Kako napisati motivaciono pismo?

Znam da je tema uzasno stara i mozda samo trosim reci za dzabe.

Moj posao izmedju ostalog ukljucuje odabir kandidata za intervjue. Zato procitam mnogo aplikacija (hiljade) i mnogo motivacionih pisama.
Nemojte da dzaba saljete motivaciona pisma puna praznih reci- odmah cete biti izbaceni.
Motivaciono pismo mora da sadrzi:
1. uvodnu recenicu: zelim da se prijavim za taj i taj posao.
2. Sta radis trenutno/kakva ti je kvalifikacija- ono sto se podudara sa oglasom- potkrepiti cinjenicama : Na primer: Student sam zavrsnog semestra fakulteta----- sa prosecnom ocenom 9.0.....
3. Prakticno iskustvo: Zahvaljujuci visemesecnom volontiranju u firmi....... stekao sam iskustvo / profesionalac sam u koriscenju........ metoda
4. Zasto zelis da radis bas u toj firmi koja nudi poziciju: vrlo konkretno moras da kazes
5. AKo imas jos mesta mozes da se vratis na tvoja iskustva i osobine i kako one odgovaraju zahtevima firme. Uvek moras da baratas cinjenicama- ni slucajno ne smes samo da napises: ja sam vredan, timski igrac.... Ne, nego: Radeci kao deo tima od 10 osoba razvio sam se u iskusnog timskog igraca, sposobnog da radi samostalno. Pa onda primer za sta si samostalno bio odgovoran.

Pismo mora da bude konkretno. Zaboravite sve te prazne fore.
Na kraju: Bio bih veoma zahvalan za sansu da licno porazgovaram sa vama o poziciji i kako moje iskustvo moze da doprinese uspehu __(ime firme).. Naravno, kontak info mora da bude vidljiv na pocetku CV-a, odmah ispod imena.
Celo pismo ne sme da bude duze od pola strane. Za bas indujstrijske velike firme jos krace od toga.

Srecno. I izvinite ako recenice ne zvuce bas najbolje na srpskom, ja radim na engleskom i nemackom...
 
Ako je u pitanju pismo za upis na univerzitet, veoma je bitno da napišete nešto originalno - neko vaše lično iskustvo i razmišljanje koje je od značaja za to za šta ustvari i pišete motivaciono pismo. Nekako mi se čini da je to najefektniji način, da se kroz ličnu priču provuče motivacija, jer kliše eseje možete da sastavite za 5 minuta uz pomoć Google-a...
 
Pisala sam motivaciono pismo za studije u Engleskoj i otprilike to je islo ovako: uvod je sta za mene predstavlja to sto zelim da studiram i zasto to zelim da studiram. Zatim sam navele koje osobine neko mora da ima da bi se bavio tim poslom i onda sam za svaku osobinu pisala neke dogadjaje iz mog zivota koji dokazuju da sam ja prava osoba za to. Onda jedan pasus o tome da ja ustvari zelim kvalitetno skolovanje koje oni nude da bih se poslije vratila u svoju zemlju i primjenila to znanje i pomogla poboljsanju stanja u drzavi (naravno ovo nije tacno, ali oni zele da cuju da se ti zelis vratiti u svoju zemlju) i na kraju zasto bas taj univerzitet zelim. Zasto sam oducila da je on odgovarajuci za mene. Motivaciono pismo pokazuje ko si ti ustvari (pored onoga sto si vec napisao u CV) i dokazujes da si ti prava osoba koju zele na svom univerzitetu kao i zasto ti to zelis.

Ovo je struktura koju sam ja koristila, ali nije jedina- zavisi sta zelite da studirate i kako zelite sebe da predstvaite. Meni jedan univerzitet napisao da je bas motivaciono pismo razlog zasto sam primljena, svidja im se kako pisem i ono sto su procitali. Treba da "prodate" sebe na najbolji nacin. Nadam se da bar malo pomaze :)
 

Back
Top