Linux, pomoc oko softvera pls!

LedStorm

Zainteresovan član
Poruka
254
linux

Posto sam pocetnik (sam svoj majstor)
treba mi pomoc oko linuxa.
(sa linuxom sam se upoznao preko knopix-a)

Treba da instaliram linux na dva racunara pa mi je potrebna preporuka,
koji linux, gde da nadjem drajvere, programe i literaturu koja je nezavisna

od CD-ova naravno..

ukratko cu napisati koja su to dva racunara i sta se zahteva od njih.

1vi racunar

Cyrix 266 (CPU 300MHz downclock)
64 MB SDram
PCI SVGA Rage pro + TV tuner (chip AGP x2)
Sound Blaster Yamaha OPLSA ISA
HDD 600MB
CD Teac
Floppy
Monitor 14" 640x480

Za ovaj racunar postavljam pitanje:

- Odakle da downloadujem neku stariju verziju linux-a i preporuka
- Drajveri
- Divx - Xvid codec
- MP3 player



2gi racunar

Intel cell 3.12 (CPU 2,4MHz overclock)
MB Intel chipset
SVGA AGP ABIT Siluro FX5700-E
512MB DDR
F/M Motorola SM56k
SB Sreative value 4.1
Realtek 10/100 lan
HDD 120GB
Combo LG
CD ASUS
HP Deskjet 710c
BearPaw 244bTA Plus WIA Scanner
Logitech USB MX510 Optical Mouse
floppy
Siemens Nixdorf 21" monitor
BTC tastatura model 9000A
4.1 JS Speakers


Za ovaj racunar postavljam pitanje:

- preporuke za linux vezane za verziju i proizvodjaca
- drajveri
- multimedia drajveri za misa i tastaturu
- Photoshop za linux ili slican program + user guide.pdf
- Premier za linux ili slican program + user guide.pdf
- c++ za linux
- SratCraft/BroodWar (video igra) za Linux
- program za rezanje CD-a
- preporuka za player pod linuxom za mp3 i divx
- program za image Alcohol 100% ili slican
- ICQ i Mirc odnosno primerna zamena
- AVP
- Mobile phone Manager Siemens c64 za linux
- Divx - Xvid, Quick time, Real time codec
- DVD to Xvid converter
- Sound forge
- Rar-Zip Arhiver.


Posebno mi je bitan ovaj slabiji
posto on ide u lokal (say No to Microsoft!)
Znaci gde da downloadujem ove stvari ili gde da ih nadjem
ili jednostavno predlog.
Postoji li IRC posvecen linuxu - koja adresa i kanal


Ko zna bilo sta o gore navedenom neka se javi, takodje ako
linux vec u sebi sadrzi dosta dobar program koji je gore vec
naveden tako da mi bolji ne bi trebao, molim vas navedite mi
njegovo ime i adresu gde bih mogao naci pdf objasnjenje za njega.

I na kraju, naravno, neki pdf opener kao acrobat reader.

Unapred hvala na svakom postu koji mi moze pomoci.
 
Sto se tice linuxa za prvi komp, savetujem ti da dignes ruke posto drajvere nigde ili pak skoro nigde neces naci za njega, kodeke nigde a o nekom radu pod linuxom na njemu i da ne govorim.

Sto se tice drugog kompa, tu nemas nikakav problem, radi sve na njemu. Preporucujem ti SuSE Linux jer je zaista jednostavan za koriscenje a sve sto ti treba od programa vec dobijas uz instalacioni disk, tj. integrisani su u njemu, apsolutno sve sto ti treba je integrisano u njemu. Brz je, extra stabilan i funkcionalan. Ja sam na linuxu vec par godina i ne pada mi na pamet da razmisljam o windozi jer je suplja k'o cedaljka.

Probao sam skoro svaku distribuciju linuxa ali mislim da ce ti SuSE extra biti lak za snalazenje, videces i sam.

Ako ti nesto ne bude jasno, mozes me kontaktirati na mail : mjoksimovic@gmail.com

POZDRAV
 
pa dobro za stariji komp sam mislio i neku stariju verziju linuxa, mandrake ili sta znam, (to sam davno video kod nekog lika na 486ici) samo sto ju je problem naci (bar meni koji na netu uvek nalecem na nove stvari - logicno samo nove stvari se i reklamiraju)

SuSE sam jednom imao na kompu dovoljno dugo da sam zbog toga platio 10GB vaznih podataka.
(situacija kada mi drugar objasnjva kako se mountuje particija: E sad posle ovoga mozes da stavis i drugo ime, samo izbrises ovo i .... u je8ote ... uhh .. izvini...) zato nisam dugo planirao dok ne ispraznim HDD da se bakcem sa tim.

za ostalo, pogotovu za mail hvala, racunaj da cu te poceti daviti kad zavrsim instalaciju :)
 
Za stari komp uzmi slackware ili gentoo....gentoo je cudo moze da se optimizuje za bilo koju masinu samo malo strpljenja i citanja dokumentacije....
Za drugu masinu mozes da uzmes koji hoces koji tebi odgovara...mp3 ces na slackwareu moci da slusas cim ga instaliras...a za divx/dvd skines mplayer i essentila kodeke naces sve na mplayerovom sajtu...
Za drivere za tastaturu i misa nisam siguran...da li ce prepoznati ili ces morati nesto da budzis..
A evo ti preporuke za programe...
Fotosop - Gimp
C++ - to ces lako naci videces i sam
StarCraft - pomocu cedega emulatora
Rezanje cd-ova - k3b; gnomebaker; xcdroast...
Mp3 player - Amarok ili xmms
divx - mplayer
Imaging - Mozes da koristis *iso fajl koji mozes da mountujes gde god hoces
ICQ - Gaim
Mirc - Xchat
Mobil phone manager - Slackware ima neki program koji dolazi po defaultu tj. kad instalias sve al ne znam sta radi
Divx - Xvid, Quick time, Real time codec - Kad skines mplayer i essentila kodeke nece ti biti potrebni jer mplayer pusta sve ali mislm sve
DVD to Xvid converter - Ako mislis DVD to AVI imas na linuxo.org forumu pod Linux tips&tricks kako da to uradis iz konzole koristeci mplayer mogu samo da kazem da je prosto
Sound f. - ne znam ne bavim se tim
Rar - Zip - ARK

E sad nadam se da sam ti bar malo pomogao ako budes imao jos nekih pitanja postavi ih slobodno...

P.S. Suse nema podrsku za multimediju moraces da skidas s neta...
 
Imacu neko umrezavanje sad za novu godinu tako da cu negde oko 2og uzeti da reinstaliram komp onda cu verovatno imati pravih pitanja tako da me ocekujte posle 2og.
Takodje imam i modem intel-536ep-460 ako bude bio problem sa ovim (za novu masinu)
jos jednom hvala.
P.S. Inace moja adresa je teshoo@gmail.com pa ako ima nesto vise sto bi trebalo da znam a ovde bi to bio spam ne ustrucavajte se stvarno bih hteo da se naucim radu u linuxu da nesedim kao neka baba pored racunara i ne razumem nista. ;)
 
jbg sad je trenutno 9.1 na mashini ali pola stvari ne vidi ili ja ne znm da prikazem

sad nasao sam par zanimljivih sajtova
skinuo sam enkoder za avi i za mp3, skinuo drajvere za modem i536ep (zanimljivo sto za 10ku nisu stavili drv na sajtu) da li je podrzan I 536EP na SuSE 10 ? (mada prtpostavljam da ce mi ubrzo stici odgovor na CDu)

Sve jedno imam problem...
Mountovane su mi particije ali mi je read-only pristup
medju nepoznatim spravama nalazi se moj modem I536EP, Scaner Mustek, pola moje ploce, i sve 4 particije od kojih je jedna 1024mb swap, 2ga oko10mb ext1 ili2 (jbg ne secam se, pravio sam je preko Partition Magic 8.1 pa ona druga veci br. smetnuo sam sa uma, 3ca oko 100MB NTFS i 4ta 6mb preostalo. I sve mi je to prikazano kao unknown.
ima li ko kakvih ideja... ja nemam.

Sto se tastature tice ima BTC 9000a podrsku pri instalaciji ali meni je crkla tastatura (nekome ce ipak biti bitno), a misa (L510MX) sam trenutno obelezio kao inteliscroll mouse sa 8 dugmica, pa to nekako prolazi.

3D Acc Nvidijine jos nisam skinuo (oko 11MB)

Trenutno me interesuje kako da se "zakacim" normalno na particije, imam neki osecaj da ce mi to biti problem i kada nabavim SuSE 10..

I da od starog kompa na linux sam odustao bar za neko vreme ....(inace sad ne bih imao odakle da vam pisem - ova nova god grrr nista ne radi svi popisuju).
Poz.

P.S.
Ne znam kome se sta najvise svidja na linuxu ali ja sam najvise zgotivio alt+f4 (za razliku od windowsa gde se nekad upitas, za sta ti sluzi ctrl+alt+del a uz to i ne radi) i drv za stari Live value 4.1 (bar sto se jacine+kvaliteta izlaza tice) :)
 
Za suse 10 i modem imas objasnjenje na linuxo.org forumu..to treba da ti bude korisna adresa za pretrazivanje ako ti nesto nije jasno....suse 9.1 ako se ne varam koristi kernel 2.4.xx nebitno a suse 10 koristi kernel 2.6.xx pa bi ti savetovao da predjes na njega ako je tvoj izbor pao na suse.....sto se tice pisanja po particijama...verovatno su to ntfs particije a po njima ne mozes da pises (mozes ali nije vredno truda).....suse za svoje particije koristi reiser ako se ne varam tako da nema mnogo uticaja to sto si ti uradio sa P.M.-om...a swap je sigurno mountovan...samo ne vidim sta bi ti s njim radio :? to je na suse-u da se brine o swapu :D......eto dao sam ti valjda neku ideju ;)
 
mogu li ja da ukradem ovu temu poshto je izgleda dead, a mrzi me da pochinjem novu ? mogu? ok.

koristio sam mplayer u suse-u, pa sam skinuo neki drugi gui za njega (kplayer) i on mi je prilichno ok, ali ne mogu da ga koristim dok ne namestim titlove (nasha slova Š i Ž ). U opcijama nema toga, u readme stoji refer to mplayer documentation, ali tamo nisam nashao nishta korisno ;)

da skratim, da li je neko koristio Kplayer, pa mi moze pomoci ? ili zna neki dobar gui za mplayer ?

P.S. josh se muchim sa mojim linom, svaki dan po malo, ali napredujem... jednog dana ce moci i da se koristi :) :) :)
 
Kako mislis gui za mplayer mislis gmplayer..kplayer nisam probao al ajd da probam ti pomognem...
Ako hoces da koristis mplayer gui potrebno je kad ga kompajliras da ga kompajliras sa opcijuom eneble-gui znaci nesto na foru...
./configure --enable-gui
make
make install
i da skines skin sa mplayerovog sajta,,ima na netu mnogo howto-a na ovu temu. Poslao bih ti ja upustvo al nemam dvd rezac prodao se ;)
A sto se tice fontova potrebno je da skines font cp-1250 takodje ako si instalirao iz sorsa i onda ce da prikazuje nasa slova.
Ovo mu dodje nesto ukratko ima na linuxo.org tema o tome a i na netu ima mnogo upustava. Nadam se da sam ti bar malo pomogao ;)
 
pa, instalirao sam ja mplayer sa gui-jem, ali sam na linuxo forumu prochitao kako je neko preporuchio kplayer i/ili kmplayer kao vrlo dobre... a kad sam instalirao kplayer, pishe da on radi pomocu mplayera, samo sa izmenjenim gui-jem .

nema veze, izgleda da cu morati malo da researchujem na tu temu... ali mi je otezavajuca okolnost shto u linu nemam interneta, pa moram restart u win i td.

hvala u svakom sluchaju ...
 
E, napatio sam nvi problem :

uze sam novu graf. (radeon 9600pro), ubacio je, u winu reinstall, ali u linu ne dobijam grafichko okruzenje !!! imao sam instaliranu nvidiu, da li je moguce da se zbog toga dize u text modu ?

p.s. kako su drajveri 30+ MB, nema shanse da ih skoro skinem :( mozda samo da obrishem nvidiju ?

poz
 
pa sa nvidia drajverima da teram radeona ? nece da mi startuje X ! obrisao sam nvidijine, ali opet nece X da krene ... trebalo bi verovatno da se edituje xorg.conf (kojeg sam morao da editujem za nvidiju, ali nemam pojma shta ) + nemam namere da skidam sa atijevog sajta 33 MB drajvera...

Nego, chitao sam dosta o slichnim problemima na linuxo.org, ali iz nekog razloga ne mogu da se logujem iz opere i FF, a mrzi me da palim Internet Explorer ....
 
E, ajde samo da mi kazesh josh jednu stvar... Prebacio sam C: particiju iz NTFS-a u FAT32, ali mi je sad SUSE ne mountuje automatski :(

evo linije iz etc/fstab :

/dev/hda1 /windows/C ntfs ro,users,gid=users,umask=0002,nls=utf8 0 0

verovatno to imash u malom prstu, pa ako ti nije teshko, ajd iskucaj :)

Btw, nabavio sam neki drugi intel modem, i posle mnono ischitanih tema i malo chachkanja, mogu da koristim internet u Linuxu !!! yee
a084.gif
 
Reshio sam sve probleme, sad sam bezbrizan....

samo neshto : treba li AV za linux ??? na inst diskovima ga nisam nashao, pa valjda ne treba... A firewall ?

na http://www.sk.co.yu/files/rc.firewall moze da se nadje neki firewall skript za koji kazu u sk-u da treba da se skine ... da ga skinem ?

#+----------------------+
#| iptables init script |
#+----------------------+
echo "Svet kompjutera firewall skript..."

iptables -F
iptables -X

iptables -P FORWARD DROP
iptables -P INPUT ACCEPT
iptables -P OUTPUT ACCEPT

# syntax :: iptables -A INPUT -i lo -j ACCEPT

iptables -A INPUT -s 255.255.255.255 -j LOG --log-prefix "Bogus routing attempt: " --log-level warning
iptables -A INPUT -s 255.255.255.255 -j DROP
iptables -A INPUT -p icmp --icmp-type echo-request -j LOG --log-prefix "Ping request: " --log-level warning
iptables -A INPUT -p icmp --icmp-type echo-request -j DROP
iptables -A INPUT -p tcp --syn -s 217.26.64.139 -j LOG --log-prefix "Allowing mail server connect" --log-level warning
iptables -A INPUT -p tcp --syn -s 217.26.64.139 -j ACCEPT
iptables -A INPUT -p tcp -s 127.0.0.1 -d 127.0.0.1 --destination-port 631 -j ACCEPT

# Apache
iptables -A INPUT -p tcp --syn -s 127.0.0.1 -d 127.0.0.1 -j ACCEPT
iptables -A INPUT -p tcp -s 127.0.0.1 -d 127.0.0.1 --destination-port 80 -j ACCEPT

# MySQL
iptables -A INPUT -p tcp -s 127.0.0.1 -d 127.0.0.1 --destination-port 3306 -j ACCEPT

iptables -A INPUT -p tcp --syn -j LOG --log-prefix "Connection attempt: " --log-level warning
iptables -A INPUT -p tcp --syn -j DROP
iptables -A INPUT -m unclean -j LOG --log-prefix "Unclean: " --log-level warning
iptables -A INPUT -m unclean -j DROP
iptables -A INPUT -m state --state INVALID -j DROP

echo "Firewall skript pokrenut."


poz

i nadam se da ovo ne pricham sam sa sobom :D
 

Back
Top