istrazivanje trzista i pokretanje biznisa?

u principu zarada svih novina se osniva na reklami....
pogotovo sto se tice mesecnih casopisa (maxim, GQ, FHM...)
Distributeri te casopise kupuju po manjoj ceni nego sto kosta sama proizvodnja casopisa, da nepricamo o platama saradnicima(novinari, fotografi, modeli i.t.d.)

S obizrom da se ti apsolutno ne razumes u to savetujem ti da i ne pocinjes, jedino ako imas puo para pa mozes da unajmis profesionalce koji ce da vode posao za tebe.
 
Sta ce mi tu puno para??? Treba mi samo jedan ili dva kompijutera,fotograf za pocetak jer kasnije ce i citaoci slati zanimljive fotografije..Pa videli ste kako radi scandal novina..U stanu,na kompu urede novinu,i to gomila slika sa malo debilnog teksta i to stave na disk i nose u prvu stampariju..Nikakva filozofija i profesionalizam..
 
SVETLANA1979:
Koja je razlika izmedju zastupnika i distributera

Ovo pitanje je sada na svim temama...

Pa da ja pokusam:

"ZASTUPNIK" zastupa interese neke firme sa drugog trzista , na svom trzistu. Pri tom zastupana firma ne mora da ima konkretan materijalni proizvod da bi joj bio potreban i "DISTRIBUTER".

U slucaju da ga ima (proizvod), onda zastupnik moze u isto vreme da bude i distributer (ako samostalno radi uvoz i distribuciju (prodaju)). Ali zastupnik moze da ugovori plasman proizvoda kroz prodajnu mrezu neke trece firme, gde je ta treca firma onda distributer. Naravno sve za racun i uz saglasnost firme-majke....
 
izzi:
Ovo pitanje je sada na svim temama...

Pa da ja pokusam:

"ZASTUPNIK" zastupa interese neke firme sa drugog trzista , na svom trzistu. Pri tom zastupana firma ne mora da ima konkretan materijalni proizvod da bi joj bio potreban i "DISTRIBUTER".

U slucaju da ga ima (proizvod), onda zastupnik moze u isto vreme da bude i distributer (ako samostalno radi uvoz i distribuciju (prodaju)). Ali zastupnik moze da ugovori plasman proizvoda kroz prodajnu mrezu neke trece firme, gde je ta treca firma onda distributer. Naravno sve za racun i uz saglasnost firme-majke....
Sta utice na izbor firme-majke da li da plasira svoje proizvode na strano trziste putem prodaje robe distributeru ili preko zastupnika (kog ce sama izabrati, a taj zastupnik ce samo da joj nalazi kupce u njeno ime, a ona sama da realizuje sve ostale aktivnosti)?
 
Pa znas kako, u svakom poslu najtezi deo je ta "sitnica" - nalazenje kupaca i naplata. Ako firma moze direktno da proda nekom distributeru onda joj i ne treba zastupnik. I obrnuto.

Tako da ako mozes za tu (neku) firmu da nadjes kupce onda si zavrsila 90% posla. Koji modalitet ces da nadjes sa partnerom je stvar dogovora. Obicno se ide na neki procenat od prodaje.

Sve pod uslovom da "stranac" vec nema nekog eksluzivca za tvoje trziste. Tada moras da ga ubedis da si jaca od konkurencije, tj da ces vise da prodas. Ako uspes (na primer plasiras im konkretne porudzbine) velika je verovatnoca da ce "stranac" u takvom slucaju da raskine prvi ugovor u tvoju korist.

E a ako je taj pre tebe neki zayeban igrac, onda moze da postane ruzhno....
 
craetive:
Hteo bih da osnujem neki casopis,magazin pa me zanima koja je procedura za to odnosno koje su mi sve dozvole i papiri potrebni i kako da uradim istrazivanje trzista da vidim da li ima mesta za jos jedan casopis....
Pozdrav
Mjesta za neki kvalitetniji časopis sigurno ima, mada ne vjerujem da bi angažovanjem neke agencije dobio iole korektne podatke. Juče na trafici gledam sigurno 15 časopisa o automobilima i manje više svi su krdža, uslužno štampanje je ok većina ih i radi tako, ali kvalitet nećeš postići sa dva kompa tj. bez kvalitetnih ljudi.
 
da bi privukao citaoce casposi mora biti "lep na oko"
ma kakav god kvalitet bio - ako izgleda bzv i ako se ne izdvaja iz mase nishta...
takodje morash imati i neke pare za advertajzing - neki bilbord i neka reklamica. . .

dakle, da bi casopis izgledao lepo, to mora da uradi profesionalac, a on koshta...
takodje, ako je neki ozbiljan casopis, bilo bi lepo da ima bar 3-4 lokala...

kasnije ako uspes u poslu, nabijes cene za reklame - pogledaj samo cene reklama u Svetu Kompjutera ili u Halo oglasima
 
Najbolja varijanta su ti besplatne novine 5-6 stranica.Zaradjujes znaci na ljudima koji daju te oglase.Veruj mi da je veoma efikasno.Potrebno ti je nekoliko ljudi jedanput nedeljno koji ce da raznose novine po zgradama tj. da stavljaju u sanducice.Ja zivim u Moskvi i dnevno dobijem bar 2 novine te vrste i mnogo puta sam stosta i kupovao preko oglasa iz takvih novina.
 
Jevdjo, pokusavam da radim, kao posrednik. Na rusko-ukrainskom internetu ima mnogo korisne informacije za ovaj posao. Vidim veliku zainteresovanost sa vise strana za takvu saradnju, mnogo ljudi obraca se meni, ali ovde nisam uspela pronaci ni jedan jedini sajt, koji bi normalno funkcionisao i gde bi ja mogla oglasiti svu tu informaciju, koju sam skupila.
 
Kod nas ti je to malo nerazvijeno mislim na marketing putem interneta, Napisi mi na mail imam i ja neke konkretne predloge vezane za elektroniku (delove),pa mozda i nadjemo zajednicki jezik.I ja sam pokusavao da dam neku reklamu preko neta cak i u nekim novinama, al nesto neide.Zamisli prosli put kad sam bio u BG. obiso sam pola grada da bih nasao jedne novine koje su konkretno vezane za elektroniku.Napisi mi na mail pa da vidimo sta moze da se uradi i po tvom i po mom pitanju.
 
e, šta mislite šta bi u naredne tri godine bilo čitanije: papirne old school novine, e-novine ili servisni leci što je neko pomenuo sa spamovanjem rl sandučeta? :P

Ako pođete od teza
1) da su ljudi pismeni
2) da ih zanima čitanje a da ih niko ne tuče po ušima
3)da čitaju baš novine, i to papirnate
- koje bi novine imale najbolju prođu, koncepcijksi? (hajde da zanemarimo tabloide, već ih je previše).
Šta nam nedostaje? :roll:
 
Betty:
e-oglašavanje ovde nisi našao? :shock:
Nisi dobro tražio...

Ma nasao sam ja al nije to to sto bi trbalo da bude kod nas ti to radi po principu obicnih novina sa rurikama
Zivotinje
Gradjevina jel razumes sta ocu da kazem u svetu postoje sajtovi na kojima se reklamira konkretna delatnost ja ukucam u pretrazivacu elektronika i on izbaci sve sto je vezano za elektroniku nemoram da trazim po ostalim rubrikama.
Izgubio sam naziv sajta firme Iz nisa koja se bavi proizvodnjom Stanpanih plocica i nema sanse u nasim pretrazivacima da je nadjem,a treba mi ko hleb.
 
Sto se tice oglasa ja pri svome ostajem da su najbolje besplatne novine jer znam da ce 50% ljudi da procita.Sto se tice interneta on nije dostupan svima pogotovo starijim pokoljenjima a sto se tice zurnala ponekad su i skupi a malo ko od penzionera ili ljudi koji imaju 200E platu da da 100-200 dinara za neki zurnal da bi nasao gde moze da kupi kadu prozor wc solju i slicno vec ce da pita prijatelja gde je on kupio ili ce da sam obidje grad
 

Back
Top