Pauzirati godinu ili ne?!

Ja bih ti preporucio da to ne radis, veruj mi, posle ces izgubiti volju za ucenjem a to ti na faxu mnogo treba, a i zavisi sta polazes za prijemni, zaboravices i to sto si znala. Nista ne dobijas kad pauziras godinu, ako se ne zaposlis videces kako ce ti biti dosadno, veruj mi. Ja sam povremeno mislio da pauziram godinu i koga god da sam pitao svi su mi rekli NEMOJ.
Razmisli dobro ali moja ti je preporuka NE!
 
Zbog cega tacno zelis da pauziras? Godina provedena u blejanju moze samo da pogorsa stvari ali ako nadjes posao - ili promenis vise njih - to moze da bude motivacija za nastavak skolovanja...

A fax nije toliko tesko upisati koliko ga je tesko zavrsiti. :)
 
ako pauzirash godinu imash vishe varijanti:
-da se zaposlish : uzivetjesh se u posao i moze ti se desiti da ti se to svidi i da skontash kako ima kinte i sa nekom vishom pa odustanesh od faxa...
-blejish : ne moram navoditi zashto je ovo glupo
a sve ostalo je ok... ako mislish da tjesh se posle ponovo sastaviti i upisati fax onda pauziraj, ali ti i za 3 meseca kolika ti je pauza od maja do oktobra toliko se odviknesh od uchenja i ne znash kakko da krenesh a kamo li za godinu dana...
 
Bolje idi na fax, nego što ćeš pauzirati godinu. Ako ništa bar ćeš se povezati sa kolegama, i ući u materiju, posle je jako teško naći volju za studije. SEm ako nemaš neki VELIKI tazlog da to uradiš. Poslušaj savete, znaju ljudi "znanje".
 
Pa glavni razlog zbog cega sam razmisljala da pauziram godinu je,prvenstveno finansijska situacija. Jer smer koji sam htela da upisem ne prima na budzet, pa sam mislila prvo da skupim neku kintu. Sto se tice gubljenja radne navike to mi ne bi predstavljalo problem, jer mi ne bi bilo tesko da ucim, ako upisem ono sto me zanima.
5.gif

Anyway,hvala na odgovorima.
 
Ja bih na tvom mestu upisala, naravno ako imas novac bar za jednu godinu. Ne mozes za godinu dana skupiti neke epohalne pare ma sta radila. A skolarina ti ne gine svakako pa mozes da upises faks da se ne bi kasnije zezala sa prijemnim a kad i ako zafali novca onda pauziraj, to je meni sigurnije (osim ako ne traze neku nenormalnu sumu za obnovu godine). Zavisi koji je faks u pitanju, mozda mozes da se snadjes i tokom godine, bar za neke manje troskove.
 
Pazi ovako........Ja sam ove godine zavrsila skolu (dakle, 86. sam god.) i odlucila sam da pauziram. Prvenstveno zato sto nisam znala sta zelim dalje u zivotu i dok sam tako mislila i milsila, stiglo vreme da se polaze prijemni a ja nisam ni pocela da ucim, jer nisam ni znala za koji fax da se spremam. I meni su svi govorili, ma nemoj, sta ce ti to.......Mislim da trebas da poslusas sebe, a ne druge, ali ako vec imas tacno odredjen cilj sta zelis da upises, nemoj da pauziras. Ja, da sam bila sigurna kao ti u to sta zelim da studiram, ne bih se uopste dvoumila, vec bih sve ucinila da se upisem.....Sto se tice toga da nadjes posao i skupis kintu - zaboravi!!! Sa srednjom skolom i 18 godina bas i ne mozes da nadjes nesto i kad vidis kako funkcionise "stvaran svet", samo ces pozeleti da se vratis skoli/faxu....A to sto se tice radnih navika i toga kako ces zaboraviti i ono sto si znala - ma gluposti!! Ako znas sta hoces i zelis da upises fax, nema razloga da to ne ucinis naredne godine.....U svakom slucaju, ja se nisam pokajala. Pokusavam da, iako ne radim, iskoristim vreme maximalno: upisala sam kurs jezika, ucim da vozim, konacno imam vremena da procitam sve one knjige koje su mi se nagomilale pored kreveta, a nikako da ih procitam.....A sto je najbolje, moci cu natenane da se spremam za prijemni, bez stresa, misleci istovremeno i na kraj godine i na maturu i na prijemni.....
Saveti su najgluplja stvar na svetu i stvarno ne volim da ih dajem, ali kao sto rekoh, ako vec znas sta hoces nemoj to da radis. A sto se novca tice.......nisi ni prva ni poslednja osoba koja je imala problem sa placanjem skolarine, ali snjadju se ljudi. Verujem da ces i ti......
 
Za pauziranje ti je potrebna celicna volja da se posle vratis u rutinu ucenja. Vidjala sam ljude da pauziraju i posle u roku zavrse faks, neke kojima je trebalo malo vremena ali su se vratili u formu, a i one druge koji su odustajali na prvoj godini...
Na tebi je da procenis u koju grupu pripadas...
 
malena_pmf:
Za pauziranje ti je potrebna celicna volja da se posle vratis u rutinu ucenja. Vidjala sam ljude da pauziraju i posle u roku zavrse faks, neke kojima je trebalo malo vremena ali su se vratili u formu, a i one druge koji su odustajali na prvoj godini...
Na tebi je da procenis u koju grupu pripadas...
Pa kao sto sam vec rekla ne bi mi bilo tesko da ucim ako bih upisala ono sto volim. Ali dobro, imam jos jedno polugodiste da dobro razmislim o svemu :lol:
 
LPcrazy_girl:
Pa kao sto sam vec rekla ne bi mi bilo tesko da ucim ako bih upisala ono sto volim. Ali dobro, imam jos jedno polugodiste da dobro razmislim o svemu :lol:
Ukoliko vec znas sta bi upisala, bolje nemoj pauzirati vec pokusaj da upises bez pauziranja. Ukoliko ne uspes, uvek treba imati u vidu i rezervnu varijantu tj. neki srodni faks sa kojeg ces moci posle da se prebacis. Postoji mnogo rupa u zakonu koje se mogu iskoristiti, samo treba gledati... :D
 
Lično iskustvo:

Nakon srednje škole nisam bio u mogućnosti da upišem fax, pre svega zbog finansija, te sam otišao u vojsku. Nakon toga pomalo radio, kad nije bilo posla sedeo kod kuće i nakon tri godine praktično na silu upisao fax, plašeći se da kasnije neću imati volje. Finansijska situacija i dalje nije bila odgovarajuća, te sam nakon prve godine odustao. Sada sam ponovo upisao nešto, i nekako je krenulo.

Ako su finansije problem, teško ga je rešiti samo pauziranjem. Zavisi i gde si, ali je generalno problem naći stalan posao sa stabilnim primanjima. Uglavnom ti traže par meseci da volontiraš za njih, dok se 'ne obučiš' za rad. Što teško da odgovara nekom ko ne namerava da se tu duže zadržava. Privremeni i povremeni poslovi su uglavnom sezonski, i nema tu neke ogromne zarade (mada je ima, u skladu sa tim šta radiš). Malo je problem što kad počneš da zarađuješ kreneš i da trošiš, kao i da dopunjuješ kućni budžet. Tako da ne ostaje mnogo. Barem je meni takav bio slučaj, doduše moji su imali neredovna primanja, a trebalo je izdržavati i brata studenta.

Uvek možeš i da radiš dok studiraš. Koliko mi je poznato, samofinansirajući smerovi na fakultetima/višim školama su baš prilagođeni za takve studente, dakle predavanja su uglavnom popodne i predveče, nisu toliko obavezna, i inače manje obaveza u samoj školi (ne i u vezi sa učenjem, doduše).

Lako je vratiti se učenju, ukoliko rešiš sa sobom da to želiš i uspeš da se izoluješ od spoljnih uticaja. Meni prvi put nije uspelo, sad tek jeste, mada ne u potpunosti. Uostalom, ogromna većina onih koji su tek izašli iz srednje škole nema radne navike, već ih ili steknu u hodu ili zalutaju usput. Malo subjektivan utisak, ali tačan. I nemaš šta zaboraviti, kada jednom nešto naučiš to ostaje, dovoljno je samo malo se podsetiti. Ako je to bilo naučeno. To je nešto što ti pogotovu bude od značaja u daljem školovanju, kada ti se gradivo nadovezuje jedno na drugo, i podrazumeva se da ti prethodno znaš, kako bi uopšte mogao da pratiš i shvatiš ono što ti predaju.
 
Nije problem u pauziranju, većina mojih vršnjaka je išla u vojsku poslije srednje, a onda na fax. U nekim zapadnim državama se smatra da je studiranje pogodnije za malo zrelije znači idu u firmu, pa ih firma preporuči za usavršavanje itd. Kod nas ti je obično studiranje povezano sa tim da treba da posuđuješ literaturu i dobijaš svježe informacije, a to je jednostavnije kada si u svojoj generaciji.
 
intra:
Kod nas ti je obično studiranje povezano sa tim da treba da posuđuješ literaturu i dobijaš svježe informacije, a to je jednostavnije kada si u svojoj generaciji.
Ne bih se složio. Možda samo da je lakše uhodati se sa ljudima koji su tvoja generacija, ali ukoliko je neko malo zatvoreniji (lični primer), svejedno mu se može desiti da bude odsečen. I obrnuto.

A i imam na smeru par kolega koji su preko 30, u međuvremenu radili u struci, imaju i iskustva i pristup informacijama. Dok neki od 19 ni ne koriste svoje mogućnosti. Sve je na pojedincu.
 
Cao svima! Hristos se rodi!
Evo ja sam pauzirala, ali ne zato sto sam htela vec sam morala da bih naucila jezik. Tako da tu godinu maksimalno iskoriscavam i provodim uceci. U skoli sam za jezik. Ne zalim uopste, uvek sam bila odlican ucenik, tako da mi nije problem da ucim. I posto nisam bila sigurna koji cu faks upisati sad imam vremena pa proucavam fakultete, upoznala sam dosta ljudi sa raznih smerova itd. I ne vidim zasto bi bilo teze upisati fakultet posle. Imam profesoricu koja je sad upisala psihologiju. A i sto je neko vec pomenuo ima starijih koji se upisuju. Znaci godine nisu u pitanju. U pitanju je psiha svakog pojedinca.

Znaci da nekad pauziranje je pozitivno ali mislim samo u slucaju kad tu godinu provodis opet u ucenju. Nije mi ni u jednom trenutku palo na pamet da nista ne upisem ove god.
Nikako ne podrzavam pauziranje da bi godinu provela u izlezavanju, zabavljanju ili nekim glupostima!
Eto, to je moj savet. Bitno je znati sta zelis od sebe i koliko mozes!
 

Back
Top