'el bio neko na u hilandaru ?

  • Začetnik teme xpajamacax
  • Datum pokretanja
sta da ti kazem ali mi je zao syo zene ne mogu tamo ali sam cula da je mesto skroz opustajuce sad neznam kako izgleda posle onog pozara ali nadam se da ga sredjuju.Meni su monasi sa hilandra poslali jednu malu knjizicu i super se osecam sto je imam
 
Na Hilandaru sam bio 4 meseca pre nego što je njegov dobar deo izgoreo
Od 50 ljudi, nas 30 je dobilo dozvolu da poseti Hilandar na jedan dan. Usput su nas šetali 10 dana za dozvolu, bili smo na seminaru u Solunu, a poseta je bila najavljena još u Beogradu..
Šta ćete da vidite na Svetoj Gori, zavisi od toga za šta ste dobili dozvolu.
Riznica je pod ključem, biblioteka uglavnom "ne radi", tako da vrlo lako može da se desi da budete sve vreme pod vedrim nebom i da vas uvedu jedino u crkvu Sv.Save.
Ja sam imao sreću da vidim deo Riznice.
Ručali smo u Trpezi, ali i to, da li ćete da dobijete ručak gore, zavisi od toga kako ste se dogovorili.
Nesvesni kaluđeri nudili su nas (za novac,naravno) lozom Sv.Simenona koja je dobra za potenciju!
Postoji kiosk, na koji vas lepo upute, da kupite brojanice, ikonice, monografije i ostale suvenire, po cenama višim triput od onih u Beogradu, a iste su.
Vratili smo se uveče u Solun razočarani...
Ja nisam imao sreću da popričam sa nekim pametnim gore, a onaj "vodič" koji nam je dodeljen je bio moron, pa sam se izgubio na 2 sata, imao sam ime čoveka kojem je trebalo da se javim, da bih bar nešto video i jedva sam ga našao. Da tražim iskušenike po kelijama nije mi ni palo na pamet, niti se to može...
Ukoliko idete na Atos, gledajte da ostanete nedelju dana.Barem.
 
zanimljivo iskustvo HeBe:p
on je dole poslom, montaža nekog skanera i kalibracije uređaja (monitori, štampači..)
znam dda će videti sve, i riznicu.
jer mora zbog tog nekog dela posla zbog kojeg je i otišao.
mene je više zanimao smeštaj, i klopa, poneo je klopu sa sobom i toplu garderobu, ali pošto je jutros još bio na brodu ka Jerisosu nisam još saznala detalje...
znam za suvenire, i realno to je bre normalno, pa moraju oni od nečega da žive, zar ne?
 
Pa, može da pešači sat i po vremena i da kupi džemper, ebote...
Ima konak, greju oni dobro, mada je jedna od verzija uzroka požara, da je neki monah malo više potpalio peć i ostali samo dugmići :razz:
Nema žena ni u najavi, a možda se i navadi na Simeunovu lozu, pa se vrati kao matak...:lol:
 
moj muž je rekao nešto slično, Skaarj!!!
kaže da je bilo fenomenalno!
radio je po ceo dan,ali je bio u riznici,i držao u rukama dokumente koje su pisali Sveti Sava, Dušan i neki drugi..bila malo frka za klopu jer je post.
i reče monasi jedu ručak u 6 ujutru a večeraju u 4 po podne!mobilni imaju domet samo na nekom poljančetu:p
soba u kojoj su bili ima 8 kreveta,lepo nameštenih, naravno sve je vrlo skromno...
imam gomilu fotografija,ali nisam sigurna smem li sve da ih stavim.
znam samo da je bila frka oko polaska nazad ka Uranopolisu,zbog mora koje je bilo booorno:p
a i železničari su štrajkovali.
što i nije tko loše imao je ceo dan za shopping:p
 
Odlično, baš mi je drago da se tvoj muž lepo proveo na Hilandaru, da je video "dokumenta koje je pisao Sv.Sava i još neki" ... ja sam video deo Riznice i Biblioteku. Najvrednije stvari niko sa strane ne može da vidi.

Mobilni imaju domet na poljančetu, telefonirao sam sa poljančeta, dobro kad čovek tako kaže.. Imaju oni i njivu, možda je na njivi gde je sleteo Sloba helikopterom najbolji domet

A nemaju ni kompove? Nemaju fiksne telefone? Dobro...

U svakom slučaju, rekao sam kako mi je bilo, najverovatnije ćete tako proći ako idete na jedan dan.
Ne mora da se ide na Uranopolis, postoji veza za Jerisos. Uvek neka od te dve linije funkcioniše..
 
sada u toku zime samo uranopolis.
imaju komp,verovao ili ne g4:p ali ne i net...
imaju fiksni,koji radi na kurblu:p
kako sam ja razumela mali je broj "smrtnika" koji su videli bilo šta iz riznice:p
tako da je baš divno da si i ti imao prilike da vidiš sve te zanimljivosti....
nema potrebe pominjati detalje...i oni tamo sve to nešto drže konspirativno...
hahah nije baš poljanče,videla sam sveto mesto moderne telefonije:p
u svakom slučaju kako moj suprug kaže,i vernici i oni drugi treba da odu,ako dobiju vizu...
koju više ne može da dobije svako,jako su pooštrili kriterijume,
nema više ono organizovanih tura,itd.
i svi ostali koji su bili na jedan imaju identičan utisak tvom.
ali oni koji su bili par dana, već drugačije gledaju na stvar,
...
 
Super ako imas neku sliku samog manastira. Ova zgradica je bila namenjena za pekaru posle pozara (malo joj se promenio spoljni izgled, porasla je!).

Ima fiksni i u manastiru a ima i ispred manastira klasican automat telefon koji u principu radi (kad imas telefonsku karticu koju treba da kupis pre nego sto odes u Hilandar).
Generalno veza je losa ( za internet) no moze sasvim normalno da se prica.
 
slabo ima domet tacno u manastiru jer u dolini potoka (reke), zaklonjen brdima. ima dva tri mesta u manastiru koja su sa dometom ali i tamo se ceka do 15 minuta dok se grcke mreze ne oslobodi malo da bi proradio roming a isto je i sa grckim karticama.
u principu jedan golub pismonosa (ako ga do srbije ne pojedu) je ok!
 
e vidite to je crkva
i likove poput hebe-a primaju siroke ruke
ako me ne bude mrzelo pronaci cu vam i staviti tekst
sta su o Hilandaru pisali komunjare


hebe nisi cak ni originalan komunjare tvog tipa su to vec davno pisali ali prezivjeli smo i njih prezivjecemo i takve poput tebe
 

Back
Top