Origami...

absonic

Domaćin
Poruka
3.197
Origami je neka vrsta hobija, i verujem da je ovde najpogodnije mesto za postavljanje ovog topic-a...

znaci, da li znate neki sajt ili nesto sa uputstvima (za pocetnike bi bilo dobro) kako da se prave te zanimacije od papira
 
Postoji u knjižari Vulkan, knjiga, povelika, ni 2.000rsd sa uputstvom za origami umetnost.
Volela bih da istu posedujem, i nadam se da ću je uskoro priušititi sebi.
Čudesan je origami.
Mnogo dopadljiv hobi.
 
Origami je neka vrsta hobija, i verujem da je ovde najpogodnije mesto za postavljanje ovog topic-a...

znaci, da li znate neki sajt ili nesto sa uputstvima (za pocetnike bi bilo dobro) kako da se prave te zanimacije od papira

pozdrav,

origami jeste vrsta hobija, ali i umetnosti, jer je u poslednjih nekoliko godina određen broj umetnika odveo origami do nivoa koji je mnogo viši nego što je samo hobi, kojim su se u Japanu ugl. ranije bavile žene - za ukrašavanje doma i sl. Začetnikom modernog origamija smatra se Akira Jošizava, a među najpoznatijim umetnicima su Dejvid Bril, Roman Diaz, Džon Montrol, Džon Vu, Makoto Jamaguči, Tomoko Fuse, Satoši Kamija i meni omiljeni Erik Žoazel, umetnik na papiru, koji je po vokaciji inače skulptor

origami se takođe vezuje za matematiku, zbog svojih brojnih mogućnosti geometrijskih dijagramiranja, o čemu postoje studije

godinama se bavim origamijem, no na žalost nisam ovde videla niti jedno udruženje ljubitelja - ima neki klub, ali je prilično zatvorenog tipa ... knjige sam ugl. prikupljala preko interneta, a najviše sam toga naučila preko videa, kojih sad imam ogromnu kolekciju - ako te zanima, navešću ti najbolje origami demonstrante sa YT, pa prati njihov rad

caka za čitanje knjiga - na početku svake postoji šema kako se čitaju dijagrami, koji su univerzalnog jezika, kako treba pratiti određene prevoje i slično, no skoro uvek su sami dijagrami dodatno objašnjeni, a problem bude ako je knjiga na japanskom :mrgreen:

origami se izvorno smatra japanskom tehnikom, mada ga je najverovatnije bilo i u Kini mnogo ranije, jer je upravo tu papir izmišljen ... postoji nekoliko tipova origamija - običan, modularni - sastavljanje figura od delova istog oblika, golden venture ili kineski ili 3d origami su sad veoma popularni takođe spada u vrstu modularnog origamija, hit je naročito kod klinaca

kod nas imaš samo par knjiga o origamiju, ja imam jednu - Origami, 8 knjiga u jednoj, Metju Gardinera, u knjizi se nalazi 60 listova različitih boja, dezena, i veličine kami-papira (ovo je oximoron jer je kami u stvari papir na japanskom, ali danas znači običan papir za origami) ... upravo taj običan papir je u nekim knjižarama neobično do bezobrazno skup, te se i tu treba snalaziti
 
e mene zanima koji su ti demonstranti na yt najbolji? i u sustini me zanima samo ovaj obican, a ne modularni.ja se malo bavio time ali dosta zaboravim :) ima i neka skolica za origami ako koga interesuje.
 
e mene zanima koji su ti demonstranti na yt najbolji? i u sustini me zanima samo ovaj obican, a ne modularni.ja se malo bavio time ali dosta zaboravim :) ima i neka skolica za origami ako koga interesuje.

:ok:
naraFski

ma da, nekad baš zahteva vremena, al' brzo uđe u prste ... dosta njih kombinuju predmete ili od jednog papira ili modularni, što je naročito čest slučaj ako se rade npr. modularne kutije ili kusudama lopte, koje su meni fenomenalne za dekoraciju i zahtevaju dosta vremena za izradu

imaš i teselacije, što je potpuno genijalno, spada u vrhunsku umetnost origamija i neke od njih se rade i danima ... ušle su i u materijal, pa sam viđala haljine i posteljine izrađene ovom tehnikom (planiram da napravim jednu takvu lampu, sam' da nabavim odgovarajući papir)

postoji i origami bonsai, takođe razvijen u poslednje vreme, biljke se rade od papira i boje posebnim bojama, što traži užasno mnogo vremena

ev' 'vako:

1petiteSorciere, sjajna Nemica, ima sve i svašta, a najčešće pravi kusudame
Sara Adams, Nemica koja živi u Britaniji, mislim da je demonstrant za origami na Oksfordu
barbabellaatje, ima svašta-nešto, od jednostavnih cvetova, do tesel.-lopti i komplikovanih modularnih oblika
dutchpapergirl par dobrih tutorijala, kao i galerije kirigami modela i origami arhitekture
EzOrigami
FastORIGAMI - jednostavniji modeli
Girneli - 3D Origami
happypuppytruffle - Amerikanka Heder, živi u Japanu, svaki dan po jedan video, svašta nešto
ireneblchua sjajna krafterka iz Singapura
jeremyshaferorigami - Džeremi Šejfer, Amerikanac, origami umetnik i zabavljač, svi modeli su njegovi
jewellia krafterka sa Novog Zelanda, ugl. 3D origami
jonakashima, Džo Nakašima, ubedljivo najpopularniji origami jutjuber, Japanac iz Brazila ... skoro je uveo i prevode, tako da juzeri pošalju prevod na svoj jezik :D
joostlangenveld origami umetnik iz Holandije, prezentuje svoje radove
olyaruss
Origamiancy
origamibonsaiforum
origamilive - origami umetnik Nemac Štefan Veber prezentuje svoje radove
tadashimori - Tadaši Mori, takođe Japanac iz Brazila, veoma popularan origami prezenter
tavin, ugl. jednostavniji modeli
TheMrOrigamiman, galerija, 3D origami
torself

to bi bilo ugl. sve od mojih YT origami subscriptions-a, najbolji među prezenterima su 1petiteSorciere, Sara Adams, Džeremi Šejfer, Džo Nakašima, Heder, Tadaši Mori, Joost Langeveld, Barbabella, Irene Čua, Girneli, Izi origami

pozdrav i happy folding :)
 
Poslednja izmena:
yoshizawa12-hp.jpg


gugl posvećuje naslovnu stranu Akiri Jošizavi :)
 

Back
Top