Уживање у западној толеранцији.

-Dimitrije-

Zainteresovan član
Poruka
347
U Australiji vlada haos, nastavilo se nasilje protiv mladih arapskog porekla

Rasisti počeli ulični rat

Rasno motivisano nasilje u inače tolerantnoj Australiji nastavilo se drugu noć zaredom kada je više desetina mladića razbijalo stakla na izlozima prodavnica, prozore na zgradama i automobile u predgrađima Sidneja. Širenjem nemira pale su u vodu sve nade šokirane javnosti da će događaji od nedelje, kada je na plaži u predgrađu Kronuli razbesnela rulja pokušala da linčuje mlade arapskog porekla, ostati izolovani.

Oko stotinu policijskih automobila, u pratnji helikoptera, krstarilo je ulicama predgrađa po Sidneju u potrazi za dobro organizovanim grupama nasilnika.

„Demolirano je nekoliko desetina automobila i polupana su stakla na više prodavnica i kuća. Povređene su 32 osobe, a 16 je uhapšeno”, rekao je Pol Bugden, portparol policije u državi Novi Južni Vels.

„Ljudi stoje na ulicama u stanju šoka i gledaju”, rekao je reporter agencije AP i dodao da vlada „neopisiv haos” dok vozila hitne pomoći i policije kruže u svim pravcima, a ulice su blokirane.

Nemiri od noći između ponedeljka i utorka zapravo su osveta mladih poreklom sa Bliskog istoga za linč od nedelje.

U sukobu koji je izbio u nedelju učestvovalo je oko 5.000 Australijanaca koji su maltretirali sve ljude sa tamnijom bojom kože. Povod za takvo nasilje bila je tuča mladih Libanaca i dva spasioca na plaži koji su izvukli deblji kraj.

U nameri da obuzdaju nasilje, koje bi lako moglo da se pretvori u rasni rat, australijske vlasti su najavile da će policija dobiti veća ovlašćenja „kako bi izašla na kraj sa kriminalcima koji izazivaju nered”.

Među povređenima je i jedan arapski mladić koji je izboden nožem u leđa i koji se nalazi u bolnici. Apel australijskog premijera Džona Havarda da „nasilje momentalno prestane” nije urodio plodom.

„Ne prihvatam ni najmanju mogućnost da u našoj zemlji postoji rasizam. Naša nacija je bila sposobna da prihvati milione različitih ljudi iz svih delova sveta. Ostvarili smo veliki uspeh u njihovoj asimilaciji u poslednje četiri decenije”, rekao je Havard.

Premijera su demantovali snimci TV stanica na kojima se vide grupe mladih Australijanaca okićenih nacionalnim zastavama i sa majicama na kojima piše „Etnic cleansing unit” („Jedinica za etničko čišćenje”), koji su uzvikivali parole protiv nacija sa Bliskog istoka. Na poslednjem cenzusu iz 2001. skoro četvrtina od ukupno 20 miliona stanovnika Australije izjavila je da je rođena u inostranstvu. Većina „došljaka” iz muslimanskih zemalja živi u siromašnim predgrađima velikih gradova i nije uspela da se uklopi u društvo, zadržavajući običaje i način života iz svojih domovina. Evidentno je da je antimuslimansko raspoloženje u Australiji potpaljeno 11. septembra 2001. posle napada na Ameriku, ali kap koja je napunila čašu bio je teroristički napad na Baliju kada su u oktobru 2002. poginule 202 osobe, od kojih 88 turista iz Australije. Roland Džabur, predsednik Australijsko-arapskog saveta, tvrdi da ovi nemiri ipak neće eskalirati iako se pripadnici arapske zajednice nalaze u teškom položaju:

„Australijanci arapskog porekla poslednjih godina svakodnevno se susreću sa rasizmom, zlostavljanjima i strahom od gubitka posla. Poslednji nemiri čitav problem staviće na mnogo viši nivo i mislim da neće doći do eskalacije.”

Tako, međutim, ne misli Stiven Dovson iz predgrađa Brajton čiji je petomesečni sin povređen kada je flaša razbila prozor u njegovoj spavaćoj sobi:

„Moj sin je mogao da pogine. Zato neko mora da odgovara, vlast mora da bude odlučna da ljudi ne bi uzimali pravdu u svoje ruke.”

Horst Drizner je vlasnik zubarske ordinacije, koja je ostala u ruševinama pošto se grupa mladih Libanaca kolima zakucala u ordinaciju:

„Mislim da je ovo tek početak. Videćemo još...”

Policija je saopštila da se ekstremističke grupe sa obe strane organizuju putem SMS-a. Zabeležene su i aktivnosti neonacističkih grupa, što bi moglo da izazove pravo krvoproliće na ulicama Sidneja. Već sada se policija priprema za sledeći vikend kada se tradicionalno na plažama za surf okuplja na hiljade ljudi iz obe suprotstavljene grupe. „Pokazaćemo im u nedelju. Moramo se osvetiti. Zlotvori će osetiti punu snagu ujedinjenih Arapa. Braćo po oružju, ujedinimo se”, tekst je jednog SMS-a na mobilnom telefonu koji je policija pronašla kod uhapšenog Libanca.

Imajući u vidu količinu nasilja, pravo je čudo da dosadašnji nemiri nisu odneli ljudske živote.

A. Petrović
 
PA IMA SMIJESNIH STVARI. LJUDI NEKI NISTA NE ZNAJU. NEMOGUCE JE ZIVJETI SA MUSLIMANIMA PA MAKAR IH BILO I SAKA JADA. A KAD IH JE VECINA STA DOBIJEMO, DOBIJEMO TURSKU U KOJOJ JE ZABRANJENA SKORO SVAKA DRUGA RELIGIJA OSIM ISLAMA, A HOCE U EVROPU. ODGOVORNO TVRDIM DA CE ONOG DANA KADA TURSKA UDJE U EVROPSKU UNIJU NESTATI EVROPE. NECE TO BITI VISE ONAJ FINI MIRNI I KULTURNI SVIJET. MLADI PRATITE OVO STO REKOH.

P.S. A, PREPORUCIO BIH VAJNIM DEMOKRATAMA IZ BEOGRADA, ONIM IZ IZDAJNICKIH ORGANIZACIJA DA POSALJU SVOJU DJECU NA SKOLOVANJE U TURSKU, LIBAN, SIRIJU, IRAN, SAUDI ARABI ITD....
 
sklopotnica:
PA IMA SMIJESNIH STVARI. LJUDI NEKI NISTA NE ZNAJU. NEMOGUCE JE ZIVJETI SA MUSLIMANIMA PA MAKAR IH BILO I SAKA JADA. A KAD IH JE VECINA STA DOBIJEMO, DOBIJEMO TURSKU U KOJOJ JE ZABRANJENA SKORO SVAKA DRUGA RELIGIJA OSIM ISLAMA, A HOCE U EVROPU. ODGOVORNO TVRDIM DA CE ONOG DANA KADA TURSKA UDJE U EVROPSKU UNIJU NESTATI EVROPE. NECE TO BITI VISE ONAJ FINI MIRNI I KULTURNI SVIJET. MLADI PRATITE OVO STO REKOH.

P.S. A, PREPORUCIO BIH VAJNIM DEMOKRATAMA IZ BEOGRADA, ONIM IZ IZDAJNICKIH ORGANIZACIJA DA POSALJU SVOJU DJECU NA SKOLOVANJE U TURSKU, LIBAN, SIRIJU, IRAN, SAUDI ARABI ITD....

Potpuno si u pravu sto se tice muslimana, i smradova dosmanlijskih.
 
sklopotnica:
PA IMA SMIJESNIH STVARI. LJUDI NEKI NISTA NE ZNAJU. NEMOGUCE JE ZIVJETI SA MUSLIMANIMA PA MAKAR IH BILO I SAKA JADA. A KAD IH JE VECINA STA DOBIJEMO, DOBIJEMO TURSKU U KOJOJ JE ZABRANJENA SKORO SVAKA DRUGA RELIGIJA OSIM ISLAMA, A HOCE U EVROPU. ODGOVORNO TVRDIM DA CE ONOG DANA KADA TURSKA UDJE U EVROPSKU UNIJU NESTATI EVROPE. NECE TO BITI VISE ONAJ FINI MIRNI I KULTURNI SVIJET. MLADI PRATITE OVO STO REKOH.

P.S. A, PREPORUCIO BIH VAJNIM DEMOKRATAMA IZ BEOGRADA, ONIM IZ IZDAJNICKIH ORGANIZACIJA DA POSALJU SVOJU DJECU NA SKOLOVANJE U TURSKU, LIBAN, SIRIJU, IRAN, SAUDI ARABI ITD....
Imao sam priliku videti Turke u Nemackoj i mogu potvrditi tvoju pricu. Tada sam odakle potice nas izraz " saban ". Mnogi su tamo vise decenija, neki od rodjenja ali jedno stoji - nema sa njima zivota. Kazem ja Nemcima: " sad vidite koga smo nosili na grbaci vekovima?" Ali virus je virus. Sada Svabe slusaju Tursku muziku, zene uce trbusni ples, udaju se za Turke... Turci nadiru ponovo ali negde drugde.
 
King 7:
Imao sam priliku videti Turke u Nemackoj i mogu potvrditi tvoju pricu. Tada sam odakle potice nas izraz " saban ". Mnogi su tamo vise decenija, neki od rodjenja ali jedno stoji - nema sa njima zivota. Kazem ja Nemcima: " sad vidite koga smo nosili na grbaci vekovima?" Ali virus je virus. Sada Svabe slusaju Tursku muziku, zene uce trbusni ples, udaju se za Turke... Turci nadiru ponovo ali negde drugde.

Prosecan nemac ne gotivi turke. Nemci su zasluzili ogroman problem, koji imaju sa muslimanima u nemackoj.
 
King 7:
Imao sam priliku videti Turke u Nemackoj i mogu potvrditi tvoju pricu. Tada sam odakle potice nas izraz " saban ". Mnogi su tamo vise decenija, neki od rodjenja ali jedno stoji - nema sa njima zivota. Kazem ja Nemcima: " sad vidite koga smo nosili na grbaci vekovima?" Ali virus je virus. Sada Svabe slusaju Tursku muziku, zene uce trbusni ples, udaju se za Turke... Turci nadiru ponovo ali negde drugde.

Кинге7 лако је Швабама да се зезају слушајући Турску музику и вртећи дупетом трбушни плес када код њим има свега 8% других националности (који им као робови обављају најтеже и најпрљавије послове) а њих је 92% и још се хвале да су мултиетнички... :roll:
 
eremita:
Кинге7 лако је Швабама да се зезају слушајући Турску музику и вртећи дупетом трбушни плес када код њим има свега 8% других националности (који им као робови обављају најтеже и најпрљавије послове) а њих је 92% и још се хвале да су мултиетнички... :roll:
Nekada su dovlacili Turke da im peru klozete i kopaju kanale. Sada se desava nesto sasvim drugo: turci imaju novac, firme, proizvodnju, izborili su se pre nekoliko godina za svoj TVkanal iskljucivo na turskom jeziku. Kupuju kuce u elitnim delovima gradova i sto je karakteristicno - dovlace jos rodjaka iz turske. Pravi, konzervativni Nemci skrgucu zubima i stezu kais a ostali se predaju muzici i trbusnjacima. Svabe imaju sada oko 5.000.000 nezaposlenih, prosla su vremena kada su im drugi radili najprljavije poslove.
 

Back
Top