UBRZAN PULS

L

LAURAA

Gost
IMAM PROBLEM SA UBRZANIM RADOM SRCA.MOJ PULS U MIRU NEKADA IZNOSI102.BILA SAM KOD INTERNISTE I EKG JE U REDU.DA LI VI MOZDA ZNATE NESTO O OVOME ILI IMATE SLICAN PROBLEM? :(
 
Ubrzan puls ne mora uvek da bude povezan samo sa srcem,cesto je manifestacija nekih drugih problema.Anemije(proveri krvnu sliku),oboljenja stitaste zlezde(hipertireoza,treba da proveris i hormone tsh,t3),ne znam da li imas problema sa zelucem ali i dijafragmalna hernija(zeludacna kila)hoce da da lupanje srca iz cistog mira,naravno stres(u najvecem broju slucajeva).Ako stres stavimo sa strane jer smo svi pod stresom ovo je spisak stvari koje bi trebalo proveriti da bi se iskljucio neki organski uzrok.
Toliko mogu da ti kazem samo na osnovu tvog pitanja,mozda bih mogla i vise ako mi kazes koliko imas godina i da li si primetila bilo sta pored lupanja srca(ma koliko ti banalno delovalo) a odnosi se na spavanje,jelo,kilazu...
Pozdrav!
 
dr:
Ubrzan puls ne mora uvek da bude povezan samo sa srcem,cesto je manifestacija nekih drugih problema.Anemije(proveri krvnu sliku),oboljenja stitaste zlezde(hipertireoza,treba da proveris i hormone tsh,t3),ne znam da li imas problema sa zelucem ali i dijafragmalna hernija(zeludacna kila)hoce da da lupanje srca iz cistog mira,naravno stres(u najvecem broju slucajeva).Ako stres stavimo sa strane jer smo svi pod stresom ovo je spisak stvari koje bi trebalo proveriti da bi se iskljucio neki organski uzrok.
Toliko mogu da ti kazem samo na osnovu tvog pitanja,mozda bih mogla i vise ako mi kazes koliko imas godina i da li si primetila bilo sta pored lupanja srca(ma koliko ti banalno delovalo) a odnosi se na spavanje,jelo,kilazu...
Pozdrav!
DAVALA SAM REZULTATE I ONI SU BILI DOBRI,NEMAM NIKAKVE PROBLEME SA JELOM,KILAZOM,ITD.INACE IMAM 23 GODINE,I PORED UGBRZANOG PULSA OSECAM I PROBADANJE U PREDELU SRCA.
 
Onda je verovatno sve u redu,ta probadanja koja ti osecas su mialgie intercostalis,u prevodu bolovi koji zahvataju ne srce nego medjurebarne misice.Sve to ukazuje da si verovatno pod stresom,i sigurno nije nista strasno.Nista,moras da nadjes ventil za opustanje.Da se setas,bavis nekim sportom,kad osetis ta probadanja mozes da uzmes brufen tabletu i da prilegnes.Vazno je da se ne sekiras.Znam da je lakse reci nego uraditi ali tako je.Ako mislis da nisi nervozna i napeta poslusaj svoje telo,ono ti govori suprotno.Pozdrav!
 
dr:
Onda je verovatno sve u redu,ta probadanja koja ti osecas su mialgie intercostalis,u prevodu bolovi koji zahvataju ne srce nego medjurebarne misice.Sve to ukazuje da si verovatno pod stresom,i sigurno nije nista strasno.Nista,moras da nadjes ventil za opustanje.Da se setas,bavis nekim sportom,kad osetis ta probadanja mozes da uzmes brufen tabletu i da prilegnes.Vazno je da se ne sekiras.Znam da je lakse reci nego uraditi ali tako je.Ako mislis da nisi nervozna i napeta poslusaj svoje telo,ono ti govori suprotno.Pozdrav!
HVALA TI PUNOOOOO
 
to ti se zove akcioznost. kad te uhvati probaj da hodaš jer tako podsvesno govoriš sebi sve je u redu živa sam mogu da stojim na nogama. meni to uvek pali.
tako da sad retko kad osetim lupanje srca. i sve kreće iz glave odnosno želuca. KISELINA...
 
dr:
Ubrzan puls ne mora uvek da bude povezan samo sa srcem,cesto je manifestacija nekih drugih problema.Anemije(proveri krvnu sliku),oboljenja stitaste zlezde(hipertireoza,treba da proveris i hormone tsh,t3),ne znam da li imas problema sa zelucem ali i dijafragmalna hernija(zeludacna kila)hoce da da lupanje srca iz cistog mira,naravno stres(u najvecem broju slucajeva).Ako stres stavimo sa strane jer smo svi pod stresom ovo je spisak stvari koje bi trebalo proveriti da bi se iskljucio neki organski uzrok.
Toliko mogu da ti kazem samo na osnovu tvog pitanja,mozda bih mogla i vise ako mi kazes koliko imas godina i da li si primetila bilo sta pored lupanja srca(ma koliko ti banalno delovalo) a odnosi se na spavanje,jelo,kilazu...
Pozdrav!

Imam i ja jedno pitanje. Imam 34 godine i od pre par nedelja mi krvni pritisak jako varira. Desava se da bude i 170 sa 100 i to obicno nocu, dok je preko dana normalan. Ranije sam uvek imala nizi pritisak, oko 110 sa 70. Imam i ubrzan puls oko 90, a ranije je stalno bio oko 65. Prosle godine sam radila analizu krvi na hormone stitne zlezde i bilo je sve dobro. Teska sam 88kg i visoka 160 cm.Holesterol mi je blago povisen na 5,7 i sad sam na dijeti bez soli, kofeina, masti, kaloricnih namirnica, gaziranih pica itd.Ne znam sta da radim, ako imate neki koristan savet, dobro bi mi dosao.
 
Правац кардиолог. ;)
А дијета под обавезно. Вероватно ти зато скаче притисак. Организам може да трпи неко време али има век трајања.
 
Imam i ja jedno pitanje. Imam 34 godine i od pre par nedelja mi krvni pritisak jako varira. Desava se da bude i 170 sa 100 i to obicno nocu, dok je preko dana normalan. Ranije sam uvek imala nizi pritisak, oko 110 sa 70. Imam i ubrzan puls oko 90, a ranije je stalno bio oko 65. Prosle godine sam radila analizu krvi na hormone stitne zlezde i bilo je sve dobro. Teska sam 88kg i visoka 160 cm.Holesterol mi je blago povisen na 5,7 i sad sam na dijeti bez soli, kofeina, masti, kaloricnih namirnica, gaziranih pica itd.Ne znam sta da radim, ako imate neki koristan savet, dobro bi mi dosao.

Крвни притисак ноћу, у стању мировања и опуштености сигурно неће нагло расти због "гојазности" ако то не чини током дана када сте активни, односно када кретањем оптерећујете срце и крвне судове. Разлог Вашег проблема лежи, највероватније у анксиозности коју неспокојан човек највише испољава ноћу, што је и логично. Тада и долази до тахикардије због узнемирености и спазма крвних судова што резултира повишеним вредностима. Повишена телесна тежина може да поспеши проблем али она није, сигурно, узрочник хипертензије. Ради се о есенцијалној хипертензији чији је узрок идиопатски (непознатог порекла).
"Лек" првог избора у лечењу хипертензије је промена начина живота, па ако он не даје задовољавајуће резултате, иде се на медикаментну терапију.
У сваком случају, идите код интернисте (кардиолога) али и више шетајте, будите оптимисти, верујте у себе и ноћу, пред одлазак на спавање, уверавајте себе да дан нисте узалуд потрошили...
 
Šta je tahikardija (ubrzani rad srca)?

Srce odraslog čoveka kuca između 60 i 100 puta u minuti, ali postoje zdrave osobe (sportisti), kod kojih je broj otkucaja manji od 60 u minuti, što je potpuno normalna pojava. Takodje, prilikom napora, srce povećava svoju frekvenciju. Dakle, tahikardija, ili ubrzan rad srca je pojava u kojoj srce kuca brže od 100 puta u minuti.

Neke vrste tahikarija su potpuno bezopasne, a neke mogu biti smrtonosne, tako da za neke oblike nije potrebna nikakva terapija, dok se neke mogu rešiti uzimanjem lekova, ili čak operacijom srca.

Okidači za nastanak tahikardije mogu biti kofein, alkohol, pušenje, pojedini lekovi, droge (kokain, amfetamini...). Faktori rizika za nastanak tahikardije su koronarna bolest srca, kardiomiopatija (oslabljeno srce), oštećeni srčani zalisci, genetska predispozicija, hipertireoza (povišene vrednosti hormona štitaste žlezde), apneja u snu (prestanak disanja u snu), poremećej elektrolita (kalijuma, natrijuma, kalcijuma i magnezijuma), plućne bolesti (hronična opstruktivna bolest pluća, plućna embolija, astma).

Koji su simptomi i znaci tahikardije?

Ako srce radi ubrzano, ne može efekasno da izbacuje krv, tako da se količina krvi koja dolazi u vitalne organe smanji, a time i dovod kiseonika.

Simptomi tahikardije najčešće su:

vrtoglavice
zadihanost
nesvestica
palpitacije (lupanje i preskakanje srca)
pritisak u grudnom košu (stenokardija)
sinkopa (gubitak svesti)
Neke osobe nemaju nikakve tegobe i tahikardija se otkrije slučajno na sistematskom pregledu.

Kako se postavlja dijagnoza tahikardije?

Dijagnoza tahikardije se postavlja na osnovu kliničkog pregleda i anamneze.

EKG (elektokardiogram) snimak srčane aktivnosti je dovoljan za postavljanje dijagnoze.

Sve češće se radi 24h Holter EKG-a, jer nekada tahikardija može da se javi u odredjeno doba dana, pa se ne vidi na običnom pregledu.

Ergometrija (test opterećenja na pokretnoj traci, ili na bicikli) se izvodi jer neke vrste tahikardije se pogoršaju u naporu, tako da je to dobar način da se utvrdi vrsta tahikardije.

Ultrazvučni pregled srca (ehokardiografija) procenjuje mehanički rad srca i evidentira prisustvo promena u anatomiji srca i toku krvi.

Laboratorijske analize podrazumevaju kompletnu krvnu sliku (anemija može uzrokovati tahikardiju), nivo elektrolita (kalijum, natrijum, kalcijum, magnezijum), hormone štitaste žlezde i rutinske biohemijske analize krvi.

Kako se leči tahikardija?

U slučaju da su tegobe posledica neke druge bolesti (hipertireoza, plućna embolija, temperatura, infarkt), leči se osnovna bolest.

Kod osoba kod kojih se tahikardija javlja bez poznatog razloga, a isključe se bolesti srca mogu se koristiti beta blokatori ( bisoprolol, atenolol, metoprolol), antiaritmici (amjodaron, propafenon), blokatori kalcijumskih kanala (verapamil, diltiazem).

U slučaju da lekovi ne drže simptome pod kontrolom, može se učiniti ablacija mesta odakle impulsi nastaju. To se radi u sedaciji, kateterom koji inaktivira deo koji šalje impulse. Ablacija je u domenu lekara specijaliste kardiologije, elektrofiziologa.

izvor
http://www.simptomi.rs

Dr med. Dragan Stojicevic
 
Ja imam 30g. Imam 59kg i visoka sam 174cm.Pritisak mi je nizi,tako mi je godinama.Vec u poslednje vrijeme osjecam ubrzan puls koji varira od 87-94.
Cesto kad krenem na spavanje iz cista mira osjecam naglo lupanje i kao da imam napad panike.Brzo se zamaram,slabo krecem i u vrlo losoj kondiciji. Jos sto sam primjetila u poslednje vrijeme je da osjetim bolove ili kao neko grcenje u dijelu slepoocnice, kao da mi tu neka vena pocne naglo da kuca.(ako sam dobro objasnila). Da li se to jos nekom desava? Malo sam zabrinuta, da nije to povezano...a sto se tice stresa uh toga je i previse bilo u mom zivotu.
 
Стрес плус преглед штитне жлезде. Наравно и кардиолошки преглед је добро дошао, мада ти је фреквенца у границама нормалног.
 
I ja imam slicnih problema naime dugooo vremena imam problema sa ubrzanim pulsom,radila sma sve rezultate sve ok,dijagnoza sinusna tahikardija,na kraju kod kardiologa gde mi je covek rekao da imam zdravo srce i da je sve na nervnoj bazi sto hoce kod mladjih osoba,inace imam 22 godine.Dao mi propranolol da pijem po potrebi kad mi zasmeta lupanje,al ja ga pijem 2x dnevno,na kraju nalaza pise "Nalaz govori o prilogu poovecanog simpatikotonusa" sto mi nije jasno.J i dalje strahujem non-stop osluskujem srce,drzim prst na vratu,to me mnogo muci al ne mogu da prestanem,sve mislim d aje kardiolog nesto propustio,ne znam kako da izadjem iz tog kruga opsednutosti.
 
I ja imam slicnih problema naime dugooo vremena imam problema sa ubrzanim pulsom,radila sma sve rezultate sve ok,dijagnoza sinusna tahikardija,na kraju kod kardiologa gde mi je covek rekao da imam zdravo srce i da je sve na nervnoj bazi sto hoce kod mladjih osoba,inace imam 22 godine.Dao mi propranolol da pijem po potrebi kad mi zasmeta lupanje,al ja ga pijem 2x dnevno,na kraju nalaza pise "Nalaz govori o prilogu poovecanog simpatikotonusa" sto mi nije jasno.J i dalje strahujem non-stop osluskujem srce,drzim prst na vratu,to me mnogo muci al ne mogu da prestanem,sve mislim d aje kardiolog nesto propustio,ne znam kako da izadjem iz tog kruga opsednutosti.

Smatra da si anksiozna, a to sto mislis da je on nesto propusatio i samo o tome razmisljas ide dodatno u prilog tome da je verovatno u pravu. Probaj da se opustis.
Zasto uzimas propranolol 2x dnevno? Osetis potrebu da ga uzmes 2 puta na dan ili si onako to resila? :)
 
Pa ja resila sama :D I tako pijem pola god 2x dnevno,mada nije od neke velike pomoci.I kad imam lupanje ja se osecam dobro,al me uhvati ta panika,strah,posle svega toga iscrpljenost,glavobolja.Ponekad dodje period kad ne razmisljam o tome i bude mi super,inace radim u nekom marketu, al srce mi je uvek u podsvesti iako jako puno radim.Ja uglavnom ne osecam lupanje,al stalno drzim prst na vratnoj zili,stvarno se ponekad pitam da li sam normalna al ne mogu da prestanem da mislim o tome,znam da nista necu postici posmatarjuci svoje srce al ne vredi,Ima li ko kakav savet :think: Razmisljala sam opet da posetim kardiologa al znam sve isto,on me utesi da sam zdrava,ja puna srece,i posle par dana opet isti tripovi,i majka ne da da joj pomenem srce,kaza da umisljam niko me ne razume.
 
ja ne bih savetovao opustanje nego fizicku aktivnost posle koje bi srce samo pravilo balans

kad je neko anksiozan, onda fizicka aktivnost nema nikakve veze sa tegobama, nego je potrebno da nauci da kontrolise to psihicko stanje.

taj povecan simpatikotonus znaci da jednostavno je njen simpatikus (deo autonomnog nervnog sistema) jace aktivan nego sto je normalno, a onda on dalje prouzrokuje ubrzan puls i jos poneki simptom.
 
Poslednja izmena:
kad je neko anksiozan, onda fizicka aktivnost nema nikakve veze sa tegobama, nego je potrebno da nauci da kontrolise to psihicko stanje.
taj povecan simpatikotonus znaci da jednostavno je njen simpatikus (deo autonomnog nervnog sistema) jace aktivan nego sto je normalno, a onda on dalje prouzrokuje ubrzan puls i jos poneki simptom.

Fizicka aktivnost itekako utice na psihicko stanje.
 
I ja imam slicnih problema naime dugooo vremena imam problema sa ubrzanim pulsom,radila sma sve rezultate sve ok,dijagnoza sinusna tahikardija,na kraju kod kardiologa gde mi je covek rekao da imam zdravo srce i da je sve na nervnoj bazi sto hoce kod mladjih osoba,inace imam 22 godine.Dao mi propranolol da pijem po potrebi kad mi zasmeta lupanje,al ja ga pijem 2x dnevno,na kraju nalaza pise "Nalaz govori o prilogu poovecanog simpatikotonusa" sto mi nije jasno.J i dalje strahujem non-stop osluskujem srce,drzim prst na vratu,to me mnogo muci al ne mogu da prestanem,sve mislim d aje kardiolog nesto propustio,ne znam kako da izadjem iz tog kruga opsednutosti.

Ma tebi je to vise na nervnoj bazi.
Nemoj se sekiras za srce to regulise podsvest a ne svesno.
Samo rekreacija onako umerena. Recimo brzo pesacenje jedno 45 minuta (zavisi vec koliko si u kondiciji) da se onako malo i oznojis pa posle tusiranje...
 
da i lekar mi je preporucio fizicku aktivnost,i rekao da prestanem da merim puls,kad me to uhvati da uzmem nesto da radim,sve ja to znam,al ja sam prosto navikla na osluskivanje i strepnju.
 
Pa ja resila sama :D I tako pijem pola god 2x dnevno,mada nije od neke velike pomoci.I kad imam lupanje ja se osecam dobro,al me uhvati ta panika,strah,posle svega toga iscrpljenost,glavobolja.Ponekad dodje period kad ne razmisljam o tome i bude mi super,inace radim u nekom marketu, al srce mi je uvek u podsvesti iako jako puno radim.Ja uglavnom ne osecam lupanje,al stalno drzim prst na vratnoj zili,stvarno se ponekad pitam da li sam normalna al ne mogu da prestanem da mislim o tome,znam da nista necu postici posmatarjuci svoje srce al ne vredi,Ima li ko kakav savet :think: Razmisljala sam opet da posetim kardiologa al znam sve isto,on me utesi da sam zdrava,ja puna srece,i posle par dana opet isti tripovi,i majka ne da da joj pomenem srce,kaza da umisljam niko me ne razume.

Bolje psihijatara.
 

Back
Top