Kosovski algoritam

Duh Sekire

Iskusan
Poruka
6.686
Егзактан начин приказивања је најбоље средство у разбијању заблуда. Како сам ја информатичар, одговара ми начин приказивања кроз скуп корака – познатији као алгоритам. Видећемо могуће кораке у најбитнијем питању везаном за ову годину (око чега се многи слажу) питању решења статуса Косова и Метохије. Актери су, као што знамо Срби, Албанци и “међународна заједница” (у даљем тексту МЗ, а зна се зашто сам ставио под наводнике).

Корак 0 – Почетни услови. Нема повратка на 1999, нема припајања Косова накој од суседних држава, нема поделе, нема повезивања са другим државама и питањима (нама је најбитнија БиХ, односно РС). Осим тога, МЗ неће прихватити ни једнострана решења, али знамо да је то таутологија. Било које једнострано решење самим актом признавања од стране МЗ није више једнострано. Могуће је начинити и козметичке измене “да се власи не сете”. Зна се ко би могао постављати једнострана решења.

Корак 1 – Преговори. Преговорима се уз међународну медијацију жели постићи “компромисно решење”. Међутим, почетне платформе две стране су тако супротставаљене да је то тешко могуће. Притисци већ и у овој фази нису искључени. Ако се постигне договор ОК, излазак из алгоритма, ако не на Корак 2.

Корак 2 – Наметање решења.
Ово је фаза коју многи већ очекују. За сада власт тврди да неће прихватити тако нешто, па је чак Тадићев саветник Леон Коен рекао да ће се размотрити редефинисање односа са земљама које би да намећу. Но, видећемо. Изгледа да ће се ићи методом штапа и шаргарепе који иначе нису претерано велики. Шаргарепа: пустићемо вас да испуните СВЕ остале услове за улазак у НАТО и ЕУ. Штап: ускраћивање шаргарепе. Опште санкције или војна интервенција су скоро немогући. Могуће је хлађење (и) економских односа, али је овако нешто ограничено због количине њиховог капитала који је већ овде. Капитал нема домовину. Међутим, прихватање наметнутог решења ипак не делује посве немогуће. Дакле, за МЗ ваћи следеће: Ако се призна наметнуто решење ОК, излазак из алгоритма, ако не на Корак 3.

Корак 3 – Проглашавање решења.
Да не околишамо – то може бити само проглашавање/признавање независности “Косове”. Не би то била прва призната држава. Зна се како се то ради: Савет безбедности и/или Генерална скупштина. Али са становишта међународног права то би ипак био преседан. Први пут да се призна распарчавање једне државе коју не сматрају тиранском. Признавање права на самоопредељење народу који већ има своју државу. Онда слично може да важи и за Републику Српску, Западну Македонију, Северни Кипар, Јужну Осетију, Абхазију, Крим… Многима то не би одговарало. Зато је питање да ли би овакво проглашавање тек тако прошло. Но и да прође, онај ко проглашава преузима комплетну одговорност. Међутим, ако би Србија прихватила наметнуто решење и прва дала “Косови” амин, онда би одговорност била на страни Србије. Нико са стране нам не би био крив. Свеједно, из угла МЗ (онога ко би таква “решења” гурао): Ако успе проглашавање ОК, излазак из алгоритма, ако не на Корак 4.

Корак 4 – Повратак на Корак 0 и измена почетних услова. Ако ништа не успе, логично је променити поставку проблема (као рецимо у Дејтону). У том случају ништа што је изгледало немогуће не мора бити такво
.

Овим смо видели да не мора да важи флоскула коју је изнео неки талибан на Студиу Б, емисија “Огледало”, а која се понавља већ годинама: Ако одбијемо добићемо три пута мање. Чак можемо добити и оно што се сматра немогућим као што смо у Дејтону добили оно што нисмо Венс-Овеновим планом. Наравно, из ревизија Дејтона треба исвући поуку и бити крајње опрезан. У сваком случају, одбијањем наметнутог решења не може се само изгубити. Што је и требало доказати (ШТД).
 
odbijanje resenja nastalih medjunarodnom arbitrazom je legitimno za svaku drzavu koja nije prihvatila arbitrazu u startu. ne samo da ako se sleduje ovoj logici ne sme nista da se potpise, nego ne sme da se prihvati arbitraza kao takva... a u nju smo zagazili vec duboko, samo se jos tako ne zove, ali svi preduslovi da se tako nazove u pogodnom momentu postoje. vazno je u prvom pisanom sporazumu bilo koje vrste, nek je samo deklarativna saglasnost za pregovore, da se sa srpske strane jasno formulise treci faktor kao posrednicki a ne kao moguci arbitrarni. e, to je veca muka nego prosto ne potpisati. jer danas posrednistvo MZ od arbitraze MZ ne deli vise nikakva jasna pravna definicija. jer se vise ne zna sta je MZ...
 
Ја бих, ако могу, да се вратим на оно што је Председник рекао пре неко вече. Ако се не варам, а не варам се, човек је јасно рекао да морамо да се припремимо да је могуће и да нам се коначно решење косовског проблема наметне силом. Дакле да је и та опција отворена. Ако је тако, а немам разлога да сумњам у истинитост онога што је Председник моје Државе рекао, проитиче да је све могуће. Да ће коначни ударац Србији бити управо то и да ми на то морамо да будемо спремни. Питање је само, колико војно способног становништва ово НЕЋЕ да прихвати.
 
JABUCHILO:
odbijanje resenja nastalih medjunarodnom arbitrazom je legitimno za svaku drzavu koja nije prihvatila arbitrazu u startu. ne samo da ako se sleduje ovoj logici ne sme nista da se potpise, nego ne sme da se prihvati arbitraza kao takva... a u nju smo zagazili vec duboko, samo se jos tako ne zove, ali svi preduslovi da se tako nazove u pogodnom momentu postoje. vazno je u prvom pisanom sporazumu bilo koje vrste, nek je samo deklarativna saglasnost za pregovore, da se sa srpske strane jasno formulise treci faktor kao posrednicki a ne kao moguci arbitrarni. e, to je veca muka nego prosto ne potpisati. jer danas posrednistvo MZ od arbitraze MZ ne deli vise nikakva jasna pravna definicija. jer se vise ne zna sta je MZ...

Веома добро Јабучило. Аспект ситуације који морамо узети у обзир.

Krstic Jeremija:
Ја бих, ако могу, да се вратим на оно што је Председник рекао пре неко вече. Ако се не варам, а не варам се, човек је јасно рекао да морамо да се припремимо да је могуће и да нам се коначно решење косовског проблема наметне силом. Дакле да је и та опција отворена. Ако је тако, а немам разлога да сумњам у истинитост онога што је Председник моје Државе рекао, проитиче да је све могуће. Да ће коначни ударац Србији бити управо то и да ми на то морамо да будемо спремни. Питање је само, колико војно способног становништва ово НЕЋЕ да прихвати.

Наметнути, али шта?
Србија је у таквој позицији да увек може рећи "играјте се без нас". Како рекох, мало је вероватно да ће нас бомбардовати само да бисмо потписали отуђење дела територије који већ не контролишемо. Имају они већ довољно кандидата за тако нешто... Слично важи и за опште санкције.
Много им је лакше да једноставно Косово прогласе независним. Погледајмо логички: ако могу да нам уведу санкције/агресију, ако се неће остали бунити, још ће се мање бунити ако једноставно признају Косово. Зашто онда да троше џебану за џабе?!?
Е сад, ни то проглашење није баш једноставно. Не мислим да су нам акције много лоше. Ако ништа друго - немамо шта да изгубимо па је и могућност даљег пада самим тим мала.
 
Стоји то што си рекао. Само, ја сам склонији да се прибојавам реакције Народа. Неће овај пут Београд да изађе на улице и да виче "боље рат него пакт" нити ишта слично, Београд је данас легло квислинга, али, шта ћемо са осталих 70 % Србије? Шта ће она да каже? Све Влада лепо смисли и одигра, и онда устану Крагујевац, Чачак, Краљево, Крушевац, Ниш - шта онда?
 
Krstic Jeremija:
Све Влада лепо смисли и одигра, и онда устану Крагујевац, Чачак, Краљево, Крушевац, Ниш?

Онда дођу радикали.
А њима ЛААААКККООООООО!!!
Још ако у међувремену оде Ратко...

Шта ћеш, дијалектика.
 
Opa, bata Dzeremaja... dobar... dobar skroz... svaka chas'... svaka chas'...
samo udri...


@ zagor te nei

... batice algoritam boli koliko je dobar... zapad je pametan... oni ljudi ok u svakoj opciji... ne ide preko njihovih ledja... ovo bi trebalo uciti decu u skoli... kako su jedni pametni a drugi ne... jedni su svoju cenjenu pozadinu izvukli a drugi su je podmetnuli na resheto... :roll:
 
JABUCHILO:
odbijanje resenja nastalih medjunarodnom arbitrazom je legitimno za svaku drzavu koja nije prihvatila arbitrazu u startu. ne samo da ako se sleduje ovoj logici ne sme nista da se potpise, nego ne sme da se prihvati arbitraza kao takva... a u nju smo zagazili vec duboko, samo se jos tako ne zove, ali svi preduslovi da se tako nazove u pogodnom momentu postoje. vazno je u prvom pisanom sporazumu bilo koje vrste, nek je samo deklarativna saglasnost za pregovore, da se sa srpske strane jasno formulise treci faktor kao posrednicki a ne kao moguci arbitrarni. e, to je veca muka nego prosto ne potpisati. jer danas posrednistvo MZ od arbitraze MZ ne deli vise nikakva jasna pravna definicija. jer se vise ne zna sta je MZ...
JABUCHILO, upascu u vasu diskusiju sa pitanje...Kosovosko problem, jos najbolje je, da lepo Srpski narod izidje na ulicam sa protestom, da je Zapdnu, ne uzimajuci u obzir Albanski i Islamski terorista ,koji su sada od strne Zapada ukljuceni u Kosovske pregovore, preksio prava legalne drzave i da je njihovo pravo da od UN. zahtevaju da sekuriti council razmotri njihovi akciju koju su u ime komunizma i S.Milosevica zlo upotrebii. Jel' da bi takav potez bio dobr za Kosovsko resenja?!...
 
Krstic Jeremija:
Стоји то што си рекао. Само, ја сам склонији да се прибојавам реакције Народа. Неће овај пут Београд да изађе на улице и да виче "боље рат него пакт" нити ишта слично, Београд је данас легло квислинга, али, шта ћемо са осталих 70 % Србије? Шта ће она да каже? Све Влада лепо смисли и одигра, и онда устану Крагујевац, Чачак, Краљево, Крушевац, Ниш - шта онда?

Jeremija, ova ti je biserna...."Beograd je leglo kvislinga..." mashala ....
A ono.....Cacak, Kragujevac, Krusevac.....cvet Srbije......
Mozda prvo da se obracunate sa tim leglom kvislinga???...ne bi bilo lose...pa onda Srbija, srecna i vesela tzv. "Domacinska Srbija".....al kenjas...i da znas...nikom nece da se digne...sta bude bice...prazna junacenja na forumu su jedno, a ponovni rat sa NATO, nesto sasvim drugo...
 
billy_THE_kid:
Jeremija, ova ti je biserna...."Beograd je leglo kvislinga..." mashala ....
A ono.....Cacak, Kragujevac, Krusevac.....cvet Srbije......
Mozda prvo da se obracunate sa tim leglom kvislinga???...ne bi bilo lose...pa onda Srbija, srecna i vesela tzv. "Domacinska Srbija".....al kenjas...i da znas...nikom nece da se digne...sta bude bice...prazna junacenja na forumu su jedno, a ponovni rat sa NATO, nesto sasvim drugo...

Какве везе има са изнетим мишљењем закључак "поновни рат са НАТО"... мислиш ако народ узме говњиве мотке да растера овдашње плаћенике да то значи РАТ ??? Е, па много себи придајете важности, не знам само шта би НАТО рекао на то ... :roll: :roll: :roll:
 
Nije Jeremija mislio na dizanje naroda protiv politicara...tu sam uvek, za govnjive motke.....
Nego, satro, dici ce se narod da odbrani Kosovo, ako ga prizna MZ....a ja kazem da nece...

Nego...sta se ti bunis??...vidim da si sa Vracara...znaci i ti si iz bgd, legla kvislinga...
 
billy_THE_kid:
Nije Jeremija mislio na dizanje naroda protiv politicara...tu sam uvek, za govnjive motke.....
Nego, satro, dici ce se narod da odbrani Kosovo, ako ga prizna MZ....a ja kazem da nece...

Nego...sta se ti bunis??...vidim da si sa Vracara...znaci i ti si iz bgd, legla kvislinga...

Ја јесам и са Врачара и из градске породице (мислим од пре 2.светског рата), дакле са сигурношћу могу да потврдим да је наш Град заиста постао легло квислинга из пројугословенских комунистичких породица... од њих се више овде живети не може - сви су се довукли баш у Београд, нарочито од 90-тих на овамо...

п.с. никада се НЕ ЗНА шта ће народ да уради и како ће да реагује... само је потребна у
одређеном тренутку иницијална каписла... и ...
 
E, ovde se vec slazemo.......ovo da su se dovukli svi u Bgd od 90-tih..to jeste.....i da grad nije vise onaj isti....i to jeste....
E, sad....da li je bas leglo kvislinga......to bas ne bih reko...previse imam drugova iz skole, iz kraja, rodbine, poslovnih prijatelja....mahom Beogradjani, i sigurno ne kvislinzi...

Znaci, filozofija je sledeca....bgd je shit, a unutrasnjost Srbije je satro patrioti i domacini ( od "DOMACINI" mi krene kiselina...}.......ako si sluzio vojsku, setices se tog modela ponasanja....

OOOOOO, PA TI SI IZ BEOGRADA????............................
 
billy_THE_kid:
E, ovde se vec slazemo.......ovo da su se dovukli svi u Bgd od 90-tih..to jeste.....i da grad nije vise onaj isti....i to jeste....
E, sad....da li je bas leglo kvislinga......to bas ne bih reko...previse imam drugova iz skole, iz kraja, rodbine, poslovnih prijatelja....mahom Beogradjani, i sigurno ne kvislinzi...

Znaci, filozofija je sledeca....bgd je shit, a unutrasnjost Srbije je satro patrioti i domacini ( od "DOMACINI" mi krene kiselina...}.......ako si sluzio vojsku, setices se tog modela ponasanja....

OOOOOO, PA TI SI IZ BEOGRADA????............................

Добро... делимично смо се сложили... али нешто ми ипак није јасно... Београд је главни град Србије - а Ти са таквим презиром непрекидно пишеш о Србији... не разумем како можеш да живиш у земљи коју толико мрзиш ???

Београд је Србија почела да презире са разлогом... постао је стециште малограђана који као и свака покондирена тиква одједном почињу да гаје високо мишљење о себи, као Београђани су 'нешто' а остали су 'ништа' а то нема везе са истином ...лично не могу да живим ван Београда али исто тако волим Србију... тако је лепа ...
 
Gde si ti video da ja sa prezirom pisem o Srbiji???
Mozda o NEKIM Srbima...satro patriotama....koji su za vreme ratova isli jos u skolu, a sad su cyber Srbende...to da

Vidim da si zaboravio, da je ovde covek iz cista mira nazvao Bgd leglom kvislinga....ja nisam nazvao npr. Zajecar, leglom kvislinga...ili Suboticu...a mozda bi i ja mogo da lupetam tako....sto da ne

E, pa , Vracarac....nama sa Vozdovca ne prija kad nas svaka dzumara naziva kako hoce zato sto smo iz BG......
 
vzeoy7y9:
JABUCHILO, upascu u vasu diskusiju sa pitanje...Kosovosko problem, jos najbolje je, da lepo Srpski narod izidje na ulicam sa protestom, da je Zapdnu, ne uzimajuci u obzir Albanski i Islamski terorista ,koji su sada od strne Zapada ukljuceni u Kosovske pregovore, preksio prava legalne drzave i da je njihovo pravo da od UN. zahtevaju da sekuriti council razmotri njihovi akciju koju su u ime komunizma i S.Milosevica zlo upotrebii. Jel' da bi takav potez bio bobr za Kosovsko resenja?!...

moze i tako. ali zasto ne bi bilo bolje da sedimo i cutimo a kad nesto bas moramo da kazemo samo stavimo sake na usi i vicemo nenenenene-ni-sta-te-ne-cu-jem-mmm! meni se oduvek vise svidjala ta varijanta ;)
 
billy_THE_kid:
Jeremija, ova ti je biserna...."Beograd je leglo kvislinga..." mashala ....
A ono.....Cacak, Kragujevac, Krusevac.....cvet Srbije......
Mozda prvo da se obracunate sa tim leglom kvislinga???...ne bi bilo lose...pa onda Srbija, srecna i vesela tzv. "Domacinska Srbija".....al kenjas...i da znas...nikom nece da se digne...sta bude bice...prazna junacenja na forumu su jedno, a ponovni rat sa NATO, nesto sasvim drugo...

Viva la ДОМАЋИНСКА СРБИЈА!!!
409516_18-12.jpg


eremita:
Какве везе има са изнетим мишљењем закључак "поновни рат са НАТО"... мислиш ако народ узме говњиве мотке да растера овдашње плаћенике да то значи РАТ ??? Е, па много себи придајете важности, не знам само шта би НАТО рекао на то ... :roll: :roll: :roll:

Навикли да се идентификују са окупатором, па мисле и окупатор се идентификује са њима. Класична грешка.
Сетимо се како нико са стране није реаговао када је БаДиЂ био мало приведен, па ни 1001 пут када је Чедај био "угрожен", нити кад је Беба објавио своју проповед о "злочиначком удружењу"...
Исто као и сада за Богољуба. Заболе их бре!
 
eremita:
Добро... делимично смо се сложили... али нешто ми ипак није јасно... Београд је главни град Србије - а Ти са таквим презиром непрекидно пишеш о Србији... не разумем како можеш да живиш у земљи коју толико мрзиш ???

Београд је Србија почела да презире са разлогом... постао је стециште малограђана који као и свака покондирена тиква одједном почињу да гаје високо мишљење о себи, као Београђани су 'нешто' а остали су 'ништа' а то нема везе са истином ...лично не могу да живим ван Београда али исто тако волим Србију... тако је лепа ...


Слажем се. То је и била суштина мог иступа. Београд је главни град СРБИЈЕ. А не понаша се тако. Јер се сваковрсни шљам навукао овде.
 

Back
Top