VARIKOCELA I-II STEPENA

dusebriznik

Početnik
Poruka
35
Pre 8 god mi je postavljena dijagnoza VARKOCELA I-II stepen na LEVOM testisu i doktor je rekao da je to za operaciju.Naravno ja od onda nisam isao kod doktora sve misleci da na taj nacin "izbegnem" operaciju kao proci ce kako je i doslo!?. Imam mali bol samo na dodir i nemam nikakvih drugih neprijatnosti (ako se uopste i pojavljuju u ovakvim slucajevima).
Zanima me da li je neophodna hiruska intervencija i ako jeste koliko je ozbiljna,da li postoje neki drugi vidovi lecenja i da li odlazuci hirusku intrvenciju postoji opasnost od steriliteta (radio sam spremogram pre 2 god i rezultati su bili na granici prihvatljivog).Inace jos nisam postao otac ali se nadam da cu jednog dana to i postati.Imam 39 god.
P.S.
na LEVOJ strani sam pre 2 god operisao herniju i da li je u uzrocno posledicnoj vezi sa VARIKOCELAMA?
Hvala
 
Varikocela je klupko prosirenih vena u testisu.Na dodir je kao klupko glista.Cesca je sa leve strane iz anatomskih razloga.Moze da daje bolove manjeg intenziteta u testisu i,tacno je,moze da utice na spermogram ali tek ako je viseg stepena.Operacije hidrocele I/II ne radi se rutinski, osim kod spermogramom potvrdjnog steriliteta i to je prva stvar koja se ispita kod muskog steriliteta : da li muskarac ima varikocelu.Sama operacija je vrlo jednostavna : napravi se mali rez na kozi u predelu prepone,pronadju se krvni sudovi koji se podvezu,koza se usije.
Ali ( jedno ali srecu kvari :) ) ja sam se sretala sa vise slucajeva bola u testisu I NAKON operacije varikocele sto nije lako objasniti.Znaci,nije obavezan prestanak bola nakon operacije.
Varikocela ne prolazi sama od sebe ali nije ni neko opasno patolosko stanje koje zahteva urgenciju.
Sto se tice kile,jeste da se radi o istom prostoru ali ako nije doslo do intraoperativnih komplikacija,tvoja varikocela nije posledica operisane kile.
Ne bi bilo lose da opet prekontrolises spermogram pa ako je rezultat los,obrati se urologu.
 
Pogledao sam nekoliko tema ali nisam nasao odgovor na svoje pitanje...
Interesuje me da li se kod nas radi varicocelectomy na nacin da se sacuva arterija testisa? Ako da – gde? Samo Novi Sad i/ili Beograd? Ili i u manjim bolnicama?
Naravno laik sam (zato i trazim misljenje strucnih) , ali koliko sam shvatio, potreban je mikrohirurski zahvat da bi se sacuvala arterija kod operacije varicocele-a, kao i da je u tom slucaju mnogo manji rizik od komplikacija i ponovnog javljanja.
Unapred hvala na odgovorima.
 

Back
Top