Crveni Kristal

Duh Sekire

Iskusan
Poruka
6.686
Не знам да ли знате како је настало оно "Црвени Крст".
Ако се не варам то инвертована застава Швице (и о њеном настанку је занимљива прича). Како су у њиховим Алпима људи често страдали, спашавали су их бернандинци са чутурицом шнапса на којој је био амблем са заставом Швице.
Међутим, из разумљивих разлога људима других религија (посебно монотеистичких) крст је неприхватљив као симбол медицинске и хуманитарне организације. Подсећа их ваљда на крсташе, инквизиторе... Тако они имају "Црвени Полумесец" или "Црвену Давидову Звезду", па се појавила и "Федерација Црвеног Крста и Црвеног Полумесеца"...
Недавно се појавила идеја да се усвоји један општи, а не религијски симбол. Тај симбол би био Црвени Кристал.
Иначе, ја сам имао таквих идеја и за календар, о томе у следећој епизоди те-неја...
 
Sve, sve, samo ne krst. Kolika hajka i mrznja prema necemu sto mnogi tvrde da ne postoji. I to nije "pravi" krst, nego krst Svajcarske zastave. Ma, ako nece krst nema ni pomoci. Kome se ne svidja, njegov problem. Kakvi, crveni polumeseci i kamenje, bre?
 
King 7:
Sve, sve, samo ne krst. Kolika hajka i mrznja prema necemu sto mnogi tvrde da ne postoji. I to nije "pravi" krst, nego krst Svajcarske zastave. Ma, ako nece krst nema ni pomoci. Kome se ne svidja, njegov problem. Kakvi, crveni polumeseci i kamenje, bre?

Неком Иранцу или Кинезу је крст отприлике исто што и теби полумесец или јин-јанг ;)

-Eva-:
Pa hajde napisi...

Када сам писао свој путопис из Италије написао сам на крају: Singidunum 23.07.2756.A.R. (anno Roma - године од оснивања Рима)
То је било 2003, тако да би сада истицала 2758 A.R. - одузмите од тога 2005 и добићете када је по нашем рачунању основан Рим.
Тако би се време рачунало по настанку западне цивилизације, а не једне религије.
Међутим, и ово је партикуларно и односи се само на Запад. Како сам у међувремену постао нешто антизападан...
 
U pravu si! :D Napravila sam lapsus kada sam ih pisala po redu. Naravno, sada je Gregorijanski kalendar.
A onaj tekst na osnovu koga si napravio proračun je pisan kada se računalo po Julijanskom kalendaru.
Nego, i onako je razlika u 14 dana nebitna prema godinama.
 
ti si u zapadnoj civilizaciji :shock:
a krsta se plaše MONOTEISTI :? :? :?
a šta fali polumesecu i jin-jangu :shock:
ma vi ste blesavi, svi. Suština je da se svo osećaju comfortable s tim da postoji svetska organizacija za pomoć. Pametan potez.
 
ne znam, ja nisam u zapadnoj civiliziciji, ja živim u Bgd moje duhovno nasleđe je pre svega grčko i slovensko, ne znam za tebe...veze nemam sa zapadom izuzev hi.-tech stvari koje posedujem i razglednica koje dobijam od prijatelja koji putuju
jel ti živiš u Srbiji?
 
Betty:
ne znam, ja nisam u zapadnoj civiliziciji, ja živim u Bgd moje duhovno nasleđe je pre svega grčko i slovensko, ne znam za tebe...veze nemam sa zapadom izuzev hi.-tech stvari koje posedujem i razglednica koje dobijam od prijatelja koji putuju
jel ti živiš u Srbiji?

Ја живим у Србији, а Србија има демократске институције које је ипак повукла из неке западне Европе, неће бити да је само техника дошла са тог Запада. Ипак су нас рокали наши "пријатељи" зарад спаса шиптара.
Него, ајде да се не расправљамо, пошто изгледа размишљамо слично, а само је питање како доћи до неких циљева.
 

Back
Top