za totalnu slobodu ,, raditi kako se osećaš ,, a ljudi će posle pričati ,,uvek pričaju ,,, što se tiče predrasuda ,, pa to je već stvorena slika o čoveku od strane drugih ljudi koji ga možda i ne poznaju ,, ako se neko ogradi svojim zanimanjem ,, želi da bude tako prihvaćen ,, možda ne ume da se ponaša shodno svom pozivu ili je već nešto u pitanju ,,, ko će ga znati
 
Zauzimanje stavova? Hm... Možda... Ali to me ne sprečava da saslušam tu osobu... Ponekad te osobe imaju vrlo interesantne priče. Sama priča je ipak važnija od samih stavova. A kao neko ko ima urođen dar za diplomatiju, u većini slučaja mogu negativne stavove ublažiti i naterati i najtvrdoglavije osobe da pristanu na kompromis. Inače, volim da čujem različita mišljenja. I ne smeta mi... Uglavnom... Kad su ta mišljenja ipak previše ekstremna, pokušam da promenim temu na nešto o čemu i ta osoba može da mi kaže nešto novo... Ili neki zanimljiv doživljaj... Volim da znam kako funkcionišu različiti svetovi. Od svakoga možeš naučiti bar nešto.
 
Pričam sa čovekom. Iznosim svoje istinsko mišljenje o njegovom zanimanju i načinu života, ako me pita. Nemam predrasuda, ali prekidam dalji kontakt sa narkomanima, alkoholičarima i članovima sekti. Njihove potrebe i porive definitivno ne razumem i ne želim da trošim vreme na opravdavanje stavova za.
 
ok ako neko kazhe "ja sam lopov"..naravno da tju ochekivati da je losh chovek...il da kazhe "ja sam ubio dete"...naravno da tju imati mishljenje

kako mislish dal prichate sa chovekom?...shta je to shto podrazumevash pod chovek?...neshto chisto i nevino i dobrodushno i pametno?....ja kad neko kazhe chovek neshto zamishljam lazh i neq prljavshtinu...mislim kako pricham s ljudima...ako mi neko kazhe "ja sam policajac..i ja mislim da minimaxu treba napraviti spomenik na terazijama...i ja sam jako pobozhan i idem u crkvu...i ja sam za vreme rata u bosni ubio mnogo muslimana"...naravno da ne da netju prichati sa njim nego tju ga napljuvati
 
U kontaktu s ljudima jako je vazan kompletan utisak.Od onoga kako se ponasa do onoga sta govori.Mnogi faktori uticu na formiranje opsteg misljenja o nekome.Ako je konverzacija kratkotrajna i neobavezna n.p.r.slucajan susret na javnom mestu naravno da cu od prodavca da ocekujem da mi nesto proda a od sektasa da me smara nekim glupostima.Kada je konverzacija nesto duza i ima za rezultat prijatno provedene trenutke u neobaveznom caskanju ili druzenju onda su pravila nesto blaza i nikada ne mislim da je doktor samo doktor niti ga tako definisem.Onda dajem ljudima sansu da budu jos nesto osim onoga cime se bave.Tu naravno nema mesta lopovima,ubicama ili kako si vec naveo.Naravno da cu u ubici samo to i videti sta tu ima jos da se kaze ili u lopovu samo lopova,sigurno mu nebih dala sansu da mi prica kako je divna osoba koja ima i nekih kvaliteta.
 
Buntovnik_Bez_Razloga:
Zauzimate li odredjene stavove prema ljudima, samom razgovoru sa njima, kada znate ko su oni? Šta su oni?
Da pojasnim šta želim da kažem:
Ako kažem da sam prodavac, zahtevaćete da nešto prodam. Ako kažem da sam lopov, očekivaćete da ću nešto ukrasti. Ako kažem da sam ljubavnik/ ljubavnica očekivaćete da vas zavodim. Ako kažem da sam lažov, očekivaćete da stalno lažem. Ako kažem da sam u nekoj sekti, imaćete odredjeni gard, braneći sami sebe od sektaša...(primera ima jako mnogo)

Dakle, pričate li sa čovekom?!
Ili pričate sa tom osobom potpuno drugačije kada znate ko je i šta je, tj. kako vam se ona predstavila.

Pa sad, tesko da ce neko da se sam predstavi kao lazov recimo ili lopov. O tome mozes da cujes jedino od drugih. E sad, ne verujem dok se ne uverim, ali ipak prema takvim ljudima imam odredjeni gard i opreznost.
 
Kada se tek upoznamo sa nekim, onda svaki podatak o toj osobi bitno utiche na sliku koju imamo o njoj. Ipak, uvek treba biti svestan da to vrlo lako moze biti, usled nedovoljne kolichine informacija, mozda ne bash sasvim pogreshna, ali u svakom sluchaju nekompletna predstava. Treba ipak sachekati josh malo.
 
Имам пријатељицу која је лекар, и каже да јој се често дешава да када у неком друштву каже чиме се бави, људи одмах почну да траже савете и да је даве својим болестима.

Ја сам имала непријатности док сам студирала (писала сам о томе раније на Форуму), када кажем шта студирам, људи су врло често заузимали подозрив и одбојан став, у стилу :''Ти си нека много начитана, а?''

И данас, често се дешава да људи мало устукну када кажем чиме се бавим, ваљда нека траума из школе, шта ли...

Па...професија којом се бавимо једним делом и чини нас...не можемо побећи од ње, нити од тога да нас људи гледају кроз њу.
 
Buntovnik_Bez_Razloga:
Dakle, pričate li sa čovekom?!
Ili pričate sa tom osobom potpuno drugačije kada znate ko je i šta je, tj. kako vam se ona predstavila.

Pricam sa tom osobom na osnovu njene aure.
Po tome mogu da vidim kolika si licnost.
A to da li si predsednik drzave ili prodavacica na ulici (tvoje zanimanje) mi uopste nije bitno, bitna je samo tvoja AURA.
 
Buntovnik_Bez_Razloga:
Zauzimate li odredjene stavove prema ljudima, samom razgovoru sa njima, kada znate ko su oni? Šta su oni?
Da pojasnim šta želim da kažem:
Ako kažem da sam prodavac, zahtevaćete da nešto prodam. Ako kažem da sam lopov, očekivaćete da ću nešto ukrasti. Ako kažem da sam ljubavnik/ ljubavnica očekivaćete da vas zavodim. Ako kažem da sam lažov, očekivaćete da stalno lažem. Ako kažem da sam u nekoj sekti, imaćete odredjeni gard, braneći sami sebe od sektaša...(primera ima jako mnogo)

Dakle, pričate li sa čovekom?!
Ili pričate sa tom osobom potpuno drugačije kada znate ko je i šta je, tj. kako vam se ona predstavila.

Uvek sa čovekom - majcheki po hiljaditi put govori VERUJTE U POJEDINCA i iznenadiće vas njegova povratna reakcija :wink:
Niko nije samo ono čime se predstavlja - niko...
 
AntunTun:
ok ako neko kazhe "ja sam lopov"..naravno da tju ochekivati da je losh chovek...il da kazhe "ja sam ubio dete"...naravno da tju imati mishljenje

Odlomak iz uvodnog posta: "Zauzimate li odredjene stavove prema ljudima, samom razgovoru sa njima, kada znate ko su oni? Šta su oni?"
Mislim da je to najbitnija recenica, u celoj toj prici je nebitno da li ti je to rekao sagovornik ili si do te informacije dosao na drugi nacin.

Da upotpunim la pjafa. Kada se tek upoznamo sa nekim, onda svaki podatak o toj osobi bitno utiche na sliku koju imamo o njoj. Nekako uvek tezimo ka tome da stvorimo predstavu o nekome, ma koliko da je ona nepouzdana, vec pri prvom kontaktu. Ne mislim da je nuzno pogresno procenjivati coveka na osnovu profesije, mislim da ona cesto ume nesto i da nam kaze nesto o osobi. Samo se ne treba oslanjati preterano na tu informaciju, i treba biti svestan toga da prilikom procene nekih osobina coveka na osnovu profesije polazimo od oborive pretpostavke.
 
Da,ali svakako da ces razgovor sa komunalcem i razgovor sa profesorom na fakultetu u startu zapoceti drugacije.
Naravno da se ljudi ocenjuju na osnovu onoga sto rade i to je generalizovanoAli .svakako da postoje izuzeci. E sad ja ne znam da li se pitanje odnosi bas na te izuzetke ali u 90% slucajeva meni znaci ko se cime bavi i kako se deklarise sve do onog trenutka kad me kao pojava zaintrigira pa pozelim da za njegovom doktorskom diplomom zastitim sto od masnog bureka ili ga udaljim od metle ili struga i stavim za katedru.
 
Predosećaj - Dojam - Pristup
Predubedjenje - Stav - Mišljenje
predrasuda - fiks ideja - ufur - osuda
----------------------------
Contra:
kod predrasude ne postoji izuzetak
kod predubedjenja , stava postoje izuzeci , ali "potvrdjuju" pravilo
kod pristupa, predosećaja, dojma izabran je jedan pristup, ali se po odgovoru (response) lako pristup menja .
-------------------------
Bila je tema već ovde, da je stvaranje predosećaja, pristupa -predubedjenja-predrasuda normalna reakcija u cilju efikasnijeg reagovanja na okolinu i neka vrsta "automatizacije" i stvaranja šablona.

Zato nema ljutiš, ni zbog pogrešne procene ni zbog "gluposti" drugih....život nas oblikuje....i vatrom i šibicom......
 

Back
Top