Moje "remek delo"

pera.o

Obećava
Poruka
72
Evo moje slike,pa je vi iskomentarisite,i iskritikujte...Imajte milosti s'obzirom da sam pocetnik,i da mi je svaki savet koristan(u stvari to je moja druga slika u zivotu),i voleo bih da budete iskreni u svakom slucaju.POZDRAV!!!
 
vidim da ti i dalje nije jasno kako da postavis sliku, pa cu ja umesto tebe da je okacim:

japanesegardenpeca3ea.jpg





evo imam milosti i retjitju da je za drugu sliku super! :D
 
Ja imam problem da sagledam odnose velichina: cvece vs most i most vs sve ostalo.
Ustvari, most mi je tu najproblematichniji.
I mozda bi mogao malo da je pojednostavish. Previshe je svega.
 
AntunTun:
uuu dobra je...mislim svidja mi se....sad neshto gledam kolko bi dobro bilo da je mostitj josh deblji...da bude predimenzioniran...a

Iskreno receno i ja sam o tome razmisljao,tako da cu morati i most da uradim,ili bolje receno da doradim,posto se i meni tu nesto ne uklapa,nadam se da ce biti bolje i da ce most dobiti zasluzeni prostor,odnosno dimenziju na slici.U svakom slucaju hvala na prijateljskom savetu!!!
 
Fixa:
vidim da ti i dalje nije jasno kako da postavis sliku, pa cu ja umesto tebe da je okacim:




evo imam milosti i retjitju da je za drugu sliku super! :D
Puno ti hvala pre svega na pokazivanju slike na ovakav nacin posto sam stvarno imao malih problema u vezi toga,a bas sam tako i mislio da je drugi vide.Doduse mogao je tu i foto aparat bolje da odradi,ali sta je tu je.Sto se tice slike ipak je treca do sada,posto prvu da kazem nisam racunao jer je recimo neuspesna,ali jednako draga jer me je ta slika uvela u sve ovo(slikanje),pa i ako je i kao treca super onda sam zadovoljan(sala).Mozes misliti da sam relativno skoro saznao i za terpentin,i jos neke neophodne stvari za slikanje,koje sam na ovoj slici i primenio.Sada je sve opustenije i slikam iz zadovoljstva,i zato sto me bas opusta i smiruje.A to je za sada najbitnije,zar ne?Jos jednom hvala i pozdrav!!!
 
divlja u srcu:
Koja je ovo tehnika?
Svidja mi se. :-)
Znao sam da necu izbeci ovakva pitanja.Jedino sto mogu da ti kazem da je to ulje na platnu,dimenzije 25x35.Sto se tice samih tehnika rada i slkanja ne znam bas mnogo posto sam bas pocetnik u ovom poslu.Verujem da ti odgovor nije dovoljan,ali cim saznam nesto vise o tehnikama i nacinima rada,bice i odgovor potpuniji.Za sada toliko.Iznad svega jako mi je drago da ti se slika svidja.Puno hvala!!!
 
LePiaf:
Ja imam problem da sagledam odnose velichina: cvece vs most i most vs sve ostalo.
Ustvari, most mi je tu najproblematichniji.
I mozda bi mogao malo da je pojednostavish. Previshe je svega.
S'obzirom da se radi o japanskoj basti,a i slika se tako zove,moje licno misljenje je da nije mnogo pretrpana,jer su i japanske baste upravo takve.Znaci ima svega i svacega,puno zelenila,puno cveca,vode,i naravno japanski mostic koji je slazem se malo problematican,tako da cu morati jos malo da ga poradim.Uvazavam vase misljenje i zahvaljujem!
 
Fixa:
uopste nije previse svega,
i uopste nije suvise sareno...
fali odsjaj mosta u reci, i
tako jos neke stvarichice..
kao sto rekoh za drugu sliku
je dobro uradjeno....
Puno hvala.Kao sto sam rekao u predhodnim odgovorima i most ce doci ponovo na red,a samim tim i njegova refleksija,ali sam ipak mislio da taj deo vode,odnosno mosta,bude u tami,ili bolje receno u senci,te da se ne vidi bas najjasnije i refleksija,ali cu u svakom slucaju pokusati da malo i tu refleksiju pokazem.Pozdrav!
 
pera.o:
S'obzirom da se radi o japanskoj basti,a i slika se tako zove,moje licno misljenje je da nije mnogo pretrpana,jer su i japanske baste upravo takve.Znaci ima svega i svacega,puno zelenila,puno cveca,vode,i naravno japanski mostic koji je slazem se malo problematican,tako da cu morati jos malo da ga poradim.Uvazavam vase misljenje i zahvaljujem!
Da, ali ovo nije bashta, vec slika bashte. Kapirash razliku? Postoje pravila pejzazne arhitekture, i postoje "pravila" slikarstva. Te dve grane umetnosti se dozivljavaju razlichito.

Je l' se slaze josh neko sa mnom? Ne bih da ispadnem negativac :lol:
 
ne slazem se ja. pravila slikarstva ne postoje u tom kontekstu u kojem ti navodis. druga je stvar licnog ukusa da li mislis da je ili nije prenatrpano.

ja ne kapiram sta si hteo da kazes ovime:

Da, ali ovo nije bashta, vec slika bashte

u stvari kapiram, al 'ocu da mi objasnis pismeno
da bih mogao da ti objasnim koliko gresis.
 
Fixa:
ne slazem se ja. pravila slikarstva ne postoje u tom kontekstu u kojem ti navodis. druga je stvar licnog ukusa da li mislis da je ili nije prenatrpano.

ja ne kapiram sta si hteo da kazes ovime:

Da, ali ovo nije bashta, vec slika bashte

u stvari kapiram, al 'ocu da mi objasnis pismeno
da bih mogao da ti objasnim koliko gresis.
Mislim da sam bio jasan u prethodnom post-u. Ne znam shta bih vishe dodao. Mozda jedino, malchice drugim rechima, to da je kompozicija u pejzaznoj arhitekturi jedno, a u slikarstvu (fotografiji, chemu god...) drugo.


Rizikujuci da diskusija ode off topic, ja bih tebe pitao: gde prestaje lichni ukus?
 
dakle, pravila slikarstva su npr:
pravilo zlatnog preseka, pravilo linearne perspektive, pravilo dijagonalne kompozicije...itd...
a to sto si ti naveo nije pravilo, ponavljam nije pravilo; vec tvoj ukus. ako ti se ne svidja to
sto je naslikao bastu bas onakva kakva jeste u prirodi, nemoj da ga tripujes da ne slika
po pravilima.
 
Napisao sam "pravila" pod navodnicima.
Svako moze da nauchi Pravila koja si naveo i da slika po njima, ali to ne garantuje da ce delo biti uspeshno.

Da uporedomo sa fotografijom... Dve osobe mogu da naprave fotografiju istog prizora. Obe mogu da isposhtuju i famozno "pravilo trecina" i da naprave fotografije koje nece biti ni preeksponirane, ni nedovoljno eksponirane... Ali razlike u umetnichkom kvalitetu mogu biti vrlo velike.
 
Ovako stoje stvari.Radi se o jednom potpunom pocetniku koji je naslikao "japansku bastu"onako kako je zamisljam,a sa delimicnom inspiracijom nekoliko stvarnih japanskih vrtova,sa namerom i zeljom da jednostavno zadovoljim slikarski nagon i volju te da nesto i naslikam.Mozete misliti da na svom prvom pokusaju slikanja jednostavno nisam znao da se uljane boje mesaju,(rastvaraju) terpentinom,odnosno lanenim uljem,pa sam onako mazao po platnu ili bolje receno mucio se.Mislio sam da je dovoljno kupiti uljane boje,cetkice i platno i slikati,pa tek onda zamislite kakvo je otkrovenje,i olaksanje za mene bilo kada sam u sve to ubacio i terpentin.Sada cak i stafelaj imam,a nadam se da cu vam uskoro pokazati jos jednu moju sliku,koja eto nadam se nije prenatrpana.U svakom slucaju koliko kod mi strani i nepoznati bili vasi strucni termini ja sam uzivao citajuci ih i verujem da ce mi biti od koristi.Mislim da do nekle mogu da vas razumem,i zato sam vam jako zahvalan.Pozdrav!!!
 
ma uradi most preko cele slike....a da cvetje i ostalo budu tu eto tek tako....znachi deblji most....jachi most....da bude ogroman....ne zezam se .....nacrtaj ga da totalno dominira....il sam se samo ja istripovo
 
I meni se čini da je slika nekorektno snimljena pošto sam fotografisao ulja pa znam.
Najviše mi se dopadaju boje, ali je ipak previše mekana za moj ukus.

Za LePiaf-a
Molio bih te da mi objasniš tu razliku oko kompozicije ako možeš, lično me zanima
Unapred hvala.
pozdrav
 
kandidat:
Za LePiaf-a
Molio bih te da mi objasniš tu razliku oko kompozicije ako možeš, lično me zanima
Unapred hvala.
pozdrav
Ne znam na shta tachno mislish kad kazesh "razliku oko kompozicije".
Ali, evo, ilustracija dela onog shto sam ranije napisao.

Ova tvoja fotografija, naprimer, da zanemarimo chisto tehnichki kvalitet (poshto je za to verovatno kriva kompresija), po meni, nema umetnichku vrednost. Stao si ispod kroshnje, uperio aparat nagore i okinuo. Posle si u PS-u promenio boju neba, chime si naglasio boju lishca ali si istovremeno postigao da fotografija deluje neprirodno, i to na potpuno banalan nachin (ja nikakav nadrealistichki "vajb" odavde ne primam). Nemam nijedan razlog da se zadrzim pred njom duze od 2-3 sekunde.
Neko drugi je mogao da fotografishe isto drvo, ali da promeni ugao tako da gustina kroshnje i/ili debljine grana dobiju neku kompozicionu logiku... mozda ne bi zauzeo ceo kadar kroshnjom... mozda bi sachekao neki oblak... mozda neku pticu... mozda zanimljiviju svetlost (odnosno senke)... mozda bi u makro "uhvatio" samo jedan list a ostatak "povukao" u pozadinu... ko zna shta sve...

Mrzelo me da ti sve ovo pishem kada si postavio fotku na temu "Nase umetnichke fotke", a da sam napisao samo "fotografija ti je nikakva" nastao bi haos. Dao sam ti samo jedan kratak savet za one ovchice (koje si na kraju sklonio sa teme), ali izgleda da je i to bio faux pas. Sujeta je krhka stvar.
 

Back
Top