Sedimentacija

sutra idem kod maticnog doktora a dijagnozu su mi prvo u Makedoniji rekli a kasnije sam ovde snimao ponovo pluca u Domu zdravlja u Vojvode Vuka i tamosnji doktor je potvrdio to uz konstataciju da se stanje poboljsalo u odnosu na prvi snimak
Hvala u svakom slucaju!

Kliničko poboljšanje ne prati radiološku regresiju pneumonične senke.Prosto rečeno: kad vam doktor kaže : Izlečeni ste od upale pluća- na snimku pluća pneumonična senka može i dalje da perzistira ( naravno, značajno smanjena).I tako još 2-3 nedelje.
Pod dva: sedimentacija je marker inflamacije koji se najsporije normalizuje.
Pozdrav
 
Da li neko moze da mi objasni razliku ili slicnost izmedju sedimentacije i CRP-a?
I koje su normalne vrednosti za bebe na rodjenju?
Da li je bilo koliko uvecan CRP isto sto i znacajno povecan?
 
Da li neko moze da mi objasni razliku ili slicnost izmedju sedimentacije i CRP-a?
I koje su normalne vrednosti za bebe na rodjenju?
Da li je bilo koliko uvecan CRP isto sto i znacajno povecan?

CRP (C reaktivni protein) je najznačajniji pokazatelj odgovora akutne faze zapaljenja i najbitniji marker inflamacije, zahvaljujući svojoj osetljivosti, specifičnosti i naglom povećanju već u toku prvih 6-10 sati od početka inflamacije.Može biti prvi znak upale pre nego što se ispolje klinički znaci.Vrednost CRP-a u serumu koreliše sa težinom infekcije i mogu biti i do 2000 puta veće od normalnih ( a normalno do 5)....
Brzina sedimentacije eritrocita (SE)je nespecifični pokazatelj uaple i smatra se neosetljivim pokazatelje akutne faze s obzirom da zavisi od: pola, starosti,fiziološkog stanja, telesne temperature, lekova, pušenja, ....blablabla....

I tako....
 
Marina c,

hvala na brzom odgovoru. Ako ti nije teško samo da pogledaš i

hemoglobin 100
hematokrit 28,8

Šta znači - sedimentacija u prvom satu ubrzana? Imam li razloga da se tresem (kao što se sad tresem)?
 
Marina c,

hvala na brzom odgovoru. Ako ti nije teško samo da pogledaš i

hemoglobin 100
hematokrit 28,8


Šta znači - sedimentacija u prvom satu ubrzana? Imam li razloga da se tresem (kao što se sad tresem)?

...da, majka ti je anemična...Sedimentacija ukazuje na neku upalnu reakciju u organizmu, mada je ubrzana i kod anemije...
Treba ispitati uzrok anemije...
 

Back
Top