Socijalna demokratija ili liberalni socijalizam?

  • Začetnik teme iluzionista
  • Datum pokretanja
I

iluzionista

Gost
Šta mislite koja je razlika između ova dva pojma? Moje mišljenje je da je pojam "socijalna demokratija" samo sinonim za liberalni socijalizam. U zemljama koje pate od kompleksa komunizma je jednostavno trebalo pronaći "alternativni naziv" koji će biti "politički korektan" (kako bi rekli Ameri)...
 
истина.
одлично примећено.
...
иако мене лично не интересује као концепт.
либерални капитализам, може, а социјала ништа...
...
свак за себе, а држава чува полуге силе, обезбеђује судство и трезор. И пише правила по којима капитал тече.
 
kol'ko sam ja upoznat liberalni socijalizam je anarhisticki fazon Dzona Lenona, najbolje opisan u pesmi "Imagine"...
socijal-demokratija je nesto drugo...sve sto socijaldemokratija ima sa socijalizmom je regulacija drzave nad odredjenim industrijama i besplatno zdravstvo i skolstvo...
inace poznate socijaldemokrate, iako se nisu tako izjasnjavali, ali to je, rekosmo, nov pojam, su cika sa mog avatara, Gandi, Nelson Mendela, Martin Luter King (iako je bio svestenik)...Nebojsa Covic... :lol: :lol: :lol:
 
Nexus 6:
kol'ko sam ja upoznat liberalni socijalizam je anarhisticki fazon Dzona Lenona, najbolje opisan u pesmi "Imagine"...
socijal-demokratija je nesto drugo...sve sto socijaldemokratija ima sa socijalizmom je regulacija drzave nad odredjenim industrijama i besplatno zdravstvo i skolstvo...
inace poznate socijaldemokrate, iako se nisu tako izjasnjavali, ali to je, rekosmo, nov pojam, su cika sa mog avatara, Gandi, Nelson Mendela, Martin Luter King (iako je bio svestenik)...Nebojsa Covic... :lol: :lol: :lol:

Jock. To je anarhizam (tj. anarhistički socijalizam). Vidi :arrow: Bakunjin, za više info.

Bertrandt Russell i Noam Chomsky :arrow: liberalni socijalizam.
 
commodore:
истина.
одлично примећено.
...
иако мене лично не интересује као концепт.
либерални капитализам, може, а социјала ништа...
...
свак за себе, а држава чува полуге силе, обезбеђује судство и трезор. И пише правила по којима капитал тече.

Nisi upućen u koncept. Liberalni socijalizam nije protiv države. Čak se u nekim stvarima poklapa sa liberalnim kapitalizmom: zagovara mešanje države samo u onoj meri koliko je to neophodno. I nije protiv konkurencije i novca (ili neke zamene za isti). Konkurenciju vidi kao pozitivni impuls za inovacije.

Vidi :arrow: Bertrandt Russell - Roads to Freedom
 
Socijaldemokratija je zakon, po meni najbolji drus. sistem, za razliku od kapitalizma koji je najnehumaniji. A da, velika je razlika izmedju socijademokratije i lib. socijalizma.
Npr. u Svedskoj kad zavrsisis skolovanje, drzava ti daje platu dok ne nadjes posao, ili dok ti sama drzava ne nadje, o besplatnom zdravstvu i skolstvu i na kojem je to nivou i kako je sve to organizovano da ne pricam.
A sto se nas tice, nije dovoljno sam nazvati svoju partiju socijademokratska...:)
 

Back
Top