Patkove skice

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Da ne bi maltretirao neistomišljenike i neistomišljenice, ali ni uskratio sebi dobronamernu povratnu reakciju , otvaram temu patkove skice u kojoj ću iznositi neke svoje komentare na teme na forumu.

Tako će prestati potreba da se neispoljeni nadmeću. To će biti neka moja zapažanja , na koja su dobrodošli svi dobronamerni ALI MENI LIČNO UPUĆENI komentari. Komentari u kojima će biti naznačene ideje, lične misaone greške. Razlog zašto ovakvi komentari treba da budu na javnom , na forumu , a ne kao privatna pošta je što želim da i skice i dobronamerni ukazi možda još ponekome stvore ideju o mojim zabludama i prevazilaženjem istih.

///Tako lokalizujem aktivnost, ali i ne provociram one koji žele da ostanu na bezbrižnom nivou. Molim za razumevanje i dobru volju .///
 
U emisiji ključ , na prvom kanalu RTS , bila je tema poštenje.Očigledno van trenda.

I kao zaključci Srbijanka Turajlić, inače po meni veoma praktična i mudra i bez zlobe i sujete žena, koju i lično poznajem, navodi da je neophodno javno mnjenje.
Drugi učesnik konstatuje da smo svi ponekad pošteni ,ponekad nepošteni ali se trebamo truditi da to budemo (totalno relativizovanje).
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Odavno razlikujem poštenje i čast (rightfull and honour) kao poštenje je poštenje i pravičnost koje je ispoljeno kad može i koliko može, a čast kao nešto što obavezuje da uvek bude ispoljeno poštenje i držanje reči.

Jasno je da mora da postoji poticaj da neki ljudi ograniče sebe i svoju neizgradjenost, sebičnost i ostale nedruštvene karakteristike, tj. da ih privede k meri.
Uvodjenjem javnog mnjenja dobijamo kontrolu tj. granice (bar neke) u kojima banalnost i bezkompromis može da ide. Ono negativno je što pojedinac postaje izvor ocene i osude , pa istina može biti itekako fabrikovana.Čak i kada se izuzetno pazi na renome, pod ogromnim pritiskom ljudi su skloni da u jednom trenutku , proizvedu klevetu.

Strah je drugi činilac koji uvodi meru u ponašanje ljudi.
Strah od kazne i greha, tj religija.
Ili strah od kazne od strane organa reda i mira, tj. od policije.

Ovde se policija javlja kao bolje rešenje od javnog mnjenja , jer uz javnost i višenivojski rad , javljanje klevete je smanjeno (ne i ukinuto, čak se i više primećuje , ali je objektivnost povećana).

Kod religije i verskog sujeverja se javlja strah od božije kazne , koji umnogome vraća ljude na meru.

Zato se upravo tamo gde policija slabi i njeno delovanje postaje neefektivno i neefektivno, raste i forsira se uticaj religije , i od strane rukovodećeg aparata , radi lakšeg upravljanja , i spontano od strane samih ljudi , radi postavljanja sebi cilja.
------------------------------------------------------------
Upravo na ovom mestu , postaje jasno da javno mnjenje ne može da zameni efektnost "validnog arbitra" odnosno da mora postojati autoritet u čiji se kredibilitet i verodostojnost neće sumnjati.

Postaje jasno da se kod religije javlja (ne od crkve namerno smišljeno) razdvajanje poslušnih i njihovo pokoravanje i neposlušnih i njihovo divljanje.

Postaje jasno da mentalna tortura (fizička tortura je izuzetno zabranjena kod policijskog istraživanja danas) ustvari različito deluje na manje okorelog i na onog više okorelog prekršioca.
Tako da usrednjena mentalna tortura postaje previše za malo okorelog prekršioca , a totalno nezanimljiva i neefektivna za okorelog prekršioca.

Tako se ustvari policijski i sudski sistem stavlja u potpuno pogrešnu funkciju (nepremazani shvataju da moraju da budu premazani inače će zaginuti ni krivi ni dužni) a pravi veliki krivci olako shvataju pretnju kaznom, jer na njih metode ne deluju.
 
AntunTun:
a kakva je zapravo uloga nas publike?...monolog je super trip...samo i nema potrebe da se tema otvara o tome...

Nisam zamislio ovo kao monolog , već kao naučni nacrt...
Bez borbe ličnosti , već samo sugestije , vaše lične , na greške i možda drugačije varijante u problematici koja se tretira.

Koja je razlika izmedju toga i sadašnje teme u nekom od foruma?
Pa razlika je što ovde pošto se obraćate na osnovu skice, nikome nije cilj da nametne svoje mišljenje , već da kaže svoje mišljenje upućeno meni kao redakciju .
Tako se neće više puta ponavljati iste teze , niti će postojati potreba za "slažem se" postovima. Niti za chatom. Jednostavno će svako ko može i misli da sugestijom navodi mene ili tezu na pravilniji i jasniji put, to i učiniti.I tog istog trenutka prihvatiti kraj komunikacije.
Niti ima više potrebe za ubedjivanjem niti za vredjanjem.....

Ovako otprilike funkcionišu razvojni timovi. Pojedinac iznese ideju , obično u oblasti koja je njemu od interesa, a ostali saradnici na to lepe svoje kreativne opaske , opažanja i korekcije . Pri tome naglašavam upravo zbog toga što se normalno funkcionisanje foruma nije pokazalo , da je ovde u pitanju moje lično razmišljanje , moj lični stav i moje lično gledanje, tako da je svaki post ustvari mini dijalog post učesnika i mene (što ne sprečava da više učesnika potpuno nezavisno razvijaju ideju ).
ZNAČI (zato je i na grupi S.muškarac , a ne na filozofiji) CILJ OVE TEME NIJE OTKRIVANJE APSOLUTNE ISTINE , VEĆ PROĆASKATI OZBILJNO U VEZI TEME , SAMNOM.

Neće postojati jedna tema , već će ovde biti skice više tema....Moja zapažanja i važa zapažanja , a ne ocene i mnjenje, ankete i slaganje ili neslaganje.....Sugestije da, ocene ne.
 
abo_quack_stories.gif
 
mene samo interesuje zasto se patak opet preselio u ove nase proste neintelektualne i neproduhovljene vode....nisam odavno zalazila na filozofiju....ali moram da odem da vidim zasto je cak i njemu tamo postalo dosadno...mozda malo i osvezim taj forum
 
Vragolasta Amfibija:
mene samo interesuje zasto se patak opet preselio u ove nase proste neintelektualne i neproduhovljene vode....nisam odavno zalazila na filozofiju....ali moram da odem da vidim zasto je cak i njemu tamo postalo dosadno...mozda malo i osvezim taj forum
ti???????? :-D nemoj da me zasmejavaš
 
ti si se zayebo....razvojni tim?....5 za jedan...jedan za 5....

osh da ti kazhem otvoreno?....osh ti kazhem otvoreno?.....bjazhi bolan....bjaaazhi....

jen jen jen....da pozdravim drushtvo u uglu....

ti si....morocco mole....

ssmm.jpg
 
Čast ne podrazumeva isključivo poštenje, jer se ono može shvatiti kao opšteprihvaćeni i idealizovani obrazac, dok je sama čast subjektivan pojam i ne isključuje nepoštenje u cilju zadovoljenja sopstvenih normi.

Svaki podsticaj može da utiče da neki ljudi ograniče sebe i svoju neizgradjenost, sebičnost i ostale nedruštvene karakteristike... ali na način koji njima odgovara, poštujući samo svoj instikt preživljavanja. I ni makac dalje.

Jedno rešenje je samosvest i samopokajanje zbog učinjenog greha koji pak postoje uglavnom kod smernih i bezgrešnih. Uostalom, sama shvatanja greha ue takođe individualan doživljaj, koji zavisi ne samo od osobe, već i od trenutka, okruženja...

Ne bih rekao da postoje malo okoreli zločinci, tj dao bih drugi naziv za pojam koji si želeo da predstaviš.

I ovoj temi zaista nije mesto ovde.
 
Da li primećujete toleranciju?

Toliko eksploatisana tema u današnje vreme. A mene potseti Marko Bulat svojim intervjuom koliko to svi imaju poverenja u toleranciju.

Zašto imate tremu pred javni nastup? Opušteniji ste kad nešto izvodite pred prijateljima nego kad treba nešto izvoditi pred milionskim gledalištem. Odgovor koji će mnogi reći : da se ne osramotim.
Fali nešto.
Ili znanja i umeća ili samopouzdanja(strah od novog, nove situacije).
Ako je prvo , onda se mora naučiti, što u prevodu znači da ste tog trenutka blefer.
Ako je samopouzdanje , onda se postavlja pitanje zbog čega se radoznalost i opreznost (zbog nove situacije) pretvaraju u tremu .
Neželjena situacija pred mnogim svedocima dovodi do srama koji je veći nego pred manjem brojem ljudi ili pred prijateljima (namerno ne kažem poznanicima jer to nije isto već skoro suprotno u ovom primeru). Da nije to posledica straha od ismevanja koja eksponencijalno raste sa rastom broja ljudi? Jer svaki kiks je moguć i "ljudski i prirodan" ali samo kod dobronamernih i prijatelja. A kod ostalih je "jedva čekaju da sa tobom peru usta". Podsvesno znamo za takvu toleranciju.Svi.
 
Prilikom sredjivanja rezultata što se javlja sada na kraju godine , vidim milion ispolitizovanih emisija.
Svi se žale i kukumavče.
Voleo bih da iznesem jedno razmišljanje.

Mislim da čovek treba da radi jedno od ova dva: ili da sav trud usmeri da edukuje sredinu (iliti koga može)
ili da aktivno (i to vrlo aktivno , ne rečima , tribinama i kafenisanjem) radi na ispoljavanju svojeg vidjenja rešenja problema.
--------------------
Inače je problem neprimećen ili neadekvatno rešavan upravo zbog neobrazovanosti okoline i publikuma. Ljudi stvarno uvek žele da ostvare odnose u društvu koji će njima najviše da gode. Problem je što nekada to žele da ostvare neoprezno ili naprečac , pa biraju "nove" puteve i radi jevtinije varijante kasnije sebi i češće drugima , naprave velike probleme.

Kod aktivnog delovanja osim ideje mora da radi i organizatorska komponenta kod pojedinca. Ulog je veći , ranjivost takodje.
-------------
Sredina, nešto mi smeta , pa ću da se žalim i kukumavčim (kao ja sa temom brisanjem nosa prstima i dlanom u njenom početku) više je opravdanje pred sobom za neaktivnost ili bezizlaznost (malo verujem u ovu varijantu).
Koja je razlika izmedju pričanja i kukumakanja , ukazivanja na problem i edukacije.
Pa prema nekome je sasvim dovoljno pomenuti problem , pojavu i to će odmah dovesti do edukacije pojedinca (ličnost razvijena ili bar svest)
Drugima je potrebno "lako tuširanje" to jest takvi pojedinci ništa ne primećuju dok ozbiljno ne nalete na problem ili "na tvrdo" kako kaže narod. Zato je nekad oštra reč efektivnija i praktičnija od ukazivanja.
Trećima ne pomaže ništa dok sami ne osete u praksi da li je dobro ili loše.
Četvrtima ne pomaže ni praksa.Samo sila.
Zbog ovih trećih se stalno istorija ponavlja i stalno luta. Zbog ovih četvrtih se ukidaju slobode i onima koji to nisu skrivili. Zbog njih se na prizemlju stavljaju rešetke na prozore i dvorišta ogradjuju.

Kod obrazovanja nema onog "rekao sam vam" i ostalih poena efekata.
Čak i ako zaslužujete autoritet , znajte da uvek ima "kontraša" koji žele da nekoga omalavažavaju i skinu. Težak put , ali polako daje rezultate, osim protiv organizovanih ideologija.

Aktivnost i praktičnost akcije je utoliko veća što je veći potencijal , ekonomska moć i ostale trenutne vrednosti u društvu.
 
Kad svi promovišu toleranciju treba pogledati i drugu stranu iste.
Apsorpcija.
U kolikom stepenu tolerancija vodi ka upijanju poneke osobine od tolerisanih ?
-Koliko se menjamo činom tolerantnosti?Ovo je toliko mala promena , da ne očekujem da je većina primeti (pošto gro ljudi primećuje samo drastične i velike promene,veliki im kvant opažaja, mala osetljivost).
-Dalje tolerancijom se ne samo ostavlja u životu različitost već se u očima drugih čak i favorizuje tim prećutnim blagoslovom.(Prećutani zločin ima velike šanse da se ponovo ispolji na drugome, nekažnjeni lopov otkriva svoju "kreativnost" i "ispoljenje" i "društvenu vrednost").

Mućkajući ljudske porive, nezrelosti i lakomost , zatim agresiju i mediokritetsko bodovanje i vrednovanje dolazim do toga da je svako tolerantno ponašanje samo skriveni trenutni ustupak radi nerasipanja snaga.
Jer se tolerancijom svakako dešava sputavanje.Vrlo retko je tolerancija nesputavajuća!!!!!

Gde onda vidim neophodnost tolerancije ili neku pozitivnu stranu tolerancije.
NIGDE!!!!

Zato sam izuzetno tolerantan kad je nekome stalo da nešto uradi , da SE ISPOLJI, DA BUDE KREATIVAN. I tek kada je zadovoljan i ispoljen osećaj unutrašnje vrednosti je povoljan vetar u SARADNJI sa drugim ljudima.


Ali sam izuzetno netolerantan kad su akcije pojedinca usmerene kao komparativnom ispoljavanju pojedinca i uvećavanju te komponente društvene vrednosti. Duvanje, IN, mentalno pobedjivanje, akcije nadmudrivanja (ko ispred seoske kafane) , svakodnevne lukave poteze (korišćenja situacije) ucenjivanja pojedinca sa poznatim ciljevima i tako dalje.....Mnogo toga ima , bar hiljadu puta više nego što prosečan korisnik primećuje.
A tek koliko će biti, kad stasa klasa čiji je tekst "samo oštro , od finog nema vajde".
Sve se pretvara u ""mudro"" "korištenje" situacije.
Tolerantnost se onda pretvara ne samo u slabost već i u ometenost, smetenost, pasivnost, ugroženost, glupost.
Katastrofalan primer je ustupanje reda hitnom srčanom bolesniku kod lekara opšte prakse.
Automatski se jave i ostali , kao i oni koji jednostavno kažu-moj broj je 8 , sedam ljudi je ušlo, ne interesuje me kojih , bez obzira na hitnost , ti sad možeš samo poslednji , posle svih......"Nemilosrdni doktori" već znaju to , nagledali su se, pa su milosrdnost koja izaziva svadje pretvorili u nemilosrdnost....

Ipak najgore je ono neprimetno menjanje koje svako pojedinačno tolerisanje čini samom blagom pojedincu, čak i kad je od sveg srca.
------------------------------------------
Ako se i kad se pokaže da genom svakog bića interaguje sa ostalim živim genomima, ali na inteligentan i za sada nerazumljiv način, biće mnogo jasnija i mudrost "pazi koga primaš u kuću" jer za 5 min osoba ostavi preko 10.000 gena u prostoriji u koju je ušla, šta svojih , što parazitskih u sebi.....
 
Plavi čovek reče: "Nije ništa toliko bitno!"
Zeleni čovek reče:" Nije ništa bitno!"

Plavi čovek reče: "Nemoj da toliko težiš savršenstvu!"
Zeleni čovek reče: "Ništa nije savršeno!"

Plavi čovek reče: "Nemoj da te to toliko pogadja!"
Zeleni čovek reče: "Nemoj da te to pogadja!"

Plavi čovek reče: "Trudi se da održiš poverenje i poštovanje!"
Zeleni čovek reče: "Teško da možeš da se osloniš na drugog kao na sebe!"

Plavi čovek reče: "Bez zlobe izrečena istina može da ubije više nego najzlobnija laž!"
Zeleni čovek reče: "Nije na meni da mu ja otvaram oči!"
------------------------------------------------------------------
Plavi čovek postaje čovek sa merom.
Zeleni postaje nihilista ili anrahista.
 
Novogodišnja želja:
Želim da nam u novoj godini političari budu mnogo drskiji nego što su bili u staroj. Ne i bahatiji.

(prošlogodišnja novogodišnja želja da u ovoj godini bar jedan političar ode u zatvor mi se ispunila na par dana kada je Batić završio u zatvoru na par dana, ali to je bilo bez osude)
 
Priča o smislu života ne može bez sledećeg:
(pri tome ovo nije nasledje već mislim stanje u ovom trenutku)

Pretpostavka za žene:(od malena pa do starosti)
-prvo biraju po principu dobar-loš (bilo mamini kriterijumi ili društveni.....)
-biraju lepotu (naročito ako su osetile razočaranje)
-važno je samo da mi ugadja

Muškarci (od malena pa do starosti)
-važna je lepota
-važniji je dobar karakter
-još važnije je da se dobro slažemo i ugadjamo, kompromisi
----------------
Skoro sam naleteo na situaciju gde se partneri poštuju i mirno žive nekih 35 godina zajedno, ali je jedna strana užasno pakosna , zlobna, a druga obična.
Ono što sam video je:

Užasno zna da boli kad izaberete partnera koji zadovoljava zadnju stavku , ali ne i dobar-zao (namerno ne mogu da kažem karakter , jer se pod karakterom danas podrazumeva skoro sve samo ne to) kompatibilnost....

Jer deca nose karakteristike oba roditelja. I to nije strašno dok ne počne pravo ispoljavanje negde u 25+ , jer do tada se uglavnom prilagodjavaju ili stavu roditelja ili i sredini.

A onda , ma kolika je ogromna ljubav prema svom detetu, oseća se negde u uglu bol što je dete skot (skotina). Obično srce i živci brže popuštaju u takvim slučajevima (nesrećnost je smrt za duh/mozak/srce)
-------------------------------------------
Zato je možda bolje ne biti hedonista po svaku cenu, jer se ne može sve prevaspitanjem ispraviti.
Zato je nekad bitno bilo zdravlje u porodičnim granama, jer se i zdravlje nasledjuje, a bolest u kući (još ako je česta) unosi potpuno drugačiji život....
Zato je užasno bitno da su ljudi približno iste inteligencije (pamet se uskladi i stigne), da u životu NE VUČE JEDAN STALNO.

///Ostavite mesta da se radujete, ali i da u poslednje dane ne bežite od svoga nasledja i ostavštine....///
 

Back
Top