pas za (veliko) seosko dvorište

smeh

Veoma poznat
Poruka
13.755
Tetki na selu je juče uginuo pas. :cry:
Ami (dobio ime po mom nekadašnjem psu) je bio jedan totalno opaučeni NLT koji je davio piliće, pačiće i sve što mu se našlo na putu, ali samo - povremeno.
Pošto je tetki bilo žao da ga "vaspitava" surovim metodama, ona mu je pričala šta sme a šta ne da radi. Naravno da nije bilo nikakvog rezultata što se sirotih kokošaka tiče, ali su se njih dvoje baš lepo sprijateljili i vezali jedno za drugo... onako kako to mogu samo pas i čovek. Inače, čak nije htela ni da prizna da Ami to radi, već ga je kao malo dete - pravdala.:lol:
Bio je odličan čuvar, lajao na svakog ko dođe, ali nikad nikog nije ujeo, niti na bilo koji način povredio...
Zbog bezbednosti pilića, ipak je, povremeno, preko dana, dobijao lanac što je, za neverovati - odlično podnosio. Naravno da je, najvećim delom bio slobodan što tako dinamičnom psu jedino i priliči.
Dlaka mu se sijala iako nikad nije video nikakav češalj niti bilo kakvo slično pomagalo - odlično se hranio (pola zamrzivača je, otprilike, bilo predviđeno za njegovu klopu).
Stradao je tako što je izleteo iz dvorišta (činio je to po nekad) i, najverovatnije, pojeo neki otrov :-( (selo je to, ljudi truju pacove, ne verujem da bi mu neko namerno naudio), uveče je normalno jeo, ali je ujutro već bio jako loše i preko dana uginuo :cry: :cry: :cry: .
Tetka već dva dana plače i ne može da ga prežali... što je sasvim razumljivo budući da su njih dvoje bili baš vezani. Kada bi noću išla do štale (recimo, krava se teli), uvek je trčao dva koraka ispred nje... ma sjajna kuca, zaista.
Naravno da njoj sad ne pada na pamet druga kuca. Ali, mislim da joj je, ipak, jako važno da ga ima najpre zbog društva, a potom i zato što je pas tamo stvarno koristan ( Lično mislim i mnogo srećniji na nekom 10 spratu solitera).
Zbog karaktera (i namene= NLT-a razmišljam o tome da to, ipak, bude nešto primerenije seoskom imanju. Naravno da ne da nije važno da pas bude rasan, već i "naginjem" ka mešancima... samo kakvim?
Prelistala "usvajališta" i ono što bih ja uzela - pitanje je koliko je odgovarajuće. (Ne smem da idem nikud da kuce pogledam pre nego što odlučim, jer znajući sebe - garant bih nekog "pokupila" i donela.)
Prelistala oglase i učinilo mi se da mešanac jazavičara i ne-znam-čega nije loše rešenje... Galamdžije su, dinamični, privrženi, slatki (u stvari: svi su slatki! ;) ), a dobro je i što boja podseća na Amija pa mi se tu nekako "složilo" da se opredelim. Pošaljem SMS na naznačen broj, objasnim za gde mi treba kuče (zbog dobrih uslova, verujući kako će se ljudi koji ih poklanjaju obradovati) i dobijem odgovor da su kučići bebe, da su kratkodlaki :? , mali, te da nisu za dvorište! :shock:
Tražila jazavičara, ne pudlicu... I ne mogu da se ne zapitam da li ljudi zaista veruju da je za psa bolje da živi na nekom 10. spratu nego u ograđenom dvorištu? Naravno da nisam protiv psa ako se nema dvorište i vodi računa o svemu... ali za njega je bolje da ima svoj prostor... ako mu se već pruža prilika za to!
Elem... da se vratim na temu.
Dakle, ni sama ne znam šta bi bilo najbolje da uradim i kakvo kuče uopšte da tražim?
Ima li neko neki savet, ideju, preporuku...?
 
Smeh žao mi je kuce...i tetke...moj predlog je šarplaninac. Krupan, privržen, lep, umiljat, odan, pametan, a kad zalaje onim moćnim glasnom ima da leti perje (mislim od tih kokica u komšiluku :lol: ) Poz

ups sad videh da je dvorište veliko, a ne da pas treba da bude veliki
e136.gif
u svakom slučaju šarplaninci su mi favoriti
 
tuzno je skoncao psic Ami, ... tetka je sad jako zalosna,

ali, ...
poruci tetki da su svi sa foruma radi da pomognu, ...
reci utehe saljemo i novog psica s paznjom biramo,

reci, ... jos su se i salili, blesavili ...
od civave do pudle, od boksera do bernardinca su
predlagali,

nebo_ch kaze da su njegovi haski provereni ,,pilicari,, ,
nema im ravna u tome i samo ljudi puni razumevanja
( kao tvoja tetka ) smeju da ih cuvaju i neizmerno vole,
(... a zivina , ... zna se zasto se cuva ! ...zar ne ?... i
vrlo vazno u koju ce polovinu zamrzivaca da zavrsi ... )

i veliki pozdrav od nas joj prenesi !

>>>-------neni--(CH)->
 
*misutka*:
Smeh žao mi je kuce...i tetke...moj predlog je šarplaninac. Krupan, privržen, lep, umiljat, odan, pametan, a kad zalaje onim moćnim glasnom ima da leti perje (mislim od tih kokica u komšiluku :lol: ) Poz

ups sad videh da je dvorište veliko, a ne da pas treba da bude veliki
e136.gif
u svakom slučaju šarplaninci su mi favoriti
И мени је јако жао мале куце, а посебно твоје тетице!
И мени су одмах на памет пали ... ШАРПЛАНИНЦИ!
Мирни су, добри чувари, и веоооооома привржени газди! Можда не би требала да узимаш пса који личи на тетициног Ами-ја, тражиће у том псу њега, упоређиваће их и евентуално очекивати да се понаша исто као и он. Немој да те плаши што је велик, нису они агресивни и ратоборни толико колико се мисли, а и не дирају живину.
Поручи тетици да пуно мислимо на њу и да се држи!
Поздрављам те!
 
*misutka*:
Smeh žao mi je kuce...i tetke...moj predlog je šarplaninac. Krupan, privržen, lep, umiljat, odan, pametan, a kad zalaje onim moćnim glasnom ima da leti perje (mislim od tih kokica u komšiluku :lol: ) Poz

ups sad videh da je dvorište veliko, a ne da pas treba da bude veliki
e136.gif
u svakom slučaju šarplaninci su mi favoriti

evo još jedan glas, štaviše ja znam jednog kojem treba veliko dvorište...

pozdrav smeh
nema brineš, biće opet neka kuca u tom dvorištu ...
 
Hvala vam svima, zaista.

Kao dugogodišnji "kučkar" na sreću tačno znam koliko se vezujemo za pse... kao što, na žalost, i znam šta znači kada ih izgubimo :cry: .

Ami je stvarno bio maksimalno opaučen i sjajan pas, ali i ... hmm... ne i previše lepo vaspitan ;). Pošto znam sa kim imam posla - odnosno da je tetki sa jedne strane "žao", a sa druge nema baš ni puno strpljenja da ga uči, jako veliki i snažan pas nije baš najbolji izbor iz prostog razloga što postoji opasnost da neko drugi strada. Šarplaninci su divna rasa, mađu mojim favoritima su svakako, ali se plašim da to baš i ne bi bila dobra kombinacija.
Treba mi nešto manje, glasno, lajavo, i po mogućstvu, da nema baš "terijerske" krvi zbog tih sirotih pilića, pačića i ostalog.
U stvari, stalno mislim o onim polu-jazavičarima i nikako da ukapiram da li smo stvarno postali toliko izvitopereni u svojim ljubavima prema životinjama da verujemo kako je za samog psa idealno mesto za život - stan?!
 
Pa zavisi, kako za kog psa. Postoje rase koje sigurno ne bi prezivele zivot u dvoristu - civava, pudla i ostala sitnjurija dok svi malo veci mogu bez problema. Opet, dvoriste cesto podrazumeva i lanac pa je u tom slucaju opet bolji zivot u stanu.
Jaze su divni psi ali ako se ne odlucis za njih ondak skokni do azila!
 
Da. U pravu si. Naravno da sam i mislila na najveću većinu pasa - ne i na pse koji spadaju u salonske, kućne pse i koji i nisu za dvorište.
Svakako će to biti neki mešanac, da li iz azila ili ne, još ne znam. Razmišljala sam i o odraslim psima, ali sam ubrzo odustala, jer postoji opasnost da ne prihvati novi dom ili odluta, a to bi već bilo previše.
Drugačije bi bilo da tražim psa za sebe...
 
Smeh, ...

imam ozbiljan predlog, ...uz malo razmisljanja, cekanja, ovu ideju mozemo da ostvarimo, ...
na slici je alpski, govedarski pas svajcarske rase, Apenceler, srednje veliki, pametan, zivahan...
40-45 cm visok na grebenu, oko 20 kg tezak, lepo odlakan, ... prelep je za seosko dvoriste,
braon boje, crnog plasta sa belim vratom, grudima, sapama i linijom izmedju ociju .
Moj otac ih je poneo kao poklon od prijatelja kad je penzionisan pre 10 god. i resio da zivi
na jugu Srbije, u vranjskoj okolini. Ciste rase su i u kraju sad ima desetak pasa, a mnogi
strpljivo cekaju da po okotu uzmu stene. Svi su odusevljeni. Ne prodaje , ... uvek poklanja.
Ja cu sve da ugovorim, ... i donece ga u Beograd, ....... ...................................obecavam !!!



http://www.hund.ch/rasse/appenzellerde.htm

http://www.appenzellersennenhund.ch/

>>>-------neni--(CH)->
 
Lepa je ova ideja za apencelera.
Ako to otpadne, uvek mozes da potrazis u nekom azilu mesance sa osnovom nemackog ovcara, rotvajlera, sarplaninca... ako vam treba cuvar. Opet treba imati na umu da te pse treba na'raniti, pa mozda izbor padne na neko manje kerche... Mislim da si strucna da prepoznas koliko ce otprilike da naraste stenac, i kakvu ce dlaku imati... Ipak preporuka za psa duze dlake ako je za dvoriste, sve ostalo je manje bitno. Nadam se da cemo uskoro imati razresenje dileme!
 
nebo_ch:
Smeh, ...

imam ozbiljan predlog, ...uz malo razmisljanja, cekanja, ovu ideju mozemo da ostvarimo, ...
na slici je alpski, govedarski pas svajcarske rase, Apenceler, srednje veliki, pametan, zivahan...
40-45 cm visok na grebenu, oko 20 kg tezak, lepo odlakan, ... prelep je za seosko dvoriste,
braon boje, crnog plasta sa belim vratom, grudima, sapama i linijom izmedju ociju .
Moj otac ih je poneo kao poklon od prijatelja kad je penzionisan pre 10 god. i resio da zivi
na jugu Srbije, u vranjskoj okolini. Ciste rase su i u kraju sad ima desetak pasa, a mnogi
strpljivo cekaju da po okotu uzmu stene. Svi su odusevljeni. Ne prodaje , ... uvek poklanja.
Ja cu sve da ugovorim, ... i donece ga u Beograd, ....... ...................................obecavam !!!



http://www.hund.ch/rasse/appenzellerde.htm

http://www.appenzellersennenhund.ch/

>>>-------neni--(CH)->
ja bih volela jedno takvo kuce ali sam nazalost daleko od Beograda
 
Smeh, ...
... to je tako zahvalana za cuvanje i lepa rasa pasa da nemam reci hvale da je opisem .
ovde u svajcarskoj skoro svako seljacko domacinstvo ima bas njega ili (potpuno istog)
bernerskog alpskog psa koji je dugodlak i skoro u rangu bernardinca po visini i tezini .
moj otac vec desetak godina cuva jedan par (danas je to par potomaka) i po danu su
u dvoristu, u kuci, nocu spavaju u podrumu, negovani su, razumni i vaspitani kao deca.
ono sto je najlepse, stenci iz legla su neverovatno isti, tako je stabilan genetski kod rase.
osobeno je da rep drzi visoko i jako umotan u spiralu, ponosan, zivahan, neumoran, lajav !

>>>-------neni--(CH)->
 
Tek da se zna da nisam samo trgovac, već odgajivač i ljubitelj pasa. Pismo me je dirnulo! Ja nudim rasnu trogodišnju, do neba umiljatu kerušu patuljastog šnaucera biber so na poklon. Zova se Mila jer je kao štene bila toliko umiljata da smo je ostavili za svoju dušu. Mila je neplodna, živi u dvorištu, javlja i kada ptica preleti preko dvorišta, prema načinu njenog lajanja tačno znamo šta se napolju dešava. Volela bih da tetka živi u blizini Bgd da bismo je posećivali i družili se sa Tvojom tetkom, bez obaveza! Ksenija.
 
Небо, јако ми се свиђа твој предлог, раса је предивна и рецимо да бих и ја волела таквог (али ипак не, живим у заједничком дворишту, нас петоро у кућици, комшилук незгодан) и драго ми је да си помогао Смех.
п.с. Извињавам се што сам се раније "окомила" на тебе, живимо у напетој средини у бедним условима и помало смо нервозни. Верујем да су ти намере искрене и добре.
Поздрав!
Смех, узми овог куцовчића, млого је сладак! Уосталом, не сумњам да ћеш тетици наћи правог пса.
 
paola:
Tek da se zna da nisam samo trgovac, već odgajivač i ljubitelj pasa. Pismo me je dirnulo! Ja nudim rasnu trogodišnju, do neba umiljatu kerušu patuljastog šnaucera biber so na poklon. Zova se Mila jer je kao štene bila toliko umiljata da smo je ostavili za svoju dušu. Mila je neplodna, živi u dvorištu, javlja i kada ptica preleti preko dvorišta, prema načinu njenog lajanja tačno znamo šta se napolju dešava. Volela bih da tetka živi u blizini Bgd da bismo je posećivali i družili se sa Tvojom tetkom, bez obaveza! Ksenija.
А зашто је поклањаш после 3 године? Па, сигурно се везала за све вас, чини ми се сурово да је сад одвајаш. Уосталом, зар је битно што је неплодна?
 
Mali savet.
Rasne pse ima ko da udomi ali napustene niko.
Usreci neku napustenu kucu i ona ce ti biti zahvalna do kraja zivota.
Svaki pas u sebi ima gene lovca i svaki pas bio pedigriran ili ne jurice kokoske ako se ne nauci drugacije.
Kokoska je za njega plen.
Samo biraj psa otprilike do 25 kg.
Sarplaninac nikako.
On je prelep i pametan pas ali nije za ono sto tebi treba.
Pozdrav.
 
Dragi, prijatelji !

Nije vazno ko u kojoj drzavi sveta zivi, vazna je izgradjenost licnosti,
vazna je zrelost kao nivo licne odgovornosti koji smo dostigli.
U tom osecanju nema mesta pravljenju razlika izmedju ljudi, zivotinja,
biljaka, prirode i sebe samog. I kakvi smo mi, takav je svet oko nas.
Ko je pravilno izgradio sopstvenu licnost moci ce i drugom da pomogne.
Lep zivot je zdravlje tela i razuma, razumevanje sebe samog,
uvazavanje drugih ljudi i postovanje prirode i pojava u njoj !!!

>>>-------neni--(CH)->
 
Moji roditelji u Arandjelovcu imaju dva muzijaka Jedan je Sarplaninac a drugi Bosanski Tornjak nemogu da kazem koji je bolji pas jer su oba predivni i pametni psi.
Moj ti je predlog da izaberes jednu od ove dve rase jer to i jesu psi za sela kojima je potreban veliki prostor.Sarplaninac i Tornjak imaju urodjeno razvijeni instikt cuvara a umeju da budu i velike maze.
 

Back
Top