Čarls Bukovski

Nemate pojma. Ali dobro, od vas se i ne ochekuje da razumete ono kroz shta nista proshli.
U svakom sluchaju, prochitao sam sve shto je on izdao. Ima par falinki, ali dobro. Bukovski nije pisac koji ce vas odusheviti svojim knjizevnim opusom, or whatever. Medjutim prozivati jednog zaista unikatnog choveka zato shto prosto ne razumete je krajnje tuzno.
Da dodam, pre nego shto pochnete da pljuvanjem, Bukovski stoji na mojim policama pored Dostojevskog, Shopenhaura, Nichea, Platona... Tako da, poshtedite me vasheg "to chitaju idioti koji nikad nisu videli knjigu u zivotu" komentara.
Niste fer. Nimalo.
 
Izvini, a ko si ti da odredjujes da li mi imamo pojma ili ne. A od fraza tipa " Normalno da ti se ne svidja kad ne razumes" ili " Pa ne moze to svako razumeti" tj " Nije to za svakoga" mi se iskreno povraca......Te fraze koriste ljudi onda kada nemaju drugih argumenata za odbranu svog miljenika ili dela.
Svako moze razumeti Bukovskog, kao i Nichea , Dostojevskog, ili Tagoru.........svejedno je. Ako zelis da razumes i ako se zaista udubis u ono sto citas razumeces. Mozda ti se nece svideti ono sto shvatis ali shvatices, a to je najvaznije.
Niko nije rekao da Bukovskog citaju idioti, niko nije pljuvao.
Mi smo izneli svoje misljenje.
Kao sto rekoh, Bukovski mi se ne svidja, nije me odusevio. Pronasla sam mozda par pesama koji mi stilski odgovaraju. Ne kazem da pise o glupostima, naprotiv, cak ima tu mnogo lepih ideja . Ali meni licno smeta ta kolicina grubosti i prostote. Nisam stidljiva niti puritanac, ali u mom vidjenju umetnosti toga nema.
I necu dozvoliti da napadas moje licno misljenje ovako glupim izjavama kao sto je ova gore napisana.
 
wild_child:
Upravo to.........

I Dostojevski moze da bude pisac za ''siroku narodnu masu'',koji upravo o njoj i pise.To isto radi i Bukovski.Oni i jesu tol'ko DOBRI zato sto opisuju ljude onakve kakvi oni stvarno jesu na nacin i jezikom svima razumljivim.Bitna je samo razlika u stilu,koji vam lezi.Ja licno,mogu da se nadjem i u Bukovskovim i u delima Dostojevskog.I oba stila mi odgovaraju.

Pozdrav
 
VisionOfDisorder:
Nemate pojma. Ali dobro, od vas se i ne ochekuje da razumete ono kroz shta nista proshli.
U svakom sluchaju, prochitao sam sve shto je on izdao. Ima par falinki, ali dobro. Bukovski nije pisac koji ce vas odusheviti svojim knjizevnim opusom, or whatever. Medjutim prozivati jednog zaista unikatnog choveka zato shto prosto ne razumete je krajnje tuzno.
Da dodam, pre nego shto pochnete da pljuvanjem, Bukovski stoji na mojim policama pored Dostojevskog, Shopenhaura, Nichea, Platona... Tako da, poshtedite me vasheg "to chitaju idioti koji nikad nisu videli knjigu u zivotu" komentara.
Niste fer. Nimalo.
niko nije rekao da ljudi koji citaju bukovskog ne citaju nista drugo.to sto njegova dela stoje na polici sa Dostojevskim i ostalima moze biti samo sramno sa moje tacke gledista ali ukusi su jelte razliciti.Pisac treba ujedno biti i umetnik...Rekla sam vec i ponovicu,Bukovski jeste napravio preokret,njegova dela jesu inovativna ali to sto u danasbje vreme inovacija nuzno povlaci obozavanje jednostavno nije ispravno.
 
Miroslav-BL:
Након пубертетског одушевљења романима Буковског пре две-три године открио сам и његове песме. Посебно су ми се свиделе "Песме последње земаљске ноћи". Да ли сам једини?

Nisi jedini, naravno...
Zbirka njegovih pesama 1955-1984 je fenomenalna.
Obožavam ga.
 
Imao sam problem kao i ti, prerano sam poceo da ga citam... on sam kaze da covek ne treba da pise pre 40-te, ne mislim naravno da treba toliko dugo cekati da bi poceo i da se cita, ali je ipak potrebno odredjeno zivotno iskustvo da bi se razumeo na pravi nacin.Za razliku od Dostojevskog (s kojim ga cesto porede) on je uvek uspevao da unese odredjenu dozu humora i ironije u sav taj ocaj i depresiju o kojoj je pisao, time je i pored svih psovki i okrutnosti donosio i nagovestaj utehe i zato jeste velik.Procitaj " Muziku kljucale vode","What sem`s to be the problem gentlemans"(citati ga na engleskom donosi jednu totalno novu dimenziju svemu) i obavezno "Zene" pa i ako si ih vec citao, vredi bar jos jednom.
 
Полако, удаљили смо се од теме. Да ли Буковски вреди као писац одлучиће време и људи чија је то професија. Ја желим да поделим неке, за мене најснажније, његове стихове:
"Избор ти никада није био јача страна, теби су увек остајали
шкартови, лујке, алкохоличарке, таблетоманке.
можда је то било све што си могао да добијеш и можда
си ти био све што су оне
могле да добију."

"Докрајчен
сам, умотајте
ме, спакујте
ме,
баците ме
птицама Нормандије или
галебовима Санта Монике, ја
више
не важим
више
се
не множим
разговарам
са старцима преко немих
ограда.
да ли је то место где се мој самоубилачки комплекс
де-
комплексира?: док
ме преко телефона питају:
да ли сте познавали Керуака?"

"ствари више нимало не ваљају, дркаџијо, погасили
су светла, блокирали
су задњи излаз
а
предњи је у пламену..."
 
Cudo najkrace traje

Znas
bilo je mnogo dobro
bilo je
bolje nego
bilo sta

bilo je kao
nesto
sto mozemo da
podignemo
drzimo
gledamo
i oda se smejemo
zbog toga.

bili smo na
Mesecu
bili smo u
jebenom Mesecu,
imali smo ga

bili smo u vrtu
bili smo u
beskrajnom ponoru

nigde nema takvog
mesta

bilo je duboko
i
svetlo
i
visoko

primaklo se tako blizu
ludila
smejali smo se
bezumno

tvoj smeh
i
moj

pamtim kad su
tvoje oci
glasno rekle
volim

sada
dok se ovi zidovi
tako necujno
ljuljaju.
 
Pesma u cast dame i po

Neki od kerova sto spavaju nocas
mora da sanjaju o kostima
i ja pamtim tvoje kosti
u mesu
a najbolje
u onoj tamnozelenoj haljini
i onim blistavim crnim cipelama s
visokom stiklom,
vecito si psovala kad
pijes,
kosa ti je opadala a ti
htela da eksplodiras od onog
sto te mucilo:
od trulih uspomena na
trulu
proslost,i
na kraju si
pobegla od njih
u smrt,
ostavivsi me sa
trulom
sadasnjicom;
mrtva si vec
28 godina
a ipak te bolje
pamtim
nego ma koju drugu;
bila si jedina
koja je shvatila
uzaludnost
naseg
zivota;
sve druge bile su samo
nezadovoljne
trivijalnnim sitnicama
besmisleno se zdrale
zbog
besmislica;

Dzejn,tebe je
ubilo to
sto si previse znala.
Dizem pice
za tvoje kosti
o kojima
ovaj ker
jos uvek
sanja.

dogeyeingyou2rd.jpg
 
Е, о овоме сам мислио када сам постављао тему. Желим да чујем нове стихове, да ми препоручите књигу, а не да се губимо у снобовским дискусијама и празним причама.
 
Jednoj koju sam poznavao



Od svih gvozdenih kreveta u raju

Tvoj je bio najsvirepiji

A ja sam bio dim u tvome ogledalu

I zadom si satirala kosu,

Ali bila si zena a ja

Decak,ali decak dovoljan za vino i

Tebe.

Sada sam odrastao,

Dovoljno musko za sve,

A ti si,ti

Si

Stara

Nisi vise tako svirepa,

Sada je tvoj gvozdeni krevet

Prazan.

charlesbukowski5zd.jpg
 
"Čujem čak i planine
način na koji se smeju
plavim padinama

Dole u vodi
ribe plaču
i sva je voda
njihove suze.

Slušam vodu
u propijenim noćima

i tuga toliko raste

da je čijem u budilniku

postaje ručka na komodi
postaje papir na podu
postaje kašika za cipele
kartica od perionice
postaje dim cigarete
koji se penje kapelom tamnih vijuga"...



"To malo znači

sasvim mala ljubav
nije tako loša
ili sasvim mali život

ono što se meri
ja čekam na zidove

rođen sam za ovo

rođen sam da mamim ruže
duž avenija mrtvih."

Bukovski: Okončanje bola


Dve priče: 1) Šest inča i 2) Silovanje! Silovanje!, obe iz knjige "Erections, Ejaculations, Exibitions and General Tales of Ordinary Madness",

imaš ovde... http://forum.krstarica.com/threads/36236&page=14&pp=15
 
Obozavam Bukovskog. Mislim da je odlican pisac i da bi ga trebalo uvrstiti u skolski (univerzitetski) program. Pesme su odlicne, odlicne su i price, volim i romane. To o muskom sovinizmu je po mom misljenju trabunjanje, isto kao i shvatanje da je trash pisac ili prostacina.
E da, ja bih spomenula i F. Rigonata koji je prevodio Bukovskog - kakav je to car! Odlican prevodilac. Prvo sam citala njegove prevode a tek kasnije original. Nisam sigurna da bih toliko volela Bukovskog da nije bilo njegovog prevoda.

Kojote, te price su izasle u srpskom prevodu u knjizi "Davo je bio vruc".
 
Ima jedna plava ptica u mom srcu koja
zeli da izadje
ali sam ja isuvise opasan za nju,
kazem joj,ostani unutra,necu
da te bilo ko
vidi.

Ima jedna plava ptica u mom srcu koja
zeli da izadje
ali je ja nalivam viskijem i udisem
dim od cigareta
tako da qrve i barmeni
i bakalini
nikad ne saznaju
da je
unutra.

Ima jedna plava ptica u mom srcu koja
zeli da izadje
ali sam ja isuvise opasan za nju,
kazem joj,
miruj,je l' hoces nesto da
zabrljas?
hoces da zajebes
stvar?
hoces da mi urnises prodaju knjiga u
Evropi?

Ima jedna plava ptica u mom srcu koja
zeli da izadje
ali sam ja pametan covek,pustim je napolje
samo ponekad nocu
kad svi zivi spavaju.
kazem joj,znam da si tu,
i zato ne budi
tuzna.
onda je vratim nazad,
ali ona pomalo pevusi
unutra,nisam je bas pustio da
umre
i onda tako spavamo
zajedno
sa nasim
tajnim paktom
i sve je to dovoljno lepo da
bi covek mogao
da zaplace,ali ja ne
placem,a
vi?
 
Kojote, te price su izasle u srpskom prevodu u knjizi "Davo je bio vruc".
@Muvalo-,zbirke njegovih prica su izlazile kod nas pod najrazlicitijim nazivima...najcesce po nekoj od njih ali uglavnom je sadrzaj isti- odnosno price,mislim da je original tj. prvo izdanje "Price o obicnom ludilu" ali meni omiljena je "Zivotinjski krekeri u mojoj supi" - tako se zvala zbirka...tebe mi..
P.S. Dzaba objasnjavas kucetu....ker je ker i razume samo komande....
 
muvalo:
Obozavam Bukovskog. Mislim da je odlican pisac i da bi ga trebalo uvrstiti u skolski (univerzitetski) program. Pesme su odlicne, odlicne su i price, volim i romane. To o muskom sovinizmu je po mom misljenju trabunjanje, isto kao i shvatanje da je trash pisac ili prostacina.
E da, ja bih spomenula i F. Rigonata koji je prevodio Bukovskog - kakav je to car! Odlican prevodilac. Prvo sam citala njegove prevode a tek kasnije original. Nisam sigurna da bih toliko volela Bukovskog da nije bilo njegovog prevoda.

Kojote, te price su izasle u srpskom prevodu u knjizi "Davo je bio vruc".
Sve je kod njega vruce, ma šta vruće - vrelo... Sećam se, kao da je juče bilo, svog prvog "susreta" sa veličanstvenim Čarlsom! Bilo je to u njegovoj domovini, u kuci jedne njegove zemljakinje... mnogo toga sam tada doživeo prvi put, ali susret sa Bukovskim :shock: :) ... još sam bio pubertetlija, srpski gimnazijalac pod jakim uticajem ruskog književnog lobija... uzimam u ruke njegov roman Women... i paf! :-) :D "Mnoge prave ljude sahranila je žena"... "Bilo mi je 50 godina... drkao sam redovno ali nisam ni pomišljao da se upustim u odnos sa nekom ženom" :-) :smile: ... očarao me u startu, koja žestina, yebote... nešto tako, slično ludo, je imao samo Dostojevski...

Flavio jeste car, slažem se, veliki je poznavalac američkog slenga, slengova, tačnije... ali dozvolićeš mi da se oprobam i u tom zanatu:

"Zvao se Kaa, hronični bolesnik, bivši čovek, bivši rudar. Živeo je u podrumu. Bio je glodar. Poslednje što je radio bilo je struganje lonaca u firmi koja je pravila bombone. I to je izgubio zbog teške mentalne bolesti i pića. Socijalna pomoć je istekla, zdravlje ionako nije imao, i eto ga - kao štakora, štakora koji nema gde da se sakrije, štakora koji mora da plati kiriju, s trbuhom koji gladuje, bez grama mozga u glavi, курцем koji se kruti na propale doktorke, s dušom koja je odavno izmučena bolešću i umorna, bez vaspitanja, bez ikakvog zanata. Yebada, tako kažu za takve, u Americi"

Odlomak iz priče Tako mrtvi vole
 
HELLGIRL:
I Dostojevski moze da bude pisac za ''siroku narodnu masu'',koji upravo o njoj i pise.To isto radi i Bukovski.Oni i jesu tol'ko DOBRI zato sto opisuju ljude onakve kakvi oni stvarno jesu na nacin i jezikom svima razumljivim.Bitna je samo razlika u stilu,koji vam lezi.Ja licno,mogu da se nadjem i u Bukovskovim i u delima Dostojevskog.I oba stila mi odgovaraju.

Pozdrav

Bas tako...:)
 
kojote:
"Zvao se Kaa, hronični bolesnik, bivši čovek, bivši rudar. Živeo je u podrumu. Bio je glodar. Poslednje što je radio bilo je struganje lonaca u firmi koja je pravila bombone. I to je izgubio zbog teške mentalne bolesti i pića. Socijalna pomoć je istekla, zdravlje ionako nije imao, i eto ga - kao štakora, štakora koji nema gde da se sakrije, štakora koji mora da plati kiriju, s trbuhom koji gladuje, bez grama mozga u glavi, курцем koji se kruti na propale doktorke, s dušom koja je odavno izmučena bolešću i umorna, bez vaspitanja, bez ikakvog zanata. Yebada, tako kažu za takve, u Americi"

Odlomak iz priče Tako mrtvi vole

:) :)
 
Zvao se Kaa, hronični bolesnik, bivši čovek, bivši rudar. Živeo je u podrumu. Bio je glodar. Poslednje što je radio bilo je struganje lonaca u firmi koja je pravila bombone. I to je izgubio zbog teške mentalne bolesti i pića. Socijalna pomoć je istekla, zdravlje ionako nije imao, i eto ga - kao štakora, štakora koji nema gde da se sakrije, štakora koji mora da plati kiriju, s trbuhom koji gladuje, bez grama mozga u glavi, курцем koji se kruti na propale doktorke, s dušom koja je odavno izmučena bolešću i umorna, bez vaspitanja, bez ikakvog zanata. Yebada, tako kažu za takve, u Americi
Mislim da bi bilo fer da i ja probam ;) ?

Bezmudo stene sugave kucke se vuklo po zabacenim delovima gradske deponije....u celjusti je jos uvek osecalo ukus g.ovana koje je prethodno pojelo...bese to prvi obrok posle ko zna kol`ko vremena...Rodjeno kao kreatura u svom i inace odvratnom rodu jedino je umelo da laje i pokusava da jezicinom iz svojih bezzubih celjusti uplasi pacove koji su ga redovno terali od bilo kakvog pristojnog ,jestivog djubreta...Nedostatak kurc.a pokusavalo je da nadoknadi time sto je dozvoljavao da ga drugi kerovi upotrebljavaju kao kucku,razvaljujuci mu ionako truli c.mar...Sanjalo je na svom djubristu o tome kako je to biti covek i imati zenu...ali nazalost, jedina veza koju je imalo sa njima bili su bolni sutevi u njegovo nakazno telo...Zvalo se i bilo je...Kojot.
 
Kaa:


Bezmudo stene sugave kucke se vuklo po zabacenim delovima gradske deponije....u celjusti je jos uvek osecalo ukus g.ovana koje je prethodno pojelo...bese to prvi obrok posle ko zna kol`ko vremena...Rodjeno kao kreatura u svom i inace odvratnom rodu jedino je umelo da laje i pokusava da jezicinom iz svojih bezzubih celjusti uplasi pacove koji su ga redovno terali od bilo kakvog pristojnog ,jestivog djubreta...Nedostatak kurc.a pokusavalo je da nadoknadi time sto je dozvoljavao da ga drugi kerovi upotrebljavaju kao kucku,razvaljujuci mu ionako truli c.mar...Sanjalo je na svom djubristu o tome kako je to biti covek i imati zenu...ali nazalost, jedina veza koju je imalo sa njima bili su bolni sutevi u njegovo nakazno telo...Zvalo se i bilo je...Kojot.


ovo je rat, jel"? :)
Hebo vas Bukovski - ili ste zaboravili ste da drmnete nesto ? :)
 
"Bilo je dosta žena i poželeo sam da ih sve redom silujem. Seo sam na tepih, osećajući električno svetlo, osećajući kako pića teku kroz mene kao parada, kao atak na potištenost, kao atak na ludilo.

- Nikad više neću morati da radim! - govorio sam - Konji će se pobrinuti za mene, kako se nijedna qrva NIKAD nije pobrinula!
- O, znamo mi to, gospodine Kinaski. Znamo da ste VELIKI čovek!
To se oglasio onaj mali, sedokosi pušikar sa kauča, trljajući ručice, podmuklog pogleda i vlažnih usana. Ozbiljno je mislio. Muka mi je pripala. Ispio sam piće koje sam držao u ruci...

Počeo sam da pričam sa ženama. Obećao sam im sve balade moje moćne kare. Smejale su se. Ozbiljno sam mislio. Baš tada. Tu. Krenuo sam ka ženama. Muškarci su me odvukli. Za svetskog čoveka bio sam po mnogo čemu pravi srednjoškolac"...

iz priče All the Assholes in the World and Mine ( Sve guzice na svetu i moja )
 

Back
Top